Dopasowanie siodła

Na moje to trzeba powalczyć z przesuwaniem, może inny popręg coś by pomógł. I minimalnie brakuje z tyłu - do centymetra, co by się zgadzało, bo gdy tył siodła właśnie odrobinę luźny ma zwyczaj skracać sierść.
Jestem załamana - moje siodło, to wymarzone i dla mnie idealne, zaczęło po prostu FATALNIE leżeć na koniu 🙁 Mam cały tył siodła w powietrzu... Jeżdżę teraz z podkładką podnoszącą tył i niby jest ok, no ale nie na dłuższą metę.
Kto z Warszawy dopasowuje siodła? Pan Kostrzewa znikł z rynku, a kiedyś mi b. fajnie innego Prestige'a dopasował po pomierzeniu konia. Już raz wysyłałam to siodło do Daw Maga do poszerzenia łęku, no ale jak nie widzą konia to ciężko żeby idealnie dopasowali. Będę wdzięczna za info.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
24 lutego 2014 19:37
No to dzisiaj porobiłąm fotki mojego siodła i sama już nie wiem czy konieczne jest poszerzenie łęku  🤔 Może mi coś poradzicie? Z Mattesem leży niestety gorzej...
ekhem, akurat tunel wydaje mi się dobry. Ale znowu, to tylko zdjęcia 😉

Ja zawsze miałam problem z ocenieniem miejsca po bokach i jest to dziś dla mnie zagadką bo ja nigdy tego miejsca nie widzę :P
Więc nie wypowiadam się bo naprawdę nie wiem. Czy na zdjęciach, czy na żywo.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
25 lutego 2014 08:16
Nikt nic  🤔 Dobrze, źle?
zkonmiprzezzycie, dla mnie ono leży fajnie a jaki masz odcisk po jeździe?
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
25 lutego 2014 09:21
Nie ma żadnych odcisków  :kwiatek:
Jestem załamana - moje siodło, to wymarzone i dla mnie idealne, zaczęło po prostu FATALNIE leżeć na koniu 🙁 Mam cały tył siodła w powietrzu... Jeżdżę teraz z podkładką podnoszącą tył i niby jest ok, no ale nie na dłuższą metę.
Kto z Warszawy dopasowuje siodła? Pan Kostrzewa znikł z rynku, a kiedyś mi b. fajnie innego Prestige'a dopasował po pomierzeniu konia. Już raz wysyłałam to siodło do Daw Maga do poszerzenia łęku, no ale jak nie widzą konia to ciężko żeby idealnie dopasowali. Będę wdzięczna za info.


Mam ten sam problem. Kicha jest 🤔 Equimag? Nie wiem czy nie jest na macieżyńskim. Jeszcze wiem o Equipe, ale drogo.
ashtray, udało mi się umówić z p. Beatą z horse na sobotę. Ciekawe tylko czy da się coś zrobić.
ashtray, Magda funkcjonuje, dopiero co siodła od niej brałam do przymiarki- wal! 🙂
Ja się nosze z zamiarem poszerzania za ok. miesiąc, bo mieliśmy teraz chwilę przerwy. W tym czasie plecy lekko oklapły, więc myślę, że póki co to siodło jeszcze w obecny stanie ujdzie. Jak wrócimy konkretnie do roboty, już na pewno będzie leżało fatalnie.

Burza oo to super wiadomość 🙂

Dzionka ciekawa jestem kosztów poszerzania. Będę mogła się później odezwać na pw ile Ciebie będzie Twoje siodło kosztowało? :kwiatek: Nie ukrywam, że chciałabym się zamknąć w kwocie do 300 zł, a tu słyszałam, że jest drożej.
ashtray, już dopytałam. Sam dojazd to 100zł, poszerzenie łęku razem z dopchaniem paneli to 500 zł, samo dopchanie paneli to 300 zł. Nie wiem ile samo poszerzenie łęku, ale w Daw Magu płaciłam 250 albo 300.
Dzięki. Liczę, że u mnie tylko poszerzanie będzie wchodziło w grę.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
25 lutego 2014 11:21
Dzionka ale cennik! 👀
IMO najważniejsze, że się dogadałaś, mam nadzieję że uda się Wam z Beatą dopasować siodło i będziesz zadowolona 🙂
Strucelka, dzięki za namiary 🙂 Będę negocjować, bo się raczej więcej osób w stajni znajdzie 🙂
A ja mam do was pytanie, bo już się trochę pogubiłam w tych zasadach dopasowywania siodła, może ktoś tu będzie w stanie rozwiać moje wątpliwości. Z ogólnych zasad wynikało by, że z za wąskim siodłem nie da się nic zrobić, za to jeśli jest za szerokie to można się ratować mattesem, tak? Ale jednym z objawów, że siodło jest za szerokie jest to, że zbliża się zbytnio do kręgosłupa...więc moje pytanie - jeśli pod takie sidło założymy baranka, to czy ono nie siądzie na tym kręgosłupie zupełnie  🤔  Podkładka wypełni i tak już za mały kanał i ciężar jeźdźca wyląduje dokładnie tam gdzie nie chcemy? Była bym wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości  :kwiatek:
Sofka mylisz pojęcia

Co innego siodło za wąskie/za szerokie - tu mamy na myśli rozstaw łęku
co innego kanał na kręgosłup - to jest szerokość tunelu/rozstawu poduszek

Siodło za szerokie, to siodło z zza szerokim łękiem - wtedy wkładając podkładkę je zwężamy, tak jakby unosimy w górę nad kłąb
Siodło z za wąskim łękiem można ( z reguły) poszerzyć, w serwisie/u rymarza/ łęk np w Wintecu wymienić.

Siodło z za wąski kanałem na kręgosłup/ rozstawem między poduszkami niestety jest nie do zmiany. Tak samo siodlo z za szerokim kanałem na kręgoslup - chociaz osobiście nie widziałam siodła, które mialoby ten tunel za szeroki
Epikea, kanał w niektórych wypadkach też trochę można ruszyć, sama to robiłam.
Naprawdę szeroki kanał widziałam raz, w siodle Cobra które mierzyłam, ok. 10cm i naprawdę leżało fantastycznie.
Epikeano właśnie nie o to mi chodziło. Mam na myśli kiedy kanał jest prawidłowy/szeroki ale łęk jest za szeroki przez co siodło zbliża się do kręgosłupa (od góry, nie z boków). A podkładka ma przecież futro nie tylko pod panelami (tam ok bo to będzie zwężać siodło), ale też w miejscu gdzie znajduje się kanał. Prawidłowo powinien być tam prześwit,który w takiej sytuacji wypełni podkładka. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy w takim układzie ciężar nie będzie rozkładać się też na kręgosłupie, a nie tylko na panelach??
mattes nie ma futra w miejscu kanału siodła.
marta_sz o dzięki, to wiele wyjaśnia :kwiatek: No to tak informacyjnie - inne podkładki maja? Jeśli tak , to co w takiej sytuacji??
Nigdy nie kupiłabym podkładki bez pustej przestrzeni na kanał siodła - według mnie nie pomoże w niczym a zaszkodzić może ( tak jak wcześniej pisałaś o swoich wątpliwościach - wg mnie słusznych)

mattesa polecam szczerze - warto też rozważyć opcję z wkładkami korekcyjnymi.
Dzięki teraz już mi się wszystko zgadza  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Potrzebuję pilnie porady, wzięłam to siodło do przymiarki i jeśli nie pasuje to muszę jutro je oddać. Proszę o opinie, jak ono leży na tym koniu?









juisyna_128 przydałyby się zdjęcia z zapiętrym popręgiem, szerokość łęku wydaje się być ok, ale ciężlko po tych zdjeciach ocenić czy leży w równowadze.

A ja z podobnym dylematem. Też mam siodło do przymiarki i też przydałoby się zdecydować co z nim zrobić.

Generalnie moje odczucia są bardzo mieszane... Z jednej strony koń pokazuje jak mu coś nie gra a dzisiaj naprawdę był bardzo ok, luźny, stabilny kontakt bez problemów (jak mu nie pasuje to macha głową, sztywny w pysku i szyi się robi).

Na pewno bez podkładki jest za szerokie i leży na kłębie, z podkładką którą akurat miałam pod ręką wydaje się być ok, choć jak siedziałam już w nim to jednak przestrzeń się zmniejszyła co nie podobało mi się. Możer to też kwestia ubijającej się gąbki, gdybym je zostawiała na pewno kupiłabym jakkiś porządny gruby zel lub mattesa.

Będę wdzieczna co sądzicie czy jest w tym siodle potencjał dla tego konia czy sobie odpuścić. Bo  nie wiem czy łek jest sens zężać żeby znowu łopatek nie blokował i mięśnia czworobocznego nie gniótł przy kłębie, może wystarcyzłoby dopchanie paneli + gruby żel? Tylko czy sens kupowac siodło i od razu zacyznać od dopychania czy nie lepiej poszukać czegoś bardziej pasującego, sama nie wiem.

A no i co sądzicie o jego równowadze, bo ja juz nie wiem. Raz wydaje mi się, że leci w tył (bez podkładki na pewno), ale z podkładką chyba ok prawda? ech u innych łatwo ocenić a dla siebie to masakra.

Wszystkie zdjęcia są z zapiętym popręgiem. Przeed jazdą z podkładką i bez:






Po jeździe:
O Magdzior, ale masz ladny popreg  😀iabeł:
Ty mi lepiej powiedz czy To siodło dobrze leży.  😀iabeł:

Przepraszam za samowolkę z popręgiem :kwiatek:
Spoko 😉.
Nie wiem jak lezy, ale jak sama zauwazylas, mysle ze kupowanie siodla od razu pod mnostwo poprawek jest bez sensu. Dasz rymarzowi te 300zl, ktroe lepiej dolozyc do lepszego siodla IMO.
W sumie tak choć z drugiej strony też nie chcę na styk bo potem się rozbuduje i będę poszerzać a tak to wyciagnę podkładkę, a wąskich siodeł mało... Już to ma niby łęk około 30 wrr...

Choć i tak nie wiem czy jednak nie odeslę bo trochę mnie ten klocek z tyłu denerwuje... 😤
kurcze, ja po szukaniu siodeł dla koleżanek z rozbudowanymi końmi odniosłam wrażenie że wąskich siodeł multum a szerokich nie uświadczysz  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się