COPD

Ja bym zrobiła inhalację solą, jeśli to jest jasny glut rzadki. Jeśli spływa, to dobrze-znaczy, że koninka się oczyszcza. Lepiej tak niż, gdyby miało zalegać 😉
Moja aktualnie gluci bez kaszlu, po mocniejszym ruchu spływa po występowaniu.

Wczoraj mieliśmy próbę hubertusa gdzie moja raowka będzie lisem. Powiem wam że chyba jej choroba bardzo nie przeszkadza 😉
u nas ostatnio delikatny wodnisty glut i lekko załzawione kąciki oczu  👿 jak z kaszlem nie wiem, bo znowu nie moze chodzic pod siodlem.
Rezygnuje tez z obecnego leczenia, bo to nie leczenie- berodual ktory dziala szybko ale typowo objawowo, nie widze mozliwosci by pojawily sie dlugotrwale efekty.
Musze znalezc dobrego weta ktory ustawi nam leczenie. Znacie kogos ze śląska (okolice częstochowy)
Czy doraźnie moge zastosowac nebulizacje z soli fizjologicznej? Do tego wystarczy jakikolwiek nebulizator czy wielkosc czasteczek tez jest wazna??
Evson dzwoń do Andrzeja Kozieja
fabapi no jasne  :kwiatek: że też na to nie wpadłam
Gillian   four letter word
29 września 2015 10:36
Chodzi mi o to żebyś sobie przypadkiem nebulizatora nie rozwaliła,  większość nie jest przystosowana do inhalacji olejkami, ja do tego używam irygatora sanity, do nebulizatora nie wlewam bo się boję że zepsuję


hihi 🙂 udało mi się zapchać filtrerek, tam gdzie się wlewa 🙂 na szczęście te co mam w pracy pracują więc dokonałam czynu nielegalnego i mogę psuć dalej  🥂
Dzwonil do mnie znowu Pan z invopolu odnosnie testowania tego parownika. Warto, nie warto? Ktos testowal? I czy nie wkopie sie w jakies wieksze koszty niż przesyłka?
mhhh wysyłka tego gabarytu może być sama w sobie ciekawym kosztem :P
Podobno płaci sie 100 zł za transport w obie strony i nie trzeba sie przejmowac pakowaniem itd bo oni to załatwiają... Ciekawi mnie czy moj w ogole bedzie jadł takie parowane siano, bo myslalam nad zrobieniem parownika
ooo to znacznie mniej niż obstawiałam 😉 ja myślę, że warto. Nie musisz przecież nigdy go kupić, a będziesz wiedziała co i jak 😀
Zastanawia mnie obecny stan mojego konia. Wydolność i oddech ok, brak kaszlu, w czasie jazdy biała pianka z nosa a po jeździe wypływa biało żółty budyń - raczej nie gesty ale woda to nie jest. No i nie wiem co robić, do endo mamy jeszcze dwa tygodnie. Martwi mnie ta wydzielina, całe leczenie nie chciała schodzić, teraz idzie, ale boję się że to poprostu nowa, że coś się tam dzieje znowu
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
30 września 2015 07:42
Escada zadzwoń do twojego weta, zapytaj czy to coś niepokojącego. Moja kobyłka ma białą wydzielinę, gdy jeździ w kurzu, w ten sposób oczyszcza śluzówkę. Jednak nauczona ostatnimi wydarzeniami z Małym, nie bagatelizowałabym już żadnej wydzieliny. Zadzwoń, co Ci szkodzi, jeśli nic się nie dzieje to wet Cię tylko uspokoi.
U nas oddechy poniżej 20. Wodnisty, przezroczysty smark. Kaszlu zero.
Ventipulminu już nie dostaje. Tylko acc i flixotide.  Chyba zrobie niedługo kontrolną bronchoskopie.
Na poprzedniej wyszła gęsta, biała wydzielina na całej tchawicy. Dostaje od 1,5 miesiąca acc, ale cały czas spływał jej tylko taki wodnisty smark  🤔
Sama już nie wiem
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

30 września 2015 18:13
Czytałam, że teraz rekordowo wysokie ciśnienie panuje i wszystkim astmatykom może być gorzej. Rzeczywiście, dziadek Zgidek dziś dychawiczny jest.
Rzeczywiście ciśnienie strasznie wysokie-kiedyś kontuzjowane kolano cały dzień mnie nawala bez powodu 😤 A i koń w pn czysty, a dzisiaj ciężej oddychający+biały glut po jeździe :/
Ja znowu z pytaniem: udaje Wam sie dostac w aptekach seretide 250 w aerozolu? Bo powiedzieli mi ze jest tylko 125 i teraz nie wiem czy kupic to 125 czy jak. Musze miec aerozol
Rudzik tylko mój wet... Chce żeby mój kon był w idealnym stanie klinicznym. No i tu jest problem bo kon z rao juz w takim nie będzie. Do tego mam wątpliwości co do dawek leków jakie stosuje. Są największe możliwie. Nic, endo za dwa tygodnie i się zobaczy czy gorszy stan zapalny czy może ten glut zaczął wreszcie schodzić.
Evson,
z seretide 250 zawsze są problemy (a przynajmniej od jakiegoś czasu)...
Podzwoń po aptekach (w hurtowniach pustki są) - może któraś ma na stanie - ja w zeszłym roku dopiero w 2 dniu dzwonienia znalazłam aptekę, w której mieli 3 opakowania...
Ewentualnie weź 125 tylko dawkę przelicz (choć wychodzi drożej 🙁 )...
ancyk dzieki. Tylko ze nie bardzo wiem jak przeliczyć dawke bo ilosc tego pierwszego składnika (chyba rozszerzajacego oskrzela) w 250 i 125 jest taka sama wiec nie wiem czy mozna to podwajać. Tylko sterydu jest mniej.

Kurcze boje sie tych sterydów jak ognia, mimo ze wziewne. Osoby które stosowaly u swoich koni - były jakieś skutki uboczne? (oprócz escady)
Musisz spytać weta 🙂
Być może lepiej byłoby dać osobno na rozszerzenie i osobno steryd? (Rozbić seredite na 2 leki)?

Mam 2 konie, które dostawały sterydy.
Jeden kilkukrotnie (właśnie seretide i dexametazon domięśniowo) i nigdy nic mu nie było.
Drugi miał stan przedochwatowy (na szczęście szybko udało nam się go wyłapać) - ale ten koń był już 6miesięcy non stop na przeróżnych lekach/sterydach i po prostu chyba organizm powiedział dość.
ancyk dzieki za opinie. Po prostu ciągle sie zastanawiam czy to juz jest stan kiedy trzeba podac sterydy, moze powinnam sprobowac czegos innego np nebulizacji solą?
czy moze wlasnie powinnam je podac na poczatku choroby zeby wygasic stan zapalny? Juz konsultowalam z kilkoma wetami i roznie mowia.
Mamy poczatki rao ale stan konia jest bardzo dobry. Jedyny objaw to głosniejszy oddech (taki wlasnie jakby cos zalegało) gdy kon je trawe czyli ma głowe na dole, oraz 2-3 kaszlnięcia pod siodlem/na lonzy jesli miał przerwe w jezdzie. Jak chodzi regularnie to nie.
Miał robioną endoskopie?
Tylko to badanie Ci powie czy i co dawać.
Mój koń osłuchowo super, gluta zero, czasem pokaszliwał. Wydolnościowo nic nie wskazywało na jakiś problem, temp. w normie.
Endoskopia ukazała nam obrzęk oskrzeli, a badania popłuczyn masakryczny stan zapalny - neutrofile na poziomie prawie 90%!

Bez badania - nikt by się na leki nie zdecydował. Pytanie kiedy by wyszło i co by się wtedy działo...
Miał endo 2x pierwszą w kwietniu gdy był cały czas zaboksowany (kontuzja, tylko wychodził na jazde i spacer) wyszły farfocle w tchawicy i niewielka ilosć śluzu. Druga robiona w sierpniu, czyli 3 miesiace od przeniesienia do boksu angielskiego i na padok. Obraz tchawicy ok wet stwierdził ze "jak na konia u którego podejrzewa sie rao to jest bardzo dobrze".
Wyniki BALa usłyszałam tylko przez telefon bo w miedzyczasie zrezygnowałam z leczenia u tego doktora i nie mam ich na papierze.
Ale stan okreslił jako lekkie poczatki copd. I powiedział ze raczej by nie leczył chyba ze są objawy.
No jak dla mnie są ale niewielkie tylko martwi mnie mocno ten głosny oddech przy opuszczonej szyi.
Niestety nie pomogę Ci w podjęciu decyzji - nie mam na tyle wiedzy by doradzać w tej kwestii :kwiatek:
Wg mnie sól do nebulizacji zioła typu coffless no i wszystkie zmiany w środowisku jak u raowca. Zostaw sobie sterydy i rozszerzające na ewentualnie gorsze stany.

Ps moja jedynie wylysiala ale ona dostała baaardzo dużo
moja klacz z COPD od 15 sierpnia jest tylko na łąkach - 24h, koń który nie mógł w lipcu zrobić dwóch kółek w kłusie bez kaszlu galopuje i nie kaszle , macie podobne doświadczenia?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
08 października 2015 13:27
Paweł tak, moje dwa konie od czerwca na łące 24h, kaszlą oba
Paweł, gdzie stoicie?
Moja kaszlala ostatnio tylko raz jak jej glut zgestnial. Codziennie po jeździe wywala budyń z nosa, bez końca ech...
Paweł, gdzie stoicie?


Xorilla u siebie w okolicy Skały
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się