Jakie pasze dajecie swoim koniom?

A my juz okolo tydzien na zywieniu wlasciwie by caroline.
W ogolnosci sieczka S&S Dodsona + Convalescent Dodsona.
Kon ma sie bardzo dobrze. Nie chudnie, nie tyje. Glodny nie jest, a wiec sciolki nie wyjada.
I jest jak najbardziej spokojny i taki "w sam raz" mimo karmienia pelna dawka i niepodawania jakichkolwiek wyciszaczy.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
20 marca 2010 09:42
Hej, mam pytanko. Dostałam kiedyś od Argento małą paczkę Baileys Cooked Cereal Meal no.1 i pisze tam:
Właściwości: budująca kondycję, pobudzająca apetyt, o wysokim stopniu strawności, postacią trochę przypomina otręby.
Należy zadawać ją zwilżoną lub w formie pobudzającego apetyt meszu chorym lub starszym koniom, w szczególności tym, które maja problemy z żuciem pokarmu.


A więc mogę ją zadać do meszu zamiast otrębów? Mam dwa woreczki siemienia lnianego po 400g i jeden woreczek Baileysa 600g. Ile powinnam zmieszać i w jakim stosunku, żeby zrobić dawkę dla 1 konia? Mam tym zastąpić jeden posiłek? Help! 😡 :kwiatek:
salucha   Jutro,jest czyste nieskalane żadnym błędem:P
20 marca 2010 14:31
ja obecnie podaje pasze Besterly
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 marca 2010 18:57
Pavo Podo Grow i bardzo, ale to bardzo sobie chwale  😉
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
20 marca 2010 19:07
salucha  iii...?
a my właśnie kończymy worek Barley Rings D&H wybrany przez Caroline  :kwiatek: i jestem zachwycona  😅 .
para uszami nie bucha, ale ma chęć do pracy i nareszcie przytył 😀
Tak sie wlasnie zastanawiam, chyba wiekszosc firm paszowych ma cos w rodzaju programu lojalnosciowego itp. Jakies czapraczki, kantary i takie tam. Dodson cos takiego w ogole prowadzi? Na stronie jest odosnik do jakiegos "programu partnerskiego", ale link prowadzi donikad.
Ja ciągle coś dostaje jak zamawiam pasze w Dodsonie, np obroże dla psa czy tabliczki na boks 😉
Ja pewnie na razie za malo kupilam zeby cos dostac, ale chcialabym moc poczytac co tam maja ciekawego. :/
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
24 marca 2010 17:22
Klami jest coś takiego (tylko nie pamiętam czy to już działa czy zacznie od kwietnia, dopytaj się Caro).
za każde rozpoczętę 50zł dostajesz 1 punkt. są m.in cudne czapraki i derki 😉 jeżeli nie uzbierasz wystarczająco dużo punktów to resztę można dopłacić gotówką
Potrzebuję coś zmienić w diecie, żeby dodać energii do pracy, bo czuję, że konisko cierpi na brak siły do treningu. Jest to kobyła 4 letnia i teraz dostaje ok 3 kg owsa + ok. 1,5 kg pasture mix dodsona i do tego sieczkę fibergy też dodsona, oprócz tego wiadomo witaminy, marchewki itp. Będę wdzięczna za pomoc :kwiatek:
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 marca 2010 22:43
anja, zamień fibergy na fibre performance, jesli to nie wystarczy to zmień musli (pamietasz o tym, że pasture mix zawiera magnez? 😉) - może np. na Sales Prep Mix (też z magnezem)?
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
26 marca 2010 22:48
Niedawno na rynek weszło nowe musli Spillers - Competition Mix. Właśnie nabyłem, bo mój koń zawsze na wiosne jest ospały więc sprawdzimy jak działa.
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 marca 2010 22:53
oj, Green Grass, wcale nie niedawno weszło 😉 od samego początku jest w ofercie 😉 karmiłam nim juz w 2007 roku :P
bardzo fajne musli, konie ładnie się na nim odpasały, dobrze wyglądały, a do tego siła do pracy była, ale bez motylków w głowie 🙂
zaręczam, że jeśli dasz odpowiednią porcję, to to musli zadziała 🙂
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
26 marca 2010 23:01
No widzisz 🙂 A na Animalii dopiero niedawno dodali, a na stronie Spillersa nie ma.

Tym mówisz o Competition czy Conditioning?

Bo Competition raczej nie ma za zadanie odpaść konia.

Conditioning też stosowałem i pasuje do twojego opisu.
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 marca 2010 23:11
Green Grass, wybacz :kwiatek: późna pora i już ślepnę...
jasne, ja pisałam o Conditioning Mix. natomiast Competition Mix - z tego co pamiętam - dawała moja znajoma swojemu koniowi. i to tez w jakimś zamierzchłym 2008 roku... chyba, ze znowu nazwy mi się chrzanią 😉
ale jeśli tym razem nic mi się nie pomyliło, to to musli się u nich nie sprawdziło (sporo motylków w głowie, a mało powera)

jest na stronie: http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/SpillersHorseFeed/products-and-stockists/Competition-feeds/Competition-Mix/


a przy okazji - na angielskiej stronie Spillersa jest też sugerowane dawkowanie dla pasz Senior: http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/SpillersHorseFeed/products-and-stockists/senior-feeds/senior-conditioning-mix/ - ktoś mnie o to niedawno pytał, więc od razu wklejam 😉
Ja od jutra startuje z Cool Fibre Spillersa, ale dostałam ostatnio od animali próbkę Classic Fibre i fajnie pachniało i wyglądało - mniej intensywnie niż np Fibergy, czy większośc sieczek gdzie jest mączka  z lucerny, a bardziej jak fajne sianko. Ale pytanie na ile próbka ma się do tego co rzeczywiście jest w workach.
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 marca 2010 23:17
Ale pytanie na ile próbka ma się do tego co rzeczywiście jest w workach.

większość dystrybutorów w Polsce robi próbki po prostu przeznaczając na to jeden z worków danej paszy jakie mają na stanie - czyli w próbce masz dokładnie to co jest w każdym worku. mam na mysli to, ze nie słyszałam raczej żeby ktoś produkował specjalnie pasze na próbki.
i raczej nei spodziewam się, ze komukolwiek chciałoby się "upiększać" próbki aby były ładniejsze niz to co znajdziesz potem w worku. poza tym to byłoby chyba zupełne zaprzeczenie idei próbek - które miały likwidować efekt "kupowania kota w worku", nie? 😉
Niby tak, ale ja stosuję zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do firm sprzedających pasze 😁 Bo wiem, że sieczka ta mieszana ze zbożem equi firsta jest niefajna, więc zdziwiło mnie, że samo Classic Fibre wydaje się być bardzo ok.

W ogóle wyszło, że zrezygnowałam z Dodsona przynajmniej na jakiś czas, choć byłam zadowolona z niego. Szkoda, że mój koń tak grymasi, już sie nie moge doczekać sezonu pastwiskowego, wtedy będzie odchudzanie czyli garśc jakiejkolwiek sieczki i spokój(ona na trawie robi się zapasionym baleronem i przypomina ślązaka  a nie folbluta). Jak będzie dostawać garść to cokolwiek by to nei było na pewno wpałaszuje 🙂
I teraz mam nadzieję, że po odrobaczeniu i zmianie sierści wreszcie będzie wyglądać naprawdę dobrze(już mam schize ostatnio na tym punkcie, mam nadzieję że potem jej z kolei nie zatuczę za bardzo, no ale jak będzie chodzić pod siodłem to może nie spasie się).
Póki co wydaje kupe kasy na Equi Jewel i karmie nim robaki 😤 (tak offtopowo, nei wiem co w tym roku z tym zarobaczeniem, jakaś plaga i to kogo nie spytam ma ten problem 😵 ).
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 marca 2010 23:30
(tak offtopowo, nei wiem co w tym roku z tym zarobaczeniem, jakaś plaga i to kogo nie spytam ma ten problem 😵 ).

ciagnąc offtopa - dokładnie to samo słyszałam i widziałam 🤔 konie są w tym roku niesamowicie pozarobaczane. i to równieź te dbane i chuchane! a nie daj Boże, ktoś czegoś zaniedbał, zapomniał czy przegapił termin... zaczynają się dosłownie masakry 😲

nasza wet twierdzi, ze do kompletu w tym roku będziemy mieć co najmniej plagę kleszczy. jakoś jej wierzę... niestety 🙁
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
26 marca 2010 23:44
Green Grass, wybacz :kwiatek: późna pora i już ślepnę...
jasne, ja pisałam o Conditioning Mix. natomiast Competition Mix - z tego co pamiętam - dawała moja znajoma swojemu koniowi. i to tez w jakimś zamierzchłym 2008 roku... chyba, ze znowu nazwy mi się chrzanią 😉
ale jeśli tym razem nic mi się nie pomyliło, to to musli się u nich nie sprawdziło (sporo motylków w głowie, a mało powera)

jest na stronie: http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/SpillersHorseFeed/products-and-stockists/Competition-feeds/Competition-Mix/


a przy okazji - na angielskiej stronie Spillersa jest też sugerowane dawkowanie dla pasz Senior: http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/SpillersHorseFeed/products-and-stockists/senior-feeds/senior-conditioning-mix/ - ktoś mnie o to niedawno pytał, więc od razu wklejam 😉


Ja właśnie motylków szukam, nie powera. Bo go tak psychicznie zmuliło, a powera ma. Stoi i się gapi, nie łazi, a jak wsiadam to nagle siła wraca. No cóż wiosna, zmiana sierści itd itp, jak co roku, zawsze tak miał.
Może chociaż komary nas oszczędzą, zima była ostra, powinno je trochę przetrzebić... Kleszczy niestety jest z roku na rok coraz wiecej, a przynajmniej mój pies co roku ma ich na sobie więcej...

A robaki pewnie z tą ostrą zimą mają związek - która co by tu nie mówić osłabiła konie, szczególnie te nie stojące w ciepłych stajniach. Ja sie pierwszy raz borykam z takimi problemami z wagą konia jakie mam teraz, kiedyś jadła 3 razy mniej siana, pasz nie więcej jak teraz(a często gorszej jakości) nawet jak intensywnie pracowała, a wyglądała jak pączek w maśle. Teraz nic nie robi, żre te wszystkie otręby ryżowe i zwykłe i oleje, nie oleje, sieczki, siemie, siano w gigantycznych ilościach i wygląda baaardzo przeciętnie. A ani nie pracuje(powoli chce ją wdrażać, ale nie będe pracować intensywnie z chudym koniem...), ani nic. Troche pechowo się złożyło, że pierwsza zima w angielskiej stajni a taka ostra. Ale też kurcze w nocy była derkowana i innych wydatków energetycznych jak ogrzanie się nie miała za bardzo... Naprawdę chyba żywie same robaki a nie konia 😵

Sorry za lekki offftop, chyba bardziej by ta wypowiedź pasowała do wątku o tyciu koni.
caroline   siwek złotogrzywek :)
27 marca 2010 09:39
Ja właśnie motylków szukam, nie powera. Bo go tak psychicznie zmuliło, a powera ma. Stoi i się gapi, nie łazi, a jak wsiadam to nagle siła wraca. No cóż wiosna, zmiana sierści itd itp, jak co roku, zawsze tak miał.

hmm... skoro zawsze tak miał, to moze jednak lepiej na spokojnie ten czas przeczekać? lżejsze jazdy, sporo szczotkowania, żeby przyspieszyć pozbywanie sie zimowej sierści i odrobina cierpliwości...? 😉
nawet mój - nieofutrzony - miał taki spadek formy i parudniowe przymulenie, gorszy nastrój i brak większych chęci do pracy. teraz już mu przeszło 🙂
jedyne nad czym sie zastanawiałam to ewentualnie elektrolity - bo mimo nieofutrzenia zaczął się pocić podczas jazd (zbyt lekkich, jak na takie pocenie), ale to też juz minęło.
no własnie - pasz mu nie zmieniałam, sam się odmulił 😉
caroline dzięki :kwiatek: tak też zrobię, bo fibergy i tak mi się niedługo skończy no i właśnie tak myślałam o zmianie musli, ale bardziej o staypower musli 🙂 no nic zobaczymy, narazie zwiększe jej trochę owies na południe w te dni w kótóre jeżdże i zobaczymy,a jak będzie się kończyć sieczka i musli to zmienimy i zobaczymy 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
27 marca 2010 10:08
narazie zwiększe jej trochę owies na południe w te dni w kótóre jeżdże i zobaczymy

zwiększ jej zarcie w dni które wypadają 48 godzin przed twoimi jazdami - zwiekszenie zarcia w dzien jazdy nic nie da, ot, bedzie miala pelniejszy brzuch i tyle. zeby to co zje sie przyswoiło, czyli moglo byc wykorzystane podczas jazdy, musisz doliczyc ok 48 godzin na trawienie i przyswojenie. dokładnie tak samo jest z wszelkimi paszami - pierwsze efekty można obserwować dopiero po ok. 2 dniach 😉
ok 🙂 tak zrobię 🙂
Czy jest pasza na rynku ktora ma 19 MJ? Bo cos mi sie obilo o uszy,a potrzebuje potwierdzenia dla znajomego.
Gillian   four letter word
27 marca 2010 13:58
Dzieki  :kwiatek: Wlasnie dzisiaj jade po pasze 19 MJ robiana na zamowienie.Zobaczymy w sezonie jak sie bedzie spisywac  😜
Otworzyłam dziś Cool Fibre Spillersa, wygląda i pachnie fajnie, mam nadzieję że koń będzie to jadł chętnie 🙂
analiza wygląda tak:
Digestible Energy (MJ/kg) 8
Olej (%) 3.5
Białko (%) 10
Włókno (%) 26
Skrobia (%) 5

Jak na moje potrzeby idealnie 🙂

W ogóle mam zonka - worek Equi Jewel mam obliczone, że powinien mi starczyć 2 miesiące, a starczył na półtora. Nie wiem czy przypadkiem sie daje troche więcej, czy co... Bo obliczałam na wadze ile wchodzi do miarki i dzienna dawka jaką chcę by mój koń jadł wyszła mi, ze jest 3 takie miarki. No i dostaje te 3 miarki. A paszy starcza na krócej niż powinno 🤔wirek:
Ruda_H   Istanbul elinden öper
27 marca 2010 15:27
branka, jak będzie Wam pasowała ta sieczka to mam worek ( co prawda otwarty ) do oddania.
Koń ma sieczke w nosie, na szczęście nie gardzi jeszcze musli 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się