Jakie pasze dajecie swoim koniom?

milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
17 maja 2009 16:32
Jesli mozna to prosze o opinie na temat paszy(granulatu), ktorej parametry przedstawiaja sie tak
-energia strawna 13,2 Mj/kg
-bialko ogolne-12%
-wlokno surowe-7%
tluszcz surowy-2,3%
wapn min.-1,2%
fosfor min.-0,5%
sod min.-0,75%,
ponad to pasza zawiera niezbedne:
witaminy:A,D3,E,K3,B1,B2,B6,B12,kwas proteinowy,foliowy,nikotynowy,biotyne,chlorek choliny,
mikroelementy:zelazo,mangan,miedz,cynk,jod,selen
makroelementy:wapn, fosfor,sod, mangan

jest to pasza dla koni sportowych w intensywnym treningu.Firma ma jeszcze w ofercie  pasze dla klaczy i dla koni lekko pracujacych.
jestem ciekawa Waszych opinii, bo cena tego granulatu jest super-31zl za 25 kg
fajnie pachnie, jest bardzo chetnie zjadana, no i daje kopa 😉 Ja podaje  ja swoim kopytnym juz o kilku lat i jestem bardzo zadowolona, ale poprosze jeszcze o glebsza analize 😉
A ja mam pytanie, ktoś kiedyś przeliczał ile waży miarka (pavo, spillers, eggersmann) granulatu i miarka musli. Chodzi mi konkretnie w kg. Wbiłam w wyszukiwarke ale nie znalazłam. Było chyba na starej volcie.
Michelle, ale to zależy od konkretnej paszy a nie tylko od firmy.. to tak jak zakładać że owies to owies i każdy waży tak samo  🙄
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co oznacza termin "właściwości kancerogenne"? Bo do tej pory stosowałam Baileysa i jestem zadowolona,a nie wiem jeśli ich pasze są szkodliwe,to zmieniam od razu.
salto piccolo,  z tego co się orientuję to oznacza to "rakotwórcze" czy po prostu zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu..
No to po prostu świetnie..
Dzieki za wyjasnienie 🙂
Salto Picollo
masz PW

Querido
dokladnie tak
co myślicie o pasz Baileys?
Nirv  tyle stron , tyle razy juz było pisane o tych paszach  nawet dziewczyny nad tobą o tym rozmawiaja.
Ah to lenistwo
Salto Picollo a gdzie to wyczytałaś?
Na poprzednich stronach armara o tym mowila.poszukaj 🙂
Milusia :Pasza którą prezentujesz należy do dośc energetycznych, porównując np do najbardziej energetycznej pasz pavo (14 MJ)..Np kon (700 kg) który jest w ciagłym treningu potrzebuje ok 128 -148 MJ energi strawnej, czyli dajac mu siano dobrej jaskoci kolo 6 - 7kg na dzien, skubnie sobie sam troche słomy na pozimie 2-3 kg, to wtedy bedziesz musiała mu podac tej paszy koło 1,8 kg, natomiast np Pavo 1,7 kg, wiec nie wiele się różni. A białko 12 % też może byc, strawne wtedy bedzie na poziomie 7 - 9 %, ale trzeba by sie dowiedziec dokladniej poniewaz podajac to siano, słomę, i tej paszy na poziomie 1,8 to 1 % braknie do dziennego zapotrzebowania.  Natomiast ma troche malo tłuszczu który jest także źródem energii oraz wspomaga transport witamina, Także poziom włókna mógł by byc większy, tak na poziomoe 9 - 10 % - korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Wapnia i fosforu jest wystraczajaco, natomiast ciekaw jestem jaka jest zawrtośc witamin, bo nie napisałaś. A te są bardzo ważne.
Też polecam linię: Senior firmy Spillers. Koń mój najpierw stał na Senior Maintenance Mix przez przeszło 7miesięcy, teraz jako dodatek dostaje Senior Conditioning Mix.

Obie naprawdę godne więcej niż polecenia 🙂

edit:
http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=&id=584
http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=&id=583



zgadzam się 🙂 moja kobyłka chętnie zajada Senior Conditioning Mix.
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
18 maja 2009 07:14
hessel-dziekuje za odpowiedz.Tak jak pisalam wedlug zalozenia to pasza dla koni w intensywnym treningu.Ja daje ja jako dodatek do owsa i musli i to w zaleznosci od tego jak intensywnie pracujemy.Daje ta pasze od kilku lat i ze tak powiem juz na wyczucie wiem ile moim koniowatym dodawac zeby sie nie gotowaly.Co do zawartosci witamin niestety podano na etykiecie tylko ogolna informacje, ze pasza je zawiera ale juz dokladnie nie napisali ile 🙄,ale moje zwierzaki i tak dostaja witaminy dodatkowo.

dla porownania np pasza                dla klaczy            dla koni w lekkiej pracy   
                            en strawna-            13                            9        Mj/kg
                            bialko og                15                          10        %
                            wl.surowe              7                              7          %
                            tluszcz sur.            2.8                          2,3        % 

pasza jest produkowana w moim miescie i przy okazji sprobuje uzyskac jakies dodatkowe informacje,ale pracowala tam moja kolezanka i mowila ze co do produkcji nie ma zadnych ,,ale" i podawalaby ta pasze swoim koniom bez obaw.Sportowe konie mojej trenerki rowniez dostaja ta pasze-wiele z nich tylko ja i wygladaja, czuja sie i pracuja rewelacyjnie 😉 wiec zostaniemy przy tym granulacie i mysle ze spokojnie moge go polecic.
Do Warszawiaków: jutro/pojutrze szykuje się dostawa pasz muelhdorfer, jakby ktoś był zainteresowany.
Ruda_H   Istanbul elinden öper
18 maja 2009 11:34
Potrzebuje musli dla konia, który dobrze wykorzystuje paszę a nawet ma tendencje do tycia z "powietrza"

Do tej pory karmiłam go musli dla Seniorów nie pracujących i wygląda bardzo ładnie niestety czasami brakuje siły do pracy

zamówiłam na próbe paszę wg mnie średnio energetyczną ale prosiłabym o analize bardziej obeznanych z tematem 🙂

Skład:
11% - białko surowe
4,6% - włókno surowe
5,1% - popiół,
2,9% - tłuszcz surowy
0,7% - Ca
0,4% - P
85 g/kg białko surowe strawne
12 MJ energii strawnej w kg

Dodatkowe składniki w 1 kg: 15 000 jedn. witaminy A
                                              200 mg witaminy E
                                              2 000jedn. Witaminy D3
                                             15 mg miedźi

caroline   siwek złotogrzywek :)
18 maja 2009 11:42
[quote author=Ruda_H link=topic=25.msg255493#msg255493 date=1242642894]
Do tej pory karmiłam go musli dla Seniorów nie pracujących i wygląda bardzo ładnie niestety czasami brakuje siły do pracy
[/quote]
a próbowałas dawać już ich musli dla seniorów pracujacych? (senior conditioning mix)

Ruda_H   Istanbul elinden öper
18 maja 2009 12:08
w tej chwili skłaniam się raczej do zmiany producenta paszy

o ile ja do Spillersa nie mam zastrzeżeń to Rudy coraz częściej zostawiał zwłaszcza granulat, chcę zrobić mu zmianę ale nie wykluczam, że wrócimy do Seniora conditioning.

Inna sprawa to termin ważności Spillersa ... pasze z bliskim końca terminem ważności po prostu mi się nie podobają

caroline   siwek złotogrzywek :)
18 maja 2009 12:19
hmmm... mnie sie zdarzyło, że kon zostawiał granulat z sieczki (przez rok go wyjadał, a potem przestał). nie wiem o co mu chodzilo (tzn. swoją teorie mam 😉) ale po zmianie sieczki na inna (ten sam producent, tez miala granulat) - juz nie zostawial :P

[quote author=Ruda_H link=topic=25.msg255507#msg255507 date=1242644882]Inna sprawa to termin ważności Spillersa ... pasze z bliskim końca terminem ważności po prostu mi się nie podobają
[/quote]
tak z ciekawości - dlaczego ci to przeszkadza?
(w sensie: co jest złego w paszach o krótkim terminie waznosci)
Ruda_H   Istanbul elinden öper
18 maja 2009 12:30
W samym terminie pasz nic złego nie ma, po prostu nie podobają mi się wizualnie pasze, które zbliżają się do końca terminu.
Nie mam niestety wpływu na to jaka partia akurat jest na magazynie a przy niskim zainteresowaniu paszą dla Seniorów, mam wrażenie, że ryzyko przeterminowania jest większe.
Być może nie ma w tym nic stałego ale dwa może trzy razy trafiłam na paszę "kończącą" termin i wyglądała średnio.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
18 maja 2009 12:33
tak z ciekawości - dlaczego ci to przeszkadza?
(w sensie: co jest złego w paszach o krótkim terminie waznosci)

na przykład to, że nie możesz kupić za jednym zamachem kilku worków (oszczędność czasu)
caroline   siwek złotogrzywek :)
18 maja 2009 12:42
[quote author=Ruda_H link=topic=25.msg255528#msg255528 date=1242646217]
Być może nie ma w tym nic stałego ale dwa może trzy razy trafiłam na paszę "kończącą" termin i wyglądała średnio.
[/quote]
ooo... no to dla mnie szok... moja pasza (ta sama co twoja!) zawsze wygląda tak samo dobrze. nawet kiedy otworze worek i bardzo (bardzo!) powoli go zuzywam.

powaznie, pierwszy raz spotykam sie ze stwierdzeniem, ze te pasze "blisko terminu" jakos inaczej wyglądają. ...ani czegos takiego nie widziałam...
kurde, w szoku jestem...


co do ryzyka przeterminowania - z powodu nieduzego zainteresowania (ale rosnącego, z tego co słyszałam) po prostu mniej tych pasz jest zamawianych do Polski - wlasnie po to zeby dystrybutor nie musiał wyrzucac paszy na obornik bo się przeterminowała. dopytywałam się o to całkiem niedawno.
Ruda_H   Istanbul elinden öper
18 maja 2009 12:50
caroline, dla mnie różnica była, chociażby w rozpadającym się granulacie, wygladała dość nie świeżo pomimo, że zgodnie z opakowaniem do końca terminu pozostało 2 tygodnie. Nie wiem od czego to zależy, może są źle przechowywane ...

caroline   siwek złotogrzywek :)
18 maja 2009 12:54
Ruda_H cos takiego nie zdarzylo mi sie nawet kiedy mialam pasze, którą otworzyłam i skarmiałam nawet po upływie terminu wazności! jedyne co moim zdaniem sie zmieniło to to że ta pasza po jakichś 3 tygodniach mniej intensywnie pachniała niz w momencie otwierania worka. poza tym jej konsystencja nie zmieniła się ani na jotę (mimo ze worek był otwarty!).

przechowywanie to byłby mój pierwszy "lucky guess"...
Huh. Ja bym jednak się bała skarmiać po upływie terminu ważności. Po prostu, z zasady. W domu skrupulatnie sprawdzamy daty ważności i wszystko co nieważne, choćby nie wiem jak ładnie wyglądało idzie do kosza.
Wszystko się w końcu kiedyś psuje, nawet przechowywane w dobrych warunkach, a granulatu nie rozbiorę, by sprawdzić gołym okiem, jakie reakcje chemiczne zachodzą po upływie terminu ważności. 😉
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
26 maja 2009 11:25
czy ktoś mający starszego konia w treningu podawał dłuższy czas tę paszę i może powiedzieć coś o niej?

https://www.mksklep.pl/spillersseniorconditioningmix20kg-p-1293.html
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 maja 2009 11:56
z tego co wiem (i wielokrotnie pisałysmy na forum), to Ruda_H, Sierra i ja dajemy pasze dla seniorów
ja daje nadal maintenance'a, dopiero jak kon zacznie jakąś konkretniejszą prace to przejde na conditioninga.
Sierra dawała maintenance'a, a potem conditioninga
obie jestesmy bardzo zadowolone z tego jak nasze konie na tych paszach wygladaja, jak sie czują i poruszają.
Kon Rudej_H tez wyglada (moim zdaniem) doskonale, zwlaszcza jak na jego wiek 🙂

natomaist obawiam sie, ze nie dostaniesz wprost odpowiedzi na twoje pytanie - pasze dla seniorów nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce (niestety). Z tego co wiem to kilka miesięcy temu, kiedy zdecydowałyśmy się ze Sierra na te pasze, to bylysmy jednymi z niewielu klientów na nie. teraz powoli zyskują one wiecej popularnosci, ale mimo to obawiam się ze trudno bedzie znalezc u nas kogos kto dłuzszy czas dawał wlasnie te pasze. dlatego jesli zalezy ci na opiniach uzytkowników, to sugerowałabym poszperanie na zagranicznych (szczegolnie angielskich) forach.


edit
na forum znalazłam tez info, ze spillers senior conditioning mix daje swojemu koniowi tez Cierp1enie
za jakis tydzien moj Drapcio dolaczy do szczesliwych wcinaczy spilersowych mixow dla dojrzalych czempionow- wsrod moich pacjentow 5 koni jest na tej paszy ( panstwo w wieku powyzej 13 roku zycia regularni szportowcy czyli do C w skokach ), efekty zywieniowe bardzo dobre, konie po ponad roku stosowania sa mneij podatne na kontuzje, dwa z nich sa duzo bardziej elastyczne w ruchu a jeden przestal miec problemy ze stawami ( fakt szprycujemy go jeszcze czyms dodatkowym, ale i tak efekt mocniejszy po wprowadzeniu paszy).
czy ktos stosowal pasze olimpic besterly? slysze bardzo skrajne opinie i jestem ciekawa Waszych
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
26 maja 2009 12:38
caroline tak, tak wiedziałam o tym że dajesz maintenance (no i koń wygląda super - fakt 🙂😉 ale właśnie chodziło mi o tę drugą wersję czyli dla koni w treningu, no i chodziło mi o efekt długoterminowy, np. jak ta pasza sprawdza się również w okresach startów, wyjazdów, nasilenia pracy itd.

Masz rację że ciężko znaleźć kogoś kto długo podaje paszę no ale warto spróbować jak widać - dzięki Karla 🙂 za odp.
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 maja 2009 12:56
efka, dlatego napisałam o tych zagranicznych forach. te pasze to u nas pewna nowość, ale inni znają je juz od pewnego czasu i sporo można o karmieniu koni nastoletnich w necie znaleźć. kiedys szukałam tego rodzaju informacji i naprawdę duzo znalazłam (nawet szukając informacji tylko o tej jednej paszy 😉)

Karla, noooo! to jest dobry nius 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się