Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Nie jest tańszy , w tej samej cenie 😉
Wiem że to pytanie już padło, ale odpowiedzi było wiele i każda inna. Ile ścinek  flizeliny na m2 potrzeba? gdzie można je kupić i w jakiej cenie  ?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 października 2015 21:32
Wpadam z krotkim pytaniem🙂 Czym rownacie? czy czeka mnie wylozenie kupy pieniedzy na rowniarke z profesjonalnej firmy? Macie swoje domowe sposoby? Chodzi mi o hale glownie, piasek cos w stylu kwarcu, pozniej moze domieszam flizeliny. Fajnie by bylo gdyby rowniarka sluzyla tez na dworzu. Tam mam zwykly piasek, ktory sprawdza sie bardzo fajnie. Moze macie zrobione rowniarki na wzor tych firmowych? Bede wdzieczna za pomoc, ceny i zdjecia.
Ja mam zróbione brony przez znajomego fachowca. Wykorzystaliśmy elementy żeliwne z bron łąkowych, które mozna kupić w sklepie rolniczym.
Na zdjęciu brona ze sklepu, która kosztuje około 2tyś zł. Moja wygląda podobnie i wyszła mnie 800.
My równamy betonowym słupem za traktorem a następnie wałujemy. Walec na zamówienie zrobił nam znajomy. Wyszło co przynajmniej połowę taniej niż walce dostępne na rynku (o nówkach nie mówię). Jestem zadowolona z efektu. Chciałabym go nieco przerobić dodając pazurki przed walcem żeby jednocześnie równał i wałował ale na razie system nam się sprawdza.


[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Zdjęcia - giganty
Windka
Wrzuć mniejsze zdjęcia, bo jestem strasznie ciekawa tego słupa😉
Teraz mam traume :P Jakby znowu coś było ze zdjęciami nie tak  🤬 to już proszę mi nie wysyłać oficjalnych ostrzeżeń ja się poprawię. Aż mnie ciarki przeszły z rana myślałam, że kogoś obraziłam jakimś postem czy co. Przepraszam jeśli kogoś te "zdjęcia giganty" napadły.

Zamieszczam. Mam nadzieję, że teraz będzie wszystko jak należy.

Zdjęcia słupa z ciągnikiem nie mam. Mam zdjęcie słupa luzem. To są takie dwa odcinki po 3 metry każdy, związane jeden na drugim żeby waga była odpowiednia przypięte do belki polowej ciągnika na sztywno.
Ten słup jest super 🙂
Ja mam brusa drewnianego, ale on jest dużo lżejszy 😉
A jaki ciągnik najlepiej się sprawdza do równania ujeżdżalni z dość kopnym piaskiem? My na razie równamy raz w tygodniu koparko-ładowarką (bardziej ubijamy niż równamy, ale efekt jest), ale myślę o zakupie ciągnika, żeby równać częściej. Tylko właśnie nie wiem jaki będzie najlepszy, bo nie każdy sobie radzi w tym piachu i zostawia straszne koleiny...
My mamy ursusa 360, a piach też jest kopny 10 cm i daje sobie radę 😉
anetakajper Co masz pod tym piachem? U mnie na większej czesci placu jest 10 cm drobnego piasku i ciagnik przejeżdża. Zauważyłam że przejezdność zalezy tez od tego po jakim piasku jedzie. W jednym miejscu w rogu placu facet nam nawiózł za grubego piachu (taki drobny żwirek). Rozjeżdża sie to to pod kołami i niestety ciągnik sie zakopuje, ale tam gdzie piach drobny, ubija sie jak na zdjęciu i jest ok. Nawet terenówka przejechać da rade (Ford Ranger)

gosiaopti Do ciebie to samo pytanie. Co jest pod piachem i ile tego piachu jest, że tak kopnie? Co do ciągnika to nie pomogę bo do mnie przyjeżdża sąsiad, nie wiem jaki ma model ursusa. Za to chetnie sie dowiem kto co ma u siebie bo ze swojego podłoża jeszcze nie jestem do końca zadowolona.
VI klasę ziemi 😉 Mam czworobok 25/50 ogrodzony piasek podkładami, więc piach nigdzie nie wylatuje. Ciągnik może jeżdzić tylko po placu bo plac też jest ogrodzony. Do ciągnika mamy płużek rozbrojony (do ziemniaków) + belka prawie 4 metrowa, ale zastanawiam się na tym słupem bo będzie cięższy i będzie lepiej równał. Ciągnik sie nie grzebie, owszem robi ślady w piachu, ale one są zaraz równane belką 😉
Wiecie gdzie można znaleźć flizelinę taniej niż 2,5 ? zgorzelec odpada, bo nie mają transportu.
Pod piachem jest woda  😉 a piachu nieograniczona ilość...
Serio, mamy trudny teren, bo wody gruntowe na ok 80-100cm wgłąb i do tego miejsca tylko piach, nie ma innego podglebia. Z wierzchu musieliśmy wybrać trochę piachu i humusu, bo na działce rósł las i został wykarczowany i było dużo korzeni.
Ujeżdżalnia ma trochę ponad 5 lat. Na początku po zrobieniu było nieźle (choć daleko od ideału), po ostatnich dwóch i pół roku koszmar, bo najpierw była "powódź" i zalało wszystko totalnie, musieliśmy wypompowywać wodę pompą do szamba... a rów melioracyjny niedrożny, bo zajęły się nim bobry... Potem dwie suche zimy i na koniec susza tego lata. Po tym "traktowaniu" plac pogorszył się astronomicznie, więc szukam różnych rozwiązań, żeby coś poprawić...
Na razie raz w tygodniu równamy koparką, żeby to jak najbardziej ubijać i zagęszczać...
A co możecie doradzić mi w takiej sytuacji: cały plac do jazdy wyłożony był dawno temu mułem/szlamem ze stawu. W lato twardo, jesień błosicko a w zimę gruda. Co mogę zrobić z takim podłożem?
Wiecie gdzie można znaleźć flizelinę taniej niż 2,5 ? zgorzelec odpada, bo nie mają transportu.


Odnośnie Twojego wcześniejszego pytania, ktoś mi kiedyś wyliczył, że na plac 20x40 powinnam wysypać 1,5-2 tony ścinek (2-2,5 kg ma m2)

Napisał do mnie na priv (możliwe, że do Ciebie też) Pan który ma ścinki za 2,5 razem z transportem. Nie wiem skąd wiezie, ale i tak wydaje mi się to strasznie drogo. Taniej niż 1,8 bez transportu z Allegro (Zgorzelec?) chyba nie ma. Może coś by się dało uciąć z tych 2,5? Chcesz kontakt?

ChelseaBlue mój plac był dokładnie tej samej konstrukcji. Niestety nic się nie dało zrobić poza generalnym remontem. Możesz zebrać górną warstwę, zrobic odprowadzenie wody i na tym zrobić plac. Albo, tak jak my, wykopać w gruncie rowki, położyć rury drenarskie, zasypać żwirkiem i na tym położyć nawierzchnię placu. Moim zdaniem przy błocie i mule jedyne wyjście to wywalić to w kosmos bo każde dosypywanie piasku mija się z celem gdy pod spodem jest nieprzepuszczalna warstwa gruntu.


gosiaopti
No to nieciekawie. A może jak zwykle fizelina dobra na wszystko? U mnie miejscami jest grząsko i żadne ubijanie nic nie daje na dłuższa metę, dzień jazdy i od nowa zabawa.Za to tam gdzie wysypałam fizelinę i utrzymuję jaką taką wilgotność, jeździ się super.
Czy wielkość dosypanych do podłoża ścinków flizeliny ma duże znaczenie? Jakie są ich optymalne wymiary?
A fizelinę lepiej wysypać teraz czy raczej poczekać do wiosny?
Nad tym samym się zastanawiam 🙂
Jak wygląda proces zamarzania placu z fizeliną? Wolniej, szybciej? Przy jakiej temperaturze już nie da się jeździć?

Czym mieszaliście flizeline?
Grabkami 🙂

Donia Aleksandra po wpisach wnoszę że fizelina została kupiona 🙂 Podzielisz się informacja gdzie i za ile?
A pana z forum 2,5 zł z dowozem.Także nie tanio , ale nie  znalazłam taniej
🙄
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
04 listopada 2015 17:05
Donia Aleksandra jeżdżąc po nich konno  😀
A na zewnętrznym placu, który w upały i suszę nie jest polewany, to fizelina się sprawdzi? Nie będzie "fruwać"?
Nie ma szans. Będzie fruwać. Trzeba lać.
A nie kurzy wam się jak nie polewacie? Wyszłam z założenia że i tak się leje i tak a fizelinę jednak polewać musiałam nieco rzadziej. Nawet w tegoroczne upały.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
07 listopada 2015 13:42
gosiaopti ja na kopne miejsca na placu dosypywałam glinę/żwir z gliną i wałowałam, nigdy nie narzekałam na podłoże, choć to tylko kawałek ogrodzonego pastwska.

Ale nic nie trwa wiecznie, wiosną przenoszę się z końmi na nowe ranczo a tam nie dość, że nie ma płaskiego kawałka ziemi to jeszcze wszędzie glina  😵 Wstępnie upatrzyłam sobie miejsce, gdzie zlokalizuję plac - na szczycie górki. Teraz mam dylemat czy
1. koparką ten teren wyrównać i dosypywać  regularnie żwir/piasek (kopalnie kruszywa mam jakieś 400m od domu)
2. zostawić rodzimą glebę w spokoju (ze spadkiem terenu) i na nią wysypać kilka wywrotek kruszywa, wyrównując tym teren. Nie wiem czy mi to nie spłynie z górki.

Przeczytałam cały temat ale nie znalazłam wskazówek, które by mi pomogły. Ujeżdżalnia wyłącznie do mojego użytku więc nie chcę wydać na nią zbyt wiele.
jak głęboka powinna być warstwa piasku  aby wsypanie fizeliny przyniosło efekt? tzn. żeby nie "zakopała" się w piachu. 😉
Kurzy się, ale ograniczamy polewanie i jeździmy w suszę pod dachem w miarę możliwości lub w teren. Mamy tylko wodę wodociągową, plac momentalnie przesycha, więc jakbyśmy podlewali codziennie to trzeba by majątek wydać...
Orientuje sie ktoś z was jaki jest koszt (mniej wiecej) wykonania oświetlenia ujeżdżalni zewnętrznej? Wymiany około 40/20. 
Dzisiaj przyszła flizelina , mam nadzieję że zbije podłoze. Teren mamy utwardzony ,zdrenażowany, piachu 12-15 cm  , kwarc i jest kopnie póki co.Czy z waszych doświadczeń wynika , że po dodaniu flizeliny podłoże znacznie się poprawi?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się