jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Ja dostałam instrukcję, żeby jak wyschnie to w oleju parafinowym wytaplać.

Zdjęcia mam jeszcze takie:
http://re-volta.pl/galeria/album/4735
Zuzu , ono ma jakiś rdzeń w środku , czy sama skóra ? Łamie się jakoś ? Takie sztywne jest czy całkiem miękkie ? Ciężko mi je sobie wyobrazić  🙄
niestety na żywo nie widziałam .
Bronze   "Born to chase and flee.."
21 grudnia 2013 21:11
W sumie ciekawe jak z trwałością. Ja używam skórzanego-prostego z firmy Lagat i po pierwszym użyciu skóra zmiękła i się wyprofilowała. Dałam 130 więc cenowo podobnie. Obawiam się,że szycia nie dożyją wiosny, ale jestem z wędzidła bardzo zadowolona.
Jakie kiełzno możecie polecić dla młodego konia,który na zwykłej oliwce chodzi sztywny? 😲
magiczne kiełzno, które nazywa się "doświadczony jeździec"
figaro2046, ma nylonową taśmę. Jest w pełni elastyczne, wygina się we wszystkie strony. 🙂 Na razie nic o trwałości nie powiem.
Używał ktoś tzw. wędzidła korekcyjnego? Chodzi mi o to Sprengera (wygląda na dość łagodnie...). Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to dokładnie działa? :kwiatek:
ewentualnie czy ktoś miałby pożyczyć takie wędzidło do wypróbowania?
dostalysmy na probe wedzidlo titanio, dokladnie takie
http://www.selleriascarpa.it/p/3163/filetto-ad-anelli-titanio-lorenzini
jedna osoba ze stajni wygrala takie wedzidla pojedynczo lamane i podwojnie
wyprobowalam, super, jeszcze lepiej niz plastik, tylko cena jest przerazajaca... 120€
poki moge to pojezdze jeszcze kilka dni
[s]Możecie mi poradzić ?
[/s]
[s]Potrzebuję wędzidła dla konia chętnie idącego do przodu na płasko, a w skokach wielokrążek nie pomaga, o haku nawet nie myslę. [/s]
Ktokolwiek widział ktokolwiek wie..... poszukuję łączników skórzanych do pelhamu, ale tych krótkich. Znalazłam tylko Sprengery, ale 140 zł za łącznikit to ekhm "trochę" dużo.
Fantazja, Z czego to jest zrobione?

Podbijam prośbę o to korekcyjne. Szukam po wyszukiwarce i szukam i nie umiem znaleźć. Może źle wpisuję 🤔
Chodzi mi o takie wędzidło: http://www.sprzetjezdziecki.com/sprenger-wedzidlo-korekcyjne-kk-18mm-p-4875.html
Jeździł ktoś na nim i umie mi wytłumaczyć jak to działa? :kwiatek:
Sankaritarina, ja jeździłam, tyle że na takim pelhamie - koń miał duży język i zwykłe, proste wędzidło sprawiało, że nie miał się gdzie podziac. Ten "łuk" dawał mu więcej miejsca na język w pysku 😉 W takim celu przynajmniej właściciel konia dobrał to wędzidło.

Klami, chodzi ci o taki łącznik? Wychodzi tanio 😉

http://www.shiresequestrian.co.uk/shop/product.php?productid=832&cat=566&page=1
ikarina, Dzięki :kwiatek: Czyli zdało to egzamin u tego konia? On coś konkretnego robił z tym językiem?
Sankaritarina, wiesz, problemem był jeździec, a nie koń, więc ciężko ocenic :/ Ponoc koń próbował przekładac ten język, opierał się kontaktowi. Po zmianie wędzidła koń się nieco uspokoił, język był zawsze na swoim miejscu 😉
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
05 stycznia 2014 10:49
Czy wędzidło plastikowe/skórzane jest delikatniejsze od pojedynczo łamanej oliwki? (od razu napiszę, że nie wierzę w cudowne właściwości wędzidła zwanego oliwkowym)
Koń bardzo elastyczny w szyi (i w ogóle  😉 ), bardzo delikatny w pysku. Koń należy do typu ,,szybko, szybko, ja chcę już galopować, tylko daj mi znak!". Nie ma problemu z zatrzymywaniem, bo dobrze reaguje na dosiad.
Czas nadszedł na wymianę wędzidła bo dotychczasowe jest o cm za duże.
Tylko teraz nie wiem na co się zdecydować. Do tej pory jezdzilismy na zwykłym, pojedynczo łamanym, pełnym wedzidle. Zastanawiam się jednak czy nie iść w coś delikatniejszego, ponieważ koń jest szalenie czuły w pysku, ma też tendencje do uciekania od (i tak delikatnego) kontaktu. Wywala też język w czasie jazdy ale w sumie w niczym mi to nie przeszkadza.
Podwójnie łamane powinno się nadać, prawda?

btw. czy w wędzidłach Sprengera jest coś magicznego że mają takie ceny?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
05 stycznia 2014 11:22
ikarina, to są długie właśnie. Takich jest dużo róznych firm. Ja poszukuje krótkich, bo mam pelham z króciutką czanką i te długie są nieporęczne.

lusia722, o !! Dziękuję Ci bardzo !
Dementek, szukałabym wędzidła bardzo ciężkiego, może coś ze sprengerów. Jak nie oliwka, to może coś pośredniego - ze "skrzydełkami" np?
Ramires, Sprengery nie są magiczne. Ale starannie przemyślane, dobry metal. Ładne 😉. Markowe. I jest wybór ciekawych rozwiązań. Zamiast szukać w tysiącach "niewiadomoczego" można szukać w Sprengerach. Gdy komuś cena niespecjalnie stanowi.
ikarina, Dzięki :kwiatek: 🙂

Ramires, Sprengery mają też pewien plus - niestandardowe rozmiary. 12, 13 cm.... bo są konie, którym to robi różnicę, niestety.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 stycznia 2014 11:28
halo- A szukać cieńszego, czy grubszego? Bo mam kilka wędzideł (cienkie z płaskimi rolkami oliwkowe, zwykłe pełne grube, cienkie pełne anatomiczne ze złotawego metalu - wszystkie pojedynczo łamane, u koleżanki jest grube gumowe z wąsami).
Oczywiście jeszcze sprawdzimy, jak będzie chodzić na dotychczasowym wędzidle po tarnikowaniu zębów, bo może obędzie się bez zmiany.
Dementek, Czasami grubośc wędzidła zależy od tego, jak duży jest pysk danego konia - wiele osób unika cienkich wędzideł, bo uważają, że są takie "ostre", jednak czasami dobrze wybrac coś małego, gdyż z grubym wędzidłem niektóre konie sobie nie radzą, nie mogą domknąc pyska, ich język się nie mieści - i to powoduje problem z kontaktem. Najlepiej, żebyś sama wypróbowała kilka grubości i zobaczyła, co koniowi najlepiej "leży" 😉
O to to to. Ja wymieniam wedzidlo bodajze 20mm na 15 🙂 konica arabka, zaczela chetnie przyjmowac wedzidlo nawet przy kielznaniu, pieknie domyka pyszczek i zuje sobie🙂 tamto bylo zwyczajnie za szerokie🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 stycznia 2014 12:17
ikarina- Sama się o tym przekonałam, jak miałam swojego konia  😉 Na gumowym był nie sterowny, na cienkim z rolkami chodził najlepiej, ale na lonżę (jak już miał 5 lat skończone) zakładałam grube pełne ze śliniankami.
czy kto używał wędzidła Feeling "Blue Steel" ? zastanawiam się nad nim dla mojej paszczy ale słyszałam że ten niebieski metal (powłoka) może się ścierać ? i czy jest ono w jakikolwiek sposób "smakowe" ? będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi
MontePerdido, miałam taką oliwkę - ta niebieska powłoka bardzo szybko rdzewieje i blaknie
Niebieskie powłoki są tylko dla picu - dla nabywcy. Chodzi o oksydowane żelazo (może być niebieskie lub czarne) la nie o stal. Wiele koni woli zwykłe żelazo. Ponieważ to żelazo - to jasne, że rdzewieje, a barwny nalot ściera się piorunem.
Sankaritarina ja takowe posiadam i aktualnie nie używam, w razie czego mogę pożyczyć
halo, Z wędzidłami Trust też tak jest?

equi.dream, Ooo, byłoby super! Zaraz Ci pw piszę.
Sankaritarina, oczywiście! Mojego Trusta nie da się poznać - tylko po porcie. Wygląda jak łach nie wędzidło (choć zawsze czyste). Ale działa jak działało - znakomicie (choć już na innego konia).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się