dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

Dzięki  :kwiatek: spróbuję na mokro  🏇
A może herbatką ziołową zalać? Malina, czy coś w tym stylu?
Dajecie swoim koniom siemie lniane? Jakie są plusy tego a jakie minusy? Warto teraz na wiosne zacząć dawać?
Dajecie swoim koniom siemie lniane? Jakie są plusy tego a jakie minusy? Warto teraz na wiosne zacząć dawać?

mesz?
siemię lniane akurat 2razy w tygodniu w meszu. Jeśli chodzi o wsparcie organizmu wiosenne, polecam olej, makuch lniany, albo preparaty typu Linamix, Outshine 🙂
Takie siemię będę próbować: [[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Len-%E2%80%94-siemie-mikronizowane-1-kg/617[[a]]
tereska można herbatką jak najbardziej zalać, miętowa zamaskuje dodatkowo zapach witamin jeżeli kopytnrmu nie pasuje.
A to siemię z Twojego linka niezłą cenę ma  😎 Nie opłaca się bardziej gotowy mesz kupować?

Makuch lniany można naprawdę tanio dostać, nie wiem skąd ja mam (bo mi znajoma dowozi, ale dużo taniej niż siemię kosztuje, glut fajny z tego wychodzi, gotować nie trzeba, a koniom smakuje
O faktycznie miętowa też może być. A co do siemienia to wyszło mi, że tego dużo mniej niż makuchu się daje, a że koń wybredny, więc wolę mniejsze ilości mu mieszać.
A siemie do owsa moze byc? Bo właściciel stajni chce wprowadzić dwa razy w tygodniu a mój koń pasze dostaje tylko gdy jestem ja [4 dni w tygodniu] 😉
Jak najbardziej można 😉
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
08 lutego 2014 18:51
U nas konie w stajni dostają siemie do owsa co drugi dzień w zime i naprawde widać super efekty tego 🙂
Jaki dodatek witaminowy polecicie? Konie dostawały teraz plusvital, ale tak się zastanawiam czy jest cos w przystępniejszej cenie? Czy plusvital to już minimum?
Hej 🙂
mam pytanie, czy ktoś może mi objaśnić kiedy dawać koniowi np., sieczkę, kukurydzę mieloną itp.? Nie za bardzo rozumiem działanie każdej. Np. kiedy i czy w ogóle dawać żyto/pszenicę/słonecznik/ siemię czy otręby? Może to banalne pytanie ale zastanawiam się nad urozmaiceniem mojej kobyle jedzenia ale nie chcę przesadzić  😡
zamowkantar, cały wątek jest o tym, kto jakie witaminy poleca. 😉 z podobnej półki jakościowej jest Chevinal Plus Foranu, składowo wypada teoretycznie lepiej (więcej aminokwasów np.), ale wypada też drożej (w przeliczeniu na dawkę też) i wystarcza na krócej. tzn. nie wiem, który Plusvital masz na myśli, pisałam porównawczo z Plusvital Syrup. Plusvital Equine Racing Sirup z kolei wypada gorzej pod względem zarówno ceny, jak i składu (tzn. zawartości poszczególnych wit. i mikroelementów). z tym, że w żadnym wypadku nie jest podana forma konkretnego pierwiastka, więc trudno porównać przyswajalność. do tego Chevinal niektórym koniom podobno daje "kopa", z Plusvitalem pod tym względem nie mam porównania (w sumie takiego działania Chevinalu w przypadku dwóch koni, które go u nas dostawały, też nie zauważyłam, ale jeden jest z założenia mało reaktywny, a drugi to folblut i jest dość pobudliwy niezależnie od stosowanego dodatku).
Słuchajcie,
nie jestem specem od żywienia,
mój koń jada owies, otręby, czasem siemie i Firm Foot Dodsona, nic poza tym.
Natomiast dostałam w prezencie :
-Vitalise
-Joint Support
-Bone Support
-Set Free
-Comfrey Cut Leaf
-Take Control
-Echinacea
Wszystko z Dodsona.
Dawanie tego wszystkiego jednocześnie chyba mija się z celem, tym bardziej, że sama bym tego nigdy nie kupiła 🙂
Podpowiedzcie mi jak to sensownie podawać, żeby nie narobić szkody. Zalecane dawki są wydaje mi się....ogromne? Poradźcie coś, jak dawać, ile dawać, czy łączyć ze sobą  i czy dawać w ogóle.  🤔
sumire wiem że cały wątek jest o witaminach 🙂 dzięki za odpowiedź. Kurcze ja mam 5 koni do obkarmienia. Dostawały Plusvital Equine Breeding Syrup. Swoje zadanie raczej spełniał. I zastanawiam sie czy szukać czegoś innego czy nie. Teraz w zimę energia nie jest im potrzebna ani trochę 🙂
a nie myślałaś o tym, żeby zbadać im krew i sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebują (czego mają niedobory) - i tylko to podawać? ma szansę wyjść taniej. 😉
W sumie to myślałam, bo jedzą kupy i wet na razie kazał dawać zestaw witamin i plusvital pomógł. Ale w sumie to chciałabym sie dowiedzieć czego im brakuje 🙂 no ale zobaczymy bo może pociągnę im jakimś kompleksem witaminowym, przecież im nie zaszkodzi 🙂
zamowkantar, jak zjadają kupy to problem tkwi w układzie pokarmowym najprawdopodobniej. Podaj probiotyki (najlepiem EM), a problem powinien szybko zniknąć.
Klami wet na to polecił witaminy, że niby konie próbują w możliwy sposób uzupełnić braki i po plusvitalu mocno się poprawiły. W grę wchodzi jeszcze podjadanie z nudów, co się zdarza. Konie mają dużo różnych zajęć w sezonie letnim (karuzela, dużo treningów, zawody) a w zimę po prostu odpoczywają i poza padokiem kompletnie nic nie robią. Ale podam im może probiotyki. Dziękuję za rady 🙂
zamowkantar a nie podajesz koniom przypadkiem czosnku? Często powoduje braki w mikroflorze przewodu pokarmowego - a w efekcie zjadanie odchodów...
może pociągnę im jakimś kompleksem witaminowym, przecież im nie zaszkodzi 🙂

nie byłabym taka pewna... nadmiar jednego minerału może wpłynąć na upośledzone wchłanianie innego, nadmiar niektórych witamin może przynieść więcej szkody, niż niedobór. no i wreszcie to, co w nadmiarze, musi jakoś zostać rozpracowane przez wątrobę, ergo - stanowi dla niej dodatkowe obciążenie.
_Gaga nie, akurat te "kupożercze" konie są pod moją ręką dopiero od pół roku, ale wątpię żeby wcześniej ktoś im podawał czosnek. Chociaż ręki sobie za to nie dam uciąć. Spróbuję z probiotykiem w takim razie.

sumire myślę, że podawanie plusvitala i to jeszcze w wersji słabszej, w minimalnej dawce myślę że im nie zaszkodzi. Jest to polecenie weta, a nie mój wymysł ze trzeba im podawać kompleks. Mówił na razie o miesiącu podawania, miesiąc właśnie minął, plusvital się skończył i po prostu zastanawiam się co dalej. Konie były mocno wymęczone sezonem. Teraz wracają do formy, a zaraz znowu sezon się zaczyna. No ale będę już rozmawiać z weterynarzem w ich sprawie.
mam podobne pytanie, mój koń też  jakieś 2 tyg temu podjadał kupy i podałam mu enteroferment ( farmactiv ) dawkowanie takie jak na opakowaniu więc w zasadzie zużyłam 1 opakowanie 150g zauważyłam po tym,że już więcej nie zjadał więc więcej nie trzeba podawać ? ale zauważyłam dzisiaj ,że podgryzał i lizał zamarzniętą ziemię ? 😲 czy to świadczy o tym,że brakuje mu jakiś witamin czy zrobił to z nudów lub w poszukiwaniu trawy ? widziałam jak ugryzł na padoku i zaczął później wypluwac i mlaskać pyskiem, na co dzień dostaje Chevinal plus więc czy nadal brakuuje mu jakiś witamin ?
Ja daję (oprócz suplementów - czyli mieszanki jesienno-zimowej od p. Podkowy) równiez Biogen K. Nie mam problemów metabolicznych u koni:
http://www.bio-gen.pl/pl/biogen-k
Kupię Chevinal. Czy on koniom smakuje? Bo chce 20 litrów zamówić... Co prawda trochę przeraża mnie wielkość baniaka i przelewanie do mniejszej, ale najbardziej się opłaca. A przy 5 koniach to tylko 80 dni...
Chevinal bardzo smakuje koniom, to są jedyne witaminy, które zjada mój mały koń, tak, że aż wylizuje żłób, poza tym są w płynie, więc nie tak łatwo się ich pozbyć z paszy 😉
zamowkantar, smakuje. wg mnie to on śmierdzi, ale konie nie mały nic przeciwko. nie zrozumiem. 😉
Jaki dodatek witaminowy polecicie? Konie dostawały teraz plusvital, ale tak się zastanawiam czy jest cos w przystępniejszej cenie? Czy plusvital to już minimum?



Vital forte z Mervue! Litr kosztuje 55zl. Są świetne. Wczesniej dawalam mega base z equistro przez dluuuugi czas. Te witaminy wzielam glownie z ciekawości i po jednym opakowaniu bylo widac juz efekty. Są super.
Jakie polecacie witaminy dla młodziaków? (kuc). Zastanawiałam się nad biotyną p. Podkowy, bo z kopytami u nas kiepsko, sierść tak samo- matowa, bez połysku, często linieje.
polecicie jakiś skuteczny preparat z mikroelementami?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się