COPD

To mowisz o przecieraniu powieki, czy stosowaniu do przemywania? Powiekę z zewnątrz można czystym  rękawem przetrzec 🙂
Ja tez mialam zle doswiadczenia, tzn znajomi, ja juz wiedzac od weta, ze sie nie stosuje rumianku po prostu go nie stosowalam.
Orzeszkowa dobrze wytłumaczyła czemu  :kwiatek:
Megane, po co te przepychanki? Ja mam dobre doświadczenia  z rumiankiem i tyle. Nic nowego nie wnoszą kolejne posty - wyjaśnione zostały pojęcia przemywać, zakraplać, pocierać  i obecnie przetrzeć itp. więc to też jest jasne. Są veci którzy polecają napar z rumianku  - a każdy zrobi jak uważa i już.
Grace... nie przepycham się, daje tylko kolejny głos za "NIE" dla rumianku...
napisałaś: Nie mam żadnych złych doświadczeń z rumiankiem i wśród osób stosujących też nie ma takich.
wśród Twoich znajomych nikt nie miał złych doświadczeń, a może nie mówił o nich, (a może po prostu nie zauważył) a wśród moich i innych wypowiadających się tu osób "skutki uboczne" były... stąd mój głos...  :kwiatek:
Poza tym należałoby wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o okład na powiekę/przecieranie z zewnątrz, bo jak widać nie dla wszystkich przemywanie oznacza to samo 🙄
Naparem ze świetlika można przemywać, jest on zresztą składnikiem większości najprostszych kropli do oczu.
Zgadza się, lekarze też  zalecają świetlika do przemywania ropiejących oczu. A generalnie najlepiej się z wetem skonsultować chociażby telefonicznie zanim sięniechcący "przedobrzy".
Witam. Powrócę do tematu COPD. Mój koń rok temu miał stwierdzone COPD to starszy już oldenburski wałach był bardzo chudy i jego stan był kiepski choroba była mocno zaawansowana . Warunki w jakich przebywał koń to była stajnia z której konie korzystały kiedy miały ochotę większość czasu spędzał na padoku ale piaszczystym karmiłam sianem moczonym i paszami na przytycie podawane miał sterydy miałam totalny zakaz jazdy i od weterynarza emeryture. Zabrałam więc konia ze swojej stajni i postanowiłam dać go do znajomego na łąkę . Kilka dni temu znowu zawołałam weterynarza by zbadał jak wygląda choroba. Weterynarz nie uwierzył, że to ten sam koń powiedział wręcz że mógł by schudnąć 50 kg 🙂 JEst gruby a choroba się COFNĘŁA . Ma nadal COPD ale nie porównywalne do stanu z przed roku! Powiedział, ze nie ma żadnych przeciwwskazań do jazd a nawet nie wielkich skoków. Koń ma stworzone idealne warunki stoi ciągle na dworze dodatkowo na lekko podmokłych terenach i je tylko i wyłącznie trawę! Żadne pasze, zastrzyki, witaminy za mnóstwo pieniędzy  nie dały mu teko co łąka trawa brak stajni i otwarty wilgotny teren.Jeśli mogę wam coś doradzić to nie zamykajcie swoich koni z COPD  w stajni to najgorsze co możemy im zrobić pozbawmy ich piaszczystych i suchych padoków a na pewno będzie lepiej ! Mój koń ma 17 lat nadziei na poprawę już nie miałam a tu taka niespodzianka.

Koń obecnie wygląda tak jak na zdjęciu pomijając fakt, że przypomina nieco Ślązaka starego typu😀  to nigdy przenigdy nie podejrzewała bym, że tak przytyje bo był naprawde chudy i nawet weterynarze mówili, że mam się nie łudzić . Jak tylko znajdę zdjęcie z przed roku to wstawię. Pozdrawiam 
LoveRock,
Super ze się udalo zahamować chorobę🙂

Kochani, czy mamy tu konie z zdiagnozowana rozedmą pluć? Początkami?
LoveRock gratulacje! Grunt to się nie poddawać, koń wygląda świetnie 🙂
edit:
może miałyście doświadczenie z tymi preparatami i wiecie co lepiej się sprawdzi?
To będzie pierwszy preparat mojej kobyłki bo dopiero zdiagnozowaliśmy COPD.
Kobyłka nigdy nie kaszlała w spoczynku, jedyne co to podczas wysiłku, po kilku minutach galopu i niestety jest na razie bardzo mało wydajna.
EQUINE AMERICA Coff Less
czy może coś takiego?
http://pasi-konik.pl/pl/p/NETTEX-Air-Power-Respiratory-Boost-500-ml/7656
Szczerze to pierwszy raz widzę ten preparat a dość sporo ich przeglądałam zanim nie wprowadziłam zmian bytowych konia.
Od niedawna stosuje breathfree http://dodsonhorrell.pl/product/index/67/breathe-free-with-qlc
wydajny i polecany przez dr Wysocka a przede wszystkim skuteczny! 🙂
Również jestem ciekawa opinii tego preparatu podlinkowanego przez heroinx  👀 no i cena całkiem spoko
Już zamówiłam więc zacznę podawać i zdam relacje tylko pewnie trochę będe musiała poczekać na ten środek, bo nie był dostępny. Cała butelka jest na 25 dni więc mam nadzieję, że efekty też w miarę szybko zobaczę 😉
Wygooglałam skład:
Propylene Glycol, Honey, Apple cider vinegar, Glycerine, Eucalyptus, Menthol, Peppermint, Liquorice, Aniseed, Ginger, Echinacea, Xanthan gum.

Nadal obstaję przy ziółkach z Herbapolu 😉
W Pasi-Koniku nie mieli tego preparatu i przedłużałby się termin dostarczenia więc wybrałam DODSON&HORREL Breathe Free With QLC ponoć polecany przez dr. Blankę Wysocką, któraś z Was coś wie na jego temat? 🙂
Tak , moja kobylka to bierze i jestem zadowolona 🙂
wątek ma tyle stron, że ciężko coś znaleźć...

czy spotkał się ktoś z lekami odczulającymi? mówię o terapii zastrzykami podskórnymi, jak z ich skutecznością?
Czy ktoś z Was mając konia z COPD zdecydował się na radykalny krok przeniesienia go w warunki, w których zdecydowaną większość każdej doby koń spędza na powietrzu ? I jakie dało to efekty ?

Po półtora roku walki z kaszlem pod stałą opieką weterynarza pulmonologa i objawach nasilonych w ostatnim okresie tak, że ostre napady bardzo męczącego suchego kaszlu trwały i pół godziny desperacko z dnia na dzień przestawiłam wałacha do stajni angielskiej mojego sąsiada prowadzonej w taki sposób, że drzwi są stale otwarte i konie same decydują czy wejdą do środka. Przestawiłam w pierwszych dniach października. Po paru tygodniach kaszel zaniknął, koń się udrożnił (podawany 2 x dziennie Tusipec i mieszanka zaparzanych ziół szałwia/podbiał/tymianek z paszą Marstall Sinfonie).  Teraz kaszel pojawia się sporadycznie i jest nieporównywalnie mniej męczący niż przed przestawieniem. W badaniu parę dni temu koń, sprowokowany, zareagował odruchem kaszlowym ale dużooo łagodniej. Konia znowu mogę jeździć, poprzednio był praktycznie inwalidą, szliśmy stępa (wet kazał ruszać) a on zanosił się kaszlem. Parę dni temu przenieśliśmy się z powrotem do poprzedniej stajni gdzie w międzyczasie właściciel wybudował dla mnie 2 boksy angielskie. Wstawiłam tu i wałacha i kobyłę, której oddech też zaczął przedstawiać wiele do życzenia: w październiku w badaniu po raz pierwszy zareagowała odruchem kaszlowym, podczas jazdy słyszałam jej oddech inaczej niż zwykle i zdarzało jej się kaszlnąć.
Mam nadzieję, że już będzie dobrze.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
03 grudnia 2014 09:05
Dwa pytania do długodystansowych sterydowców (deksametazon):
1. dajecie jednocześnie coś wspomagającego/osłonowego na wątrobę?
2. robicie zalecaną przerwę przy szczepieniu? A jeżeli tak, to jak długą i czy koń odpowiada właściwie na tą samą dawkę po przerwie?
Mogę w końcu dodać bo mój łosiu od pół roku nie ma oznak chorobowych .
Pomogła Witamina A oraz Witamina C .

Tu link do opisu co robią te witaminy, http://www.przychodnia.pl/ziola/index.php3?s=3&d=22&t=14  to jest opis dla ludzi .  Tylko witaminy daje się z przerwami, trzeba się wdrążyć w temat.
Miałam w planach przygotować cały temat, ale ostatnio nie mam czasu. Więc jak ktoś jest zainteresowany to niech sobie wszystko posprawdza. U nas pomogło i jest super a ja spie po nocach i nie latam z inhalacjami i lekami .
taki wysiek z nozdrzy ma klacz która sie obecnie opiekuję...jest na inhalacjach ziołowych acc itp ...boki ostatnio dosć mocno pracowały...nie wiem czy brać ja na stepoklusa czy odpuścic w te temperatury...
Mam pytanie do jakich temeratur moczycie siano? Jak wasze konie radzą sobie z przejściem na suche siano przez mrozy?

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 grudnia 2014 11:39
Alicja,
dziewczyny pisały, że ruch zdecydowanie pomaga odkrztuszać gęstą wydzielinę,
może przyobserwuj, jak reaguje kobyłka na pracę.

elena111,
moczymy, moczymy :/, fajosko nie jest ale znacznie fajniej niż przy -20.
Nie zdążyłam przygotować parownika 🙁 a już mam wszystko ogarnięte.
Miał mi to ojciec wszystko zmontować a wziął i uciekł do cywilizacji ze względu na zimno 🙁
ten wysięk jest oczywiscie w trakci i  po pracy ...na padoku nic nie ma ..ruszam ją jak najczęsciej ale nie wiem czy teraz kiedy takie zimne powietrze powinna chodzic..nie galopuje na niej tylko stęp i kłus...zdarzyło jej się jakieś pojedyncze epizody kaszlnięc w trakcie jazdy ...teraz dostawała ventipulmin.
ms_konik mhm... rozumiem.  Jak wygląda taki parownik ,albo jak coś takiego skonstruować lub gdzie można kupić? 

Alicja U nas też wet radził ruch ,ruch. Wtedy wydzielina schodzi.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 grudnia 2014 12:42
elena111,
http://www.happyhorse.pl/pr6284-parowniki-do-siana-traveller-2-570.html

A tak domowo, to beczka plastikowa, urządzenie do wytwarzania pary i tyle.
Jak już zmontuję to będę przeprowadzać testy i zobaczę, jak to się
będzie sprawowało.
Alicja a w jakich warunkach stajenny Ch trzymasz konia? Boks zamknięty czy letni? Słoma czy trociny i czy siano moczone ma? Jak długo jest na dworze?
co do ruchu to ile wlezie a najlepiej z głową w dole bo to super działa i oczyszcza bo ma to jak wyplynac.
Poza tym czy wet badal?
klacz badana z opinii własciciela(podobno endoskopia) mnie przy tym nie było ......boks angielski,na dworze od 7:30 do 16 teraz bo ciemno ..niestety scielone słomą...siano moczone owies również...inhalacje robi włascicielka czym dokładnie nie wiem ale rano pachnie a'la wcierka jak nie wiedziąłm ze cos jej jest to myslałam co tak ładnie pachnie  👀...zamawiamy teraz ta mieszankę ziól tu polecanych..
Hm no to faktycznie ma dobre warunki.
Mojej głównie pomogło oczyszczanie czyli bronchoskopia i trociny plus sianokiszonka a na zioła wydałam majątek i efektów nie widziałam.
jedynie po dawaniu mycosobu i breathfree dawalo efekt 🙂
Czy badania na COPD , można zrobić na podstawie badania krwi?
Z tego to wiem to najlepsza metoda zbadania czy kon ma copd to na postawie pobranego wysieku z nosa lub wydzieliny z ukł oddechowego.
Badania krwi powiedzą czy kon ma niedobory witamin itd.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się