Dopasowanie siodła

Dramuta12, siodło wyraźnie leci na tył i wyraźnie ma wąski przedni łęk (musi uciskać w miejscach oparcia). Wąski a niski. Koń potrzebuje siodła z większym przednim łękiem - i szerszym, i wyższym.
Dziękuję, halo.  :kwiatek: Postaram się coś w stajni poszukać jutro
Czy to są poprawne plamy potu ?
Słuchajcie, piszę jeszcze raz dlatego, że:
Siodło wysyłam do poprawek (o ile się da) ale chciałabym wiedzieć w czym leży sedno problemu bo nie ufam 100% swoim pomiarom, odrysowaniom grzbietu. Cały czas nie mam przekonania czy te plamy potu są od przydużego ucisku czy braku kontaktu w tej partii. No głupia jestem. Ostatnio zaniepokoiło mnie, że sierść w tym miejscu wydaje się inaczej zabarwiona (jaśniejsza, choć nie biała) i spanikowałam, że jednak ucisk za duży ale ułożenie siodła na to raczej nie wskazuje. Mam wręcz wrażenie, że ono nieco leci do tyłu... co tłumaczyłoby problemy łydki wewnętrznej uciekającej do przodu (trenerka od nie dawna zwraca mi na to uwagę). Na pewno problem jest z siedziskiem (na mnie trochę przyduże) ale używają jego też 2 osoby nieco większe ode mnie i dla nich jest ok.

Tutaj plamy potu (na jednym obrysowałam zakres gdzie był spocony pod terlicą bo koń jakoś szybko mi wysechł zanim dorwałam aparat, suchą plamę myślę, że widać. Siodło się nie buja, nie rusza podczas jazdy. W skoku przylega do grzbietu. Koń chodzi poprawnie, nie ma problemów z rozluźnieniem. Czy ktoś jest w stanie coś więcej powiedzieć, naprawdę nie wiem, gdzie tkwi problem.



A tutaj link do zdjęć siodła.

[[a]]http://s176.photobucket.com/user/sobierajka/library/dopasowanie%20siodla?sort=3&page=1[[a]]



Będę bardzo wdzięczna za wasze przemyślenia  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
falabana a to nie dlatego ma tam suche plamy , bo w tym miejscu, z tego co widzę ma dziury  i siodło nie dotyka po prostu?
ulalala - wiesz, też tak podejrzewałam ale:
a) nie wydaje mi się, by dziury były aż tak znaczne
b) od dłuższego czasu ma siodło szerokie, raczej nie wywierające tam nacisku (a przynajmniej miałam takie wrażenie)
c) przeraził mnie fakt, że sierść w tym miejscu wydaje się jaśniejsza (tak normalnie, na koniu ściągniętego z pastwiska) i od razu miałam widmo bardzo mocnego nacisku i braku krążenia itp. itd. Nie wiem w sumie, jak wytłumaczyć tą różnicę w kolorze sierści, z tym, że ona faktycznie ma jaśniejszą gdzieniegdzie a gdzieniegdzie ciemniejszą, ale to trochę dziwny zbieg okoliczności, że akurat w tamtych miejscach.
Z tego co widze na zdjęciach, (choć na mój wzrok są dość małe) to jednak w tym miejscu siodło nie przylega, ale lepiej niech potwierdzi lub odrzuci taką możliwość ktoś z doświadczeniem🙂
Dziewczyny, potrzebuję szybkiej i małej porady  :kwiatek:
Czy na podstawie tych zdjęć da się cokolwiek ocenić? Potrzebny będzie szerszy łęk, mam rację? W siodle aktualnie zamontowany jest łęk "średni", 30 stopni.

I jeszcze jedno, podczas jazdy siodło mocno się kiwa. Nie w przód, nie w tył, ale na boki i to dość intensywnie (wystarczy lekko się przechylić, a siodło już leci). Czym mogę temu zapobiec? Napierśnik, podogonie?

Niestety ciężko było zrobić inne zdjęcia, padał deszcz, a dodatkowo koń dość mocno się wiercił.
Mogę spróbować zrobić lepsze jeśli będzie taka potrzeba.

Waskie moim zdaniem, to po jezdzie juz?
Tak, zdjęcie jest zrobione po pierwszej "jeździe", która trwała maksymalnie 10 minut  😉
a mógłby mi ktoś powiedzieć, kto zajmuje się dopasowaniem siodła w okolicach Warszawy? (lewa strona, Pruszków) Chodzi mi o to żeby ktoś dojechał, sprawdził jak leży aktualne siodło i co ewentualnie można by było zmienić.
P. Paweł Kostrzewa .
Czy ktoś może odpowiednio na moje pytanie? 
Ulalala, mnie się wydaje, że tak, że jest ok.
falabana a ile palców wchodzi Ci pod przedni łęk? próbowałaś wpychać rękę pod przedni łęk i sprawdzać w stępie czy siodło gdzieś nie uciska za mocno/nie odstaje? Chodzi mi właśnie o te suche plamy z przodu. Dużego doświadczenia nie mam, ale spróbuję: miałam podobne plamy tylko troszkę dalej od kłębu, odwiedziłam dwóch gości zajmujących się pasowaniem siodła i obydwoje powiedzieli to samo, że siodło w tym miejscu nie przylega i trzeba dopchać.
Ulalala dzięki  :kwiatek: w sumie myślałam że P. Kostrzewa już się tym nie zajmuje, skoro ihaha.pl nie działa. A nie wiesz może czy to jest jego aktualny numer 609658198?  😡
Zdjęcia zrobione w trakcie baltica tour  🤔
no chyba sobie jaja jakieś robisz ?  👀
emptyline   Big Milk Straciatella
09 sierpnia 2014 23:30
anai, wtf?  😲

Dziewczyny, idę popełnić sepuku albo inne harakiri. Któreś tam siodło z kolei (liczby są już raczej w dziesiątkach, zdecydowanie nie w sztukach) i przy każdym, ale kurna dosłownie każdym (oprócz jakiegoś 15calowego) jest problem z odstającym tyłem - mniej, bardziej, ale zawsze, przy czym z lewej strony jest gorzej. Koń nierówny, trzeba nadbudować. Mamy dziury za kłębem, więc automatycznie te miejsca zostają suche, ale uznajmy, że akurat to łatwo skorygować. Ale co z tym tyłem?

Teraz mam na przymiarce taką ujeżdżeniówkę, która leży najlepiej ze wszystkich. Coś da się z tym zrobić? Po jeździe leci lekko w tył, ale nie monstrualnie, jeździ mi się dobrze. Siodło nieduże, 16,5, mniej już nie dam rady. Koń jak widać krągły, bardzo bardzo krótki z dość długą łopatką. Wąski w klacie, dość szeroki grzbiet i zdecydowanie szeroki brzuch.

Bez popręgu:










Z popręgiem:

















Dlaczego wybralas taki ksztalt paneli?
korysindex4, nie za bardzo.  Aż mnie plecy zabolały od patrzenia.  To siodło żyło własnym życiem i nie miało nic wspólnego ze słowem "dopasowanie".
emptyline   Big Milk Straciatella
09 sierpnia 2014 23:51
faith, a jaki mam wybrać? Mierzyłam już chyba każdy istniejący i autentycznie zawsze coś nie leży. Nawet banan. Wiadomo, że na dopasowanie ma wpływ też i reszta parametrów siodła, nie tylko panel, więc może faktycznie jakieś inne byłyby lepsze, a w tych mierzonych siodłach po prostu coś innego nie grało. Coś proponujesz? Tylko nie Euroriding Achat - też nie pasuje.

PS: no i oczywiście potrzebuję siodła dla krótkonożnych, z naprawdę krótką tybinką, max 40cm, możliwie jak najkrótszego, bo nam grzbietu brakuje, co widać chyba na załączonym obrazku. 🙂
Kliny, skoro banany i francuzy odstaja, cos w ten desen:  http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/131912?q=hackenbroch&kategoria=&stan=&lokalizacja=&sortuj=0&widok=0&strona=
Tzn nie chodzi mi o rozmiar tylko ksztalt🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
10 sierpnia 2014 00:03
faith, takich wielkich jeszcze przy żadnym siodle nie widziałam, fakt. Tylko, że kurczę nie widzę takich siodeł w ogłoszeniach, a też i kwotę mam z deka ograniczoną. A Wintec 2000 jakie ma? Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o nazewnictwo, kojarzę tylko opcję 'banan'. 🙂
emptyline,  Są jeszcze klinowe-jak np. w Wintecu Isabell
emptyline, fight, ale ogólnie chyba nieźle leży to siodło na Całku? Pytam, bo mam podobny problem z kształtem paneli, przymierzam się do ujeżdżeniówki od dłuższego czasu i zawsze du*a. Będę celować w coś takiego jak wrzuciła faith, ale mało takich widziałam. A już wogóle z naszym rozmiarek łęku.
emptyline, są takie siodła, tu masz np. Anky: http://x-horse.com/anky__salinero_siodlo_ujezdzeniowe-5205i
Współczuje, bo z używkami to jest masakra po prostu. Nie myślałaś żeby jednak coś pokombinować z kupnem nowego siodła? Ja z moim SIwym nawet nie próbowałam używek szukać. Koń o dziwnej budowie pleców, krótki więc w ogóle nie bawiłam się w szukanie. Pewnie za wysyłki/odsyłki by mi wyszła cena połowy siodła :P
xxagaxx dokladnie o to mi chodzi 🙂

posluze sie rysunkiem pomocnoczym w zalaczniku 😀 Poduszka musi byc w ksztalcie trojkata - klina, tak zeby plasko przylegala do grzbietu, kazde zaokraglenie w takim wypadku spowoduje odstawanie 🙂
Na rynku wtornym tez sie takie zdarzaja ale czesciej u niemcow niz u nas 🙂

lenalena no tylko ze takie odstajace w najlepszym wypadku zacznie anglezowac tylem z czasem - mozna by ewentualnie podkladke jakas wtrazalic zeby ustabilizowac, w najgorszym nie bedie mialo rownowagi w ogole.

Czardasz no caly czas mowie o klinowych 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
10 sierpnia 2014 12:46
faith, Isabelka ma klinowe właśnie? Bo jeśli tak, to jest tak samo źle kurna...

A nie dałoby się go np. dopchać? W sensie tego które mam teraz? Podkładkę mogę podłożyć, ale to średni sukces wymienić siodło z podkładką na siodło z podkładką.


xxagaxx, powiem szczerze, że myślałam, ale jednak kasa rzędu 5-6 kafli nie jest w moim zasięgu, chyba, że jakieś raty. Problem z moim koniem jest jednak taki, że to prymityw, on się dość szybko zmienia i pewnie zanim skończę spłacać siodło to już będę musiała kupować nowe...
emptyline zalezy jaka isabelka, one byly o tyle dziwaczne ze w trakcie uzytkowania roznie sie 'znieksztalcaly'... sugerowalabym generalnie jak najmniej okraglosci 🙂 pamietaj tez ze takie panele musza byc na maxa dopchane, zadne tam nalesniki - w tym tez moze byc porblem, ze bierzesz za bardzo wyjezdzone na testy.
emptyline   Big Milk Straciatella
10 sierpnia 2014 13:03
faith, raczej takie dość nowe wersje, z nimi jest problem, że mają te panele bardzo szerokie i nie tylko odstają w gorę, ale też po bokach mi się już koń kończy, a siodło dalej jest. 🙂 Idę szukać, ale w używkach posucha no. Albo rozmiary 18cali, które skończą mu się chyba za zadem...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się