..

Nieaktualne, pozdrawiam
mtl   I M Equestrian
23 maja 2010 14:56
to dopiero dwu latek, więc spokojnie 😉
karesowa   Rude jest piękne!
23 maja 2010 15:07
Jak ja kupiłam swojego ogierka też miał dwa lata i nieco ponad 150cm, dziś jako trzylatek jest już 10 cm wyższy, a zatem spokojnie to jeszcze końskie dziecko-urośnie!
mtl   I M Equestrian
23 maja 2010 15:09
zbliża się lato, duuuużo trawy będzie - soczystej i pełnej witamin  ❗
mój czterolatek ma 165 cm jakoś i jeszcze urośnie z 2-3 cm, więc spokojnie 😉
moja mimo iz jest juz 3-latkiem odkad poszła na trawę tj. od miesiąca wystrzeliła znowu w góre
urosła chyba z 4 cm  🤔
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
23 maja 2010 15:17
a ile według Ciebie ma mieć w kłębie dwulatek?

przecież 150 w kłębie to zupełnie normalna sprawa, jak na gorącokrwistego konia 🙄

Teraz odkad mam go od tygodnia dostaje konskie dawki zarcia

lepsze jest wrogiem dobrego, pamiętaj....
przecież 150 w kłębie to zupełnie normalna sprawa, jak na gorącokrwistego konia 🙄


150 u dwulatka to nie jest dużo, to raczej mniej niż więcej. Jeśli młody koń ras gorącokrwistych jest w młodości zaniedbywany żywieniowo (słabo karmiony, nieodrobaczany itp) to może w przyszłości nie nadrobić.
Natomiast u ras zimnokrwistych, prymitywnych jest to możliwe.

Rodowód to nie wszystko, o źrebaka trzeba dbać już w łonie matki 😉

Pastwisko przedewszytskim
Tylko nie szalej z odżywkami, bo mu nogi nie wytrzymają.
Może wystrzeli i będzie miał 165, może podejdzie pod 160, a może urośnie maksymalnie do 150? Nie wiadomo. Jeśli nie będzie za wysoki to co, sprzedasz go? 😉
...
galopada_   małoPolskie ;)
23 maja 2010 16:05
nasze małopolskie roczniaki ( ogierki) mają: 151, 151 i 155,5
dwulatek 164

moj jak go kupowałam miał niecałe dwa lata i wtedy 168 w kłębie. nie urosł do tej pory jakos starsznie... ma z 174
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
23 maja 2010 16:16
zobaczysz że wystrzeli w górę🙂

te 165 będzie miał, koń nie kończy wzrostu w wieku 3 lat... natomiast uważam ze jeśli masz 175 wzrostu może faktycznie powinnaś kupić "coś większego" zamiast przezywać stres

jeszcze masz 1,5 co najmniej do jazdy na nim 😉

natomiast roczniak 155? może ja jestem starego chowu ale wydaje mi się ze to trochę dużo....? jak na małopolaka

ale no coż świat sie zmienia, hodowla też i teraz małopolak 178 cm nikogo nie dziwi
daje mu 2 lata na wzrost takze spokojnie 🙂
175 na koniu 150? zależy czy jesteś osobą tęgą, czy nie.
znam dziewczyne 175 jeżdżącą na kucu 145
Bosz.... kolejny człowiek z tak ważną, na miarę katastrofy światowej sprawą, że musiał koniecznie założyć nowy temat? ja bym chciała mieć takie problemy, naprawdę.  😵
Met   moje spore
23 maja 2010 16:41
Gabi (troche holsztyna, troche wielkopolaka, troche gluta) miala max 150cm w wieku 2 lat, jak ja kupowalismy i byla bardzo niedozywiona. teraz jest dumna 4-latka o wzroscie 175cm i ciagle rosnie. na to nie ma reguly
[quote author=galopada_ link=topic=24246.msg595783#msg595783 date=1274627105]
nasze małopolskie roczniaki ( ogierki) mają: 151, 151 i 155,5
[/quote]
Mój ma 151 i wcale nie uważam, żeby to było jakoś bardzo dużo. Szczególnie, że konie małopolskie późno dojrzewają, i dopiero jako 5-6 latki tracą źrebięcy wygląd (oczywiście inaczej dojrzewają te zaawansowane w krew xx, a inazcej oo).

Jeśli nie będzie za wysoki to co, sprzedasz go? 😉


A nawet jeśli to co ?
Bo ja nie kumam, teraz to zbrodnia ?  👀
karesowa   Rude jest piękne!
23 maja 2010 18:10
Ja jak wspomniałam kupiłam dwulatka który w ciągu roku urósł ponad 10 cm i ze 152 ma teraz 165 cm-dokładnie w rok, ale kolega kupił konia w tym samym czasie, w podobnym wieku i podobnego wzrostu i przez ten czas urósł mu zaledwie 4 cm, nie ma reguły, ale sądzę, że wystrzeli Ci w górę, z drugiej strony skoro chciałaś konia wysokiego to może lepiej było nie kupować "kota w worku" i zainwestować w konia który już teraz osiągnął wzrost który by Ci odpowiadał.
Przede wszystkim to czy koń jeszcze urośnie i ile zależy od sposobu w jakim był wychowywany, a nie od tego ile ma "dziś" i tak:

* koń w chowie intensywnym w wieku 2 lat osiąga już niemalże docelowy wzrost, oczywiście podskoczy jeszcze kilka cm, ale na 10 liczyć nie można - jest to koń bardzo dobrze pasiony, nie za wiele ruchu, dwulatkiem prezentuje się pięknie, choć często zdarza się, że rozwój stawów pozostał w tyle za rozwojem organizmu
* koń w chowie ekstensywnym w wieku 2 lat jest jeszcze źrebakiem, docelowo urośnie jeszcze 10-15 cm, a może i więcej - jest to koń spędzający połowę swojego życia na bogatych pastwiskach z ogromem ruchu, zimą odp żywiony zbilansowaną paszą, ale spędzający 8-12 godz na padoku lub 24h biegalnie, nigdy nie jest zapasiony, jego wzrost przebiega zdecydowanie wolniej, ale za to zdrowiej dla organizmu (stawy)
* koń zagłodzony za źrebaka nigdy nie osiągnie optymalnego wzrostu, to ile urośnie zależy od tego jak duże spustoszenie spowodowało złe karmienie w jego organizmie oraz jak dalej podejdziemy do sprawy wychowu

edit: tak, tak, no i oczywiście rasa ma znaczenie  😉
Jeśli masz go zamiar kastrować to po kastracji z pewnością skoczy kilka centymetrów w górę, a jeśli nie to trzeba poczekać myślę, że z 15 cm powinien urosnąć.
dzisiaj wreszcie zrobilismy pomiary futrzaków
moje maleństwo juz prawie 22 miesięczne ma 159 cm w kłębie 😉
...........
Mo ja malopolanka ma 11 miesiecy i 150 w klebie..jak ja wzielam miala 7 miesiecy i 137 w klebie..Podobno jak kon tak szybko rosnie to nie jest dobrze, ale z drugiej strony..chyba taka jej uroda, bo jedzenie ma takie, jakiego potrzebuje..Przeciez jej nie zabronie rosnac  😀
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
26 maja 2010 06:58
czasami nie ma co się martwić wzrostem, ja jak kupowałam Solinę była mniejsza niż mój drugi koń, dodam ze wtedy miała dokładnie 2 lata i 11miesiecy i 152cm w kłębie.
do 6 roku śmigła do 168cm i przerosła drugiego konia.
każdy koń jest inny i w innym tempie rośnie jak i też to że każdy przestanie rosnąć w innym wieku.
wydaje mi się że to tak jak z ludźmi jeden będzie niski i nagle wystrzeli inny wysoki od małego i w wieku 16 lat nie urośnie nic a inny że będzie niski i zostanie niski.
ciężko jest określić jaki będzie, bo składa sie na to wiele czynników takich jak geny, środowisko, odżywianie, ruch i wiele wiele innych pośrednich czynników
Gallien   Un poco di zucchero
26 maja 2010 09:12
Urośnie, nie masz się czym martwić.. moja mała w wieku 4-5 lat jeszcze rosła, rozrastała się, więc to nie reguła.. Cierpliwości 🙂
dokładnie - tak jak juz pisałam
moja 3-latka znowu wystrzeliła w górę
moj 2 latek ma chyba tzn 2,5 nie wiem ile ma ,ale jak mial 2 lata to byl wyzszy od mojej klaczki 160 - nie mam pojecia ile jeszcze urosnie - mam nadzieje ,ze bedzie z niego kawalek bydlaka heheh bo jestem dosc tega :P no ale bez przesadyzmu xD
darolga   L'amore è cieco
20 lipca 2010 08:15

moj 2 latek ma chyba tzn 2,5 nie wiem ile ma

😵
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 lipca 2010 10:47
Moze to hamskie ale tak, ja mam 175, i na koniu 150 jezdzic to nie bardzo.

mam 173 i moja ledwo dociąga o 156 i jakoś bardzo będzie mi na niej jeździć . Wielka mi to katastrofa
aajusiaa   W grzywie wiatr, w kopytach magia... :)
20 lipca 2010 11:36
Heh spokojnie urośnie 🙂🙂🙂
Jak poznałam konika z którym rozpoczęłam pracę (3 lata) to wzrost miał dla mnie idealny 🙂 ok. 160cm 🙂
W ciągu 4 mies. urosło mu się do tego stopnia, że ciężko się go siodłać 🙂 (siodło przyjął 🙂, jeźdźca jeszcze nie ;P)
Nadrobił ok. 8cm i jeszcze nie skończył rosnąć... :P

Aaa i nie zapominaj, że wyciągnie go jak zacznie pracować pod siodłem 😉
Najpierw schudnie i zrobi się z niego "szkapa" a potem nabierze mięśni i wyciągnie go w górę i w mięśniach ;P 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się