Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK   buttermilk buckskin
31 stycznia 2021 16:06
Klami piszesz, ze nie pracujący to Dodson ma wprawdzie 9,5MJ ale ze zdjęć wygląda tak jak chyba wszystkie musli Baileys'a które kosztują zupełnie inaczej i można dobrać musli na podobnym poziomie ok.9MJ natomiast PAVO ma aż 11,5MJ ale za to zwyczajowo musli/sieczki wyglądają tak naturalnie 😉  ja bym nie zestawiała akurat tych dwóch  :kwiatek:

edit: jaki poziom białka jest OK dla Ciebie ?
Klami piszesz, ze nie pracujący to Dodson ma wprawdzie 9,5MJ ale ze zdjęć wygląda tak jak chyba wszystkie musli Baileys'a które kosztują zupełnie inaczej i można dobrać musli na podobnym poziomie ok.9MJ natomiast PAVO ma aż 11,5MJ ale za to zwyczajowo musli/sieczki wyglądają tak naturalnie 😉  ja bym nie zestawiała akurat tych dwóch  :kwiatek:

edit: jaki poziom białka jest OK dla Ciebie ?


Które musli Baileys ma 9MJ? Ostatnio szukałam i jakoś mi nie poszło  🙄
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
01 lutego 2021 13:41
Weszłam wlasnie na stronę nuby i mnie zmroziło... 82zł za 15 kg lucerny??  :o
Czy znacie jakis odpowiednik posobny jakościowo ale nie w takiej cenie??
Lucerna Sukcesu jest super.
Weszłam wlasnie na stronę nuby i mnie zmroziło... 82zł za 15 kg lucerny??  :o
Czy znacie jakis odpowiednik posobny jakościowo ale nie w takiej cenie??


Dokładnie o tym pisałam na poprzedniej stronie. Ja używam tej Coco Oil Chaff i 89 zł za worek w porównaniu do 78 zł jeszcze kilka tygodni temu... Lucerna sukcesu jest fajna, kiedyś używałam i chwaliłam.
Weszłam wlasnie na stronę nuby i mnie zmroziło... 82zł za 15 kg lucerny??  :o
Czy znacie jakis odpowiednik posobny jakościowo ale nie w takiej cenie??


Aż sprawdziłam i rzeczywiście. Oo Cena wzrosła już rok temu trochę, z 62 złotych w 2019 na 66 w 2020. Ale 82? Oo Moje pierwsze podejrzenie pada na sprowadzanie z Wielkiej Brytanii i jakieś dodatkowe opłaty z tym związane, ale kurde... Z wysyłką już mi się to kompletnie nie opłaca, a nie mam dystrybutora Nuby w pobliżu.
Ale w ogóle skąd taka równica? Do podniesienia cen pasz była teoria o jakiejś drugiej generacji (w którą personalnie nie za bardzo wierzę...), ale czysta lucerna żeby miała tak podskoczyć?

EDIT: Fokusowa, a ta Coco też na początku kosztowała 69 (2018 roku), bo mam w historii na mailu ją. Więc z 69 na 78 już skoczyła do 2020 i teraz na 89. Oo
Nie wiem czy te ceny nie są poniekąd związane z tm, że zapasu surowca się kończą a do sezonu produkcyjnego daleko.


Nie wiem czy te ceny nie są poniekąd związane z tm, że zapasu surowca się kończą a do sezonu produkcyjnego daleko.


Myślisz? Bo sezonowość produktów rolnych to raczej coroczna sprawa. :P Nie spotkałam się z tak drastycznym podniesieniem cen ze względu na brak dostępności produktów. Jeśli już, to niektóre firmy wstrzymywały produkcję danego suplementu/paszy ze względu na braki. Ale może masz rację. Poprzednia podwyżka nie spadła po sezonie. :P
Ale może się nie znam, może to jakaś nowość. Acz dopiero styczeń mamy.
Ostatnio słyszałam od znajomej, której brat pracuje w jednej z firm produkujących pasze dla zwierząt gospodarskich, że kosmicznie poszły w górę surowce. Ale tak kosmicznie. Ona nie związana z końmi ale mówiła mi to w kontekście przypuszczalnych późniejszych zwyżek cen żywności. Nie na zasadzie 10% tylko grubo więcej. Nie wiem na ile to jest potwierdzone info, bo sama na oczy takich zestawień nie widziałam - ale może trzeba poszperać i sprawdzić faktycznie ceny surowców.
Cóż, wielu producentów nie żyło tylko z roli... muszą odrobić to co tacą gdzie indziej.
anetakajper   Dolata i spółka
01 lutego 2021 16:42
Surowiec podrożał w UE. Nasze paszarnie dobrze sobie radzą i mają z Ukrainy za połowę ceny. Dobry biznes nie ma co  🤔

Sivrite tak, kiedyś też kupowałam za 69 zł. No te 78 przez ostatnie 2 lata się chyba trzymało.

kotbury jakoś średnio wierzę, że w szczycie sezonu cena spadnie (jeśli to ten powód)  😀


kotbury jakoś średnio wierzę, że w szczycie sezonu cena spadnie (jeśli to ten powód)  😀


No nie spadnie bo lockdowny są zaplanowane w UE do 2023.
Co masz na myśli mówiąc o lockdownach w kontekście czego - uprawy? Czy o transporcie? Skoro, według komentarza wyżej, polskie firmy biorą lucernę chociażby z Ukrainy to chyba nie do końca o to chodzi?
Nuba zresztą już jakiś czas temu wprowadziła pasze "drugiej generacji" i cyk cena w górę.
Ja kupuję od jakiegoś czasu sieczke derby, akurat lucernę z tymotką. Ale jest też sama lucerna. Polecam.
BUCK   buttermilk buckskin
01 lutego 2021 19:58
[quote author=BUCK link=topic=25.msg2961987#msg2961987 date=1612109182]
Klami piszesz, ze nie pracujący to Dodson ma wprawdzie 9,5MJ ale ze zdjęć wygląda tak jak chyba wszystkie musli Baileys'a które kosztują zupełnie inaczej i można dobrać musli na podobnym poziomie ok.9MJ natomiast PAVO ma aż 11,5MJ ale za to zwyczajowo musli/sieczki wyglądają tak naturalnie 😉  ja bym nie zestawiała akurat tych dwóch  :kwiatek:


Które musli Baileys ma 9MJ? Ostatnio szukałam i jakoś mi nie poszło  🙄

[/quote]

Katasia używałam obu musli i oficjalnego Baileys 10MJ i "ukrytego" czyli Hilight 9MJ i optycznie i organoleptycznie są identyczne. Stąd późniejszy wybór na i tańsze i mniej energetyczne opakowanie Baileys'owej tańszej marki Hilight Horse & Pony Mix 
...
Katasia używałam obu musli i oficjalnego Baileys 10MJ i "ukrytego" czyli Hilight 9MJ i optycznie i organoleptycznie są identyczne. Stąd późniejszy wybór na i tańsze i mniej energetyczne opakowanie Baileys'owej tańszej marki Hilight Horse & Pony Mix 


Tego musli faktycznie nie sprawdzałam w ogóle - kiedyś je miałam i aż ociekało melasą, więc nie rozważałam w ogóle dawania go podczas rekonwalescencji koniowi, któremu biło na łeb, że aż dymiło. Teraz zerknęłam i skrobi ma aż 23 % 🤔 Ja zdecydowałam się ostatecznie na Pur.Itan, choć za Hovelerem nie przepadam, ale tu mamy 8,5 MJ/kg i skrobię na poziomie 4,60% i niestety żadnego tańszego, godnego uwagi, zamiennika nie znalazłam  🙄
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lutego 2021 07:23
Niedawno vat na środki ochrony roślin, nawozy itp. PIS podniósł o ile się nie mylę z 8% na 23% to nie ma co się dziwić wzrostom cen produktów rolnych i żywności, to dopiero dotrze do nas tak na prawdę w sezonie który nadejdzie. Cała produkcja rolna podrożeje, mięso też, bo ni dość że na obsługę weterynaryjną vat poszedł to przecież te zwierzęta też jedzą pasze które podrożały, bo produkcja roślinna zdrożała... także będzie wesoło.
anetakajper   Dolata i spółka
02 lutego 2021 08:41
zembira to rolnicy poniosą te koszty....zresztą jak zawsze. Jak w skupie cena za pszenice będzie za 500 to nikogo nie będzie obchodzić że vat w czymś tam poszedł do góry. 
W listopadzie/grudniu za kilo żywca płacili 3,40 zł ...ktoś widział obniżki na półkach  😎 3,40 zł a ceny zbóż z tendencją do góry.

Stawki vat wzrosły z 5 do 8 % na rzepak który idzie na biopaliwa. Rzepak na olej nadal 5%
Nasiona rzepaku też z 5 na 8%
Nawozy i śr. ochrony nadal 8%

U rolników nie drożeje. to producenci pasz podnoszą cenę.
Czyli polscy rolnicy powinni pozakładać spółdzielnie kierunkowe. I zacząć własne marki lokalnie tworzyć.
Nawet jeśli w ofercie będą mieć max 3 rodzaje paszy - to mogą się dogadać czym kto obsiewa i potem dzielić zysk ze sprzedaży produktu finalnego.
I takie pasze nie będą potrzebowały marketingu przez duż M czy durnych influecnerów. Będą dobre i w dobrej cenie to same będą szły.

Po to posyłają dzieci do szkół na różne marketingi, sringi i inne. Nie żeby pracy po miejskich korpo szukały, tylko, żeby organizować się oddolnie.

Bo serio kto to widział, żeby kraj jednak w dużej mierze z produkcja rolną trawę z UK w paczkach importował...


Niedawno vat na środki ochrony roślin, nawozy itp. PIS podniósł o ile się nie mylę z 8% na 23% to nie ma co się dziwić wzrostom cen produktów rolnych i żywności, to dopiero dotrze do nas tak na prawdę w sezonie który nadejdzie. Cała produkcja rolna podrożeje, mięso też, bo ni dość że na obsługę weterynaryjną vat poszedł to przecież te zwierzęta też jedzą pasze które podrożały, bo produkcja roślinna zdrożała... także będzie wesoło.


Mam taką głęboką nadzieję (jak dziecko czekające na mikołaja), że to spowoduje nie tyle wzrost cen co spadek użycia pestycydów i porawe jakości żywności. Że nie bułki z lidla czy biedry ale pieczywo z małych loklanych piekarni będzie mogło wejsć na rynek. Itd.
anetakajper   Dolata i spółka
02 lutego 2021 10:21
Kotbury Rolnicy nie są aż tacy bogaci że wylewają środki ot tak sobie. Musi być jakiś próg szkodliwości.

W tym roku pomimo wjechania w pole jęczmienia 4 razy ze środkami grzybobójczymi -poziom mykotoksyn sięgał pow. dopuszczalnych norm przyjęcia na paszę/konsumpcję -czyli pow. 2% . Zawartość mykotoksyn sięgała w niektórych regionach kraju ok 60% . 
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 lutego 2021 12:45
Zapytałam wprost o podwyzke i dostałam odpowiedź:
"(..) Niestety w świetle lawinowo rosnących cen surowców, znacznym wzrostem cen mediów, opakowań, utrzymania parku maszynowego, logistyki oraz świadczeń dla pracowników jesteśmy zmuszeni podnieść ceny na oferowane przez Nuba Equi produkty.
Pod koniec roku wzrosty cen przebiły jakiekolwiek nawet najczarniejsze scenariusze, a spodziewamy się kolejnych podwyżek. Niektóre komponenty podrożały nawet o ponad 300%"
Kotbury Rolnicy nie są aż tacy bogaci że wylewają środki ot tak sobie. Musi być jakiś próg szkodliwości.

W tym roku pomimo wjechania w pole jęczmienia 4 razy ze środkami grzybobójczymi -poziom mykotoksyn sięgał pow. dopuszczalnych norm przyjęcia na paszę/konsumpcję -czyli pow. 2% . Zawartość mykotoksyn sięgała w niektórych regionach kraju ok 60% . 


NIe ma progu- bo 3 lata temu PIS zniósł limity. Można lać ile wlezie.

Problem z mykotoksynami jest taki, że ich poziom zależny jest od wielu rzeczy... nie tylko mod ilości środka.

anetakajper   Dolata i spółka
02 lutego 2021 16:38
Kotbury Pis nie ma tu nic do rzeczy. To rolnik ma ocenić próg szkodliwości. Nas bynajmniej nie stać na to żeby lać środek np. na słodyszka którego nie ma 😉

W tym roku nawet 6 oprysków niewiele by pomogło, ale brak jakiegokolwiek oprysku spowodowałoby, że ziarno byłoby zainfekowane chyba w 99%.
Zresztą czy 50 czy 99% mykotoksyn i tak wszystko trafia na talerz....kwestia ceny skupu  🤔
Kotbury Pis nie ma tu nic do rzeczy. To rolnik ma ocenić próg szkodliwości. Nas bynajmniej nie stać na to żeby lać środek np. na słodyszka którego nie ma 😉

W tym roku nawet 6 oprysków niewiele by pomogło, ale brak jakiegokolwiek oprysku spowodowałoby, że ziarno byłoby zainfekowane chyba w 99%.
Zresztą czy 50 czy 99% mykotoksyn i tak wszystko trafia na talerz....kwestia ceny skupu  🤔


Niestety doskonale podsumowane.
Ciekawe jak rolnik ma ocenić próg szkodliwości.

Ale jest światełko w  tunelu- coraz więcej się dzieje w temacie aby zostały progi dla żywności ustanowione. Tylko to oznacza śmierć głodową supermarketów poniekąd...
Zapytałam wprost o podwyzke i dostałam odpowiedź:
"(..) Niestety w świetle lawinowo rosnących cen surowców, znacznym wzrostem cen mediów, opakowań, utrzymania parku maszynowego, logistyki oraz świadczeń dla pracowników jesteśmy zmuszeni podnieść ceny na oferowane przez Nuba Equi produkty.
Pod koniec roku wzrosty cen przebiły jakiekolwiek nawet najczarniejsze scenariusze, a spodziewamy się kolejnych podwyżek. Niektóre komponenty podrożały nawet o ponad 300%"


Oooo, przynajmniej odpisali. Ja na odpowiedź odnośnie jednego z produktów już nawet przestałam czekać  🤣
anetakajper   Dolata i spółka
02 lutego 2021 17:50
Kotbury Progi szkodliwości do dość szeroki temat. Lata praktyki, szkoleń, doradztwo przedstawicieli. Bardziej od pestycydów i insektycydów martwi mnie ilość stosowanych tzw. supli..nawozów dolistnych i doglebowych  😵

UE zabroni nam stosowania niektórych pestycydów i co z tego jak już ok 30% zapotrzebowania rynku krajowego to zboże z Ukrainy, która nie ma żadnych restrykcji  🤔
BUCK   buttermilk buckskin
02 lutego 2021 19:52
Katasia Hoveler Pur.Itan ma podane dwie różne energie OS/TS  8,5MJ/9,7MJ.  mając takiego konia jakiego mam wolę to rozumieć jako 9,7MJ czyli pasza na poziomie "koń mocno elektryczny"...

P.S. co do takich musli klejących, to mam patent na osiagnięcie "koń NIE-elektryczny"  😀 kleistość musli wykorzystuję do ciekawego połączenia z sieczkami np. Dengie molases-free, a najchętniej Good Doer  i powstaje kapitalne sieczko-musli, które zwyczajowo budzi zachwyt innych właścicieli koni  :kwiatek:
Która sieczka spełnia te warunki:  1.z lucerny 2. bez melasy 3. ma krótkie źdzbła  4. niskie białko

własnoręcznie mieszam z musli i rokitnikiem itp itd  - żeby stajenny miał gotowe. 
tak jak pisała wcześniej BUCK - wychodzi bardzo fajna w składzie niskoskrobiowa włóknista "pasza".
stosowałam sieczkę Hartog lucerne digest -mix  - i wszystko  z nią super - ale jest pocięta na bardzo długie kawałki  i ciężko się potem taką mieszankę nabiera miarką...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 lutego 2021 12:02
fikka1970 ale punkty 1 i 4 się wzajemnie wykluczają. Lucerna jest rośliną bogatą w białko. Albo rybki, albo akwarium 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się