Choroba neurologiczna-Ataksja

rox   ogony trzy
17 maja 2023 20:18
milenka_falbana, ja 😉
Rox - nie ma chyba rzeczy której nie próbowałaś! � głupio zapytałam! 😁
Niestety akurat tejpy dla neuro były mało opisane na tym webinarze, to taka podstawowa wiedza tylko. Poleciłabyś coś na zadnie nogi? Jakąś konkretną aplikację do spróbowania?
rox   ogony trzy
17 maja 2023 22:39
milenka_falbana, to wszystko zależy od tego co trzeba poprawić, w czym pomóc itd 🙂 My oprócz standardowych tapów na grzbiet/ szyję/ zad, oklejaliśmy konkretną nogę na konkretny problem. Jak robił się mocny przeprost w przodach, to oklejaliśmy tak, żeby temu przeciwdziałać. Jak tylna noga ciągnęła po ziemi pazurem, to trzeba pomóc ten pazur podnieść. Najlepiej mieć dobrego fizjo do tego, który zna konia (albo chce poznać) I wczuje się w jego problemy.
Dzieki, zapytam fizjo. Myślałam o czymś co może poprawiłoby percepcję zadnich nóg. Mam tejpy, kleje trochę swoją kobyle na stary uraz 🙂

Nagrałam Fajtka, mało chłopaki biegali, teraz jest moda na wspinanie i zabawy 😀 Widzę, że Fajtek coraz śmielej dębuje. No dobrze, niech ćwiczy! Na drugim video zrobił fajny zwrot na przodzie 😀



zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 maja 2023 09:36
milenka_falbana, Chyba na zadzie? 2x? Generalnie on całkiem spoko już się rusza, patrząc tylko na filmiki, to na tych z zimy a teraz jest mega różnica. Fajnie, że ona ma tego kumpla, który go tam nęka i mu podczas biegania przeszkadza. Idealny terapeuta 😉
K***a. Żeby za dobrze nie było. Fajtek kulawy na prawy przód wrócił z padoku. Chyba się wywalił bo ma ślady od trawy na stawię pęcinowym z przodu. Martwię się jak cholera. Dałam mu saszetkę przeciwzapalną bo nie wiedziałam co zrobić. Jak rano będzie kulawy to wzywam weta albo klinika. Choc lepiej najpierw przeswietlic na miejscu. Nic nie puchnie, nie grzeje ale nawet w stępie nie chce obciążać tej nogi za bardzo. Trzymajcie kciuki....
P.S. Ale wrocil galopem. To raczej się nie połamał, co nie? Od razu mi się jego matka przypomniała ze złamanym wyrostkiem łokciowym. Panikuje...
rox   ogony trzy
18 maja 2023 22:44
milenka_falbana, a może się tylko podbił?
Mam nadzieje. Chociaż chyba trochę za mało bolesne na podbicie .... W kazdym razie stoi na tej nodze. Będę obserwować jeszcze na kamerce.
Zastanawiałam się czy nie przestawić go do osobnego boksu od razu ale zdecydowałam, że nie będę jeszcze robić rewolucji, zobaczę co się będzie działo. Jest bardzo zżyty z kumplem i mam wrażenie, że są na siebie czuli, potrafia sobie odpuścić. Jak go jednak będzie gnębił to przeprowadzka.
IMG_20230518_225444.jpg IMG_20230518_225444.jpg
milenka_falbana, taping tak, ale nie na neuro problemy. Działa. Hipermobilnosc to jest nadal hipoteza, tylko rozdmuchana 😉 przez jedną panią wet która zamiast publikować artykuły które są dokładnie recenzowane przez osoby z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem postanowiła opublikować książkę, która może wydać każdy.

Konie do ujezdzenia są od pokoleń selekcjonowane na elastycznośc (siłę można wypracować, chociaż niekoniecznie u każdego konia do GP, elastycznośc trudniej wypracować i nigdy tak jak koń który ma ja z natury). Czy to jest choroba? A może tylko wynik selekcji na konkretne cechy - sprzedaje się kłus i to już u źrebiąt, a tymczasem w GP najwięcej punktów jest za galop. Młode ogiery stawiające każdą nogę w inną stronę są rozchwytywane i może ich top jeździec doprowadzi je nawet do świętego Jerzego czy GP, ale przeciętny jeździec skisnie na etapie ogarnięcia tych nóg u potomstwa choćby w kontrgalopie na półkolu 20m - a to raptem N/5 latki na poziomie FEI. Tak długo jak długo będzie rozjazd między rynkiem a sportem nie będzie to wyglądało inaczej
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 maja 2023 07:58
milenka_falbana, Nie panikuj na zapas, to dzieciak jest, a i normalne, zdrowe dzieciaki co rusz się gdzieś uszkadzają, no jak to dzieci po prostu 😉 Najczęściej to nic poważnego, ot się gdzieś uderzy, poślizgnie, potknie, obdrapie, no życie. Ze 2 dni i będzie dobrze 🙂
Rox, zembria Ufff!!!! Wszystko dobrze! Nie widziałam go w kłusie ale wyskoczyli kumplem z boksu jak co rano w ferworze zabawy! Nie wyglądał na zbolałego, stęp też ok 🙂 Ale mnie gówniarz nastraszył.... Trochę mam traumę po wypadkach padokowych, kurde, w folię bombelkową zawinę gnojka chyba 😀 Wybaczcie panikę.

_karolina o jakiej pani wet mówisz? Przyjaciólka fizjo bardzo polecała mi ormiedię. Ja się nie znam, tyle co wiem ze słyszenia od fizjo, że konie hiper są bardziej narażone na kontuzje bo właśnie oferują więcej niż są gotowe zrobić. Że łatwo przesadzić w treningu.
Nie twierdzę, że to jest choroba, nie postrzegam tego w ten sposób 🙂 Jakaś cecha po prostu z którą trzeba się należycie obchodzić.
To prawda...sprzedaje się kłus... I potem jakoś większości tych "gwiazd" nie widać na czworobokach. Tak mi się przynajmniej wydaje, od kilku lat nie śledzę sportu bo mnie życie przekwalifikowało z jeźdźca na fizjo amatora 😀

Akurat Fajtek (według fizjo) ma hipermobilnosć, a w połączeniu z ataksją, ten fakt nie ułatwia mu znalezienia równowagi.
Trochę jestem zaskoczona (samą hiper u niego) bo matka ma rodowód poczciwo polsko-skokowy(Modest/Carbano/Carthago) a ojciec poczciwo polsko- ujeżdżeniowy (Vis a Vis/ Vitalis). Więc tak naprawdę tylko 1/4 ujeżdżeniowca. No ale genetyka nie matematyka 🙂

W każdym razie temat zabrzmiał mi ciekawie więc chętnie posłucham. Prowadzącą ma być inż. Justyna Kalbarczyk a osoby wymienione jako mentorzy to: Vibeke Sødring Elbrønd i Rikke M. Schult, Tove Due, Tuulia Luomala, Mika Pihlman. I tak nikogo nie znam 😀
milenka_falbana, przypomne sobie nazwisko i napisze w weekend
rox   ogony trzy
28 maja 2023 08:45
Ciężko mi się było za to zabrać, ale uaktywniłam ostatnio Melowego instagrama. Trochę żyćka Melissy i przede wszystkim ćwiczeń. Może ktoś coś wyciągnie dla siebie 🙂
@neurokonik
Ciekawy filmik też pokazujący różne ćwiczenia
Cześć,
Czy ktoś z Was stosował w rehabilitacji elektrostymulację TENS/EMS?
Nasz fizjoterapeuta nam ją zalecił. Na razie testuję z powodzeniem urządzenie na sobie, dziś jadę z nim do konia 🙂
EwaiJantek, ja 😉
rox, Ty chyba wszystko stosowałaś. Jak wrażenia? Zauważyłaś efekty działania?
Podbijam 🙂
Uciekło mi😕 Ja podpinam elektro na tensy, bardzo ładnie działają p.bólowo i rozluźniająco. Koń zachwycony. Tylko trzeba dobrze intensywność dobrać-koniem nie ma miotać od prądu 🤡 No i warto wiedzieć jak lecą mięśnie.
Przy lekkiej atrofii stosowaliśmy EMSy.
Zamówiłam wczoraj na Amazonie taka witaminę E. A potem sobie myślę- właściwie po co skoro dostaje 8ml trouvit e+selen i selen ma w normie? Czy będzie mógł dostawać większą dawkę E bez selenu? I tak jak wczoraj się cieszyłam, że wydałam na konika ponad 700 zł tak dzisiaj już się nie cieszę 😅
Zaoszczędziłam tysiaka na kastracji bo mnie gad wkurzył i zrobiliśmy na miejscu zamiast w klinice 🙂
Zapytam po świętach Pani doktor co z tą witaminą i dawkowaniem ale Was też chcę spytać- czy jedna dawka jest przez cały czas czy coś się zwiększa,zmniejsza itd.?
Zapomniałam obrazka...
Screenshot_20231222-234902_Chrome.jpg Screenshot_20231222-234902_Chrome.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się