Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

cieciorka   kocioł bałkański
15 stycznia 2010 20:30
ja bym nie wrzuciła aparatu tak "luzem" do plecaka. jak nie miała pokrowca to zawijałam w miękką kosmetyczkę, ale z ni jest wygodniej.
Ja dostałam torbę w spadku, ale planuję teraz zbierać na większą, i na obiektyw, i na kartę dodatkową.. Multum wydatków! A narazie duet ja+olek całkiem nieźle sobie radzi.😉
Nie wrzucam luzem. Jeśli ma podróżować, to owijam np. swetrem albo bąbelkami. Jeśli potrzebne mi na chwilę wolne ręce, to też staram się go bezpiecznie włożyć do torby/plecaka. Jest jeszcze opcja, że zahaczyłam o coś kiedy szłam, a dekielek był w kieszeni. Albo dwa aparaty się pogryzły leżąc w jednym miejscu. Nie wiem jakim cudem zrobiła się ta rysa i szukam wytłumaczenia na siłę, żeby uniknąć kolejnej szkody.
Ehh, nawet nie chcę o tym myśleć, bo mi ciśnienie rośnie  😤
deidre, mnie się czasem zdarzy zahaczyć o coś szkłem w terenie, zwłaszcza w lesie, gdy gałązka jest tak blisko podczas kadrowania szerokiego planu, że po prostu nie mieści się w głębi ostrości. Dlatego na szkłach mam filtry, często też osłony, mimo że oświetlenie ich nie wymaga.
Ale ja to w ogóle ślepota jestem, nie widzę przestrzennie, przez co wpadam na ściany i drzewa. Muszę więc obiektywy zabezpieczać 😉
Ze mnie jest fotograf od siedmiu boleści, więc nie inwestowałam w filtry, bo nie zależało mi aż tak bardzo na super zdjęciach, no i bałam się, że mi będą kradły światło, a nienawidzę używać lampy, już wolę mega ziarno.
Dzięki  :kwiatek:
cieciorka   kocioł bałkański
15 stycznia 2010 22:07
ja tez mam filtry- uv zawsze nałozony dla ochrony własnie.
jeden mam chyba kiepawy, ale juz pół roku nie było okazji potestowac. gdzies zagubiłam linki o filtrach. musze odszukac i wziac sie za to.
cieciorka, wrzucałam w tym wątku link do testu filtrów UV.

deidre, filtry UV praktycznie nie zabierają światła.
cieciorka   kocioł bałkański
15 stycznia 2010 22:31
ten zapisałam. ale wrzucałas w lecie inne- tez gdzies zapisałam i zgubiłam. musze przekopac.
trzynastka   In love with the ordinary
15 stycznia 2010 23:32
wiem, że was to guzik obchodzi ale mam ! kocham go, jest wspaniały chociaż jeszcze nie umiem go obsługiwać 🙂
jedno z pierwszych zdjęć. Nie pierwsze, bo poprzednie nie wyszły ale nie istotne  😉 Codziennie wychodząc z pokoju widziałam przez okno ten sopel, ponieważ o aparacie gadam od 3 lat obiecałam sobie, że czas zacząć działać i kupie go zanim ten sopel stopnieje, a jemu jedno z pierwszych zdjęć. I udało sie  😅
To zdjęcie zostało nagrodzone:



(wrzucam link, bo jest za duże o 22px  :kwiatek🙂

Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
19 stycznia 2010 18:21
Wistra, zdjęcie cudne 🙂
Co sądzicie na temat aparatu Olympus E-420 ?
http://www.euro.com.pl/lustrzanki/olympus-e-420-double-kit.bhtml

Czy ktoś ma i mógłby podzielić się opinią?

edit
oraz Nikon D3000?
http://www.euro.com.pl/lustrzanki/dane-techniczne-nikon-d3000-18-55-ii-kit-1.bhtml#content_3c
Nikona D3000 mam w otoczeniu.
Kitowy obiektyw jest kitowy (tzn kochamy duuże zoomy, więc nam nie odpowiada 😀) ale fajne fotki robi  😉
Tylko, że do niego trzeba obiektywy z silnikem AF.
O Olku Ci nie powiem nic
wistra, a po polsku poproszę z tym silnikiem AF  🤣
porównywałam te 2 aparaty, czytałam opinie.
Nikon ma stabilizację obrazu, olympus nie ma.
Fantazja, żeby działał autofokus, coś musi go napędzać. Silnik AF może być albo w aparacie, albo w obiektywie. Nie wszystkie aparaty Nikona mają wbudowany silnik. Tak samo jak nie wszystkie obiektywy. Aparatami bez silnika są przytoczony wyżej D3000 i np. D60. Obiektywy z wbudowanym silnikiem mają w oznaczeniu AF-S.
Nikon system redukcji wibracji stosuje w obiektywach. Oznaczony jest skrótem VR. Obiektywy z redukcją wibracji mają też silniki.

wistra, nie ma obowiązku kupowania lustrzanki z obiektywem kitowym.
abre, czy dla początkującego ten Nikon będzie ok? Ja potrzebuje tak dla siebie, zamiast zwykłej cyfrówki.
Fantazja, nie mam pojęcia. Chcesz się uczyć używać lustro? To każda lustrzanka będzie ok. Chcesz robić zdjęcia na auto? To musisz odjąć z listy aparaty z najwyższej półki, bo te są pozbawione zielonego programu.

Powtórzę to, co powtarzałam tu nie jeden raz.
Aby posługiwać się lustrzanką należy wiedzieć, co to jest przysłona, czas naświetlania, ISO, tryby pomiaru światła, tryby AF oraz ostrzenie manualne, czym jest priorytet przysłony/czasu/tryb manualny, czym jest balans bieli i kompensacja ekspozycji. Z tych opcji, z tego co mi wiadomo, korzysta się w każdej współczesnej lustrzance.
I używając Canona, Nikona, Sony, Pentaxa czy Olympusa można się tych rzeczy nauczyć.

Uważam, że wybierając aparat dla siebie powinnaś pójść do sklepu foto, wziąć aparat do ręki i sprawdzić, czy możesz się w nim odnaleźć. Czy wygodnie będzie Ci poustawiać sobie to wszystko, o czym napisałam powyżej.
Bo to trochę tak, jakbym ja wybierała siodło dla Ciebie. Co z tego, że mi w nim wygodnie, skoro dla Ciebie będzie nieodpowiednie?
abre, ja pewnie i tak na auto będę, dzięki  :kwiatek: , poczytam jeszcze o tym
A ja mam pytanie inne.
Znalazłam lustrzankę Panasonic'a na allegro (nowe body z 2007r, to chyba czystki magazynowe?), ale on ma obiektywy systemu 4/3.
Które to obiektywy?
Wpisuję w google, to wypluwa mi porównania, hasła z wikipedii  🤔
Ada   harder. better. faster. stronger.
26 stycznia 2010 10:13
Chcę zakupić swoją pierwszą lustrzanke, oczywiście przeczytałam cały wątek.

Zastanawiam się nad Canonem 450D lub 500D.  (a może ktoś ma lepszą propozycje?)
Kilka stron wcześniej było o nich mowa, przeczytałam całą specyfikę lecz nadal nie jestem zdecydowana.

Chce wydać 2-2,5 tyś za podstawowy "zestaw", więc oba mieszczą się w moim budżecie.

I teraz mam pytanie, czy z takim KIT'owym obiektywem będę w stanie zrobić przyzwoite zdjęcia na zawodach ? (oczywiście zakładając że umiem wykorzystać funkcje aparatu)
Chodzi mi przede wszystkim o ruch, bo już mam dość rozmazanych czy niedostrych zdjęć w skoku.

Oczywiście z czasem będę planować zakup lepszego obietywu ale nie wszystko na raz 😉

ninevet, co wpłynęło na twoją decyzję a propo zakupu 450D/500D ?
Jeśli można wiedzieć to ile kosztowała Cię całość ?
Ada, moja siostra ma 450D. Na takie imprezy zawsze zabiera tele 😉 Z kitem nie zrobisz dobrego zdjęcia na zawodach ze względu na odległości. Jak masz pytania dotyczące tego Canona to pytaj śmiało  🙂
Ada   harder. better. faster. stronger.
26 stycznia 2010 10:52
Carmen z takich życoiwych pytań, to ile bateryjka wytrzymuje ?
I czy z tym KIT'owy obiektywem jest wogóle sens baiwć się ? Czy od razu lepiej dokupić inny ?

No właśnie i wychodzi na to że i tak zakup samego aparatu mi nic nie da bez dokupienia obiektywu.

Dobra to teraz 100% laickie pytanie.

Jaki jest koszt przyzwoitego teleobiektywu ?
Wiem że koszt niektórych jest zabójczy ale pytam o coś w cenie która nie zwali mnie z nóg a sprzęt będzie "dobrej" jakości.

O akumulator możesz być spokojna, bo trzyma długo(nie jestem w stanie Ci teraz powiedzieć ile dokładnie). Moja siostra kupowała ten aparat w zestawie z dwoma obiektywami:  kitowym i tele (Canon 55-250mm) Szczerze mówiąc to siostra bardzo rzadko korzysta z kita (oczywiście nie znaczy to, że jest zły 😉) Obiektyw zależy od tego co chcesz fotografować. Na zawody oczywiście lepszy będzie tele, ale kit też się czasami przydaje. Jeśli chodzi o tele siostry to kosztuje coś koło tysiąca. Można też poszukać coś Sigmy lub Tamrona.
Ja mam teoretycznie 'o model gorszy' niż 450D 🙂. Ale też się nad nim zastanawiałam.
Akumulator trzyma mi bardzo długo (nie liczyłam ile zdjęć, ale myśle, ze z ^1000 będzie w dobrej temperaturze; w zimie zdązyłam wypstrykać ok. 500 zdjęć i jeszcze żyje). Obecnie przymierzam się do zakupu obiektywu Canona: 55-250mm IS f4-5,6. Kosztuje koło 900zł. W podobnej cenie jest też tele Sigmy, ale czytając porównania zdecydowałam się na ten Canona m.in. dlatego, że ma stabilizacje obrazu (IS), która może się przydać-bo obiektyw "ciemny". Póki co właśnie bawię się KIT'em. Jak ja się postaram to i zdjęcie b.dobre. Jest szeroki kąt. Ale zaczyna mi brakować tego tele 😎
Po długich namysłach wybór padł na lustrzankę 😉 Potrzebuję jeszcze mały plecak. Zależy mi na tym aby miał dwie komory (jedną na sprzęt foto na dole i drugą u góry na drobiazgi) Możecie coś polecić w cenie do 100 zł?
trzynastka   In love with the ordinary
03 lutego 2010 17:47
Chcę zakupić swoją pierwszą lustrzanke, oczywiście przeczytałam cały wątek.

Zastanawiam się nad Canonem 450D lub 500D.  (a może ktoś ma lepszą propozycje?)
Kilka stron wcześniej było o nich mowa, przeczytałam całą specyfikę lecz nadal nie jestem zdecydowana.

Chce wydać 2-2,5 tyś za podstawowy "zestaw", więc oba mieszczą się w moim budżecie.


więc tak ja rozważałam jeszcze do tego Nikona D5000, u mnie wygrała cena. C500D wiele nie różni się od 450D a kosztuje prawie 700 zł mniej.

Jak chcesz na zawody kup body (1500 zł? 2000 zł?) i dokup sobie teleobiektyw od razu. Sigmy, Canony, Tamrony te najprostsze teleobiektywy można znaleźć do 1000 zł.

piszcie do mnie na pw jak coś, bo mam dramat zwany sesją i nie zaglądam wszędzie  :kwiatek:

zajrzyj tutaj, wiesz mniej wiecej co chcesz i do czego to potrzebujesz.
http://canon-board.info/ tylko zachowuj się jak na volcie, opisz dokładnie co chcesz, ile kasy masz i do czego Ci to, bo inaczej gryzą  😉
Chciałabym aparat cyfrowy, ale nie lustrzankę. Zależy mi na dobrym (i dużym) zoomie optycznym i na szybkości robienia kolejnych zdjęć. Kompletnie nie znam sie na cyfrówkach, więc nawet nie wiem od czego zacząć poszukiwania. Proszę o rady.
Żeglarz, polecam Nikon P80, jest w ogloszeniach.

Edit: pomyliłam modele, dzięki za upomnienie.
Azbuka, chyba P80 😉 D80 to lustrzanka.
[quote author=Żeglarz link=topic=52.msg470329#msg470329 date=1265220318]
Chciałabym aparat cyfrowy, ale nie lustrzankę. Zależy mi na dobrym (i dużym) zoomie optycznym i na szybkości robienia kolejnych zdjęć. Kompletnie nie znam sie na cyfrówkach, więc nawet nie wiem od czego zacząć poszukiwania. Proszę o rady.
[/quote]

Ja polecam Panasonic Lumix DMC FZ18 (lub FZ 28, lub FZ38)
Mega zoom (przy zdjęciach do 3M zoom OPTYCZNY ma  27.9!)
No i zdjęcia seryjne - bajka 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się