Derki

tulipan Dziękuję  :kwiatek:
Olson, a słyszałaś, że czasem leży śnieg? I że na dobrym śniegu można wiele? Zresztą już przy plus kilka nie od rzeczy jest rozgrzewać konie w derce - a gdy np. pada, to polar się nie sprawdzi.
Nie wiem, może ty zupełnie "halowa", ale ja nie. I konie jesienią/zimą normalnie pracują. A na np. galop po trawo-śniegu w terenie, gdy zacina drobnym śniegiem - oj, derka się przydaje. I właśnie treningowa.

A ty w ogóle trenowałaś kiedyś bez hali/tylko częściowo w hali na niegolonym koniu?
halo, nie, bo nie da się trenować na poważnie w takich warunkach... Serio, ale nie wyobrażam sobie ciągów, zmian w seriach czy piruetów w galopie na "trawo-śniegu". Ba, ja nawet całe lato przejeździłam na hali.

I serio nadal uważam, że derka treningowa dla niederkowanego zarośniętego konia jest głupia, bo skoro całe dnie spędza on na padoku gdzie na niego leje i ślumpi deszcz/śnieg, to po co w momencie kiedy się rusza jeszcze go dogrzewać?
Olson, zatem po co wypowiadasz się o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia? Nie wszystkie konie są padokowane w paskudną pogodę.

Akurat myślałam o skoczkach/WKKWistach nie o dresażowych. Akurat większość jeździeckiego życia zimą/w deszcz spędziłam w dużych halach, ale zaręczam, że spokojnie da się trenować bez hali, nawet gdy jest gruda - wtedy na równej łące czy równej polanie w lesie. Ponieważ, widzisz... nie tak dawno, no dobra, zanim się urodziłaś - hal było bardzo malutko, a mimo to na zawodach w tych halach zjawiali się zawodnicy "bezhalowi" - na każdym poziomie aż do MP. Więcej - cały świat wyglądał podobnie. "Szał hal" jest całkiem od niedawna, i super, bo to wiele ułatwia, wygodne bardzo. Ale gdy mam do wyboru narażanie konia na "historie astmatyczne typu pylica" a śnieg - owe ciągi, serie i piruety - będę robić na śniegu. A już pasaże - to o niczym innym nie marzę niż głęboki (dla odmiany) śnieg. Na śniegu rozgrywa się nawet mecze polo.
A skoro jesteś taki spec od hal, to powiedz co się robi z podłożem, żeby zimą nie pyliło w hali gdy nie można podlewać?
Bo ja wiem, ale nie powiem - se, se, se.  :emota2006092:

Jeszcze do wspomożenia twojej wyobraźni - nawet gdy jadę na halę, a jest kawałek - część tej drogi przebędę kłusem, i bardzo zależy mi na tym, żeby koń na halę wszedł już rozgrzany (mięśnie), żeby na tej hali przebywać jak najkrócej. I żeby nie był po drodze np. zmoknięty. Szczególnie zależy mi na partii zadu. A nie wszyscy mają konie zarastające jak mamuty i nie wszyscy trenują na małych/dusznych lub ogrzewanych halach = nie zawsze jest potrzeba golenia konia. Wg twojej wyobraźni - to po cholerę w ogóle te derki treningowe? Jednak je wymyślono i  jednak się przydają, nie tylko golonym koniom. Tym bardziej, że nawet golący nie zawsze golą konie na okrągło od jesieni do maja. A już takie zawody latem - gdy pogoda pod psem, a konie niegolone - pomyślmy - po co im derki?

Wniosek - może gdy zaczniesz startować latem, nie takim jak w tym roku (aberracja klimatyczna 🙂😉 to dowiesz się w praktyce po co sportowym niegolonym koniom są derki gdy nie przebywają na hali.
Jaki to jest rozmiar 6"0? Nie wiem do końca jak to sie zapisuje. Z góry dziękuję 🙂
Jaki to jest rozmiar 6"0? Nie wiem do końca jak to sie zapisuje. Z góry dziękuję 🙂


140.
A skoro jesteś taki spec od hal, to powiedz co się robi z podłożem, żeby zimą nie pyliło w hali gdy nie można podlewać?
Bo ja wiem, ale nie powiem - se, se, se.  :emota2006092:

Ja akurat bym wolała, żebyś jednak powiedziała - bo to akurat całkiem pożyteczna wiedza... :kwiatek:
sumire, bez wątpienia pożyteczna. Ale że to nie magia, tylko konkretne zabiegi, a wiedza może być pożyteczna tylko dla tych którzy decydują o podłożu i mają pieniądze na jego pielęgnację - to nie widzę powodów, żeby wzbogacać wiedzą akurat tę kategorię posiadaczy hal. Chyba bez problemu mogą nabyć know-how? Albo włożyć trud w dotarcie do takiej informacji?

Ja bym wolała, żeby nikt nie uprawniony nie mówił mi co by wolał, żebym zrobiła, ani czego by wolał, żebym nie robiła.
Jakie polecacie dobre derki stajenne na zime?
[quote author=vikifbl link=topic=43.msg2436662#msg2436662 date=1445287576]
Jaki to jest rozmiar 6"0? Nie wiem do końca jak to sie zapisuje. Z góry dziękuję 🙂


140.
[/quote]
sumire, bez wątpienia pożyteczna. Ale że to nie magia, tylko konkretne zabiegi, a wiedza może być pożyteczna tylko dla tych którzy decydują o podłożu i mają pieniądze na jego pielęgnację - to nie widzę powodów, żeby wzbogacać wiedzą akurat tę kategorię posiadaczy hal. Chyba bez problemu mogą nabyć know-how? Albo włożyć trud w dotarcie do takiej informacji?

Ja bym wolała, żeby nikt nie uprawniony nie mówił mi co by wolał, żebym zrobiła, ani czego by wolał, żebym nie robiła.




wiem, że OT, ale nie mogłam się powstrzymać.  🤣

Olson, wybacz, wystarczająco wiele dzieliłam się swoją wiedzą na forum, zupełnie bezinteresownie.
Jedyny rezultat to przedziwne ataki, a im bardziej ktoś nieopierzony - tym większe. Oprócz tych zupełnie zielonych, którzy wiedzą że nie wiedzą.
Mam wyżej uszu użerania się z tymi co to nie wiedzą, że nie wiedzą.
To forum zmieniło moje przekonania, że wiedzą warto się dzielić, bo tak, bo to wiedza - takie dobro wspólne.
Przekonałam się, że warto wyłącznie w celach komercyjnych/autopromocji.
Ponieważ know-how jest (wg większości) takim samym towarem jak inne.

Dlatego tak właśnie: wiem, ale nie powiem. Może mnie się wiedza nie przyda, ale przynajmniej ktoś, kto tego potrzebuje, poświęci Swój czas i wysiłek (a nie Mój) na zdobycie informacji, i może będzie miał go mniej, żeby na mnie napadać.

Jeśli temat cię interesuje to już powinnaś podziękować(!) za info, że taki sposób Istnieje. I działa.

Zawsze chętnie pomogę grzecznym ludziom potrzebującym pomocy. Ale już nie - bezczelnym wampirom.
halo, nie interesuje mnie w ogóle, bo tym zajmują się właściciele stajni, w której trzymam konia (którego nomen omen aktualnie nie posiadam 😉), a nie ja.
Nie to nie. Jeśli słowo "wolałabym" odbierasz jako atak... może powinnam napisać "chciałabym", ale akurat średnio miałam możliwość, żeby się skupić i ładnie sformułować to, co chciałam wyrazić. "Wolałabym" nie jest równoznaczne z "każę Ci i tak zrób". Tymczasem po raz kolejny czytając Twoje posty nie bardzo wiem, co powiedzieć... Trochę nie rozumiem, po co w ogóle było wyciągać temat, skoro i tak chcesz to zachować dla siebie.
Wczoraj przyszla mi derka przeciwdeszczowa Avalanche. Udalo mis ei kupic na eBay nie uzywana za 68$  💃

Jerry jest dosc krotkonogi na dlugosc jego klody, wiec wisi mu do kolan. Podoba mi sie, ze jest podszyta polarem do brzucha. Czesc pod brzuchem jest gumowana. Duzo regulacji na klatce na szerokosc. Przedluzana czesc na kark niestety sie podwija.
Planta, te derki zdaje się są takie "namiotowate" 😉 na Twoim Jerrym całkiem dobrze wygląda.
W ogloszeniu tak namiotowato nei wygldalo, ale bylam w potrzebie. Jedna derke z ortalionem na wierzchu podarl w dwoch miejscach czochrajac sie, wiec szukalam czegos solidniejszego, ale bez grubego wypelnienia (jeszcze), bo ostatnie dnie i noce maja po 20C roznicy temperatur, a on jeszcze ma letnie futerko. To akurat bylo dobrym wyborem, zwlaszczaa, ze przeszukalam sklepy netowe i innych sprzedawcow na ebay i takie derki byly sporo drozsze.

Uzylam na nim kilka razy derki Weatherbeeta Z Babe, ale ma duzo wieksze wyciecie na szyje i wpijalo mu sie, jak opuscil kark (derka niebieska).

Kupilam tez grubsza tej firmy, ktora ma na karku regulacje obwodu. Bardzo polecam, jesli kogos interesuje moge podac szczegoly i wiecej zdjec  :kwiatek:.

Jeśli chcę ogolić konia na zimę w ten sposób klik, to jakie wypełnienie muszę kupić? Koń będzie wychodził na padok, więc czy jedna derka wystarczy? 🤔 Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o golenie.
Windziakowa, nie, nie wystarczy jedne derka. Jeśli masz ciepłą stajnię - koń w stajni powinien stać w lżejszej derce niż na padoku. To już dwie. Dalej: aktualnie wystarczy cieńsza derka, z czasem i spadkiem temperatury trzeba ubierać cieplej...
Windziakowa, w najtaniszej i najbezpieczniejszej wersji to: 2 plandeki, 100gr (wtedy może być stajenna) i 250gr (też może być stajenna). Wtedy ubierasz na stajenne plandeki i koń może iść na padok.
U mnie jest tak: oba konie maja po dwie derki polarowe na zmiane, z czego jedna z zakryta szyja. Kazde ma po derce 150 i 350 g, do tego mam dwa doczepiane kaptury
Jedne kaptur nieco lzejszy, z lycra na glowie, naciagany, drugi ciezzki zimowy, z wypelnieniem bodajze 400 g.  Mozna je dowolnie doczepiac do derek (zdjecie ostatnie, przykladowe). W sumie wiec kon moze miec wiele kombinacji. Do tego mam jedna (na razie) derke przeciwdeszczowa, ktora pokazalam wczesniej.
Windziakowa Nie wystarczy na pewno bo co jak ją weźmiesz do prania?  👀
Ja wyruszam na poszukiwanie jakiejś grubszej derki (może być stajenna bo mam plandekę przeciwdeszczową w razie co).
Zależy mi na pasach na nogi i brzuch no i oczywiście klapie na ogon. Czy Yorkowe dery są warte uwagi?
Euphorycznie, Yorkowe generalnie są niegłupie, ale nie specjalnie mocne... Dla mnie po derkach Horze, Eskadron  i Jarpol, gdzie nie skąpi się materiału - Yorki są jakieś takie... kuse 😉
_Gaga Jarpol! Kompletnie zapomniałam!
Dodatkowo przepadłam bo fioletowa derka w sówki... 😂 😵 😍 😜
Słuchajcie, jednak chyba będę golić Karsona i to tak, jak pisała Windziakowa, czyli tak



Widziałam, że xxagaxx Ty pisałaś o dwóch derkach 100 i 250 g. Czy to opcja na padok i do stajni, czy raczej obie opcje są padokowe, tylko  zależności od temperatury? Jeżeli ta pierwsza opcja, to czy przy takim wzorze zamiast w 100 g koń może stać w stajni w polarze z zakrytą szyją, czy to nie jest dobry pomysł? Stajnia w miarę ciepła, korytarzowa. Staram się ogarnąć w tych derkach, ale to trochę mnie przerasta 😉
Euphorycznie, nienawidzę Cię za to, że wspomniałaś o derce w sówki! Mój portfel znowu ucierpi, przepadłam... 😵 😂
Averis, jeśli Twój koń śpi na leżąco, to derka polarowa nie jest najrozsądniejszym pomysłem na stajenną... tak na marginesie. Co do pozostałych pytań: podstawa to informacja czy stoisz w ciepłej, czy ziemnej stajni... Moje konie stoją w czymś w stylu angielskich boksów, zatem dla mnie stajenne i padokowa to ta sama derka (nadal plandeki przy temperaturach w dzień rzędu 14 - 16 st)... W ciepłej stajni rozsądniej jest przebierać.
warta buahaha, polecam się!  😂 Jest jeszcze zeberka...  😎
Teraz muszę wypełnienie przemyśleć - moja będzie golona cała.
Stajnia ciepła. Derka będzie i do stajni i na padok - tylko padokowanie nie jakimiś długimi godzinami.
I teraz nie wiem, brać 300 i w razie W zakładać pod spód polar? Czy 200+polar da radę?  👀
witam, czy ktos ma w uzyciu derki firmy start i móglby się podzielic opinią na temat trwalosci? Chodzi mi głównie o model plandeka na polarze - jak z nieprzemakalnością. No i krój bo widze ze jest dość specyficzny.
redhorse, ja mam jedną dla staruszki. Prałam już dwa razy i impregnowałam i dalej nie przemaka. Jakość bardzo dobra. Ta szyja na gumce świetnie się sprawdza, nie zacieka woda tak bardzo pod derkę. Generalnie zdecydowanie wolę te z podwyższoną szyją, ale ta na gumce też jest ok.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się