Konie czystej krwi arabskiej

Pisząc o hodowcach półkrwi i bydła miałem nadzieję, że rozmawiamy o selekcji na określoną dla danej rasy cechę, trudno mi wyobrazić sobię wyścigowe bydło, ale może wynika to z ograniczeń kulturowych. Dlatego pisząc o cenach stanówek chodziło mi dokładnie o to o czym piszę lhp. Stąd porównanie cen w Polsce jest bez sensu, skoro nie mamy hodowli xx nawet na średnim poziomie. W tym wypadku różnica w stanówkach to nie 10x tylko 100-50x, więc jeżeli zgodisz się z takimi założeniami, trudno o bardziej trafiony argument. 
IhpKolejny mity
Konie arabskie i turkmeńskie ścigały się zanim Anglicy nauczyli się podcierać nie mówiąc o kreacji koni krwi angielskiej
W Historii powszechnej konia Hr. Marian Czapski pisze, że wyścigi to podstawowa rozrywka dla Beduinów i próba dzielności dla koni arabskich
Ogólnie dzisiejsze wyścigi to przestępstwo na koniach. W XVIII wieku Anglicy ścigali się na koniach minimum 5 letnich na dystansie 6 mil pokonywanym kilka raz w ciągu dnia. Pogoń za kasą to zmieniła.

Kolejny mit to ceny stanówek koni pokazowych.
Najdroższe stanówki u koni arabskich to właśnie ogierami wyścigowymi.  😂

ogurek nie zgodze
znów prosta matematyka z 4 klasy szkoly podstawowej tym razem
jeśli najbardziej skuteczny kittens joy dal 239 starterow ktore zarobilo razem 10,5 mln$ a stanowka kosztuje 50 tys $
To srednio z 1$ stanowki mamy 0,87$ przychodu
Amer 699 starterow i okolo 2mln zysku stanowka co najmniej 10tys (te dane ni sa w pelni zweryfikowane)
To srednio na 1$ stanowki nie mamy nawet centa zysku. Zeby szanse zarobku byly podopne i wzgledna cena stanowki podobna trzeba prownac o koni angielskich startery z winerami arabskimi 😂
I Amer byl jeden w historii a w tej chwili angielskich reproduktorow podobnje klasy zyje z 15szt a  w historii byla pewnie setka.
Ale z czym się nie zgodzisz? Że 500000 jest więcej niż 10000?
Mnie tak właśnie w podstawówce nauczyli, ale to dawno było
Czy z tym, że obojętnie czy wlejesz 100ml ejakulatu do pochwy czy 2ml koncentratu na zakończenie jajowodu kontakt z komórką jajową będzie miała podobna liczba plemników?
Ja z liczenia zyje i to calkiem dobrze i dodatkowo mnie w podstawowce uczyli i na studiach ekonomicznych, ze wartosc istnieje w porownaniu do czegos - wzglednie
To tak jakbys porownal cene kupna biura pod wynajem w Zamosciu i powiedzial ze jest tansza niz w Nowym Yorku.
Czyli oczywista oczywistosc. Tyle, ze myslacy ludzie policza cene kupna do ceny wynajmu i wtedy wyjdzie co jest tansze.
Jesli akcja kosztuje 100 zl i co rok masz prawdopodobny przychod 87 zl
A druga kosztuje 10 zl i co rok masz przychod prawdopodobny 10 groszy
To która akcja jest tansza?

jesli jako specjalista tak mowisz to tak jest, ze kontakt ma okreslona czyli 2ml ejakulatu, ale z tego nic nie wynka
Kajula w cale się nie dziwię 🤣 Rozkład normalny jednej z cech ludzkich dobrze to tłumaczy.
Żebyś nie odebrała tego osobiście informuje, że jest to uwaga ogólna skierowana w odpowiedzi na Twój post a nie do Ciebie bezpośrednio.
Statystycznie wiemy, że treści zawarte w dzienniku telewizyjnym czy innych faktach rozumie jakieś 20% odbiorców.
Tekst dłuższy niż 1000 znaków poniżej 15%.
Myślę zatem, że pojęcia rozkładu normalnego oraz prawdopodobieństwa na przykładzie rzutu monetą obniżają odsetek jeszcze bardziej. Na pewno poniżej tych 15%. Także spoko. 😉


Wybacz, ale najpierw trzeba pisać perfekcyjnie po polsku, z dobrą składnią przede wszystkim, żeby móc napisać to, co Ty powyżej 😉
Jakoś wypowiedz lhp czy ogurka są zrozumiałe w 100%.
W czym są zrozumiałe?
Jeśli łamią zasady matematyki i logiki a Ty je rozumiesz w 100% to gratuluje. Rozbawiłaś mnie po pachy.
Tłumaczę po raz ostatni rownież dla Ihp i ogurka
Jeśli mam kosz pełen kulek. 50szt. czerwonych i 50 szt białych czyli prawdopodobieństwa jest 50%.
To jak wyjmiemy losowo 50 kulek prawdopodobieństwo nam się zmieni i nie będzie 50%.
Jeśli z 150ml ejakulatu zrobimy 10 słomek to rozkład normalny dziedzicznośći cechy wzrostu nam się też zmieni. Koniec kropka.
W jakim stopniu i czy znaczącym tego jeszcze nikt nie ustalił z tego co mi wiadomo. A jeśli Ihp ma takie dane sprawdzone, zbadane, zrecenzowane i zamieszczone w piśmie peer-review to się chętnie nauczę otrzymując żródło. To po stronie twórcy lub piewcy nowej tezy stoi obowiązek dowodowy.
Dopóki nie ma takich twardych danych, możemy czerpać tylko z empirii (tłumaczę Kajuli z doświadczenia i statystyki innych hodowców w tym takich jak Frederico Tesio, który po zbadaniu kilku tysięcy przypadków zauważył, że z inseminacji nie narodził się ani jeden zwycięzca gonitw najważniejszych).
Napisałem z czego moim zdaniem wynika zakaz inseminacji, odpisałeś że cena stanówek folblutów jest niższa, nadal pozostaję przy swoim, że cena 500000$ jest wyższa niż 10000$, podobnie jak cena biura pod Zamościem będzie niższa niż porównywalnego wielkością i wyposażeniem w Nowym Yorku.
Napisałeś, że "organizm marnuje swój potencjał energetyczny produkując 19 mln 990 tyś plemników bez potrzeby" więc starałem się napisać, o jednym z wielu czynników dla którego tak się dzieje.

Dopóki nie ma takich twardych danych, możemy czerpać tylko z empirii (tłumaczę Kajuli z doświadczenia i statystyki innych hodowców w tym takich jak Frederico Tesio, który po zbadaniu kilku tysięcy przypadków zauważył, że z inseminacji nie narodził się ani jeden zwycięzca gonitw najważniejszych).

Jeżeli inseminacja jest dopuszczana jedynie w wyjątkowych przypadkach to skąd kilka tysięcy przypadków (pytam poważnie, nie mam pojęcia o hodowli xx)?
Podałem przykład hodowli półkrwi i bydła (wiem, nie ścigają się 😉),  dzięki łatwemu dostępowi do czołowych niemieckich i francuskich ogierów i przemyślanej selekcji holendrzy w 20 ze "ślązaków" wychodowali liczące się konie sportowa, podobnie polskie bydło mleczne w ok 15 lat zwiększyło średnią wydajność 2-3 krotnie
Angeldust  odbiegasz od tematu, bo Ihp nie pisała o  "jakości"nasienia z pochodzącego z jednej z 10 słomek, bo to oczywista oczywistość, i  tu masz rację.
Ale nie o tym była mowa 🙂
ogurek rozumiem Ty porónujesz wartości bezwględne a ja wartości względne
Jeśli coś jest najdroższe, najszybsze i jest innymi gatunkiem to porównanie tego robi wrażenie na dzieciach w zerówce. Realnie dana wartość ma sens tylko w kontekście. Miałem nadzieje, że jeśli nie w podstawówce to już na wszystkich studiach jest to edukacja podstawowa.
Myliłem się jak widać. Zatem metafora jak dla dzieci.

Ty twierdzisz, że wolałbyś uciekać na gazeli thomsona przed likaonem (potrafią biec do 5 km z prędkością 50 km/h.) bo biega 100km/h (obok geparda najszybsze zwierze na świecie) a ja jako pragmatyk porównałbym z koniem, który na krótkim odcinku osiągnie 70km/h, ale na 20 km utrzyma średnią 55km/h. Zatem na koniu najlepiej angielskim zwieje przed likaonom. Kto jest szybszy - gazela, czy koń (czy kontekst długości dystansu nie ma znaczeni?)?
Która stanówka, biuro jest droższa/e?
Tylko kontekst zwrotu z inwestycji jest miarodajnym wskaźnikiem. Inaczej są to cyferki robiące wow na dzieciach i i odbiorcach pudelka.

paladynka była

ogurek kiedyś inseminacja w krwi angielskiej była w 100% dopuszczalna.
Możesz być bardziej oczytany (w końcu 5 kierunków), możesz być mądrzejszy od encyklopedii ale nie musisz przy tym nikogo obrażać i się oburzać 😉 Bo to, że ktoś ma zdanie inne od Twojego nie znaczy, że jest głupszy.
A posty ogurka i Ihp są zrozumiałe w 100% pod kątem języka, a nie teorii. Każdy ma prawo do innego zdania. Moim zdaniem Salut w wieku 17 lat, może być tak samo dobrym reproduktorem jakim mógłby być 10 lat temu. Koniec. Nie ma co dyskutować.
Bo od Saluta się wzięła cała dyskusja.
Kajula Ja nikogo nie obrażam a dyskutujesz sama ze sobą (jak o Tobie świadczy sama wyciągnij wnioski - ja zakładam na ten przykład, że jesteś emocjonalana i w dodatku w sensie pozytywnym tzn. takim, że wszystko co związane z końmi arabskimi powoduje emocje. Stąd czasem szybciej napiszesz zanim doczytasz, ale to jest urocze. Nigdy nic zlego ani o Tobie ani o innych rozmówcach nie pomyślałem)
Oczytany może i jestem a może i nie. To wartość znów zględna. A studiów nie skończyłem - znaczy głąb ze mnie.
Nie lubię tylko mitów, przeinaczeń, pseudotez dotycząych koni arabskich, a jakie to tezy są w powszechnym obiegu.
Wot i cała historia
Przy okazji to Ty napisałaś o tym, że bez znaczenia jest czy ogier ma 5 czy 20 lat. Ja udowodniłem, że ma. Nigdy też nie napisałem, że 17 lat Saluta to za dużo. Zatem sama drugi raz odnosisz się do nieistniejącej tezy/zdania 😵
Po pierwsze, niczego mi nie udowodniłeś. Przywołując wypowiedź jednej osoby uważasz za udowodnienie? Czy może swoje porównania do teorii prawdopodobieństwa? Po drugie owszem, nie napisałeś, że 17 lat to za dużo, tylko 20 odnosząc się do mojej wypowiedzi nt. Saluta. Więc przestań mi proszę mówić, że odnoszę się PO RAZ DRUGI do tezy nieistniejącej.

Edit. Zarzucasz mi, że nie umiem czytać ze zrozumieniem. A to ewidentnie zaliczam do obrażania. Nie znasz mnie i nijak możesz sprawdzić czy umiem czytać ze zrozumieniem.
angeldust, wracając do twojego przykładu z akcjami, jeśli ma 500zł i chce je zainwestować to mogę kupić albo 5 tych o wyższej cenie albo 50 tych o niższej cenie, na więcej mnie nie stać, obojętnie jaka jest stopa zwrotu czy jak tam się to nazywa
a porównałe było twoje
Sahara, a mozesz mi wyjasnic co do krycia ma wiek ogiera? Bo nie bardzo rozumiem 😉 Źrebaki po ogierze 5letnim, czy po 20letnim będą takie same jezeli koń jest dobry.
I jakie to ma znaczenie, czy kryl dobre klacze? Ok, moze i bylby bardziej popularny, ale wystarczy jedno dobre polaczenie, z ktorego wyjdzie swietny zrebak i wszystko to o czym piszesz dla nikogo nie bedzie mialo najmniejszego znaczenia.


Powyżej jest o 5 latach i 20. Ja tu nic o 17 nie widzę. Mogłem wnioskować, że Twoja ogólna teza odnosi się do Saluta.
Jednakowoż ogólnie stwierdziłaś, że wiek ogiera jest bez znaczenia. To nie prawda. Na potwierdzenie mojej tezy użyłem wypowiedzi prof. Pruskiego. To jednak większy autorytet niż Ty. (to nie obraza to fakt). I to Ty masz obiwązek udowodnić nową teze. Takie są reguły gry.
Póżniej wytoczyłaś tezę o kobyłach powyżej 20 lat. itd itd.


Dodatkowo nigdy Cię nie obraziłem. (jeśli jest inaczej zacytuj)
Ty sama stwierdziłaś brak zrozumienia mojego tekstu ( znów zatem dyskutujesz sama ze sobą) dlatego użyłem prostrzej formy (metafory) i bardziej poprawnej językowo (przynajmniej za Twoją radą się starałem)

ogurek tak ale w kotekście przyszłego zysku lepiej miec mniej tych po 50zl.
tak samo co jest tansze Ford focus czy Range Rover. Bezwględnie focus. W kontekście prestiżu Range Rover. Za Focusa zapłacisz 70tyś i otrzymasz zero prestiżu.
Kontekstem dla koni wyścigowych jest skutecznośc na torze i zarobki dla właściciela.
W tym konteście stanówki w krwi angielskiej są tańsze. Zatem argument błędny
Nie jest tajemnica za to, że dzięki ograniczonemu dostępowi do najlepszych reproduktorów ich potomstwo osiąga wysokie ceny. Co jest znakomitą strategią. Sam wiesz jakie ceny osiąga mniej udane potomstwo dajmy na to Stivala 😉, bo przecież każdy może kupić słomkę.
angeldust, chciałem jeszcze zacytować post, gdzie sam podałeś "ceny bezwzględne" stanówek w Polsce ale go edytowałeś, nieładnie  🤬
edycją zmianiam tylko bledy jezykowe i ortograficzne, ktore mi sie zdarzaja co zauwazyla Kajula
W treści nic nie zmienialem.
prapraszam, przeoczyłem w następnym poście
ogurek A teraz jak już mamy grę wstępną za sobą  😁
Tak z pkt. widzenia wiedzy. Czy są jakieś rzetelne badania potwierdzające, że inseminacja świeżym nasieniem lub mrożonym czy naturalna stanówka to jakość potomstwa jest jednakowa. Czy tak sobie wszyscy założyli, że jak ma 4 nogi a nie 5 to jest ok?
nie wiem, nie bardzo jest kiedy  🤔 śledzić publikacje ściśle naukowe
poza tym tak wiele zmiennych wpływa na sukces u koni, czy to wyścigowych, sportowych czy pokazowych że moim zdaniem trudno by to było określić
jednak porównując do bydła (nie mam od lat kontaktu na bieżąco) gdzie np mleczność jest łatwo mierzalna i z SI pochodzi powyżej 95% populacji nikt nie ma wątpliwości, a podejżewam że badania też były robione
ok
dzieki bardzo
poszukam moze znajde
paladynka dzięki za link z gonitwy Saluta 🙂
nie trafiłam w necie na to - oglądałam w emocjach 🙂🙂🙂

Ihp - o rany, te zdjęcia młodziaka Salutka są przesłodkie - zupełnie do siebie nie podobny....to jest coś fantastycznego jak udało Ci się go rozwinąć 🙂

A co do stanowienia Salutem - ja w zeszłym roku już miałam klacz źrebną w momencie kiedy Salut do mnie przyjechał - ale w przyszłym roku zdecyduję się na pokrycie nim mojej klaczy 🙂
Ihp - o rany, te zdjęcia młodziaka Salutka są przesłodkie - zupełnie do siebie nie podobny....


miał wtedy koło 6 lat (kupiłam go po koniec listopada, jak wrócił ze Służewca do stadniny), więc nie aż taki młodziak już z niego był 🙂 ale fakt faktem, wyglądał jak niezbyt urodziwy dwulatek 😉
Po małej analizie i przeliczeniach wyszło, że całosciowo Ihp i ogurek mają rację.
Skoncentrowałem się na pojedyńczym przypadku i obliczeniach z tym związanych oraz małym błedzie Ihp a uciekła prosta rzecz i najważniejsza rzecz.
Zmieniłem zdanie i teraz wierzę już Wam, że ilość plemników nie wływa na jakość osobniczą potomstwa ( w granicach skuteczneczności zapłodnienia o której pisałas Ihp)
Dziękuje za cierpliwość i dyskusję.
Pokłony za tą dyskusję i za postawę angeldust
W rzeczy samej bardzo przyjemnie się czytało rzeczową i konkretną dyskusję.

Dla rozluźnienia poważnej atmosfery wrzucam listopadowy las  🙂
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
19 listopada 2013 21:09
Murat-Gazon piękny listopad !!!

A my powróciliśmy do roboty  🙂 wsiadłam dzisiaj z myślą o lekkiej jeździe bo w końcu chłopak miał tydzień przerwy ... a tutaj okazało się, że musimy sobie o pewnych sprawach przypomnieć  😎 oj już nie pamiętam kiedy był taki niedobry ! Łajza nad łajzy  😁

i tutaj Rudolf we własnej osobie  😁
Arabski narcyzm ;-)... taki piękny jestem - jaka jazda ?, jaka robota ?  😁
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
19 listopada 2013 22:12
Jak się rudo zrobiło 🙂
Zduśka, wszystko przez to, że na rv zaczęto przypominać, że był ogierem, przeczytał i mu się przypomniało jak to się kiedyś hasało 😂
Zduśka, ile razy patrzę na fotki z tego spaceru, to się nie mogę nadziwić, że listopad, a wygląda jak późne lato. Gdyby nie zimowa sierść na koniu  😉
A Callisto sprawdza, czy mu się przypadkiem image nie popsuł  😎
Misskiedis, bo rude jest piękne  🤣

(oczywiście gniade i siwe też, żeby nie było...)
No Murat - masz szczęście, że dopisałaś to coś małymi literkami bo inaczej  🤬 A ja miałam dzisiaj piękny sen...stałam się właścicielką gniadego arabka i siedziałam w stajni przeszczęśliwa z dwoma urwisami w boksie 😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się