Kącik Ujeżdżenia

Nevermind   Tertium non datur
07 lipca 2024 18:19
kotbury, skopiuj cały. Też nie mam tik toka, ale mi wszedł
kotbury, nie trzeba mieć, link działa tylko cały skopiowac trzeba. Ja też nie mam tiktoka

edit, nie zauważyłam ze już jest odp na drugiej stronie 😀
Nevermind, mam własnego konkret śledzia 😉

Jovian ma charakterystyczną sylwetkę, raz jest mocniej podkasany raz mniej, jednak tym razem jest… suchy.

Nie kupię za 20€ filmu z przejazdu 😉
Kto na cmh niech obejrzy i podzieli się wrażeniami 🙂
Iskra de Baleron, obejrzę wieczorem, mam clipa. On nie jest w tym roku dostępny świeży, moze jada bardziej sportowo niż jak go codziennie pobierali, stąd inny wygląd?
Wg mnie ten koń wygląda top,bo dla mnie konie ujezdzeniowe to beczki na chudych chodach , a ten fajowa kondycja😍
Nie wiem jaka jest pożądana sylwetka konia ujeżdżeniowego na takim poziomie, ale dla mnie on wygląda dużo lepiej niż Maxima Bella - kaban na drobnej nodze. Bałabym się o kontuzję przy takich obciążeniach.
Zuzu., wyjęłaś mi to z ust, to samo sobie pomyślałam, bo ktoś wstawił jej przejazd i mnie zatkało ,że koń może tak karykaturalnie wyglądać
Nevermind   Tertium non datur
07 lipca 2024 23:21
Karykaturalnie? Konie ujeżdżeniowe muszą mieć rozbudowany zad i szyję, jeśli koń nie jest delikatnej budowy, to tak to będzie wyglądało. Nie zachowujcie się, jakbyście iberyjczykow na zdjęciach nie widzieli… Już nie mówiąc o tym, że co drugi kucyk grupy C/D jest podobnie zbudowany.
Nevermind, ale ta klacz to ani kuc, ani iberyjczyk
....
Nevermind, lol gdzie iberyjczyk, gdzie kuc, a gdzie klacz po Millennium no błagam xd
ona nie jest tylko umięśniona, ona jest spasiona https://www.instagram.com/p/C8Ab63biU6t/?igsh=MTJtbm92aXowcGdvbg==
O cholera, to mój jest przy niej fit 😂 Z drugiej strony jak ma się konia przybierającego z powietrza, a w solidnym treningu to czasem potwornie trudno to wybalansować. Taki koń zeżreć musi, nie pociągnie treningów GP na garstce granulatu dla grubych kuców.
Maxima Bella nie jest wcale duża, ani nie jest kabanem, widziałam tego konia na żywo kilka razy. Jest dość kompaktowa, jak wiele Millennium, z krótkim grzbietem, okrągłym zadem i na bardzo delikatnej nodze. Córeczka tatusia, poza tym że ma dość rozbudowana i ciężką szyje, tu poszła bardziej w ojca matki, Christa. Ale i tak dużo większy i potezniejszy od niej jest Found Boy.

A że jest w dobrej kondycji, to nic dziwnego, wszystkie dresazowe konie tak wyglądają. One trenują czysto siłowo, nie wytrzymałościowo/szybkościowo, też nie ma problemu ze muszą 50 dodatkowych kg nosić galopem przez cross albo parkur z wagonami, gdzie liczy się czas.
Jak to nie problem, to spoko. No i chyba się podoba skoro takie wyniki robi. Na filmach wygląda jak kaban imo ale też wydaje się być bardzo szeroka
Zuzu., ona jest bardzo krótka grzbietem i z krótkimi lędźwiami i to potęguje te wrażenia wizualne które widać w tym wątku. Z uznanych synów Millennium tak samo krótkie są np. Helium, Kwahu, His Moment też taki krótki był. Tylko u nich to tak nie razi, bo to trakeny i są bardziej suche i drobne. Millennium mocno też odchudza nogi więc te konie są na takich delikatnych stawach. Ja u siebie miałam dużo lepsze doświadczenia z użyciem syna i wnuka niż samego Millennium (bo nie sprzedałam źrebaka, zrebaki handlowe daje na pewno). Natomiast on był w DE masowo używany do odchudzania i dodawania urody na klacze w trochę starszym typie i świetnie się w tym sprawdził.
Mi się taka budowa i otyłość nie podoba, wolę nowoczesny typ na fajnej nodze.
Ale przyznam że nigdy nie widziałam w polskiej ekipie konia z tak dobrym piaffem.
I to jeszcze stosunkowo tak młodego konia.
Zgodzę się, że Maxima Bella ma drobne nogi po ojcu, ale przyglądając się na zdjęciach ta szyja choćby nie wygląda zdrowo. Muskulatura to jedno ale można wypatrzyć cechy otyłości też. Ogólnie klacz krótka, delikatna ale moim zdaniem przy tej muskulaturze w niektórych miejscach zbyt "spuchnięta". Natomiast przejazd fenomenalny, dużo piękniej się prezentują niż np z Furstem (jeśli dobrze pamiętam imię tego konia z cavaliady) 🙂
Edit: wracając jeszcze do budowy - niesamowicie zadziwiają mnie bardzo zapadnięte plecy tej klaczy - mam zdjęcia z insta ale nie wiem jak tu wstawić🙁
Wybaczcie post pod postem ale serio nie potrafiłam w polu edycji znaleźć ikonki zdjęcia sory!! A chciałam wkleić to bo dosyć niecodzienna budowa moim zdaniem jak na maszynę, której nie brak pod siodłem przepuszczalności i pracy całym ciałem (przynajmniej na filmach)
IMG_20240708_223225.jpg IMG_20240708_223225.jpg
Ana66, no to prawda….
Ana66, to jest bardzo niefortunne zdjęcie, dziwię się że znalazło się na insta. Nie ten kat fotografowania, plus w postawie zootechnicznej żeby wyszło dobre foto to koń musi nie tylko stać otwarty nogami do zdjęcia, ale też napiąć górna linie, jakby wyciągnąć szyję z kłębu. Nie widziałam tej klaczy bez siodła, ale mam sporo zdjęć swoich koni klatka po klatce gdzie jedno ujęcie się nadaje a drugie nie, bo koń "sflaczał" i opuścił plecy. Więc nie wiem czy to foto jest miarodajne, może być bardzo niekorzystne. To raz.

Dwa. Naprawdę dla 99% śmiertelników warto poszukać sobie jakiegoś zbudowanego w prostokącie miłego konika, coś z linii D, For Dance i niektóre inne F, Just Wimphof, Secret, niektóre trakeńskie linie które są dzielne i chodzą też WKKW i takie sprawy. W większości Millennium (sam Easy Game tez), Johnson i inne Jazzy, Ampere, Glamour/Everdale, czy skondensowane inbredy na Ferro jak u Franklina albo Jamesona to nie jest konik, na którym amator będzie miał frajde - nie rzuci wodzy i nie pojedzie w teren, nie nagra rolki siedząc na koniu bo koń zaraz zaczai że nie ma uwagi na nim i jeździec zarobi katapultę. Potrzeby kogoś kto chce zrobić wynik na olimpiadzie są inne niż osoby, która chce mieć frajdę z dobrze przejechanej Nki a w niedzielę jechać do lasu. Tylko, że ludzie nie interesują się hodowlą na tyle żeby w ogóle wiedzieć w co celować.
karolina_, jasne zdjęcie może być niefortunne, tak o w ramach ciekawostki dałam bo sama się nieco zdziwiłam 😉

Natomiast druga część do czego zmierza? Nie każdemu każdy koń będzie się podobał, nie każdy też skojarzy poszczególne reproduktor aby zrozumieć jakie cechy przenoszą 😉 choć niektóre ogiery to mam wrażenie sprawdzają się w 100% w swoich cechach rozpoznawczych 😅 mam gada po Jazz i teraz doszedł drugi, kropka w kropke charakteru tych szaleńców nie da się pomylić 🙄
Ana66, druga część ma służyć temu, że budowę konia, który zaraz jedzie na olimpiadę rozkminiamy w dość szerokim gronie, jeszcze więcej osób to czyta, zaraz będzie 1) jak można męczyć biednego konika z takimi plecami sportem lub 2) a bo ona jest taka, siaka, albo owaka. A koń to całokształt - ruch, charakter, gabaryty, uroda, taka osobowość konia i budowa. O ile jeździec z umiejętnościami i ambicjami na olimpiadę może pokonać mankamenty w jednym czy dwóch obszarach za cenę reszty na wybitnym poziomie (Dalera np nie ma ruchu ani budowy ani urody ale ja zdecydowanie widać na czworoboku, ma takie presence i chce pracować), o tyle większość jeźdźców dużo lepiej wyjdzie na koniu, który jest ogólnie dobry, coś się można przyczepić, ale jest dobry.

Ps. Jeśli masz dwa bezpośrednie Jazzy to odezwij się proszę do mnie na priv skąd, bo nie jest obecnie tak łatwo pozyskać te konie, jest ich coraz mniej. Wnuki są, synowie i córki tak niekoniecznie, a może bym poszukała dobrej Jazzki do hodowli.
karolina_, mam dwa wałachy, mój to jakimś cudem z Holandii wylądował przypadkiem w PL a drugi szczerze nie pytałam skąd dokładnie bo na tymczas w trening przyszedł 😉 ale fakt mało ich już widać, mam wrażenie że Jazz się trochę przeterminował - choć na je lubię, mimo wątpliwych głów 😅
Ana66, ja mam wnuczkę Jazza od strony matki w hodowli, ale dla naprawdę klasowej matki miejsce się zawsze znajdzie, fundusze też. Jak masz chęć to daj mi znać od kogo są Twoje, w sensie skąd w Holandii kupione i kto jest hodowca.

A Jazz się nie tyle przeterminował co nie żyje od 2020 a umarł mając prawie 30 lat, więc w hodowli dawno nie jest aktywny
karolina_, tak tak wiem, że już go dawno nie ma ale chodzi mi ogólnie o zmniejszenie ilości koni widocznych przynajmniej w PL po nim - tak mi się wydaje 😉 zresztą mój to też już nie młodziak więc no �
W sumie teraz taki wybór top linii, że nie ma co się dziwić że odeszły czasy w kółko tych samych reproduktorów.

Dorwę paszport na dniach w stajni to podeślę Ci hodowcę z NED. Nie wiem czy jeszcze działa ale też mamy od niego wnuka jazza od matki po Florencio więc może coś jeszcze ogarniają
Ana66, te top linie to są synowie/wnuki tego co było znane głównie. Millennium jest właśnie taką zajawka w półkrwi bo to jest dolew z zewnątrz dla koni z dobrze nam znanych niemieckich czy holenderskich linii ujezdzeniowych (w trakenach w rasie to już nie jest odświeżenie rodowodu). Na tej samej zasadzie zajawka był jego dziadek. Poza tym w ostatnich czasach nie mamy nic "nowego" chyba, że za nowy uznamy zmartwychwstanie linii E za sprawą Escolara.

Natomiast tak ogólnie obserwuje że moda hodowlana w PL jest 5+ lat za modą za zachodnią granicą. To się robi mega trudny rynek, bo najlepiej wychodzi kupowanie matek z pierwszych roczników dobrych ogierów. Mi się raz udał taki wyczyn z Everdale, ale już np powtarzając go z Bondsem mam pytania co to za koń..., a brat kobyły wygrał MSMK. Ale to nie ma znaczenia, bo nikt nie wie co to Bonds. Z resztą, w ogłoszeniach widzę że wiszą np bdb ruchowo młode Va Bene które w DE idą jak świeże bułeczki więc nie ja jedna się zastanawiam o co tu chodzi
karolina_, 5? Ja bym powiedziała że jeszcze więcej. Dopiero co w Polsce gaśnie szał na Cornety, które są okropnie niejezdne, gdzie mamy dostęp do naprawdę dobrych ogierów skokowych i zachód używa ogierów o których u nas mało się słyszy
Zuzu., serio że dopiero gaśnie? Wydaje mi się że dawno wygasł 🤣
Perlica, oj zdziwiłabyś się 😎
kotbury, skopiuj cały. Też nie mam tik toka, ale mi wszedł
Nevermind, o dziekuję. Już obejrzałam i:

Jaki śledź!!???
W końcu piękny koń w zgrabnych liniach, a nie kiełbasa z pasztetową!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się