iberyjskie klimaty - konie PRE, andaluzy

Potknelam sie o stary album, w ktorym byly zdjecia andaluzow i zebralo mi sie na wspominki  😜 

Crusado maja silniejszy temperament od 100% andaluzow, sa szybkie, gorace i przede wszystkim waleczne. Konia przygotowanego do corridy nie jest latwo jezdzic.  😉
Farifelia   Farys 21.05.2008
28 marca 2013 05:01
Anka Boooooskie!  😍
Andaluz to moje marzenie odkąd pierwszy raz zobaczyłam tę rasę. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to marzenie spełnić 🙂 Zazdroszczę Ci, że miałaś możliwość siedzieć na tych cudach!
A takie małe pytanie mam. Z tym andaluzem na pierwszym zdjęciu wszystko jest ok? Jakiś taki brzuch ma dziwny...  🤔 No chyba że to tylko kwestia ujęcia 🙂
Tak, z nim wszystko ok. On mial operacje w Hiszpanii (juz nie pamietam, na co) i mu takie zgrubienie zostalo.
Farifelia   Farys 21.05.2008
28 marca 2013 05:22
Aaaa to już wszystko jasne 🙂 Piękne koniska 🙂
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
22 września 2013 11:47
Odkopuje wątek , bo chciałam się pochwalić pięknymi zdjęciami.
fot. Gosia Mąkosa, Karolina Wengerek, Katarzyna Okrzesik
Moi hiszpańscy podopieczni:

Dzidzia nr 1, PRE 7 lat:

Dzidzia nr 2, 6 lat:


Mam jeszcze trzecią, 4 letniego siwego lusitano. Wszystkie są na sprzedaż, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany... polecam gorąco  😎
Od kiedy poznałam lusitano i PRE nie chcę już jeździć żadnych innych koni, są najcudowniejsze na świecie  😍
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
06 października 2013 14:57
feno, piękne dzidzie. Ja poproszę zdjęcia lusitano 😉 Konie są w Polsce?
Incantowa wyślę Ci, jak machniemy mu fotoseszyn. Jeździmy go na razie dość lekko, ale ma zadatki na świetnego konia, jest bardzo elektryczny i wrażliwy na pomoce, dobrze się rusza. Ma świetny charakter, ufny jak dziecko.

Wszystkie są w Hiszpanii nieopodal Madrytu, ale można zorganizować transport.  😉
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
06 października 2013 15:18
feno, to czekam na fotki. Wiesz, ja bardziej matrymonialne zapędy miałam niż zakupowe 😉
feno - z ciekawości, z jakich linii są ogiery (pytanie czy to są ogiery)? możesz wpisać ich pochodzenie, hodowce..?
nie mam odpowiedzi Feno, więc dla odkopania wątku wklejam naszego andaluza, co właśnie skończył rok  🙂



O rany carmina, zupełnie zapomniałam o tym wątku.

Skarogniady jest po Remadorze XV, siwego i lusitano papiery są w stajni więc chwilowo nie mam jak sprawdzić. Wszystkie ogry.
Przesłodki ten Twój maluszek! Skąd go przywiozłaś? Niech się dobrze chowa, ucałuj w czółko  😜
Aaaa i widziałam mi się, że pisałaś o poszukiwaniu jakiegoś sprzętu typowo hiszpańskiego. Będę w Polsce na święta, więc jeśli czegoś potrzebujesz konkretnego daj mi znać, mogę Ci kupić tutaj i przywieźć. U mnie Ci tego dostatek  😁

Mój Lusi:




Jestem osikana tym koniem, progresuje w zastraszającym tempie. Głupek żołędny parę razy zapiaffował mi sam z siebie i ten naturalny piaff ma jakości 10/10  💘  😍 długa droga jeszcze, to nie jest najłatwiejszy koń na świecie ale nie mogę się doczekać dalszych etapów pracy!
feno  - cudny siwek, marzy mi się żeby mój tak własnie siwiał  😜 mój przywieziony z okolic La Corunia  i już sie nie mogę doczekać aż dorośnie... Czy te Twoje hiszpany są jeżdżone klasycznym ujeżdżeniem, czy z elementami jazdy hiszpanskiej? masz może jakieś młodziaki do roboty? ciekawi mnie jakie się zachowuja przy zajeżdżaniu, czy przyjmuja jeźdzca etc... nasz jest bardzo kontaktowy i lgnie do człowieka, ale chadza własnymi drogami indywidualista..

co do zakupów to dziękuje bardzo za pamięć  :kwiatek: na razie zrezygnowałam z zakupów, ale w przyszłości pewnie coś będę kupować ;-)
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
27 października 2013 17:55
feno, wspaniały chłopak 🙂

carmina, Twój synek zostanie tej maści czy wysiwieje, bo teraz jest piękny.
Witamy o długiej przerwie🙂 Po małych zmianach w stawce koni nie sądziłam, że trafię na klacz, a do tego ciekawą mieszankę lipicano-andaluza. Dziewczynka jest "do remontu" ale jestem pod mega wrażeniem jak szybko chwyta pewne rzeczy


Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
28 października 2013 21:12
kara107, bardzo ładna 🙂

A ja się muszę pochwalić zdjęciami z naszego wczorajszego pokazu na Hubertusie. Jestem zachwycona spokojem Incante w rozgardiaszu jaki panował podczas imprezy oraz skupieniem na wykonywaniu poleceń. Jestem z niej bardzo dumna.
Na zdjęciach m.in. pokaz "zaklinania koni" (nie okładam jej batem tylko pokazuję, że jest odczulona na strzelanie z bata - to element PNH).
fot. Michał Fludra
Incantowa  dziękujemy  🙂
Nie wiem czy jest to odpowiedni wątek ale zaryzykuję: czy macie jakieś info co do stanówki ogierami PRE, wysyłka nasienia itp?
W Polsce jest 1 ogier na Pomorzu (nie pamietam imienia) kryjacy oraz dwa u nas w stajni w Bolecinie, gdzie mozliwe jest tylko krycie naturalne tu na miejscu.
Osimioletnie MG Polaco oraz Farolero XLVI.
carmina, nie nie, żadna vaquera nic z tych rzeczy, tylko doma clasica.  😉
Mamy tylko tego młodego, 4 lata, ale jak przyjechał to był już parę miesięcy pod siodłem. Zresztą to lusitano, trochę inny charakter  😉

Incantowa świetny pokaz, wyglądacie zjawiskowo! Uwielbiam Twojego konia, kwintesencja hiszpańskiej damy  🙂

Patrzcie, patrzcie co mam!  😍

Feno, a gdzie siedzisz i czemu? Jestes w pracy czy na jakims kursie?
feno,

obejrzałam filmik (chyba pierwszy z udziałem tej rasy 😉) i zwrócił moją uwagę kłus tego siwka.
Mam wrażenie, ze on drobi tymi nóżkami w miejscu (brak obszerności) - to tak wygląda u koni tej rasy? Czy tylko takie złudzenie na filmiku?
Pytam bo ciekawa jestem :kwiatek:
Zorilla pod Madrytem. Trochę w pracy i trochę na kursie  😉 Nie mam za dużo do roboty, chwilowo ostał mi się ten jeden koń, szukam czegoś więcej.

ancyk częściowo to jest cecha rasy(kłus ekspresywny, bardziej w górę niż do przodu) częściowo krótkiego okresu w treningu.  😉 To jeszcze dzidzia.
aaaa OK, kumam 😉

W ogóle myślałam, ze to ten 7mio latek  😀
no własnie, feno - nie starasz sie go bardziej wydłużać? jakieś drągi, dodania etc. własnie jak jest taki młodziakiem?.. ja tak sobie koncypuje z moim, żeby od razu go uczyć obszernych chodów na ile się da przy tej budowie, bo pod koniec Twojego filmiki, to ten kłus jest prawie na wstecznym... bez urazy  :kwiatek: może tak Ci karzą go jeździć, ale to by była moja bolączka gdyby mi tak młody dreptał.... 🙄 wiem, że przez budowe, geny etc hiszpany mają predyspozycje do takich krótkich ruchów, ale nie przypadkiem właśnie młodziaka powinniśmy uczyć obszerności i swobody ruchów..?
Do krótkich ruchów? Zaden z iberyjczyków kóre obserwowałam nie miał predyspozycji do krótkich ruchów. Fakt, machaja przodem i ciężko tyłek tak uaktywnić żeby pracował równie aktywnie, ale żeby dreptały to nie. Chyba jak kazdy kon, moze isc swobodnie, albo i nie 😉.

Fajnie ze watek cos ozyl, jak dorwe sie do komputera to wrzuce coś z zycia iberyjczyków które znam, a na razie podlinkuje mocno wieczorny filmik z skoków na Tone, z zeszlego tygodnia:


Ależ właśnie do tego dążymy, aczkolwiek praca z lusitano jest nieco bardziej skomplikowana niż z normalnym koniem. Na początku jak zaczynałam go jeździć chodził kompletnie schowany z pyskiem przy piersi jak przy rollkurze, więc tak czy siak zmiana jest ogromna. Krok po kroku. Bez obaw, jego właścicielka która pomaga mi z ziemi pochodzi z Jerez, ma 20 lat doświadczenia z końmi tej rasy, więc RACZEJ wie co mamy robić  😎
Właśnie wygląda, na poczatku zwłaszcza filmiku, na takiego co się lubi schować, zcieśnić w szyji. Jakieś magiczne ćwiczenia stosujecie żeby to poprawić? Też mam ten problem, bardzo niechętnie Tone się obniża i wyciąga. Może coś podpowiesz?
Podejrzewam, że musiało się coś dziać nie tak jak trzeba w jego poprzedniej stajni, stąd to spięcie szyji, szczęki. Dopiero po rozgrzewce zaczyna się rozluźniać i używać grzbietu. Dodatkowo jest bardzo nerwowy, impulsywny, więc cały czas trzeba go wspomagać duchowo  😁 uspokajać, spowalniać, co nie jest takie łatwe jeśli nie chcę przy tym utracić dynamiki.
Niestety myślę, że nie ma na to żadnych medżik sztuczek, tylko delikatny kontakt i jechanie od tyłu do przodu(plus ręce trochę wyżej niż ustawa zakłada, myślę że widać że próbuję coś w tym stylu uskuteczniać na tym filmiku  :lol🙂. I dużo, dużo przejść. Czas, cierpliwość i konsekwencja  😉


Aaaa jeśli chodzi o lusitano, koń klasy Grand Prix, jeżdżony przez bardzo dobrego jeźdźca może wyglądać i tak:

💘  Uwielbiam tego konia i jeźdźca. Miał konie w tej samej stajni podczas gdy pracowałam w Niemczech, zawsze w wolnych chwilach biegłam na halę obserwować jak pracuje z końmi.
Widac 😀
Ja mam ten problem, o ktorym pisze, raz troche z natury i budowy konia, a dwa ze widzialam na malo przyjemnych filmikach ze w 1 ze stajni w ktorej byl wczesniej byl wrecz proszony o takie ciasne ustawienie z tylkiem na drugim koncu swiata.
Właśnie myślę że z tym na początku działo się to samo. Ścieśnić konia nie problem, ale później go wyciągnąć.... jak wszędzie, mądrzy i mądrzejsi  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się