Kupno konia

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
18 czerwca 2016 14:31
mi sie troche wydaje jakby utykal na przod.


na początku kłusa jakby nieregularny
galopada_   małoPolskie ;)
18 czerwca 2016 14:35
też mam takie wrażenie
Dla mnie wygląda, jakby się odbijał się od kontaktu i przez to gubił rytm w kłusie, co akurat młodym koniom zdarza się dosyć często.

Dance Girl, nie odbierz tego absolutnie złośliwie z mojej strony, ale nie mogę się zgodzić z wszystkim, co napisałaś.

Co jest złego w robieniu lotnych zmian na czterolatku? To czymś grozi? Jeśli koń ma talent i łatwość zmian, to nauczy się ich błyskawicznie, jeśli nie, to przecież nikt nie będzie żużlował tego jako elementu (tak jak i pokazany na filmie kontrgalop jest przecież w wersji mega-dziecięcej). Czterolatki w treningu skokowym nogi zmieniają bez problemu i jakoś od tego nie umierają?

Zatrzymanie wyłącznie od dosiadu od czterolatka? No to dopiero musiałby być zdolny koń. Ten na filmie jest strasznie  wysoki, dość wąski, na długiej nodze, zanim będzie na tyle w równowadze, że będzie do prowadzenia dosiadem bez pomocy ręki to minie naprawdę dużo czasu.

"Próba podejścia do ciągu w kłusie anglezowanym w odwrotnym ustawieniu" - hm, pracowałaś kiedyś sama z młodym koniem? Na filmie jest najzwyklejsze w świecie dziecięce ustępowanie, w którym koń zostawia zad i trochę pływa, spada sobie na zewnętrzną łopatkę. Jak zaczynasz uczyć konia, to tak to na początku wygląda. Konia z rzędem temu, kto wprowadzając u młodzika nowe elementy robi je od razu idealnie.

Ja bym nie zwracała uwagi na jakość przejść i wyszkolenia - to czterolatek, co tu oceniać. Bardziej mnie w oczy kłuje sztywność kłody (koń jest cały czas prosty, bardzo mało elastyczny bokami). Ma obszerny wykrok, bo ma długie nogi, ale łopatki nie są zbyt swobodne. Zad sobie kroczy, nie jest ani szczególnie super, ani też zły - za to grzbiet jest taki sobie, w galopie dość martwy. Mi brakuje w ogólnym obrazku gumy, elastyczności, chciałabym widzieć piłeczkę, sprężynkę, a nie szczudła. Sam koń jest ogromny - czterolatek 173 cm to jeszcze o parę centymetrów urośnie na bank. Takie konie, żeby być leciutkie i jezdne muszą być bardzo dynamiczne, a tutaj tej dynamiki nie widać, trzeba ją będzie obudzić i zrobić.

To nie jest głupi koń, ale zdecydowanie dla wysokiego jeźdźca i kogoś z dużymi umiejętnościami, kto zwierzaka będzie umiał sobie włączyć i nagimnastykować. Plus koniecznie trzeba rzucić okiem na eksterier, bo przy takim wzroście koń po prostu musi być prawidłowy na spodzie.
To późno dojrzewający 4-ro latek , a póki co jest przedstawiony jako podstawowy materiał do pracy . Wiele osób szuka takich koni , bo wygląda na spokojnego a pamiętajmy że większość z tych co jeździ ujeżdżenie nie należy do specjalnie dzielnych . No może jest trochę za duży ,zwłaszcza że jest przewalony zadem i pewno jeszcze urośnie i wtedy powinien zaprezentować się w całej krasie a chody  powinny się poprawić . Oczywiście trzeba patrzeć na tego konia jak będzie wyglądał za 3 lata w pełnym treningu i umięśnieniu a nie to co widać dzisiaj . Dzisiaj to spokojny pojętny materiał do dalszej pracy . Czy pójdzie GP ? Wg. mnie myślę  że tak . A to w jakim stylu i na ile procent to zależy tylko i wyłącznie od pracy jaką się w niego włoży . Poza tym , nie każdy jeździ GP a patrząc na jego charakter , może być np : bardzo dobrym  koniem Juniorskim.  😉

P.S To nie nieregularność  tylko niestabilny kontakt. 😁
Dziękuję wam wszystkim za opinie  :kwiatek:
Niestabilny kontakt kontakten. Ale poprostu jest nieregularny.
Dla mnie wygląda, jakby się odbijał się od kontaktu i przez to gubił rytm w kłusie, co akurat młodym koniom zdarza się dosyć często.

Dance Girl, nie odbierz tego absolutnie złośliwie z mojej strony, ale nie mogę się zgodzić z wszystkim, co napisałaś.

Co jest złego w robieniu lotnych zmian na czterolatku? To czymś grozi? Jeśli koń ma talent i łatwość zmian, to nauczy się ich błyskawicznie, jeśli nie, to przecież nikt nie będzie żużlował tego jako elementu (tak jak i pokazany na filmie kontrgalop jest przecież w wersji mega-dziecięcej). Czterolatki w treningu skokowym nogi zmieniają bez problemu i jakoś od tego nie umierają?

Zatrzymanie wyłącznie od dosiadu od czterolatka? No to dopiero musiałby być zdolny koń. Ten na filmie jest strasznie  wysoki, dość wąski, na długiej nodze, zanim będzie na tyle w równowadze, że będzie do prowadzenia dosiadem bez pomocy ręki to minie naprawdę dużo czasu.

"Próba podejścia do ciągu w kłusie anglezowanym w odwrotnym ustawieniu" - hm, pracowałaś kiedyś sama z młodym koniem? Na filmie jest najzwyklejsze w świecie dziecięce ustępowanie, w którym koń zostawia zad i trochę pływa, spada sobie na zewnętrzną łopatkę. Jak zaczynasz uczyć konia, to tak to na początku wygląda. Konia z rzędem temu, kto wprowadzając u młodzika nowe elementy robi je od razu idealnie.

Ja bym nie zwracała uwagi na jakość przejść i wyszkolenia - to czterolatek, co tu oceniać. Bardziej mnie w oczy kłuje sztywność kłody (koń jest cały czas prosty, bardzo mało elastyczny bokami). Ma obszerny wykrok, bo ma długie nogi, ale łopatki nie są zbyt swobodne. Zad sobie kroczy, nie jest ani szczególnie super, ani też zły - za to grzbiet jest taki sobie, w galopie dość martwy. Mi brakuje w ogólnym obrazku gumy, elastyczności, chciałabym widzieć piłeczkę, sprężynkę, a nie szczudła. Sam koń jest ogromny - czterolatek 173 cm to jeszcze o parę centymetrów urośnie na bank. Takie konie, żeby być leciutkie i jezdne muszą być bardzo dynamiczne, a tutaj tej dynamiki nie widać, trzeba ją będzie obudzić i zrobić.

To nie jest głupi koń, ale zdecydowanie dla wysokiego jeźdźca i kogoś z dużymi umiejętnościami, kto zwierzaka będzie umiał sobie włączyć i nagimnastykować. Plus koniecznie trzeba rzucić okiem na eksterier, bo przy takim wzroście koń po prostu musi być prawidłowy na spodzie.


Quantanamera - nie odbieram niczego złośliwie, gdyż każdy ma prawo mieć swoją opinię. Jak to kiedyś powiedział klasyk "opinions are like assholes, everyone has got one"  😁

Nie ma nic złego w robieniu lotnych zmian na czterolatku, gdyż koń na padoku też robi lotne zmiany i jest to dla niego ruch naturalny. Chodzi o to, że było napisane iż to koń do ujeżdżenia (a nie do skoków). Przerobienie lotnych zmian na 4-latku do ujeżdżenia przed ustabilizowaniem konia w kontrgalopie, przejściach z galopu do kłusa i stępa i w zagalopowaniach ze stępa może utrudniać dalszą pracę pod kątem ujeżdżenia. Przyjmuję, że jest szkoła otwocka i falenicka i każdy może mieć swoje zdanie  😉. Po prostu chodzi o poukładanie koniowi pewnych rzeczy pod kopułką, bo lotną na ósemce Ci zrobi z wygody dla złapania równowagi, ale to nie jest żaden wstęp do lotnej co ileś tam kroków na prostej a za to zacznie Ci iść na łatwiznę w kontrgalopie albo się buntować bo mu nie będzie wygodnie albo zmieniać nogę bez odpowiedniej równowagi. Zmiana nogi powinna wynikać nie z wygody, ale z tego, że konia o to poprosisz i on będzie dokładnie wiedział, co robi na zasadzie "przygotuj się do zmiany-zmieniaj - zmieniłem".

Jeśli chodzi o zatrzymanie, to nie chodzi mi o zatrzymanie wyłącznie dosiadem, ale ogólnie o to, jak ten koń się zatrzymuje. To jest duży koń, przerobienie tego z nim będzie pracochłonne również ze względu na jego budowę.

Ta figura po skosie to może jest jakieś tam ustępowanie, napisałam przecież że nie widzę dokładnie  😡. Fakt jest taki, że nic z tego nie wynika, szczególnie jak ktoś to robi w kłusie anglezowanym, ja jeszcze jestem ze starej szkoły, kiedy takie rzeczy pokazywało się na ścianie albo na prostej równolegle do ściany może dlatego nie załapałam doniosłości momentu  🤣 . Akurat sobie oglądam pracę w czterolatkiem na Dressage Clinic i ani Kottas ani Ulla Salzgeber niczego takiego nie pokazywali, ale może jeszcze nie doszłam do video odpowiedniego trenera, przyznaję bez bicia, że wszystkich nie obejrzałam.

Tak, zdarzyło mi się pracować z młodymi końmi przez kilkanaście lat, mniej więcej od 1986 roku. Teraz też jestem w takiej sytuacji, ale bardziej na zasadzie "nie chcem ale muszem", bo nie sądziłam że jeszcze na stare lata mi przyjdzie jeździć na koniu młodszym niż 6 lat.

Jeśli chodzi o kłodę i dalsze Twoje uwagi, to jest tak jak napisałam. To raczej nie jest koń do GP, ale może się odnaleźć jako sympatyczny zwierzak na czworoboku w niższych klasach. "Sprężynka" to nie przy tej budowie i wzroście ... Również ze względu na budowę tego konia, zaproponowałam zrobienie RTG całego kręgosłupa a nie tylko pod kątem kissing spines, gdyż zdarza się, że takie duże zwierzaki posiadają tego typu sztywności ze względu na budowę a nie braki w pracy nad nimi. Czasem pomaga fizjoterapeuta, a czasem nic się nie da zrobić.

Jeśli chodzi o uwagi koleżanek dotyczące "utykania", to wydaje mi się, że nikt przy zdrowych zmysłach nie robiłby video sprzedażowego konia, który ewidentnie utyka. To chyba wrażenie optyczne związane z kontaktem w kłusie jednak. Ja ocenę zdrowia konia pozostawiłabym weterynarzom.

I tylko pls jako moderator, nie dawaj mi ostrzeżenia, że za długi post napisałam  🤬

edit: literówka
Niestabilny kontakt kontakten. Ale poprostu jest nieregularny.


Bo nieregularność jest konsekwencją niestabilnego kontaktu.  😁 Odbija się od wędzidła.  😉 Widać tą nieregularność  przy każdym szarpnięciu ręką .  😁
moze uda nam sie to kiedys zweryfikowac 😉
moze uda nam sie to kiedys zweryfikowac 😉


Może . !  😉 Na chwilę obecną , patrząc na film , koń znaczy za każdym razem jak dostanie w zęby . 😁 Ale to wcale nie oznacza że nie może mieć urwanej nogi.  😁 Tyle że do oceny poddano film konia a nie jego  zdjęcia Rentgenowskie  😁 😁 😁
tak. Straszny ten jezdziec zawsze mu daje po zebach akurat ze wypada zawsze na lewy przod. Ma precyzje nie ma co

edit : prawy nie lewy
tak. Straszny ten jezdziec zawsze mu daje po zebach akurat ze wypada zawsze na lewy przod. Ma precyzje nie ma co

edit : prawy nie lewy


Ja tam wetem nie jestem . Skoro chcesz kupić to zadzwoń po TUV i zrób badanie kliniczne i będzie miała jasność . Dzisiaj nikt nie sprzeda kulawego konia bez badań  , jeszcze do ujeżdżenia  😁
no i tu sie mylisz. Bo ja znam takich i z niemeic i z belgi. a co dopiero w pl . Nie chce go kupic. mowie co widze.
znam przypadek gdzie sprzedali konia 17 letniego jako 8 latka

i znam konia z rozwalonymi trzeszczkami ktory na przeciwbolowych zostal sprzedany

i znam konia ktory mial 4 lata i juz rozwalony kregoslup od przeciazenia praca . i tez zostal na przeciwvolowych sprzedany.

znam bardzo duzo takich przypadkow. Wiec nie mow ze sie nie da bo da sie.
Oczywiście . Jak znajdziesz idiotę który kupi takiego konia bez badań , bez paszportu i nie wiem jeszcze bez czego a dodatkowo będzie zielony , to może . Ale ja już o takich dawno nie słyszałem. 🤣 Udanego polowania . 😉
No widac, ze pojecia nie masz o stajniach handlowych i sportowych 😀  ale koniec  🚫  pa pa 😉
No widac, ze pojecia nie masz o stajniach handlowych i sportowych 😀 


Oczywiście że o takich nie mam. Może ty mieszkasz na dzikim zachodzie ? . 🙄 Ja mam propozycję , dam ci kasę za takiego konia jak mi go sprzedasz.  😁 A potem cie puszczę w skarpetkach .  😎 I to z bananem na twarzy  🤣
Mi nie skladaj propozucji bo ja niczym takim nie handluje. Ale nie plec bzdur ze cos takiego nie ma miejsca bo wiedz ze ma. 
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
19 czerwca 2016 07:28
Smok10 wierz mi są tacy "idioci" w dzisiejszych czasach, którzy kupują konia za kilka dobrych tysięcy widząc go tylko na zdjęciu,  którzy płacą po kilkadziesiąt tysięcy za konia, którego oglądali w stój i różne inne przypadki. Nikt im nie broni badać, ale dla nich to chyba strata czasu albo może pieniędzy, nie wiem co kieruje takimi osobami.
No cóż ,, nie siej głupich sami wzejdą '' 😵 😁 Może za bardzo mierze ludzi swoją miarą.  🙄 Nie bardzo wyobrażam sobie kupno konia bez badań a tym bardziej wsadzenie kogoś na destrukta. Pomijam zniszczoną reputację i odszkodowanie za oszustwo , ale skoro tak jest i macie takie doświadczenia to może i tak jest . Ale mnie się za bardzo to w głowie nie mieści.  🙄
Poszukuję konia... prywatne ręce (wałach, +165cm, max 10 lat, spokojny, ciemnogniady, kary, skarogniady)
Docelowo jednego znaleźliśmy odpowiadający kryterią.
Czekamy na weta, za okolo godzine będziemy robić badanie kupno-sprzedaż
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/38818?v=1

Trzymam kciuki mam nadzieje, że przejdzie badania.... koń anioł.
Może ktoś go zna 🙂?
Oczywiscie... mozna np w niemczech konia oddac do 2 lat. nie wiem dokladnie jaka jest procedura. W Pl do dwoch tyg jesli nic nie znajdziesz to nie wiem czy pozniej mozna oddac. Ja osobiscie kiedy kolezankom czy znajomym koni szukalam to wrecz musialam prosic na sile i sama jezdzic na tuv ze wzgledu na pozniejsze problemy. Wiec bez tuv bardzo latwo takie konie sprzedac. A ludziom szkoda kasy na tuv jesli widza ze kon zywy i wesoly.
Platynka 17- Nie wiem czy zauważyłaś , ale my Tzn , Polska jesteśmy w Unii Europejskiej . I tak samo możemy oddać konia do 2 lat jeżeli zostaliśmy oszukani i jeszcze żądać odszkodowania  🙄
http://www.konieirumaki.pl/pl/sprzedaz-koni-wazne-zmiany-w-przepisach

P.S Co prawda , sprzed paru lat ,ale bardzo niefrasobliwe.
http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=42&keywords=oszustwo
nie. Poniewaz od kilku lat nie mieszkam w pl. konkretnie od ok 7. wiec nie jestem w temacie.
nie. Poniewaz od kilku lat nie mieszkam w pl. konkretnie od ok 7. wiec nie jestem w temacie.


To tam gdzie mieszkasz nie mówili o tym że Polska w 2004 r przystąpiła do Unii Europejskiej ???  😲 Z ciekawości , to gdzie ty mieszkasz ???  😲 😲 😲
Nie interesuj sie gdzie. Dla Ciebie na ksiezycu.
Nie interesuj sie gdzie. Dla Ciebie na ksiezycu.


Fakt , tam mogą jeszcze nie wiedzieć  🙄
Smok no ja np. znam osobę, która kupiła konia ze zdjęcia. Zobaczyła ogłoszenie, spodobał jej się, zamówiła bukmankę i pojechała po konia. Bez jazdy próbnej, bez badań, bez niczego.
Także ten... można.  😁
[quote author=Murat-Gazon link=topic=1647.msg2559827#msg2559827 date=1466353849]
[b]Smok [/b]no ja np. znam osobę, która kupiła konia ze zdjęcia. Zobaczyła ogłoszenie, spodobał jej się, zamówiła bukmankę i pojechała po konia. Bez jazdy próbnej, bez badań, bez niczego.
Także ten... można. 
😁
[/quote]

Ale ja tego w żadnym wypadku nie neguję . Znam osobę która sprzedaje konie z filmików na YT . Z treningów, zawodów ,  Są normalnie przeprowadzone filmowane badania przez kupującego  i koń idzie do klienta , nawet za ocean. A że marka wyrobiona to nikt nie ma z tym żadnego problemu  😉
Filmiki to przynajmniej coś mówią  o koniu 😉
[quote author=Murat-Gazon link=topic=1647.msg2559884#msg2559884 date=1466361868]
Filmiki to przynajmniej coś mówią  o koniu 😉
[/quote]

No , kupno konia ze zdjęcia , to już prawdziwy hardcore.  😁 😁 😁

Kupno konia sportowego , to łatwiejsza sprawa. Są wyniki, filmy , etc. no i renoma sprzedającego. Ale tak ze zdjęcia ? No nie wiem  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się