kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 lipca 2023 09:51
mindgame, To zależy 😉 Na jazdę, zamiast ochraniaczy, żeby zabezpieczyć przed ewentualnym obiciem, urazem. Druga opcja to żeby wygrzać nogi, jako wsparcie regeneracji np.
zembria, a trzecia jest taka, że dla picu 😅 albo dla ładniejszego wyglądu do zdjęć :P
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 lipca 2023 10:53
martrix, To też 😅
BUCK   buttermilk buckskin
18 lipca 2023 11:17
tak też mi się wydawało 😉 że jak się użyje czapraczka, owijek, nauszników to zdjęcie jest jak z katalogu, do tego koszulka dla jeźdźca i ruch w biznesie jest 🙃
Ja używam owijek do chłodzenia ścięgien po jeździe. Ociekające wodą lądują w pudełku w zamrażarce na kilka godzin, jak są zmrożone to jadą ze mną do stajni i po jeździe są takie akurat by założyć na nogi - nie są skostniałe, ale są mega zimne. Trzymam do 15 min i są fajnym zamiennikiem zlewania ścięgien wodą. Niestety nie mam w stajni dostępu do myjki, a żele chłodzące są trochę za małe by dobrze objąć ścięgna 🙈 potrzeba matką wynalazków
Ja znam jeszcze sposób z płatami kostek lodu pod owijką. Zawinąć nogę jedną warstwą, na forum te kostki lodu w folii, zawinąć resztą 🙂

Często owijki są też dobrą alternatywą dla koni, które mają niewymiarowe nogi czy nie mogą nosić sztywnych ochraniaczy ze względu na nakostniaki itd.
mindgame, skoczki poziomu LR trenują po płaskim w owijkach najczęściej. Lepiej podtrzymują ścięgna.
Ogólnie zależy jakie to owijki, można w nich jeździć lub używać w stajni. Ja doraźnie zawijam na noc polarowe (nie w taką pogodę oczywiście) z rozgrzewającą wcierką, jako wsparcie regeneracji tkanek. Do chłodzenia też się nadają, albo przy wcierkach leczniczych itp.
Można jeździć w elastycznych z podkładkami, nie chronią tak dobrze jak ochraniacze przed urazami z zewnątrz, za to zmniejszają obciążenie wewnętrznych struktur podczas ruchu.
Perlica, a tego podtrzymywania sciegien nie obalono wieki temu ?
xxagaxx, nie wiem. Pytałam tylko kilku luzaków od jeźdźców GP/ LR dlaczego tylko w owijkach, nawet na stępa jeżdzą w owijkach i mnie to właśnie zastanawiało.
xxagaxx, obalono, obalono.
Ja owijki zima stosuje bo latem jednak się boję przegrzania. Z ochraniaczy nogi wyciagam praktycznie suche a w owijkach jest masakra.
Czy ktoś posiada coś z tego zestawu na sprzedaż w rozmiarze cob/135?
C53E92D3-19FB-4B52-96EF-5E61A4584FA4.png C53E92D3-19FB-4B52-96EF-5E61A4584FA4.png
Co powiecie na temat kastracji 15 latka? Zastanawiam się nad kupnem ale moje stado stoi wolnowybiegowo i posiada klacze :P
marchewkowa, pewnie kastracja na stojąco. Tylko musisz mieć na względzie, że może dzikować i kryć, bo jednak po 15 latach to część zachowań już zostanie na stałe.
marchewkowa, - musiałby obejrzeć wet i wypowiedzieć się o ryzyku. Czasami może być to niebezpieczne, ze względu na duże ryzyko obfitego krwotoku, ale bez obejrzenia i zmacania tych jajek przez specjalistę to wróżenie z fusów.
No i jak Fokusowa, mówi, w głowie może zostać ogierem, kryć klacze i tłuc się z wałachami. Hormony utrzymują się jeszcze do pół roku po ciachaniu, będziesz miała go jak w tym okresie oddzielić, zabezpieczyć?
marchewkowa, bywa różnie, u części koni zostają ogierze zachowania, u innych nie. Znam przypadek ogiera kastrowanego w wieku 17 lat, wcześniej kryjącego. Poszedł do stada i misio jakby nigdy nic. Ale nie ma nigdy na to gwarancji.
Mógł jako ogier nie wykazywać zachowań ogierowych, więc trudno powiedzieć, co mu zostanie, jak nie mamy danych. Mój weterynarz kastrował w terenie na stojąco 16-letniego reproduktora, obyło się bez żadnych powikłań.
Ja znam konia, kastrowanego w wieku 15 lat. Nie ogierzy się w ogóle, ale wychodzi sam, bo strasznie męczył inne konie. Także no... zależy 😉
Sam zabieg bez powikłań, a jego zachowanie pewnie zależne jest po prostu od charakteru i tego, że nigdy z końmi nie wychodził.
Ja też znam, nie wiem czy miał 14 czy 15 ale późno był kastrowany, chodzi w stadzie, teraz nawet wolnowybiegowo i bez problemu
BUCK   buttermilk buckskin
28 lipca 2023 12:50
czy zetknął się ktoś z maścią która miałaby rozpędzić guzek kolagenowy na grzbiecie 'pod siodłem' ? sadlefitterka pamięta że taka jest ale nadal szuka w pamięci nazwy 🙃
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 lipca 2023 13:52
BUCK, Nie znam jakiejś konkretnej maści, ale wet mi polecał zawsze kamforową na takie sprawy, rozgrzewać to po prostu mocno.
BUCK   buttermilk buckskin
28 lipca 2023 13:58
zembria o widzisz, rozgrzewająca, tymczasem chodziło mi po głowie szukanie czegoś co przyśpiesza krążenie, goi uszkodzenia skory, jakoś tak...
BUCK, ja stosowałam Iruxol. Ale on jest na receptę.
Ale fakt - ładnie rozprowadził guzki.
BUCK   buttermilk buckskin
29 lipca 2023 08:39
Rude dwie dzięki 🙂
Czy jeśli mam łydkę w najszerszym miejscu 37 cm bez bryczków, goła noga, to lepiej wziąć sztylpy o szerokości 34,5-37 czy 37,5-40? Mam zamiar trochę schudnąć, ale wiadomo jak jest, jakiś czas jeszcze będzie taki wymiar. Będę w nich jeździć tylko w sezonie letnim, na zimę mam oficerki ocieplane, więc pod spód muszą mi wejść cienkie bryczesy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 lipca 2023 12:10
Fokusowa, Brałabym węższe, skóra zawsze się rozejdzie i szersze potem będą sporo za luźne. I wbrew pozorom jak zmierzysz łydkę w bryczesach, to pewnie będzie mniej w obwodzie, bo bryczki jednak nieco opinają nogę.
zembria, dziękuje! To tak zrobię 😁
Hej,
Macie jakieś porady co robić Żeby poprawić krążenie k nogach konia?
Koń musi stać w boksie przez 3 tygodnie i robią mu się zastoiny a tak cały czas był w ruchu i większość czasu spędzał na padoku
BUCK   buttermilk buckskin
04 sierpnia 2023 07:53
może magnetiki ?
Aniii95, nawet zwykłe owijki / ochraniacze stajenne , zakładane na noc. Można też wcierki rozgrzewające stosować, glinkę, etc...
Koń w ogóle nie może wychodzić? Nawet na stępa?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się