Wilki prawda i mity

Pestka, napisz do:

http://www.polskiwilk.org.pl/o-nas

To grupa ludzi, którzy mają ogromne doświadczenie i rzetelnie podchodzą do tematu. Warto też przejrzeć materiały dostępne na ich stronie.


Mam konie w tym 4 miesięcznego źrebaka wolno wybiegowo i szczerze zaczynam się bać!
Co można zrobić? Jak się zabezpieczyć przed wilkami?


Zamknąć na noc w stajni.
Wtedy będzie i wilk syty i owca (konina) cała.

kotbury może trzymając konie wolno wybiegowo, ma dla nich wiatę, a nie stajnię 😉
Może.... tylko co wilk winien, że lasy poorane polami a łąk dzikich nie ma i ziwerzyny płowej mało dla niego.
A co ja winna, że mam stajnię wolnowybiegową na terenie na którym wilki występowały ostatnio w XIX stuleciu!!!!! Mieszkam w górach, pól mało, zwierzyny płowej od groma, o czym przekonuję się podczas każdego terenu  😵 tylko wilki jakieś leniwe tu przyszły, że zwierzyna hodowlana im zasmakowała  🙄
http://dkl24.pl/pl/a/5520/wilki-powrocily-w-sudety.html

https://www.tvsudecka.pl/wiadomosci/67164,atak-niebezpiecznych-zwierzat-w-gminie-ladek-zdroj

No cóż nie pisałam się na takie atrakcje  😵
Może.... tylko co wilk winien, że lasy poorane polami a łąk dzikich nie ma i ziwerzyny płowej mało dla niego.


Bzdura. Stąd pojawienie się wilka na terenach, gdzie wcześniej nie był obserwowany, bo pogłowie zwierzyny płowej rośnie. Rośnie mimo zwiększania odstrzałów. I dlatego rosnące watahy wilków rozprzestrzeniają się na coraz większe areały i obecnie nie trzeba już jechać w Bieszczady, żeby psa zobaczyć.
espana  To prawda, zwierzyny płowej coraz więcej, u nas już prawie zza każdego krzaka wystają ale zwierzęta gospodarskie łatwiej upolować a już te palikowane na łańcuchach to jak podane na talerzu...
[quote author=kotbury link=topic=98111.msg2879769#msg2879769 date=1563829691]
Może.... tylko co wilk winien, że lasy poorane polami a łąk dzikich nie ma i ziwerzyny płowej mało dla niego.


Bzdura. Stąd pojawienie się wilka na terenach, gdzie wcześniej nie był obserwowany, bo pogłowie zwierzyny płowej rośnie. Rośnie mimo zwiększania odstrzałów. I dlatego rosnące watahy wilków rozprzestrzeniają się na coraz większe areały i obecnie nie trzeba już jechać w Bieszczady, żeby psa zobaczyć.
[/quote]

To dobrze, że populacja wilka podnosi się do poziomu, gdzie nie grozi mu już wymarcie.

... ja nie mam wrażenia, że zwierzyny płowej jest dużo. Może zwikszyło się w niektórych rejonach, u nas jest dużo mniej min. dlatego, że likwidowane są miedze i mini laski - i teraz te zwierzaki widać po prostu.
W całym kraju populacja płowej rośnie. Regularnie przeprowadzamy inwentaryzacje w łowiskach i liczymy zwierzynę grubą. Zwiększane są odstrzały a i tak podczas inwentaryzacji wychodzi przyrost.
espana - mam takie żółtodziobowe pytanie. Jak liczycie zwierzynę? Chodzicie po lesie i liczycie? Skąd wiecie, że dana sarna już została policzona i nie dodacie jej do statystyk n razy?
Jest kilka metod inwentaryzacji zwierzyny. Dzielimy je ze względu na wynik na bezwzględne i względne oraz ze względu na sposób liczenia na bezpośrednie i pośrednie. Podczas inwentaryzacji zwierzyny grubej wyróżniamy następujące metody:
* pędzenia próbne (bezpośrednia bezwzględna)
* tropienia na transektach (pośrednia względna)
* wiosenne liczenie saren przy paśnikach i na żerowiskach (bezpośrednia względna).
Najczęściej stosuje się metodę pierwszą - próbnych pędzeń.
Należy wybrać areał, na którym będziemy liczyć zwierzynę. Powierzchnia musi być na tyle duża, żeby nie płoszyć zwierzyny przy podchodzeniu. Powierzchnie, na których będziemy przeprowadzać inwentaryzacje, powinny być podobnej wielkości (zwykle średnio między 30 a 120 ha). Na każdej z tych powierzchni liczymy zwierzęta co do osobnika. Na granicy tego obszaru stoją rozstawieni myśliwi/osoby uczestniczące w liczeniu. Z drugiego krańca pędzonego areału ławą idzie grupa pędząca - tak jak naganka nagania zwierzynę w kierunku myśliwych. Grupa stojąca i grupa pędząca stoją/poruszają się w stosunkowo bliskiej odległości od siebie - w zasięgu wzroku. Jeśli zwierzę zostanie przepędzone przez naganiaczy za linię myśliwych (grupy stojącej) to liczy tego osobnika osoba z grupy stojącej (załóżmy że ta, która ma to zwierzę po swojej prawej ręce). Jeśli zwierzę mimo naganki ucieknie naganiaczom do tyłu (za plecy) i tym samym nie minie grupy stojącej liczy go osoba z naganki (załóżmy, że ta co miała je po prawej ręce - należy unikać liczenia podwójnego, więc na początku trzeba ustalić, kto liczy zwierzę przebiegające między dwiema osobami).
Jeśli zwierzęta po naszym pędzeniu przeszły na kolejną powierzchnię objętą inwentaryzacją należy je odliczyć. W praktyce pędzi się powierzchnie niegraniczące ze sobą, żeby właśnie uniknąć podwójnego liczenia.
Na każdej powierzchni należy bezpośrednio po liczeniu spisać wyniki (każdy ma kartę i wypełnia ją na bieżąco).
Liczebność określa się obliczając zagęszczenia w poszczególnych próbach. Wylicza się średnią rozkładu, statystyczne odchylenie, a następnie średnie zagęszczenie i w oparciu o powierzchnię kompleksu całkowitą liczebność zwierząt.
Zazwyczaj podczas inwentaryzacji wspierają nas naukowcy z uczelni przyrodniczych/rolniczych, którzy czuwają nad prawidłowością wykonanych obliczeń.
No to bym się pospierał co do kwalifikacji metod, ale to nie jest takie ważne. Co do opisu metody to owszem z grubsza się tak robi jednak: najpierw wybiera się na przedmiotowym obszarze maksymalna liczbę powierzchni które maja być liczone, następnie wybiera się za pomocą komputerowego losowania 10% takich powierzchni. Wyniki są reprezentatywne dla sarny gdyż ten gatunek jest w miarę równomiernie rozlokowany w terenie i nie przemieszcza się, spłoszony, na duże odległości. W odróżnieniu od dzików, który skupia się w dość duże grupy. Często w sprzyjającym obszarze może być tych grup nawet dwie i trzy. Podobnie sprawa ma się z jeleniami, tyle ze one często zbierają się w w większe stada nawet po kilkadziesiąt, a nawet ponad setkę sztuk w poszukiwaniu żeru. Dla tych gatunków metoda pędzeń może pokazać trend zmian ilościowych, ale nie zbyt pewnie. lepsza dla tych gatunków jest metoda transektów kalibrowanych pędzeniami.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się