Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Obiś, dzięki, śmieszne opakowanie tej paszy, w życiu nie słyszałam o takiej paszy.
Która sieczka z Dengie lepsza - Alfa-A Mollasses free, czy Alfa-A Oil? 🙂 Dla klaczy z podejrzeniem wrzodów, na okres jesienno-zimowy jako dodatek do Brandona XS - dostaje dodatkowo 50/100ml oleju dziennie.
Gillian   four letter word
25 września 2018 19:13
Perlica, Chrupka jest paszą dla koni 😉 jest w dużym worku, ma przystępną cenę i mój koń sie w za nią zabija, w składzie znajdują się wrzód-friendly składniki m.in. bentonit i drożdże.
Teraz wchodzimy w intensywne halówki - musli dla wrzoda Epona, Chrupka energetyczna, sieczką, mesz plus owies. To wszystko. Zauważyłam poprawę taką, że koń na zawodach kiepsko je i nie ma mocy, jest oklapnięty. Od kiedy jest na tych dwóch paszach czuje się dobrze, nie zamula, wszystko wyjadą i nie łapie boksu do łykania (łykać nie łyka, ale łapie krawędzie i trzyma).
Gillian, poszło PW  😉
Co mogę dawać na lepsze kopytka oprócz biotyny? Słyszałam coś o słoneczniku, łuska też pomaga?
Jako iż moja wrzodowa bestia wypięła się na kolejną paszę z gatunku bezpiecznych dla jej histerycznego układu pokarmowego, poszukuję nowych pomysłów i inspiracji. Koń padokowany na trawie przez większą część doby, siano w sumie do oporu no ale coś treściwego musi mieć. Do wszystkiego co treściwe zawsze dostaje dwie garści sieczki z lucerny (Baileys Alfalfa Plus Oil) i mamy dwa posiłki dziennie.

Przerabialiśmy Brandona XS, kobyłka odmówiła spożywania więc dla smaku dostawała dodatkowo pół miarki Saracena Enduro Performance (dostałam przypadkiem worek w prezencie). W tej kombinacji wyglądała jak milion dolarów i miała dużo energii ale że Saracena nie mogę nigdzie dostać stacjonarnie to byłoby to zbyt kosztowne na dłuższą metę.
Havens Gastro+ pasował najbardziej, ale mój portfel był na nie w przypadku pełnoporcjowego karmienia...
Obecnie niewiele pracuje więc je Eggersmanna ReVital Cubes i po trzech workach znów nastąpiło znudzenie - wyskubie sieczkę, granulat zostawi albo zje dwa kęsy i wraca do skubania swojego ukochanego siana.

Moje wymagania to przede wszystkim skrobia poniżej 20% i w miarę logiczna cena za worek. Eggersmanna lub St.Hippolyta mogę kupować stacjonarnie więc byłoby idealnie bo koszty wysyłki paszy mnie zawsze przerażają, ale z tych dwóch firm będzie chyba ciężko.

Być może będę miała możliwość zamawiania Hövelera z tańszą dostawą. Wiem że PUR.ITAN spełnia wszytskie moje wymagania, nie wiem jednak ile skrobi jest w ich tańszych, podstawowych musli (Original Reform-Mix, Getreide-Mix Gold, EF PferdeMüsli) - ktoś wie?
na lepsze kopyta polecam  - http://superhorse.pl/konie-rekreacyjne-/optimal , nie potrzeba dodatkowych suplementów, jako strugacz widziałam poprawę jakości rogu u kilku koni które są przeze mnie werkowane.
zielona_stajnia, - jesteś pewna, że czarny owies to tylko żelazo? Mój kiedyś jadł jakiś czas czarny zamiast zwykłego i przy tej samej porcji miał zdecydowanie więcej powera, zawsze słyszałam, że czarny jest bardziej energetyczny. Placebo odpada, bo najpierw zauważyłam zmianę w koniu, a potem się o tym dowiedziałam 😉 Czy zagrał tu gatunek, czy po prostu jakość?
leleiria, z eggersmana masz przecież top paszę dla wrzoda , jedną z najbardziej smakowitych pasz , nawet dla wybrednych koni:
https://www.ntb24.pl/pl/p/Eggersmann-EMH-Struktur-Equichamp-Musli-20kg/63

A dawkowanie ekonomiczne bardzo.


Perlica, wow, dzięki, jakim cudem nigdy jej nie zauważyłam? 😵 I mam ją stacjonarnie 99 zł za worek, łojejku.
keirashara jest pewna różnica w białku. Pozwolę sobie wrzucić cytaty z pracy nad wartością pokarmową:
  WaŜnym składnikiem owsa decydującym o wartości energetycznej jest tłuszcz. Rody
owsa o ziarniakach ciemnobrunatnych były nieznacznie uboŜsze w tłuszcz, choć
statystycznie nieistotne (tab. 3), których zawartość wyniosła średnio 43,65 g. Spośród
odmian wzorcowych na uwagę zasługuje Bohun, zawierający prawie 15% tłuszczu surowego,
co potwierdzają wyniki podawane przez Biel i in. (2009).

  RóŜnice w poziomie aminokwasów i jakości białka pomiędzy
owsem Ŝółto- i brązowoplewkowym nie były statystycznie istotnie (tab. 6).

  Podsumowując uzyskane wyniki, moŜna zaobserwować zróŜnicowanie zawartości
składników pokarmowych pomiędzy rodami a odmianami wzorcowymi. Istotne róŜnice
występowały między owsem brązowym a Ŝółtym dla białka, związków bezazotowych
wyciągowych oraz frakcji włókna ADL (p≤0,05). Poziom pozostałych składników róŜnicowała
odmiana a nie kolor plewki. Nie stwierdzono istotnych róŜnic w składzie aminokwasowym
i wartości odŜywczej białka pomiędzy badanymi próbami owsa. Na uwagę zasługuje ród
CHD 2909 wpisany w 2007 r. do Krajowego Rejestru Odmian jako odmiana Gniady, który,
mimo stosunkowo niskiej zawartości białka (14%), charakteryzuje się wysoką jego jakością
potwierdzoną wskaźnikiem CS i EAAI.
leleiria, naprawdę sprawdzona przez mojego  😀

Tańszą opcją jest też pasza :
https://www.ntb24.pl/pl/p/Eggersmann-Struktur-Getreidefrei-15kg/64


Nie mniej nie ma konia który nie je Equichamp, a ze struktur to już bywa różnie  😂 No i Equichamp jest jednak bardziej ekonomiczny jeśli chodzi o dawkowanie, skład też bogatszy.
Hej, szukam czegoś sprawdzonego dla mojego grubasa. Małe, krótkie w budowie, elektryczne.

Aktualnie w lato dostawała owies, balancer z nuby cool, mesz z niby, elektrolity z over horse (poci się jak świnka) i witaminy z eggersmanna. 
Teraz czas zainwestować w coś na odporność, u mnie super sprawdzały się zioła- kiedy panowała u nas w stajni epidemia zachorowań, mój koń (jako jedyny golony i padokowany w derce) przetrwał bez szwanku.  Jak wy ten okres przejściowy przechodziliście? Podawaliście jakieś sprcjalne suplementy?
zielona_stajnia, - dziękuję serdecznie za zaspokojenie mojej ciekawości :kwiatek: Oczywiście nie znam dokładnej odmiany tego, co koń jadł.
jogurtmalinooo, - ja zawsze w okresie wymiany sierści podaje ogólny preparat witaminowo-mineralny. Znajoma zauważyła różnicę w reakcji konia na warunki po wprowadzeniu do diety meszu. Imo Twój koń ma tak bogatą dietę na codzień, że w zupełności mu to wystarczy.
My swoim oprócz zwykłych witamin i paszy, którą dostają regularnie cały rok dajemy profilaktycznie w okresie zachorowań czystą witaminę C w proszku. Podaje jej się niewiele na dzień, drogo nie wychodzi a można rozpuścić w wodzie i dodawać do poideł lub do paszy wrzucić sypką lub rozpuszczoną.
Perlica, ale struktur jest dość ciężki i schodzi jak woda, niby tani ale nie wychodzi ekonomicznie. Mimo, że ładny i chętnie zjadany.
Burza, nie do końca rozumiem tok myślenia. Co oznacza schodzi jak woda?
Przecież ważysz miarkę określonej paszy i wiesz ile waży i na tej podstawie ustalasz sobie ile miarek dziennie będziesz dawać.
Schodzi każda pasza tak jak ją zadajesz, jak dajesz 2kg to dasz 2kg, jak Twój koń je 3kg to dajesz 3 kg itp.
Perlica, chyba chodzi o to, że trzeba go dać więcej niż innej paszy, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie konia, więc nie jest ekonomiczna. Schodzi jak woda, czyli schodzi szybko - bo np. trzeba tej paszy dać 2 razy więcej niż innej.
gllosia, no jeśli o to chodzi to jasne.
Zazwyczaj tańsze per opakowanie są pasze mniej "bogate", których trzeba dać więcej. Zmyliło mnie stwierdzenie, że jest dość ciężki, bo wagowo nie jest w porównaniu do granulatów, które są najcięższe ( waga 1 miarki), ale to nie ma znaczenia, bo przeciez 1kg paszy każdej waży 1kg i nic się nie to nie poradzi  😂


Dlatego ja stawiam jednak na te produkty, których można dawać 1kg i efekt mam lepszy niż przy karmieniu pełnoporcjowym ( akurat poprzedniej firmy produkującej pasze czyli Saracen).
Moje ulubione produkty to właśnie:
Equichamp ( dawkowanie 1kg - ok. 1 miarka)
Top Sport ( tak samo)
Green Power ( tak samo)
oraz wspominiany już wielokrotnie Gold E ( 1 miarka to 1,2 kg i tyle dziennie przy mojej dawca owsa wychodzi).

Zależnie od tego jak konie pracują to tak dobieram pasze i wychodzi miło finansowo jak i efektywnie.
Czy ktoś skarmiał Mebio Active Balance?
https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-active-balance-20-kg/
  Szukam czegoś dla seniorki, ale nadto tłustej (zapewne zaczątki EMS), niepracującej i właśnie ta pasza wpadła mi w oko. Do tej pory kobyła na pół miarki Beste Jahre, ale wolałabym na zimę coś z większą zawartością witamin i minerałów, a jak najmniejszą niepotrzebnych kalorii, ale żeby ryja zapchało (sieczkami gardzi, trawokulkami i innymi wynalazkami również).
U nas w stajni karmią różnymi paszami tej marki. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić z walorów zmysłowych - pięknie pachnie, świeżo.
Konie jedzą z apetytem. Jeden z nich zjadał na przyrost masy mięśniowej (jako wspomagacz) i dało efekty. Myślę, że warto.
Szukam taniej paszy jako "wypełniacza" dla mojego starszego konia. Przeczytałam chyba cały wątek paszowy na revolcie, wyliczałam dawkowanie i zawartość składników w różnych paszach i nadal nie mogę się zdecydować. Może coś mi doradzicie. Potrzebuję czegoś niskoskrobiowego, łatwo strawnego, bardzo dobrej jakości, bez melasy (!) i taniego. Koń jest na Gastro+, więc potrzebuję czegoś, co będzie wypełniaczem (daję połowę zalecanej dawki Gastro, bo to koń zupełnie  niepracujący, dostaje do tego owies, sieczkę i wysłodki). Muszę jednak wyeliminować owies, a wysłodków nie może więcej dostawać.

Brałam pod uwagę:
- Eponę (ale pół kg dziennie rozdzielone na 3 dawki chyba bardzo rozczaruje mojego wielkoluda :wysmiewa🙂: https://www.epona-horsefeed.pl/produkt/musli-dla-konia-owocowe/,
- Jar-Pasz: http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni/mikronizowana-mieszanka-ziaren
- Złotowital: http://zlotowska.com/pl/pasze/66933-karma-dla-krolikow-krolik-1-25kg.html
- Fitmin: http://www.horsefeed.pl/fitmin-complete

Fitmin wydaje się ciekawy, ma ekstrudowane zboża, ale na revolcie malutko o nim opinii. Czy ktoś karmi Fitminem?

Dużo moich znajomych zrezygnowało z St Hippolyt, ja wypróbowałam jeden worek i nie jestem zadowolona, pasza jakby była mokra, pozlepiana, pachniała za bardzo, sztuczny, perfumowany zapach. Dodatkowo na pewno Hippolit nie jest pierwszej świeżości, z tego co się orientuję pasze idą z Niemiec i dopiero trafiają na rynek w PL. Koń niby jadł ale bez rewelacji. Wczoraj odebrałam worki z Pro Linen Harmonic i na próbę mesz. Musli nie pachnie intensywnie, bardzo przypomina mi batonik proteinowy typu Fit, koń wsuwa, zobaczymy czy będą jakieś super efekty 🙂
No i ciekawe czy mesz z Pro Linen pobije ulubioną warzywną Nubę 🙂
Gillian   four letter word
27 września 2018 08:57
450g na 100kg masy dla konia w średnio-ciężkim treningu -
https://www.animavet.pl/pavo-ease-excel-15-kg.html

Wzięłam worek na spróbowanie bo po składzie wnosząc jest dla mojego sierścia idealna. Super wygląda, pachnie naturalnie. Myślałam, że się zapłaczę bo absolutnie nie chciał jeść 🙁 ale propozycja bardzo ciekawa.
Wigorrr - moja akurat za hippolytem aż się trzęsie. Nie wiem czemu ma być nie pierwszej świeżości - w tej chwili mam pasze z datą produkcji z września. Każda pasza produkowana za granicą...idzie z zagranicy.
Natomiast Prolinen i Nuba i nuba przemawiają do mnie średnio - w pierwszym przypadku ilości melasy, a drugim zbilansowanie minerałów, a w obu cena porównywalna do pasz ściąganych z zagranicy. Jeśli mam kupować polską paszę to wolę Złotowital, bo i cena krajowa i nie na wydziwiane ze składem.
wruda - patrząc po składach najmniej skrobi będzie w złotowitalu, reszta na pierwszych miejscach ma zboża czyli skrobiowo-cukrowe bomby 😉.
zielona_stajnia a co jest nie tak z zbilnasowaniem minerałów w nubie?
Stosunek wapnia do fosforu - oczywiście reszta świata jest w błędzie. Przykładowe zawartości tych składników w Nubie:
Sport:
wapń (Ca) 4,35 g
fosfor (P) 4,21 g
daily:
wapń (Ca) 4,1 g
fosfor (P) 4,21 g
mummy:
wapń (Ca) 7,14 g
fosfor (P) 7,75 g
Można sobie porównać te parametry w porównywalnych produktach innych firm i dojść do własnych wniosków.

Edit. Żeby nie zaczęła się gównoburza. Jeśli karmimy konia bardzo późno koszonym sianem(takimi sierpniowymi badylami), sianem z koniczyny lub lucerny, nie podajemy zbóż, nie wypuszczamy na pastwiska, to faktycznie może się zdarzyć, że wapnia będzie ciut za dużo.
Która sieczka z Dengie lepsza - Alfa-A Mollasses free, czy Alfa-A Oil? 🙂 Dla klaczy z podejrzeniem wrzodów, na okres jesienno-zimowy jako dodatek do Brandona XS - dostaje dodatkowo 50/100ml oleju dziennie.


bier tą https://optifeed-sklep.abstore.pl/trawienie-zdrowie-ukladu-trawiennego-dengie-healthy-tummy-15kg,c15,p14,pl.html
zielona_stajnia - ten Złotowital też do mnie przemawia najbardziej, ale opinii na forum mało... Nie wiem jak z ich jakością (w dłuższym terminie). Pasze wysokowłókniste,  niemelasowane, nie składające się głównie z wysłodków i nie kosztujące milionów to chyba rzecz niespotykana na polskim rynku (poza sieczkami, hehe) 😵.
bo ten skład co podajesz to musli juz z owsem, teoretycznie karmi się tym pełnoporcjowo, do owsa masz balacncery.
w balancerze sport masz:
wapń (Ca) 5,3 g
fosfor (P) 3,7 g

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się