Podłoże do jazdy - jak zrobić?

bajereek, na razie pierwszy sezon, bo plac nowy, ale wymieszany z fizelina wydaje się dawac rade. Nie widzę dużej różnicy pomiędzy plukanym n hali a tym mulkiem, a cenowo była mega różnica.
Hej! Lada dzień ruszamy z budową placu 30x70. Czytam, czytam, myślę i sama nie wiem czy dobrze wymyśliłam.

Chcemy dać warstwę grubego tłucznia/gruzu - około 25-30cm, na to agrowłókninę, następnie około 5-10cm warstwy tłucznia, trochę drobniejszego. Na to piasek - 25-30cm wymieszany z fizeliną.

Chcemy wybrać około 50cm warstwy rodzimej ziemi, wystarczy??

Mile widziane pro tipy. Nie będziemy robić drenażu, ta gruba warstwa tłucznia to nasz drenaż.

Plac zlokalizowany na górce tak czy siak.
a.kaminska, a na ile koni ten plac? 25-30 to spora warstwa, u znajomej robiliśmy 15cm.
50 cm to bardzo bardzo dużo.
Jeśli normalnie nie robi wam się błoto nigdzie w tym miejscu to ja bym ziemi rodzimej nie ruszała. U mnie wysypałam piasek z 5-10 cm na ziemię rodzimą (6klasa ziemi) I nie dzieje się kompletnie nic. Także watro dobrze rozważyć wszystkie opcje, żeby sobie gruntu nie pogorszyć.
Ogólnie Sytuacja jest taka, że nowa działka i nie wiemy jak się grunt będzie zachowywał na dłuższą metę kropka woda tam nie stoi, no ale to jest czwarta klasa więc jakoś nie jest specjalnie Piaskowa. Chcemy to zrobić porządnie bo plac docelowo ma służyć do organizacji małych zawodów jeździeckich
My dopiero co niedawno robiliśmy plac z domieszkiem fizeliny. Z racji tego że nigdy tam woda nie stała zdjęliśmy tylko humus . Na to wyłożyliśmy geowłóknine i wysypalismy piach. I nie wiem ile by musiało padać żeby kałuża jakąś się zrobiła. Jesteśmy na etapie lania woda i walcowania , bo ta woda aż za szybko spływa w dolne warstwy ziemi i robi się szybko sucho. Plus jeszcze piach jest zbyt grząski. Choć powoli robi się i tak lepiej niż było.🙂
Cześć! Jakiej dokładnie geowłókniny użyliście? 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
01 maja 2024 11:46
Jestem w trakcie robienia placu do jazdy. W pierwszym kroku po wycince niektórych drzew poszło talerzowanie by zniszczyc darń, gleba piachowa więc nie była to niewiadomo jaka trawa .Odczekalam z dwa tygodnie i wjechała kopara by to pościągać i wyrównać do poziomu. Wyszło całkiem elegancko, przy okazji nieźle ubite. Jednak wyszło sporo kamieni i resztek jakiś korzeni i korzonków. Jest jakaś opcja by to ogarnąć jakąś maszyna ? Kamienie i tak pewnie ręcznie.
Everest, czy właśnie takim sposobem lanie wody + walcowanie się to ubije porządnie?
Banery zamiast geowlokniny.
Czy ktoś stosował? Jak to się sprawdza? Warto?
buu, mieliśmy to w stajni - generalnie spoko, czasem jakiś wyłaził na wierzch.
Banery takie jak wiszą z reklamami?
Przymierzam się pomalutku do hali stąd moje pytanie 🙂
nokia6002,
Są to de facto takie perforowane plandeki. Można pozyskać jako odpad znacznie taniej niż growłókninę i podobno są odporniejsze. Nie wiem czy przepuszczalność równie dobra?
Dzięki rozejrzę się!
A co z równaniem placu ? Są jakieś sprawdzone sposoby na wyrównanie placu tak by nie bardzo zniszczyć podłoże. ?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
13 czerwca 2024 18:54
Kiedyś ktoś gdzieś pytał czym zagęścić zbyt kopne podłoże, to super się sprawdzają ścinki flizeliny z Equiflis. Naprawdę robią petardę, fajnie trzymają wodę i ułatwiają obsługę placu do minimum - zaleję i wyrównam. Paleta jest w ciągu 2 dni po zamówieniu. Producent zaleca mieszanie tego broną aktywną albo glebogryzarką. My wybraliśmy bronę aktywną i wał strunowy - zmieszało super.
Muchozol2, ile wysypaliscie na jaki rozmiar placu?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 czerwca 2024 01:43
Około 3-4 kg na 1m2, warstwa piachu 10 cm, plac 20x40.
Te białe ścinki to bardzo duży koszt, na mój przydomowy plac musiałabym za same ścinki dać 15 tysi. Bardzo fajny efekt za 1/3 tej ceny uzyskałam ścinkami materiału ColorMix. Nie widzę sensu płacić za kolor 10tysi więcej, ale jak ktoś ma dużo kasy to w sumie dlaczego nie.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 czerwca 2024 14:28
NowaJa, kazdemu wedlug potrzeb 🙂. Na stronie Anatexa (tez producent flizeliny) jest wyjasnione ze te biale maja gramature powyzej 180g/m2 przez co sa znacznie trwalsze. Nie jest to wiec tylko aspekt estetyczny.
Chociaz dla mnie jasny kolor ma znaczenie i lepiej wplywa na smopoczucie 🙂. Chociaz nie dla kazdego ma to znaczenie. M.in. dlatego nawet nie bralam pod uwage reitexu, chociaz z opisu i opinii fajna sprawa.
A jakiej wielkosci masz plac?
Ja się zastanawiam jak wygląda kwestia utylizacji takiego podłoża ze ścinkami? Jaki to koszt?
Muchozol2, 25x60, jasne, że może to nie tylko kwestia koloru, ale skoro coś tańszego działa tak samo dobrze to po co przepłacać. Nawet jeśli będę musiała za czas jakiś trochę dosypać, to nadal mnie to wyjdzie duuużo taniej. Kwarcowego podłoża z białymi ścinkami bym w życiu nie chciała mieć przy domu, bo bym musiała nieustannie w okularach chodzić 😅😅 a tak, nie mam ani kwarcu, ani białych ścinek a podłoże bardzo przyjemne do pracy.

Iskra de Baleron, nie sądzę aby ktokolwiek się nad tym zastanawiał. Zamiast utylizować, stajnie sprzedają takie gotowe mieszanki piachu ze ścinkami innym stajniom (jeśli stajnia wymienia podłoże, albo się likwiduje) ja mając stajnie przy domu też o tym nie myślę, bo mam nadzieję, że będzie mi służyć dopóki będę miała konie. Jeśli na starość będę się musiała ich pozbyć, albo się przeprowadzić to też pewnie w pierwszej kolejności zaproponuję to podłoże jakimś znajomym z okolicy.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 czerwca 2024 15:51
Iskra de Baleron, masz dwie opcje:
1. Odzywasz sie do kopalni piachu, przesiewaja i masz oddzielona flizeline od piachu.
2. Sprzedajesz podloze do stajni, ktora i z takiego bedzie sie cieszyc 🙂.
NowaJa, o matko, to gigant 😀. My nie mamy kwarcu w rozumieniu potocznym (bo kazdy piach to kwarc), tylko piach plukany, ktory ma grubsza strukture i sie tak nie zbija jak mokry kwarc. Przez to nawet suchutki sie nie kurzy, ale jest kopny. Stad flizelina.
Muchozol2, jak w praktyce wygląda takie przesiewanie? Jest to dostępne w naszych rejonach? Przyjadą na miejsce i przesieja, trzeba im zawieźć? Pytam, bo mam te same obawy co Iskra, w UK przy wymianie podłoża co te +/- 10 lat utylizacja, czy to reitexu, czy popularnego tam gumowego podłoża to jest ogromny koszt. Z kolei zrębki drewniane czy włókno kokosowe nie są problemem przy utylizacji, ale jak się rozłożą to obawiam się, że piach jest do wymiany, co w sumie u nas nie jest jakaś straszna tragedia, znajdzie się na niego zastosowanie zawsze, a zapas ładuje na łące i jest top miejscem do tarzania.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
15 czerwca 2024 02:24
karolina_, nie wiem, nie interesował mnie specjalnie jeszcze temat, bo ujeżdżalnia ma 2 lata, byla mało używana i myślę że jeszcze trochę posłuży 😉.
A jak za x lat będę miała potrzebę wymienić to na rynek mogą wejść jeszcze inne metody.
Poza tym mogę skorzystać z opcji nr 2. Nie wiem. Nie jest to paląca potrzeba.
Konie to generalnie same koszty (przynajmniej dla nas) i jakoś trzeba sobie radzić, żeby "bawić się w koniki" i nie zanieczyszczać środowiska.
karolina_, bardzo bym chciała zrobić sobie plac na zrębkach gumowych. Znalazłam producenta, wszystko teoretycznie wygląda dobrze, poza faktem że odpad jakim są opony jest sprzedawany jako "eko zrębki" 🤣 Na pytanie co mam z tym zrobić za dziesięć lat jak będzie zanieczyszczone itp usłyszałam że zapłacić za odbiór... Skoro do PSZOK nie można oddawać opon za free a opłata nie jest mała... to już widzę cenę utylizacji kilku ciężarówek rozdrobnionych opon.💰💰💰

Wszędzie gdzie widziałam flizelinę - fruwała po okolicy.
Ścinki tapicerki samochodowej - jak wyżej - plus lubią złapać zatęchły smrodek.

Więc wciąż szukam optymalnego rozwiązania 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
15 czerwca 2024 10:16
Iskra de Baleron, ale na pewno tylko PSZOK przyjmie ten granulat?

Zastanawia mnie to bo kurcze granulat nie powinien się rozłożyć szybko, może może być do czego wykorzystany dalej np. powierzchnie na wybiegu zwierząt gospodarskich czy jakieś inne tego typu rzeczy.

Szczerze mówiąc w UK jak widziałam żeby ktoś wybierał powierzchnię to zawsze się znajdywał odbiorca - czy to na całość, czy chociaż w big bagach na dosypanie do ujeżdżalni z piasku bo np. zamarza.

Z ciekawości - powiedzieli ci ile by sobie zażyczyli za tonę takiego granulatu na ujeżdżalnię?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się