ciąża, wyźrebienie, źrebak

ash   Sukces jest koloru blond....
25 stycznia 2024 18:54
Moja pod koniec ciąży też tak miała, źrebak już się mocno rozpychał i uciskał. Bąki szły mokre a dupsko więcej brudne
Mam do wyźrebień jeszcze trochę czasu, ale już teraz wolę poszukać witamin dla źrebaków, które można dawać do urodzenia.
Wcześniej kupowałam equina meganutril junior, ale po zmianie z płynu na proszek, który trzeba rozrabiać wolę coś co od razu mogę podać bez kombinacji.
EQUISTRO MEGA BASE JUNIOR są dopiero do podawania od miesiąca
Zostaje equistro ipaligo -można podawać od razu i później podaje się raz w tygodniu?
Jest jeszcze over horse resistance - tu o dawkowanie do producenta trzeba by napisać?
Jeszcze niby można equina haemoxil podawać.

Znacie coś jeszcze. Coś polecacie.
Teoretycznie czekam na 2 źrebaki. Jeden od 19 letniej klaczy, a drugi od 7 letniej pierwiastki.
dzikadermi, friska foal
dzikadermi ale po co ty chce faszerować malucha ? nie lepiej zadbać o dobre witaminy dla klaczy a ona przekaże w mleku ? bo potem rozwolnienia,wrzody i zastanawianie sie o powód
Iskra de Baleron, dzięki, wygląda fajnie. I chyba to będzie strzał.

blucha, wolę mieć coś na wszelki wypadek, gdy okaże się, że urodzi się krzywulec, albo kobyła w pierwszej dobie uzna, że produkcja mleka jest passe, lub źrebol będzie słabawy ale bez potrzeby podawania kroplówki.
porozmawiaj moze z jakimś znajomym doświadczonym hodowcą,zanim to żrebie sie urodzi, taka moja dobra rada
dzikadermi, na krzywego to się podaje takie pasty , ale zapmnialam ich nazwy.
Perlica, o typowych pastach nie słyszałam, raz Wet zastawił się nad podaniem witaminy K, ale jak wiedział, że tego dnia dojadą witaminy, powiedziałam wtedy jakie to powiedział, że witaminy w przypadku tego konia wystarczą.

blucha, dzięki, z hodowcami kontakt w razie czego mam. Ogólnie to nie są moje pierwsze źrebaki, ale ogólnie tej jednej klaczy mocno nie ufam, że czegoś głupiego nie wywinie(charakteru cudnego nie miała a teraz jest tak "podła", że nie zdziwię się jak odrzuci źrebaka, a druga młodsza nie będzie). Weterynarz nie znalazł przeciw wskazań do zaźrebiania.
I dzięki za szczerą chęć pomocy.
dzikadermi, to bardziej siara i mleko ci potrzebne na wszelki wypadek.
Iskra de Baleron, też nad tym się zastanawiałam i szukałam jeszcze czegoś dodatkowo. Bo z mlekiem to akurat Reczna jest blisko i pod telefonem.

Dzięki dziewczyny za podpowiedzi.
dzikadermi, przede wszystkim siara, bo bedziesz miala cyrk. Siara zapewnia przeciwciala, ktorych niedobor skonczy sie zle szybciej niz niedobory witamin.
Kiedy widać po klaczach, że wymie nabiera?
Nie mówię tutaj o pełnym napełnieniu tylko o początku kiedy można sie tego spodziewać?
Sisi, tak max miesiąc przed zaczyna coś nabierać. Wcześniej to jest awaria, objaw zapalenia łożyska
karolina_, dziękuję, czekam właśnie na weta mamy 2,5 miesiaca do terminu a delikatnie nabrało
Cześć,
Mam problem, pierwszy źrebak w drodze. Termin był na 20.01
Ponad 3 tygodnie po terminie i żadnych oznak o zbliżającym się porodzie.
Wymię bardzo słabe, wet był w drugim tygodniu po terminie, niby wszystko okay, łożysko też.
Jakieś porady? Czy po prostu uzbroić się w cierpliwość?
spokojnie czekać 🙂 u mnie urodziło się rok i kilka dni 🙂 teraz u znajomego 3 dni do roku zabrakło.
Noor, czekać, do roku to norma. I pilnować jak to pierwiastka bo one robią niespodzianki, nie zawsze widać te oznaki zbliżającego się porodu.
Rok temu w lutym - poronienie w 8 miesiącu. W tym roku inna klacz - 7 miesiąc ciąży, poronienie. Ręce opadają.
Jakie badania można wykonać? Podczas krycia wszystko było okej, była czysta.
patkahm, badania martwych płodów.
A to nie było zapalenie łozyska?
Perlica, rok temu ostry stan zapalny, wyglądało na kolkę moczową. Teraz bez objawów…
„Mój” pierwszy tegoroczny 🙂
IMG_5786.jpeg IMG_5786.jpeg
patkahm, na SGGW wysłać wycinki śledziony, wątroby, innych narządów jeśli są zmienione i łożyska. Za darmo komplet badań na choroby zakaźne, zbierają dane do badań naukowych. Namiary dam na priv, mogę Ci też podpowiedzieć jak zapakować.

Przykro mi i łącze się w bólu, u nas też dużo strat w tym roku.

ogórek, gratulacje, fajny maluch
karolina_, poprosiłabym namiar
patkahm, napisałam na priv
patkahm, karolina_, wyczerpała temat.
Aczkolwiek wiem,że było dużo przypadków w zeszłym roku,że badania nie wykazały nic.
Hej w tym roku pierwszy raz planuje w karierze swojej kryc kobyle. Dziewczyna miała wcześniej źrebaki (w sumie 4) ostatni odsadzony jesień 2023.
Dziewczyna super ponoć się zazrebia i nie ma problemow z porodami- ogólnie dobra matka lat 13. Sprawdzałam ja w zeszłym roku w lato - usg dwa razy miala etc wszystko ok można kryc było nawet w tedy, ale trochę juz późno było no i dziewczyna po cichu ruje przechodziła.

Przyszedl nowy rok no i teraz jest temat..mianowicie planuje ja zawieźć do ogiera w kwietniu/maju jakoś tylko zastanawiam się czy czekać na objawy rui u niej? Czy wezwać weta by podał hormony i za dwa dni zawieźć?
Dziewczyna pojedzie do chłopaka na tygodniowe wakacje ale właśnie nie wiem jak to pogodzić z terminem kiedy 😀
Wiem, że niektórzy wiozą w ciemno bo jak poczuje ogiera to dostanie rui... obecnie po przyjezdzie nowego walaszka na stajnie to oszalała i się nastawiała.. szkoda tylko że kolega ma 24 lata i ledwo sam stoi 😅

Jakie macie rady? Jak u was to wygląda?
SparkHope, prostaglandyna na wywołanie
rui żeby zadziałała to klacz musi być przynajmniej 5 dni po owulacji, im dłużej tym szybciej nastąpi kolejna ruja. Nie wiozłabym w ciemno, tylko zbadała żeby określić kiedy zawieźć do ogiera. Ile razy badać to Ci nie powiem, nasze są inseminowane więc badamy często
Post został usunięty przez autora
Kwestia możliwości i priorytetów 😉
- zawieźć w ciemno i czekać na ruje
- jeśli wyraźne ruje prowadzić kalendarzyk i zawieźć przed spodziewaną rują
- badać, wywołać ruje i zawieźć
- badać, wywołać owulację i jechać „na jeden strzał”
Kolejność wg skuteczności
W sensie rosnąco 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się