Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dlatego idealnie nadają się do łączenia z wysłodkami.
Nie stricte otręby, a kwas fitynowy - wiem źródło mało naukowe, ale dość prosto napisane co jest pięć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_fitowy
Tu co prawda o fitazie (enzymie), ale i o samym kwasie fitynowym - trochę trudniej, ale i dokładniej (od razu uprzedzę - wg. badań dodatek fitazy do paszy dla koni nie poprawiał strawności)
https://www.ppr.pl/rolnictwo/pasze/fitaza-w-zywieniu-zwierzat-3099



edit: nie ten wątek- przepraszam

Szukam paszy do mieszania z owsem i otrębami ryżowymi, dla konia regularnie trenującego, który nie ma problemów z masą ciała. Jest ktoś w stanie coś polecić? :kwiatek:

edit: W sumie, to nie jestem jeszcze przekonana do tych otrębów, może lepsze będą wysłodki, albo coś jeszcze innego?
sathie, ale przecież otręby ryżowe i wyslodki to calkiem różne pasze. Może sprecyzuj, po co chcesz dodawać cos do owsa, dla energii?
Nie jestem zbyt biegła w temacie 😡 Tak, dla energii
Karmił ktoś tym:
https://www.petrapasze.pl/kon-classic-25kg-pasza-p-85.html
lub może ocenić.
Chciałabym do tego dodać lucernę w granulacie, otreby pszenne, może kukurydzę mikronizowaną i drożdze i niejako "zejść z kosztów" aktualnych trochę.
kotbury, chcesz zejść z kosztów , to może Kombi Pellets Eggersmanna z galopady? Wysyłkę masz w cenie.
Gillian   four letter word
17 września 2018 10:32
kotbury, a Chrupka sport? Masz tam wszystko co wymieniłaś plus suszone buraczki, marchewkę 🙂  tyle, że jest z melasą.
kotbury z autopsji wiem, że chcąc zaoszczędzić na paszach i wprowadzając komponenty na własną rękę wychodzi nas jeszcze drożej niż gotowe muesli. Poza tym w gotowych paszach wszystko jest zbilansowane, a dając różne składniki na własną rękę możemy "wypłukać" niektóre pierwiastki z organizmu. Ja przy takich kombinacjach zawsze wychodziłam gorzej niż jakbym miała kupić pasze np. Pro Linen, która kosztuje 66 zł i starcza na połowę miesiąca. Mieszam ją 1:1 z owsem i mam super paszę, i do tego ekonomiczną, bo 120 zł miesięcznie to nie jest majątek
Wigorrr, mając konie pod domem sama komponowałam mieszanki korzystając z wysłodków, otrębów, siemienia, ziół, lucerny, suszów owocowych, owsa, jęczmienia, kukurydzy. Da się to bilansować i wychodzi sporo taniej, niż gotowe pasze. Jednak dużo z tym zachodu no i trzeba mieć własną, dużą paszarnię. Ja miałam 8 do 10 beczek różnych składników. Tego typu "zabawa" w pensjonacie jest niestety mało realna...
Zależy w jakim 😉 Moja ma samodzielnie mieszane posiłki z pięciu różnych składników + witaminy, młody też, i nie ma z tym problemu. 🙂
I potwierdzam, że zdecydowanie wychodzi to taniej niż kupowanie gotowej paszy.
Wigorr, przyznam, że nie wiem, jak to robiłaś, że mieszanie samej wychodziło Cię drożej... Porównywałaś pasze o podobnym składzie, czy po prostu sportową do sportowej, rekreacyjną do rekreacyjnej? Bo są różne pasze i czasami worek takiej, jaką konkretnie chciałabyś dla swojego konia kosztuje 140 złotych, a nie 120. Sama w końcu swojej paszy nie zrobiłam, ale dosypywałam do owsa 5-6 różnych rzeczy na raz nierzadko i stanowczo wychodziło mnie to taniej, niż jakbym miała kupić to samo w gotowej paszy.
Pomijając już fakt, że wspomniana przez Ciebie pasza ma melasę na trzecim miejscu w składzie, chyba jeszcze nie widziałam musli, które ma melasę tak wysoko... A to też mocno zmniejsza koszty, w dodatku dyskwalifikuje tę paszę dla dużego procenta koniarzy.
Jakie musli lepsze dla 4 letniego konia, w lekkim treningu ujeżdżeniowym Pro Linen Harmonic czy Hippolit Krauter Musli. Aktulalnie koń dostaje ok 1,5 kg owsa dziennie, 1,2 kg musli Hipolita plus minerały - taka rozpiskę dostałam od ich dietetyka. Koń trochę schudł, widać zarys żeber, nie wiem czy zostać przy hipolicie, czy wprowadzić Harmonic?
Wigorrr a może skontaktuj sie z StH, żeby wprowadzili zmiany do diety? Sama zmiana StH na ProLinen może niewiele dać...
Wydaje mi się że skład Pro Linen jest nieco lepszy od Hipolita. Również patrząc na wartości odżywcze, Pro linen ma więcej białka, dodatkowo wit. E, idt...
Wigorrr, skonsultuj się znów z dietetykiem 😉
Dokladnie, nadbudowanie konia to nie jest kwestia dodatkowej wit E czy 2% białka.
Szukam czegoś na stawy, co nie kosztuje milionów, profilaktycznie, dla 16 latka w treningu sportowym. Jest w stanie ktoś coś polecić?  :kwiatek:
Dosyć pilnie potrzebuje niedrogiego meszu, miał ktoś może ten? http://agro-vital.pl/agrovital-mesz-plus-z-melisa-10-kg-p-115.html
Mesz agrokompleksu jest super, bardzo polecam 🙂
Na stawy - dromy albo orling moze jak nie za miliony 🙂
Sathie Ja daję co roku (od 6lat jak dobrze liczę a koń ma obecnie 19) profilaktycznie orlinga i polecam. Tym razem będę próbować dromy, zobaczymy, aczkolwiek biorąc pod uwagę ilość zadowolonych osób z tych produktów, mam nadzieję,że i pan kucynek będzie zadowolony 🏇
Jak zapobiec chudnięciu spowodowanemu spadkiem temperatur?
Zaderkowac.
Gillian   four letter word
23 września 2018 14:30
I zapewnić dużo włókna oraz tłuszczy 🙂 ja zaczynam podawać olej od października, zwierzaki nie chudną i pięknie się ofutrzają 🙂
A w jakiej ilości podajesz olej?  😀
Dzięki dziewczyny. No muszę sobie to skalkulować.ń
Miejsce mam - dom, duzy garaz i kotłownia🙂

Własnie jesteśmy na prolinen ale to nie jest 66 pln za worek🙂 Te pasze są naprawdę dobre, koń wygląda super ale aktualnie muszę troszkę przystopować z wkłądaniem max kasy.
Siano mamy b. dobre tego roku, w zimie pewnie znów kiszonka będzie. Jest owies także mieszany z makuchem lnianaym często.
Myślę, że do "wyczynu", który uprawiamy spokojnie mogę sobie paszę ułożyć i zbilansować i wzbogacić co trzeba ogólną mieszanką witaminową.

Gaga - dzięki sprawdzę to co polecasz.
kotbury, sprawdź sobie jeszcze 2 rodzaje muesli: F muesli i bodaj corn muesli
Jedno i drugie w 30 kg opakowaniach, a kosztują tyle, ile inne za 20 kg... więc może warto?
Sama rozważam zmianę na F Muesli (kiedyś tym karmiłam)... z Hilight Improver, bo ten ostatni podrożał niedawno
Póki co mam zapas do połowy października (albo dłużej).
Gillian   four letter word
23 września 2018 17:16
julita123, do 200ml dziennie, zaczynając od małych porcji 🙂 daję olej lniany.
Czy trawokulki z agrokompleksu można dawać na sucho? a jak z trawokulkami jar-pasz? (tymi z lucerną, inne podobno kiepskie)
Ile czasu mogą stać takie namoczone trawokulki?
I lepiej przykrywać namoczone pasze pokrywką, czy zostawiać otwarte wiaderko?
Dużo dobrego słyszałam ostatnio o trawokulkach i chcę zacząć dawać  👀
Potrzebuję porady- rozglądam się za zamiennikiem dla hilight improvera, który ostatnio trochę podrożał, a szkoda bo mój koń świetnie na niej wygląda i ją chętnie je. I moje pytanie- szukam podobnej paszy- na jakie składnik patrzeć? Które wartości porównywać? Sprawdzałam skład pro-linen day complex- producent pisze, że jest to niskoenergetyczna pasza a tymczasem poziom energetyczny tych pasz jest taki sam, różni się trochę poziom białka (hilight 13%, day complex 11,5%). Trochę mnie to zdezorientowało.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się