baba_jaga

Konto zarejstrowane: 12 grudnia 2008
Ostatnio online: 07 lipca 2023 o 16:45

Najnowsze posty użytkownika:

Praca. Szukam/oferuję
autor: baba_jaga dnia 25 maja 2023 o 20:12
Wklejam dla zainteresowanych odpłatnym wolontariatem w świecie organizacji międzynarodowych w Polsce. Na końcu dodaję link do ogłoszenia i platformy, gdzie należy aplikować. Ogólnie warto obserwować stronę UNV oraz stronę https://unjobs.org/duty_stations gdzie można znaleźć pracę/staż/wolontariat (angielski niezbędny) w różnych miastach Polski.

(...) to announce an exciting opportunity at the World Health Organization (WHO) in Warsaw. We are currently seeking a National UN Volunteer to serve as Administrative Assistant. This position offers a great chance to contribute to our mission and make a real difference in the field of healthcare.Position Details:

Duration: Initially 3 months, with the possibility of extension.
Location: WHO office in Warsaw, POLAND
Monthly Living Allowance: PLN 6415.41
Entry lump sum (one-time payment): USD 400
Travel Ticket when moving to duty station: USD 200
Exit allowance (paid on completion of contract, for each month served): PLN 534.62
Annual Leave: 2.5 days accrued per calendar month
Certified Sick Leave: 30 days
Uncertified Sick Leave: 7 days
Learning Leave: 10 working days per consecutive 12 months
Maternity Leave: 16 weeks
Paternity Leave: 10 daysApplication Process:

If you are interested in this opportunity, please do not hesitate to apply. We encourage you to share this vacancy announcement with anyone within your network who may also be interested.Here is the application link: https://app.unv.org/opportunities/1717917571294464
praca
autor: baba_jaga dnia 08 stycznia 2023 o 12:18
Facella
Na umowę zastępstwo jest mniej chętnych (często nie ma żadnych chętnych !), więc jest to większa szansa, żeby w miarę szybko gdzieś się zaczepić. I zyskać czas, żeby na spokojnie szukać czegoś bardziej na stałe.

Jeśli w ogłoszeniu jest wskazana umowa na zastępstwo, wówczas wystarczy zadzwonić i zapytać jaki jest powód/ na ile planują zatrudnić.
Najczęstsze powody to:
-ciąża,
-urlop bezpłatny w związku z dostaniem się do KSAP (czyli jakieś półtora roku tamci pracownicy są "z głowy"),
-oddelegowanie, głównie za granicę (też z reguły dłuższe nieobecności 2-4 lat).

Z umowy na zastępstwo można też przejść na umowę normalną (jedno z moich doświadczeń).

Są również ogłoszenia gdzie wskazany jest termin "na okres projektu", też warto rozważyć.


A osoby, które rozważają zmianę miasta, mogą zorientować się w swoim lokalnym urzędzie pracy o bonach na przesiedlenie (nie jestem pewna czy to jest dokładnie ta nazwa), to może być pomocne finansowo w przeprowadzce.
praca
autor: baba_jaga dnia 07 stycznia 2023 o 22:11
branka, Sonika

Warto też sprawdzić oferty pracy w administracji publicznej.
Bez doświadczenia w ogóle, albo bez doświadczenia w adm. publ. - też są ogłoszenia na tego typu stanowiska.

Koniecznie trzeba przesłać to czego wymagają (np. kwestionariusz a nie CV, wszystkie wymagane oświadczenia) i podstawowym wymogiem będzie znajomość różnych aktów prawnych (dostępne w necie, więc trzeba sobie kilka razy poczytać).

Trzeba przeglądać BIP (biuletyn informacji publicznej), np. bip KPRM, bip urzędów miast.
Najczęściej mnożnik lub wynagrodzenie w PLN będzie wskazane w ogłoszeniu (w razie co dzwonić do HR i pytać o kwotę).
I lepiej nie zatrudniać się od 2 lipca i później, bo nie będzie "trzynastki" ^_^
Oczywiście czytać zakres obowiązków, bo w adm. publ. też jest/bywa praca w święta, weekendy, na wyjazdach (nawet tydzień-dwa), w nietypowych godzinach (chyba, że to nie przeszkadza).
Sporo jest ofert na umowę zastępstwo (ciekawa opcja na rozpoczęcie pracy w ogóle w adm. publ. lub w danym urzędzie, żeby się zorientować gdzie w nim faktycznie warto/chciałoby się pracować).
A jeśli macie znajomych gdzieś w administracji, to z reguły jest jakaś kasa w budżecie na umowy zlecenie (zwłaszcza teraz z początkiem roku), więc można popytać czy ktoś gdzieś w którejś instytucji nie poszukuje wsparcia.
Jakie AUTO, czyli czym i dlaczego jeździmy? ;)
autor: baba_jaga dnia 27 września 2022 o 23:17
Czy widzieliście juz może kontrolerów poczty polskiej robiących zdjęcia radia samochodowego celem wyciągnięcia kasy za abonament, bądź słyszeliście, ze ktoś dostał pismo w tej sprawie (plus naliczenie wstecz od daty zakupu auta) ?

A do osób z tegorocznymi umowami leasingowymi - czy macie w nich zapis o konieczności wniesienia opłaty za odbiornik przez użytkownika auta ?

---------

I kolejne pytanie związane ze zmianą definicji skrzyżowania od września br.
Macie może znajomych policjantów, żeby potwierdzić możliwość zarobienia mandatów i punktow (chyba jednych z wyższych w nowym taryfikatorze) za m.in. 1.wyprzedzanie z prawej "na skrzyzowaniu" i 2.za przekroczenie prędkości o choćby 20-30 km "na skrzyzowaniu", gdy np. jest jezdnia umożliwiająca zawracanie między 2pasmowymi drogami (np. w Wawie ul. Marymoncka na wysokości nr 107).
I jakie inne przecięcie drog należy teraz uznać za skrzyżowanie ?
Praca. Szukam/oferuję
autor: baba_jaga dnia 01 sierpnia 2022 o 19:45
Przekazuję do wiadomości zainteresowanych odpłatnym wolontariatem w świecie organizacji międzynarodowych w Polsce.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt,mogę przesłać CV do osób bezpośrednio związanych z poniższymi rekrutacjami.
Oczywiście, można też zarejestrować się przez portal UNV.


National UN Volunteer Assignments in Poland --> UNICEF

1. Supply/Procurement/Logistics Specialist

2. Human Resources Specialist

3. Administrative SpecialistRequirements: Candidates need to be nationals or residents in Poland, need to have at least three years of professional experience in related fields, and fluent in Polish, and be at least 27 years old for national UN Volunteer assignments.

Duration: 6 months (with possibility of extension)

As UN National Volunteer Specialist in Poland, you are entitled to receive:

Volunteer Living Allowance (Monthly): PLN 5874.92
Entry lump sum (one time payment) USD 400
100% Health insurance coverage
Travel Ticket when moving to duty station USD 200
2,5 Annual leave days per month
Exit allowance (for each month served, paid on completion of contract) PLN 489.58

You can check the full entitlements here: https://www.unv.org/become-volunteer


Professionals with the qualifications and experience required are invited to register (or update) their profiles on UN˚V’s web application system and apply (https://app.unv.org/).
Akcja „Ocalić Amortyzację" (wykreślenie usunięcia możliwości rozliczania w kosztach amortyzacji mieszkań)
autor: baba_jaga dnia 03 lipca 2022 o 20:47
https://mieszkanicznik.org.pl/akcja-ocalic-amortyzacje/

https://mieszkanicznik.org.pl/akcja-ocalic-amortyzacje-rozdzial-ii/

Mamy na forum osoby wynajmujące mieszkania, więc może je ta kwestia zainteresuje.


Przepisy Nowego Polskiego Ładu usuwają możliwość rozliczania w kosztach amortyzacji mieszkań z dniem 1 stycznia 2023 r.

Aby ochronić swoje prawa podatkowe i obywatelskie i zachować prawo zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych, powstała inicjatywa pod patronatem Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”, mająca na celu uzyskanie korzystnych wyroków sądowych dla indywidualnych osób i spowodowanie powstania przepisów przejściowych pozwalających dokończyć rozpoczęte amortyzacje. Całość sprawy od strony merytorycznej pilotuje doświadczony prawnik i doradca podatkowy Patryk Smęda ze spółki doradztwa podatkowego Magistri Tributorum spółka z o.o. (http://umowkonsultacje.pl/#nasikonsultanci ), powiązanej z Wynajmistrz.pl.


Rozliczasz w koszty amortyzację? Zobacz, jakie możesz podjąć działania w jej obronie (kolejne kroki zostały opisane w powyższych linkach).


Możesz również dołączyć do grupy na FB.
Członkowie grupy to osoby podejmujące wyzwanie – „ocalić amortyzację mieszkań’. Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/379733897506763
W tej grupie wymieniamy się naszym doświadczeniem. Zapraszamy osoby mogące wspomóc akcję w każdy możliwy sposób. Nagłaśniamy nasze działania! Nastawiamy się na akcję informacyjną, tak aby dołączyć do akcji jak najwięcej osób!
Camping i caravaning
autor: baba_jaga dnia 01 maja 2022 o 12:35
Rtk

Jesli pytasz o kempingi to polecam:
- Chlapowo - Alexa
- Ustronie Morskie - Pod Brzozami
- Karpacz - CAMP66.
Są też grupy kempingowe na FB, ale nie znam ich wystarczająco.

Chyba, że kręci cie bardziej odmiana na dziko/ vanlife, rozpowszechniana w Polsce od kilku lat. To z fajnymi miejscówkami od ludzi będzie ciężko - wskazanie lokalizacji oznacza niestety miejsce wkrótce rozjechane, zaśmiecone, zas*rane i w rezultacie niekiedy zablokowane/ zamknięte. Możesz zerknąć jak ludzie miejsc szukaja, np. na youtube kanaly polskie: kampermaniak, podrozovanie, foxesineden; finski po angielsku vantastic; ewentualnie z dziećmi w przyczepie to na kikiświat.
Bądź appka park4night.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 18 kwietnia 2022 o 22:15
A ja tylko przypomnę, ze jeśli pojawia się problemy z rodzinami zabranymi przez osoby indywidualne, to dla bezpieczeństwa wszystkich, a zwłaszcza ob.UA, najprostszym i najszybszym wyjściem będzie odwiezienie ich do punktów recepcyjnych utworzonych i koordynowanych przez wojewodów, sa otwarte 24h.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 12 kwietnia 2022 o 22:05
Sankarita
Standardowo Indie czy Pakistan to niemal w ciemno jada do UK. Aaaaaaale Pl ma ten plus, że jest w UE. Także ten tego 🙂
Filipinczycy mają w Pl raczej dobra renomę jako solidni pracownicy. Coś jak kiedys ob.UA (ale ci juz przed wojną zaczęli się kończyć jako dostawca masy taniej siły roboczej - coś jak Polacy w UK i IRE, ktorzy zaczęli ściągać rodziny, osiedlac się, zakładać firmy, ogólnie zaczeli wychodzic ze standardowego wyjazdu na saksy).

Dementek
OK, teraz czaje ze chodzi o dalszy tranzyt. To faktycznie juz nie idzie na aż taki żywioł jak na naszej granicy wschodniej, mimo że i nasze sluzby starają się te kwestie jednak ogarniac.
Ogolnie nawet w przypadku ludzi, wyjazd poza nasz kontynent europejski to już nie jest taka prosta sprawa - poniewaz ten proces wychodzi poza działalnośc prowadzona we własnym zakresie przez ngo'sy czy kościoły; do gry wchodza państwa ktore staraja się jednak trzymać swoich procedur, stad i kolejki przy ambasadach które codziennie mijam, wcale nie maleją.

Przy okazji jesli znacie cudzoziemców z państw trzecich w trudnej sytuacji zwłaszcza finansowej, to oprócz ich placowek dyplomatycznych - również Frontex ma uruchomiony fundusz ułatwiający powroty do krajów pochodzenia.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 11 kwietnia 2022 o 09:10
Majowa
A co sprawia, że jeszcze nie znalazła skoro jest aktywna i ogarnieta? Zakładając, że ma środki na to co jest obecnie dostępne na rynku.

Sankarita
W Pl mamy setki tysięcy cudzoziemców - imigrantów zarobkowych, w tym z krajów innych niż UA. Któreś ministerstwo, moze MRIPS lub MSWIA, publikowało info o rekordzie w 2021 - ok. 3 mln zezwoleń na prace i oświadczeń. Byłoby więcej, bo pracodawcy zgłaszają wolne wakaty, ale administracja w kraju czyli glownie urzedy wojewódzkie oraz polskie konsulaty za granicą nie mają wystarczającej liczby ludzi do przeprocesowania tej masy wniosków.
Do Pl ciągnie głównie Azja Centralna czyli co tam jest Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan (znają rosyjski, a rynek w Fed.Ros. nie jest dla nich tak dostępny jak kiedyś), Filipiny (gdzie działa jakaś państwowa agencja pracy, nie kojarzę jeszcze na jakich zasadach - moja lista "do przeczytania/ do analizy" jest dlùuuuuuuga a wojna w UA nie pomaga w jej skroceniu), trochę Indie Bangladesz (zwłaszcza przez agencje i rekruterow działających na Bliskim Wschodzie i w innych regionach swiata/ ogólnie rekrutacja przez FB i whatsapp to taki standard), poki co mniej Magreb i czarna Afryka bo oni maja wyrobione kanały do zachodniej Europy (umowy, kolonie, inne), zobaczymy czy Turcja sie na nas skusi mimo że normalnie ciągną do DE - no ale mają teraz problem gospodarczy u siebie.
Oczywiście większość to prace proste i za min krajowa obecnie 3010 zł brutto. Zakłady przetwórstwa żywności, ubojnie i patroszenie ryb, całoroczne (np. Pieczarki) i sezonowe prace w rolnictwie, transport głównie kierowcy z kategoria C i CE, logistyka i magazyny, wszelkie pakowanie i konfekcje, budownictwo, trochę gastronomia i hotelarstwo, usługi sprzątania, zakłady utylizacji i segregacji śmieci.
Ale i z kwalifikacjami np. Spawaczy itp. Są pojedyncze firmy, agencje zatrudnienia czy outsourcing które zatrudniają po kilka tysięcy osób. W niektórych regionach są kampanie promocyjne związane z przyjazdem dużych grup cudzoziemców żeby nie było wrogich reakcji, np Police Hyundai w zach-pom.
Cudzoziemcy są jednak głównie poza miastami stąd ich tak nie widać. Byłoby więcej pracowników zza granicy ale jak wspomniałam w niektórych miastach czeka się kilka miesięcy na zezwolenie, tak samo w niektórych państwach na wize. Plus pracodawcy mają problem z kwaterunkiem dla takiej liczby pracownikow w regionach (biora całe hotele/ hostele, budują/ adaptuja swoje lokale na pokoje, rynek kwater pracowniczych jest w Polsce w rozkwicie wiec jak macie dom w okolicy zakładów to można zarobić 10-20 tys. Zł miesięcznie). Plus dotychczas z Pl wyjechało ok. 300 tys. Ob.UA.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 11 kwietnia 2022 o 07:31
Kopyciak
Nie wiem skad jesteś, ale najszybciej to telelon lub pojechać osobiście do tzw. miedzynarodowego hub, z którego odjeżdżają autokary za granicę np. kolo Warszawy będzie to Expo w Nadarzynie.l sprawdzić czy i na jakie kierunki/kraje zbierają ludzi na wyjazd w pełni zorganizowany.

Gaga
To nie jest standardowa sytuacja stąd nie tylko nikt się nie przejmuje brakiem znajomości jezyka, ale wręcz ten brak zakłada (i prawidlowo).
Jak pisałam wyżej zorganizowane oferty z zagranicy to najczęściej all inclusive łącznie z nauką języka dla dorosłych i dzieci.

Ogólnie, obecna sytuacja stanowi idealną okazję do wyjazdu za granicę, w tym w szczególności dla osób które dotychczas nie miały na wyjazd finansów, nie znają języka, nie mają znajomości. Plus obecnie (jeszcze) są pozytywnie przyjmowane.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 10 kwietnia 2022 o 21:15
Dementek
Specustawa obejmuje wyłącznie Ukraincow i ich rodziny.Wśród nich pełne rodziny (czyli z mezczyzna w wieku poborowym) wypuszczane są przez ukraińska straż graniczna wyłącznie jeśli rodzina ma dzieci troje i więcej lub mężczyzna ma stwierdzona niepełnosprawność (ale już np. z nogą w gipsie to mezczyznom nie pozwalaja wyjezdzac).

Natomiast, specustawa NIE obejmuje obywateli państw trzecich (czyli innych niż UA i ich rodziny). Ci mają prawo wjechac do Pl, a następnie mają obowiązek w ciagu 15 dni zorganizowac sobie powrot do własnych krajow, we własnym zakresie lub przy wsparciu swoich placówek dyplomatycznych. Placówki dyplomatyczne mają obowiązek zająć się swoimi obywatelami, co przynajmniej część czyni (sciagneli dodatkowy personel do Pl, wspieraja finansowo swoich obywateli, organizują zbiorowe transporty dla swoich obywateli i inne wsparcie). Odpowiednie służby polskie tez działają w terenie. A to ze cześć cudzoziemcow z krajow trzecich usiłuje robic z siebie uchodźców (w odniesieniu do def. Z konwencji genewskiej) i ofiary rasizmu polskiego, no cóż wykorzystują sytuacje - ktoś słyszał żeby np. Japończycy, Amerykanie, Francuzi uciekający z UA lamentowali ze są uchodźcami i nie chcieli wracać z Pl do swoich krajów?
Poza tym, trzeba pamiętać że studia w krajach ościennych UE/Schengen czyli np. UA lub Turcja i później kontynuacja studiów lub Erasmus w np. Pl to jedna z form legalnego przedostatnia się do UE/Schengen.
W samej Pl mamy obecnie prawie 150 uczelni wyższych prywatnych (oprocz publicznych uniwersytetów, akademii i politechnik), które otrzymały zezwolenie MSWIA na przyjmowanie zagranicznych studentów na studia.
Przy okazji, z tego co obserwuje to cudzoziemcy z Afryki w UA byli glownie studentami, natomiast Azja czy Azja Centralna to głównie do pracy, zwłaszcza Azja Centralna bo kryzys w Fed.Ros. odciął im mozliwości zarobkowania. w Fed.Ros

A co do zwierząt to nie wiem jakie nie są wpuszczane ? Bo małe to ja widzę czyli psy koty papuzki - są szczepione i chipowane, dostają paszporty od naszych służb weterynaryjnych.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 10 kwietnia 2022 o 20:37
Kanie
Nie trzeba się w ogole nagimnastykowac, by pojechać do DE. Wystarczy w punkcie recepcyjnym wsiasć do podstawionego autokaru (my sugerujemy raczej te opcje aniżeli indywidualnych wolontariuszy-cudzoziemcow zabierających swoim autem, ze względu na większe bezpieczeństwo). Plus faktycznie w DE, CHE, IT, LT, ES, krajach nordyckich oferowany jest tzw. all inclusive czyli nie tylko socjal, ale też szkoła, praca, nauka języka dla całej rodziny, wsparcie z dokumentami i psychologiczne.
I gdyby to były pełne rodziny, to byłoby więcej chętnych.
Ale! To nie sa pełne rodziny. Nie dość, że Ukrainki są same z dziećmi, zazwyczaj same są bardzo młode, większość w ogóle nie zna angielskiego (mocno mnie to zszokowalo, nie mają obowiązku w szkole?), wiekszosc pierwszy raz wyjechala za granice, chcą zostać blisko granicy i raczej w Pl, wiele kompletnie nie ma pomysłu na zycie tym bardziej gdy same z dziećmi trafiły do obcego kraju, i co najmniej cześć wydaje się dość niesamodzielna. Boją się wyjechać. I czekają albo na połączenie ze swoimi mezami, albo na powrót do UA (niektóre razem z dziećmi z naszych punktów wracały na UA).

A co do roszczeniowosci i różnych trudnych sytuacji. Jest niezły projekt w radiu "jak pomagać, jak nie pomagac", w którym wyjaśniają konieczność stawiania granic czasowych, finansowych, obowiązków, a w razie konieczności odwiezienia rodziny do najblizszego punktu recepcyjnego.
Na punkty tez zgłasza się sporo osób chętnych, by kogoś do siebie wziąć. Ale przeprowadzając z nimi wywiady jest oczywiste, że większość nie ma pojęcia, że to oznacza wzięcie ludzi i w pełni zajęcie się nimi (w tym konieczność wzięcia urlopu i raczej też wszelkich kosztów na siebie, i że to nie jest np. kolezanka-zabawka dla wnuczki, ani nie jest to okazja na dorobienie - nawet jeśli może dostanie się te 40zl/ dobe/ osobe).
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 30 marca 2022 o 13:36
W związku z sytuacją w UA pojawily się oferty pracy i wolontariatu w Polsce dla organizacji międzynarodowych:
UNHCR praca
UN volunteering
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 19 marca 2022 o 23:15
Osoby, które przyjmują ob.UA niech mają świadomość, że to u nich jest często pierwszy moment na chwile spokoju i przemyślenie konsekwencji podjętych decyzji. Ci ludzie są w stanie między -musze wywieźć dzieci -zostawiam cześć rodziny w tym niekiedy cześć dzieci -chce wrócić na UA nieważne do czego, ale kiedy będzie sie dało (to powoduje u wielu decyzję o zostanie w Pl) -często na szybko podjęta decyzja do którego miasta/ kraju jada.
Do granicy jada pod presją olbrzymią. Na granicy muszą pilnować dzieci,bagaży, zwierząt, dokumentow, siebie nawzajem. Tu i w centrach recepcyjnych mają ogarniete wszystkie podstawowe potrzeby, ale też muszą podejmować decyzje gdzie jada dalej, wówczas można ogarniac transporty zbiorowe i indywidualne, oczywiscie z rejestracja i weryfikacja organizacji i kierowców przez służby. Tu też zdarza się pierwsze zalamanie zwłaszcza fizyczne- zaslabniecia, kardiologia i inne. I dopiero pozniej (raczej) trafiaja gdzieś na dluzej i zaczyna się weryfikacja i planów i decyzji. W centrach jest duża rotacja, ale to sa indywidualne potrzeby czy ktoś chce żeby go wysłuchać.
W całym chaosie jest niezła współpraca między wszystkimi służbami i administracja na różnych szczeblach. I to mimo tego że non stop jest rotacja personelu - 12 godz, 24 godz, tydzień na miejscu, oczywiście całą dobę.

Problemy które nam spędzają sen z powiek na juz to czy nie bedzie bombardowan we Lwowie bo tam jest masa migracji wewn. Oczywiście rozładowanie kolejek wnioskow w roznich instytucjach - jest olbrzymi ruch wewnątrz jednostek i mnóstwo mobilnych zespolow i delegacji, póki co na zasadzie wolontariatu. Jest konieczność wsparcia ob.UA w podejmowaniu decyzji wyważając jednocześnie ich roszczenia przy delikatnym przypomniemu ze to nie wyjazd na wakacje do hotelu 5* i brak np zmywarki w mieszkaniu nie jest powodem do fochów.
Niepokoj jest tez w związku z pomysłem zmiany legislacji przez wykreślenie słowa 'bezpośrednio' ze specustawy, bo to może nam ściągnąć ludzi z innych krajów ościennych UA, do których uciekli.

Plus zostaje ogarnianie licznych osób, ngo, wolontariuszy, prasy. Ale ich wsparcie teraz najbardziej jest potrzebne w dużych miastach, bo małych miast UA unikają jak ognia mimo że z praca i zindywidualizowanym podejściem tam mają szanse szybciej ułożyć sobie to tymczasowe życie.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 14 marca 2022 o 15:21
Gaga
Granica otwarta, ale to nie jest rownaznaczne z brakiem kontroli, są kontrole na trasie, do niektórych krajów gros osób jedzie transportem masowym zorganizowanym np. Pociągi i tam sa odbierani. Ogólnie po 2014 i 2015 służby zwłaszcza mundurowe mają sporo doświadczenia.
Poza UE tez jada. Transport powietrzny tez wymysza inne zasady niż lądowy.

Facella
Niech spróbują ogarnąć zdjęcia kobiety i dzieci (monitoring wlasny, wspólnoty, inne), a następnie ogłaszać na forach, również ukraińskich, że są pilnie poszukiwani (oczywiście bez podawania info, ze to zlodzieje).

Obawa o handel ludźmi jest olbrzymia.
Próby zerowania przy niby bezpłatnym transporcie i inne problemy tez się pojawiają.
Podobnie jak i obawa o przekrety ze strony przybyszów - niektórzy żyjący i pracujący w Polsce Ukraińcy już się zgłaszają po dary, nie ma to jak okradac swoich.

Ogólnie trzeba pamiętać, ze pierwsze fale to była spora część ludzi ściągniętych do Polski przez znajomych i rodziny, wiec pomoc była trochę mniej potrzebna.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 14 marca 2022 o 13:04
Sankarita
Ten dokument, w którym władza chciała sobie zalegalizować swoją działalność quasi przestepcza :/ link wieczorem, chyba że ktoś wrzuci w międzyczasie.

Facella
Ośrodki dla uchodzcow to jeszcze się z Afganczykow nie zwolnily z tego co mi się obiło o uszy. I to mimo że otwarte zostały dodatkowe ośrodki (czy raczej przystosowane zostaly ośrodki innych jednostek).
Przypominam, że kwestia Białorusi tez hula. Może mniej problem na granicy z nielegalnym przekraczaniem, ale proces wizowy - w tym wizy humanitarne jest nadal w pelnim rozkwicie.

Na pierwszej linii jest Straż Graniczna, wiec nie jest to pełna samowola w przekraczaniu.
Cudzoziemcy z krajów trzecich powinni wrócić do swoich krajów.
A wyjazd Ukraińców poza Polskę to jest najpierw kwestia sprawdzenia kto może, na jakiej podstawie i czy najpierw nie jest konieczna wizyta w ambasadzie UA w Polsce np. Celem umieszczenia danych dzieci w paszporcie rodzica.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 14 marca 2022 o 08:20
<br>
Niemniej jednak - jak tam u was po miastach? Podobno przyjęliśmy ponad milion. Coś się w ogóle dzieje w administracji tj. ludzie zaczęli jakieś wnioski do urzędów składać czy na razie jeszcze zamieszanie?

Sankaritarina,

Dotychczas wnioski to ewentualnie składali o ochronę międzynarodową (status uchodźcy lub inny), co dla większości osób jest nieopłacalne.

Administracja związana z obszarem migracji, obronności i licznych innych jest zajechana od początku. Natomiast, są to obszary, które dotychczas nie miały wpływu na Polaków.
Dopiero nowa legislacja z zeszłego tygodnia wprowadzi zmianę, ponieważ umożliwi Ukraińcom wejście do polskiego systemu - i to już Polacy odczują. Tu polecam zapoznać się z zeszłotygodniowym dokumentem, żeby zrozumieć gdzie pojawią się obszary problematyczne.

- zdrowie - dotychczas pomoc medyczna była udzielana na granicy i w ośrodkach recepcyjnych, ale obecnie Ukraińcy będą mogli korzystać z polskiego systemu. Ponadto, pociągami "medycznymi" są przywożeni pacjenci dorośli i dzieci z ukr. szpitali, osoby z niepełnosprawnościami, niepełnoletni z domów dziecka.

- edukacja na różnych poziomach - w zeszłym tygodniu zaczęły się pytania rodziców do szkół i przedszkoli, na razie wprowadzany był dość idiotyczny pomysł wdrażania (jak i przez kogo?) pojedynczych uczniów do normalnych klas. Na szczęście zaczynają być jednak tworzone osobne oddziały dla dzieci ukraińskich, a także pracuje zespół polsko-ukraiński, żeby umożliwić tym dzieciom naukę w systemie ukraińskim. Wsparcie psychologiczne (nawet pomijając barierę językową) to nie wiem jak fizycznie zostanie zapewnione.
Przy okazji, pytanie jaki jest plan, by zapobiec potencjalnej epidemii odry (na razie mówi się o ok. 0,5 mln dzieci ukraińskich, które wjechały do Pl).

- administracja na poziomie gminy (PESEL) i wojewodów (pobyt/ zezwolenie na pracę), jak coś potrzebujecie, to warto się tam udać dziś/jutro (zwłaszcza jeśli potrzebujecie paszport).
Od środy ma zostać otwarty system przyznawania PESEL, więc urzędy będą musiały przesuwać swoich pracowników z innych obszarów w ten. Już w zeszłym tygodniu słyszeliśmy, że z administracji centralnej mają być oddelegowane osoby do wsparcia tego obszaru.

- Oby faktycznie jak najszybciej udało się wprowadzić PESEL/ tymczasowy pobyt/ tymczasowe pozwolenie na pracę - przede wszystkich rozpoczęcie pracy i częściowe usamodzielnienie się uchroni nas (również tylko częściowo) przed katastrofą finansową. Wśród przybyłych są przedszkolanki, nauczycielki, starsze osoby, nastolatki - pozostałe osoby dorosłe, które pójdą do pracy powinny się na nie zrzucić finansowo i w ten sposób zapewnić opiekę dla dzieci, które nie znajdą miejsca w żłobkach, przedszkolach, świetlicach (nie, żeby one pustkami dotychczas świeciły). Miejmy nadzieję, że administracja centralna i/lub lokalna będą również w stanie pilnie pozyskać środki z choćby UNICEF/UNHCR.

- rynek mieszkań do wynajmu i ceny no to chyba każdy sobie może wydedukować co się zadzieje przy takich pobycie.

itp.itd.

Przerzucenie części ludzi dalej na Zachód, to nie jest takie hop siup, bo różne kraje mają w obecnej sytuacji różne podejście jeśli chodzi o ułatwiony (bądź nie) przyjazd bez wiz/ bez ważnych paszportów, a i dostęp do choćby Ambasady Ukr. w Polsce przy tej masie stanowczo nie jest "od ręki".
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 06 marca 2022 o 19:55
kotbury

<br>
<b>baba_jaga,</b> To reguluje konwencja w sprawie uchodźców a nie ich przynależność do UA. A konwencja mówi wyraźnie - jak spierd...sz przed wojną to zatrzymujesz się w pierwszym=najbliższym twemu krajowi kraju, w którym wojny nie ma. I BASTA.<br>


Ja odnosiłam się do wystąpienia o status uchodźcy, a Ty - jak mniemam z powyższego - odnosisz się do kwestii wpuszczenia ich do Polski.


Konwencja Genewska z 1951
Art. 1 (...) Określenie terminu "uchodźca"

osobom, które spełniają warunki przewidziane w punkcie 2 niniejszego ustępu;
3. w rezultacie zdarzeń, jakie nastąpiły przed dniem 1 stycznia 1951 r., oraz na skutek uzasadnionej
obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do
określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa,
którego jest obywatelem, i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego
państwa, albo która nie ma żadnego obywatelstwa i znajdując się na skutek podobnych zdarzeń,
poza państwem swojego dawnego stałego zamieszkania nie może lub nie chce z powodu tych obaw
powrócić do tego państwa (...)


Wpuszczenie do Pl, weryfikacja tożsamości i korytarz celem powrotu do własnego kraju - to oczywiste, ale już status uchodźcy niekoniecznie - mają swój kraj, do którego powinni wrócić oraz placówki dyplomatyczne swoich krajów mają obowiązek się nimi zająć
(oczywiście jest trochę problemów, m.in. finanse, ewentualny brak dokumentów oraz fakt, że kraje z Afryki (wyłączając Afr. Płn.) mają w Polsce mało przedstawicielstw, zresztą podobnie jest z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi w krajach
Afryki - sporo zostało zamkniętych).

Działają już infolinie dla tych obywateli państw trzecich:
https://www.gov.pl/web/ua-en/embassy-hotlines-for-third-country-nationals-who-have-fled-from-ukraine-to-poland


Aktualności są również na portalu Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
https://www.facebook.com/udsc.gov/


--------Ogólnie, Ukraińcy powinni koniecznie zweryfikować kwestie pobytowe uwzględniając swoje plany i możliwości.
Status uchodźcy może się dla nich okazać niekorzystny:

- brak możliwości opuszczania terytorium Pl (jeśli ktoś chce/ może jechać do innych krajów bo rodzina/ znajomi/ chęć/ możliwość to lepiej niech wybierze inną opcję niż status uchodźcy w Pl/ Londyn ułatwił opcję łączenia rodzin, inne kraje trzebaby sprawdzić)

- brak pozwolenia na pracę w czasie trwania procedury, zasiłki a i owszem (ale dotychczas były jednak dość niskie).

Teraz sporo się dzieje w legislacji, więc najprawdopodobniej będą dodatkowe udogodnienia na pracę na zezwolenie/oświadczenie - jeśli chcą zostać w Pl oraz chcą/mogą pracować do byłaby korzystniejsza opcja.Tu mogę dodać, że jeśli znacie Ukraińców z branży IT - to Ukraina została ostatnio przyłączona do programu Poland Business Harbour - który traktuje ten rodzaj zezwoleń na pracę i ogólnie pobytu w sposób priorytetowy dla pracownika oraz jej/jego rodziny.

https://www.paih.gov.pl/20210714/poland_business_harbour


Część Ukraińców odnalazła się też w swego rodzaju "blękitnym oceanie", jakim jest pośrednictwo pracy dla pracowników z Azji Centralnej (Ukr. znają już polskie realia i j. rosyjski, i aktywnie ściągają pracowników z Azji Centr., którzy również komunikatywnie znają rosyjski).


--------

Pojawiła się też informacja o ciekawym wycieku 26.02 artykułu mającego ukazać się w rosyjskiej RIA Novosti - Pyotr Akopov, z której wynika, że całe terytorium Ukrainy było z góry brane pod uwagę.

wersja rosyjska, którą udało się zachować przed usunięciem jej przez Rosjan (trzeba przekleić cały poniższy adres, coś mi się rozwala w linku, w razie co - we francuskim tłumaczeniu na dole strony jest link do wersji ros.)
https://web.archive.org/web/20220226224717/https://ria.ru/20220226/rossiya-1775162336.html

tłumaczenie na francuski
https://www.fondapol.org/decryptage/la-russie-na-pas-seulement-defie-loccident-elle-a-montre-que-lere-de-la-domination-occidentale-mondiale-peut-etre-consideree-comme-completement-et-definitivement-revolue/
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 03 marca 2022 o 12:28
Gaga
Ściągamy tysiące ludzi z innych krajów, w szczególności z Azji Centralnej (mają komunikatywny rosyjski, ale kultura i religia od naszych daleko) , Azji pld- wsch (patrz choćby Police kim pracuja) czy trochę z Afryki. Brakuje to ludzi w administracji do przerobienia wniosków.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 01 marca 2022 o 08:00
Becia23
To ze osoby z Afryki lub inni cudzoziemcy nie mogą wnioskować o status uchodźcy to fakt. Bo chociaż uciekają z kraju ogarnietego wojna, to nie są obywatelami UA (chyba że mają obywatelstwo UA). Wiec potrzebują tylko korytarza przez Polske, żeby wrócić do własnego kraju. Chyba ze na szybko zostanie wprowadzona jakaś zmiana w legislacji.
Ukraina
autor: baba_jaga dnia 28 lutego 2022 o 20:40
Cudzoziemcy przebywajacy na Ukrainie (w tym studenci z krajów Afryki) mimo braku wizy krajowej Pl lub wizy Schengen mają, z tego co pamiętam, poczatkowo do 15 dni pobytu w Polsce żeby zorganizować swój powrót do własnego kraju (organizacja samodzielnie lub przez ambasade/ konsulat swojego kraju).
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 04 lipca 2021 o 14:27
Nie da się edytować powyższego postu, więc jeszcze małe rozszerzenie jako że nadal staram się zrozumieć granice, np. m.in. między obecną wiedzą a indywidualnymi odczuciami/ twierdzeniami.

Zgodnie z dzisiejszą wiedzą (genetyka, anatomia przy urodzeniu):
kobieta - w zgodzie ze swoim ciałem to kobieta biologiczna
mężczyzna - który twierdzi, ze jest kobietą - należałoby rozumieć że mówi nieprawdę jeśli posiłkujemy się obecną wiedzą
mężczyzna - który czuje się kobietą i dąży (lub nie) do tego by fizycznie się do kobiety upodobnić - jeśli nie jest to "stwierdzenie faktu" a jego odczucie to ewentualnie jest już jakiś punkt wyjścia do rozmów. Pytanie czy i jak można pomóc osobie, którą w życiu dotknął tego typu dramat. I kolejne pytanie czy uszczęśliwienie tej osoby ma oznaczać pójście aż tak daleko, że społeczeństwo czy raczej jego normy społeczne mają zostać wywrócone do góry nogami. I gdzie jest zasada wzajemności - ja nie dyskryminuję innej osoby, ale i ona nie dyskryminuje mnie.

I kolejne pytanie, jakie inne odczucia należy przyjąć bez pytań za "fakt" ?
- jeśli ktoś za rok/ miesiąc stwierdzi, że już nie jest transkobietą tylko np. osobą niebinarną, albo meżczyzną
- a czy jeśli osoba pełnoletnia powie, że czuje się nastolatkiem, to też należy to przyjąć bez pytań (zwłaszcza jeśli np. okazałoby się, że osoba jest ścigana prawem, a niepełnoletniość ją w jakiś sposób chroni)
- a jeśli Polak powie, że czuje się nie wiem Francuzem/ Brytyjczykiem/inne to też należy to przyjąć bo tak mówi i przyznać im obywatelstwo, mimo że fakty wskazują na coś innego ?

Czy są jakieś granice ?
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 04 lipca 2021 o 10:52
Kwestia osób trans i ich praw tak dalece ingeruje w liczne i różne obszary życia, że oczekiwałabym publicznych debat i dyskusji na ten temat (lekarze - np. psycholodzy, endokrynolodzy, urolodzy, chirurdzy, logopedzi, ale też etycy, prawnicy, i kto jeszcze mógłby się wypowiedzieć - byle nie politycy, bo tylku syfu jak zawsze narobią).
Może niektórzy wolą bez refleksji powiedzieć na tę kwestię tak lub nie, albo sobie na boku prychać.
Ale ja chciałabym zrozumieć czy to jest tylko dramat danej osoby, która urodziła się w ciele z niewłaściwą płcią i co ja z mojej strony mogę lub powinnam (?) w tej kwestii zrobić (np. zwracać się do danej osoby jak sobie tego życzy). Ale także zrozumieć dlaczego jestem zmuszona do zachowań całkowicie sprzecznych z normami społecznymi (tak wiem, normy można zmieniać).

W Polsce chyba takich debat przed 2016 nie było ? (obecnie wiadomo jaki jest klimat).
Za granicą (UK, Kanada, inne) debaty szły często w stronę "jak mnie nie akceptujesz z moją obecną tożsamością to jesteś transfobem" albo spływał na adresatów hejt, mimo że zadawane są ważne pytania i konieczna jest odpowiedź jaki jest impakt na teraźniejszość, przyszłość, na dzieci.


Dopuszczenie osób trans do sportu (w szczególności zawodowego) to zabójstwo sportu kobiecego.
Nie uważam ani za normalne, ani tym bardziej za fair zachowanie narodowego komitetu olimpijskiego, który wydaje wprost polecenie albo zrzucenia wagi/zmiany grupy albo udanie się na sportową emeryturę, żeby zrobić miejsce dla sportowca trans (i ewidentne zwiększenie szans na medal olimpijski).

Female weightlifter told to drop weight or retire after trans athlete joins competitionTo także utrata stypendium dla sportowców na uczelniach czy ogólnie w sporcie.

A co w sytuacji jeśli Tyson/Gołota oznajmią, że utożsamiają się od teraz jako kobieta ? Tu już nawet nie o zasadę fair play będę się obawiać, ale żeby nie zabili swojej rywalki.

A sporty, zwłaszcza indywidualne dyscypliny gdzie do ugrania jest bardzo duży pieniądz, np. tenis ziemny.
Sport nie jest niestety wolny od osób nieuczciwych. A im wyższe nagrody, tym bardziej trzeba uważać.

W którymś wywiadzie ktoś poddał ciekawy pomysł w kwestii sportu - żeby utworzyć igrzyska na wzór tych dla osób po transplantacji.
Wówczas nie byłoby tak ordynarnego odarcia kobiet z możliwości wyrównanej rywalizacji (skupiam się akurat na kobietach, bo nie czarujmy się - w drugą stronę podobnego zagrożenia i dyskryminacji raczej nie ma).
Kolejna sprawa w życiu codziennym. W Polsce zmiana płci nie podlega jeszcze pod ubezpieczenie więc część osób w ogóle się tej procedurze nie podda.
Część, zwłaszcza ta w pełni świadoma zakresu zabiegów, licznych zagrożeń post oraz głębokiej ingerencji w ciało (która jedynie częściowo upodobni do ciała kobiety/mężczyzny przy czym nie zapewni w pełni ich funkcji / a genetyka i tak pozostanie nienaruszona), nie chce aż tak ingerować w swoje ciało.
Część jest w trakcie (kilkanaście zabiegów co może potrwać nawet kilka lat) albo jest w trakcie 12-miesięcznego tzw. testu życia - wówczas anatomia wyraźnie wskazuje na mężczyznę - ale kobiety mają lub będą miały obowiązek współkorzystania z przestrzeni wydzielonych dotychczas tylko dla kobiet (ponownie opieram się na kobietach, ponieważ mężczyźni są raczej pozytywnie nastawieni do współdzielenia przestrzeni).


Co w sytuacji gdy kobieta wchodzi sama lub z dzieciakami do wydzielonej dla kobiet przestrzeni publicznej (toalety, szatnie, sauna) - jak wbija się ze nią nastolatek lub dorosły facet to czy ma jeszcze prawo powiedzieć mu, że to nie jego miejsce (patrz: obowiązujące normy społeczne) ? Jeśli nastolatek/mężczyzna powie, że się utożsamia jako kobieta to kobieta straciła możliwość korzystania z tej przestrzeni - jestem wykluczona.

A szpitale (jak bardzo się personel nie stara, to jednak na oddziałach intymność nie jest najważniejsza)
A szkoły dla dziewcząt lub dla chłopców ?
A przestępcy i więzienia ? Transmężczyzna powinien trafić do więzienia dla mężczyzn ? Przeżyje tam ?


Ogólnie funkcjonuje wydzielenie części przestrzeni publicznej w zależności od płci.
Mamy zrozumiałe dla społeczeństwa normy społeczne, których uczy się dzieci od małego.
Czego niby mamy teraz zacząć uczyć dzieci ? sluchałam kilku wywiadów z osobami trans i niebinarnymi - naprawdę dziecko 4-letnie ma zdolność do zrozumienia pojęć, anatomii i do podjęcia decyzji, że jest niebinarne ?
Jeśli osoby niebinarne oczekują np. dodatkowej opcji w dokumentacji przy wyborze płci, to czy powinny zostać dla nich stworzone osobne wydzielone przestrzenie publiczne (szatnie, toalety, osobne sale szpitalne) ?

Nie wiem jakie mają podejście do tego tematu mężczyźni, ale zrównanie transkobiet z kobietami biologicznymi wygląda jak odarcie kobiet z godności, intymności, praw kobiet, ponowne wprowadzenie zagrożeń w dotychczas wydzielone przestrzenie.

I ogólnie co się w tzw. zachodnim świecie wyprawia od kilku lat, cancel culture, blm, woke culture, less white, multi-kulti ?
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 30 czerwca 2021 o 23:03
Facella
Dopuszczenie transpłciowej kobiety (m/k) do rywalizacji (podnoszenie ciężarów).
Założenie MKOl jest takie, że zmiana poziomu testosteronu (regularnie badany) oraz zmiana płci miałaby zrównoważyć fizyczną przewagę (mimo nadal istniejących różnic w kilku obszarach ciała, zwłaszcza gdy zmiana płci zachodzi po zakończonym okresie dojrzewania) nad kobietami (biologicznymi) i umożliwić podjęcie wyrównanej walki. W sumie to z jakiego powodu (wyłączając nomen omen jeździectwo) podzielono dyscypliny wiekowo, płciowo, wagowo, inne.
Szacunek względem innych, brak wykluczenia i dyskryminacji, zasada fair play - to już przestało obowiązywać wszystkie strony na zasadzie zasady wzajemności ? quo vadis świat ?
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 29 czerwca 2021 o 21:12
Odarcie igrzysk olimpijskich z podstawowej wartości jaką (dotychczas) było fair play.
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 24 czerwca 2021 o 08:38
majek, halo
W administracji nikt z niczego radośnie nie skorzystał.
Kierownicy urzędów administracji publicznej zostali zobowiązani do wydania pracownikom polecenia pracy zdalnej (z pewnymi wyjątkami) (w przeciwieństwie to sektora prywatnego, któremu sugerowano wysłanie pracowników na pracę zdalną). (rozporządzenie Rady Min. z listopada 2020 r.)

Nie wiem jakie macie wyobrażenie o funkcjonowaniu administracji publicznej w Polsce, ale laptopa to regularni pracownicy otrzymują ewentualnie wyjeżdżając na delegację. Spora część urzędów nie ma wystarczającej ilości sprzętu przy tak masowym przechodzeniu na pracę zdalną. Jest też duży problem z dostępem do systemów/ skrzynek mailowych na odległość (pewnie zależy gdzie, ale najczęściej mają takie dostęp wyłącznie osoby od naczelnika wzwyż oraz wyjątkowo osoby wyjeżdżające w delegację / problem z bezpieczeństwem danych itp. itd.).
Sytuacja wygląda podobnie z telefonami służbowymi (komórkami), regularny pracownik nie ma takiego narzędzia (na delegacje różnie raz się dostaje a raz nie). Telefony stacjonarne są przełączane na komórki prywatne pracowników (którzy btw powinni wyrazić na to zgodę ...), przy przełączeniu stacjonarnego na komórkę różnie bywa z możliwością przełączenia połączeń z centrali (zależy jak ustawiona). Pracownicy najczęściej mają/mieli dyżury i wówczas kto jest w biurze ogarnia nagrane wiadomości, dokumenty fizyczne i takie tam.

Nawet jeśli adm. publ. się zmienia, to jednak zachodzi to powoli. A i rząd obecnie mamy taki jak widać (btw skorzystanie przez regularnego pracownika z prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych może być powodem do zwolnienia dyscyplinarnego więc no ...).
Koronawirus
autor: baba_jaga dnia 13 czerwca 2021 o 22:17
Do osób mieszkających za granicą.
Czy w waszych lokalnych mediach pojawiają się dyskusje odnośnie nowych informacji nt. źródła wirusa, informacji z pozyskanych emaili Fauci'ego, prawdopodobnego współfinansowanie chińskich badań przez Us (możliwe, że również w ramach "gain of power", czyli w zasadzie broni biologicznej), nacisku na wystąpienie do Chin o odszkodowania.
Polskie media są jak śpiąca księżniczka więc cisza (wyłączając nielicznych tzw. niezależnych), we Francji też się dopiero budzą (no ale tam wybory i sporo innych problemów), o Chinach ciekawe informacje to najczęściej w australijskich i indyjskich mediach.
Narodowy Spis Powszechny
autor: baba_jaga dnia 16 maja 2021 o 21:28
Planujecie udział w NSP 2021 czy nie, obawiacie się o bezpieczeństwo danych czy nie, dla zainteresowanych ciekawe informacje o niezgodnych z prawem aspektach NSP.


NSP2021
(btw tytuł filmu dość niefortunny, bo akurat odmowa aktywna może pociągnąć za sobą konsekwencje)

I wskazane w filmie paragrafy:
KONSTYTUACJA
Art. 31.
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno
zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być
ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie
dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i
moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Art. 47.
Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia
oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Art. 51.
2. Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o
obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego
światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

USTAWA
o statystyce publicznej

Art. 8
[Zakaz zbierania danych wrażliwych w ramach badań statystycznych prowadzonych na
zasadzie obowiązku]
Dane osobowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 10 rozporządzenia Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób
fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego
przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o
ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej
"rozporządzeniem" nie mogą być zbierane na zasadzie obowiązku w badaniach
statystycznych prowadzonych z udziałem osób fizycznych.

Rozdział 8
Przepisy karne

Art.54. Kto narusza tajemnicę statystyczną, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art.55. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej wykorzystuje dane
statystyczne, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem pracy lub czynności na
zlecenie prowadzącego badanie statystyczne statystyki publicznej, podlega karze
pozbawienia wolności do lat 5.
Art.56.1. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem
faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do
lat 2.
2.W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.
Art.57. Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo
udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega
grzywnie.
Art.58. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego
terminu, podlega karze grzywny.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w
sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Artykuł 9
Przetwarzanie szczególnych kategorii danych osobowych

1. Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub
etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do
związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w
celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia,
seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby.
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: baba_jaga dnia 01 marca 2021 o 13:37
Przy zakupie z rynku wtórnego i cenie choć trochę poniżej rynkowej (można skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy) warto sprawdzić które banki zakwalifikują tę różnicę w cenie jako część wkładu własnego, wówczas nie trzeba mieć całości wkładu własnego w gotówce.
praca
autor: baba_jaga dnia 24 lutego 2021 o 13:28
Zmieniając temat na szkolenia pracownicze.
Ciekawe czy polski oddział c-c też zaserwował swoim pracownikom szkolenie tematyczne “try to be less white”.

[img][[a]]https://imageproxy.themaven.net/https%3A%2F%2Fimages.saymedia-content.com%2F.image%2FMTc5MTIzMzMyODI0NzA0MDQ1%2Ftry-to-be-less-white.png?w=1182&q=30&h=671&auto=enhanced&fit=crop&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5&fp-z=1&fp-debug=false[[a]][/img]
Koronawirus
autor: baba_jaga dnia 11 lutego 2021 o 16:34
Lubelskie - ktoś może potwierdzić sytuację z artykułów ?
37 osób w DPS zaszczepionych 1 raz, z artykułu wynika że większość zachorowała, od 2-3 lutego jest już 9 zgonów (25 %).
Czyli w przypadku osób z grupy ryzyka bez drugiej dawki to w zasadzie jakby w ogóle szczepieni nie byli.
Termin drugiej dawki ma być przesunięty, ponieważ czekają na ich wyleczenie - w sumie to dziwne, było gdzieś  mówione, że jak ktoś zachoruje po pierwszej dawce to cały proces miał być wznawiany a nie kontynuowany.

Ciekawe też jak to się ma do strategii brytyjskiej, gdzie zdecydowano się maksymalnie przesunąć drugą dawkę szczepień by umożliwić wyszczepienie 1 dawką maksymalnie dużej liczby osób.


Lubelskie Ognisko koronawirusa w domu seniora

Lubelskie Koronawirus
Czytelnia
autor: baba_jaga dnia 27 stycznia 2021 o 13:30
Czy możecie polecić zagraniczny serwis w stylu legimi ?
Dostęp do ebooków i audiobooków (z naciskiem na ebooki) i koniecznie zagraniczny.
Dostęp do literatury pięknej, faktu, reportaży, naukowej.
M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)
autor: baba_jaga dnia 17 stycznia 2021 o 15:27
Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o remonty, więc mnóstwo rzeczy mnie zaskakuje, proszę się nie śmiać 🤣 . Myślałam, że jak we własnym mieszkaniu będę chciała wymienić kaloryfery, to kupię nowe, wezwę eksperta i gotowe. Okazuje się, że potrzebne są jakieś zgody spółdzielni i takie tam, więc chyba na razie odpuścimy temat. Macie może pomysł na zakrycie tych obrzydliwych kaloryferów? Mam podobny problem co (chyba) budyń, nie mam żadnych parapetów i pomyślałam, że może jak schowam te obrzydlistwa za jakimiś ładnymi drewnianymi stelażami, to będzie lepiej. Okno ciągnie się przez całą długość pomieszczenia, więc może i ten "mebel" też zrobić taki długi? Kaloryferów nie używamy w ogóle, jesteśmy "zimnolubni", więc nic nie szkodzi, że będą schowane. Na tej ścianie, gdzie jest tyle kontaktów, będzie kuchnia.Fin
Sprawdź z fachowcem czy nie da się zamrozić rur/gałązek przy grzejnikach (bez zamknięcia dopływu w całym pionie).
Jeśli się da to wówczas nie potrzebujesz zgody spółdzielni - bo w spółdzielni musisz prosić o zamknięcie dopływu w pionie, więc odcinasz sąsiadów (przy obecnych warunkach pogodowych spółdzielnia na pewno się nie zgodzi).
Aborcja - dyskusja
autor: baba_jaga dnia 07 listopada 2020 o 14:25
Czy natknęliście się gdzieś na merytoryczną dyskusję w tym temacie ale dotyczącą etapu dorosłości tych dzieci i ich przyszłości w kontekście braku opiekuna prawnego ?
Ewentualnie czy ich etap dorosłości jest w prawnie określony ?

Co się dzieje, gdy docierają do etapu dorosłości a jednocześnie:
- nadal wymagają całodobowej opieki,
- gdy są w sytuacji bez możliwości podjęcia pracy,
- gdy nie mają pełni praw i/lub są ubezwłasnowolnione
- gdy umrze rodzic/opiekun prawny - w końcu zgodnie z naturą dziecko powinno rodzica przeżyć - to wydaje się być początkiem jeszcze trudniejszego/tragicznego losu.

Co się dzieje, gdy osoba mająca prawnego opiekuna zajdzie w ciąże ? Sterylizacja w Polsce (m/k) jest zabroniona a z kolei dalszy rozród tych dzieci jak najbardziej możliwy - więc czy prawo wymusza na opiekunie prawnym przyjęcie odpowiedzialności za kolejną osobę ? (niedawno w "7 metrów pod ziemią" był ciekawy wywiad z panią profesor mającą córkę z ZD i przemyśleniami m.in. w tej kwestii jako że dziewczyna właściwie chce mieć dziecko)

Pamiętam wypowiedź Jakiego obawiającego się właśnie o przyszłość jego dziecka z ZD i wspominającego o chęci/konieczności utworzenia specjalistycznego ośrodka, żeby zabezpieczyć ich przyszłość. Ale w jaki sposób zabezpieczy tam dziecko po swojej śmierci - budując sieć rodziców w podobnej sytuacji ?


I czy jest prawnie określona sytuacja opiekunów w przyszłości, bo z mediów wynika że nie. Tzn. nie pracują - więc nie będą mieli emerytury, zasiłki na dziecko niepełnoletnie niemal wymuszają brak pracy (nawet dorywczej).
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: baba_jaga dnia 08 czerwca 2020 o 18:45
Czy w Michałowie-Grabinie pojawił się może nowy pensjonat/ przy-domówka ? Ostatnio mijam tam małe stadko na łące.
Nie chodzi o żadną z 2 stajni przy skrzyżowaniu Kwiatowej z Leśną.
To było w głębi przy skrzyżowaniu Kwiatowej z Żywiczną.
Podróże
autor: baba_jaga dnia 06 grudnia 2019 o 13:46
Czy wyrabial ktoś międzynarodowa książeczkę szczepien tzw. żółta książeczkę?
I czy trudno było/długo trwalo dotarcie do historii szczepien?
Praca. Szukam/oferuję
autor: baba_jaga dnia 20 października 2019 o 22:03
Grzecznościowo oferta wolontariatu.

Katowice - wolontariat podczas Światowej Konferencji Antydopingowej WADA 2019 w Katowicach - 3-8.11.2019 r.
Niezbędny język angielski, inne języki mile widziane.

Podstawowa informacja na stronie UM Katowice:
https://www.katowice.eu/miasto/aktualnosci?ItemID=3767&ListID=d5dea5d0-1093-414a-ab2a-4a83b293cb9e

Formularz zgłoszeniowy:
https://docs.google.com/forms/d/1BR_CgkPhRg6082lga1UulOxBOB_MOA3t_uEEqOqVD2I/viewform?edit_requested=true

Rozmowy pogonionych przez moderację i na każdy dowolny temat - OT nie istnieje
autor: baba_jaga dnia 27 lipca 2019 o 18:25
EDIT: Bez względu na to, czy po studiach czy bez. Osoby bez studiów też są potrzebne w społeczeństwie i też powinny żyć godnie, jeśli rzetelnie pracuje.

Jasne, tak samo jak potrzebni są po prostu pracownicy, bo nie wszyscy zostaną kierownikami - a co za tym idzie droga awansu dość szybko dotrze do sufitu, i co wówczas ?
Nic mnie tak w firmach nie irytuje (zwłaszcza korpo) jak brak pomysłu na rozwój w ścieżce eksperckiej (która mnie na przykład wyłącznie interesuje).

Dla mnie awans i podwyżka to nie są synonimy.
I tak, podwyżka może/powinna być oczywistym wyborem ze względu na sprawniejsze wykonywanie zadań zleconych w ramach zakresu obowiązków czy w związku z inflacją. "Twój" mechanik samochodowy, przychodząc do pracy pewnie nie będzie potrafił prawie nic, a za np. 5 lat będzie w stanie powiedzieć co jest do naprawy po włączeniu zapłonu. Na podwyżki płac nie tylko powinien czekać, ale wręcz się o nie we właściwy sposób i we właściwym czasie upominać. Z awansem już inna sprawa, może w serwisach można być specjalista/ starszy specj. Kierownikiem wszyscy nie zostaną. I pytanie czy ten mechanik w ogóle chce być kierownikiem.
Natomiast awans to jest bądź rozszerzenie bądź pełna zmiana zakresu zadań - w przypadku kierownika umiejętności techniczne mogą być wręcz zbędne - wszak zadania deleguje i weryfikuje i raportuje, a nie bezpośrednio wykonuje (przydać się natomiast mogą przy nielicznych nieuczciwych jednostkach).

Jeśli chodzi o rozwój i wprowadzanie zmian, to od dłuższego już czasu obserwuję takie parcie w firmach (a nawet administracji rządowej) na "improvement", że głośno przy szefie bym o braku tego typu możliwości nie wspominała - w moich dotychczasowych środowiskach byłabym w pewnym sensie skreślona. Może po prostu ty i znajomi macie możliwość pracy w spokojniejszych miejscach.
W poprzednim miejscu pracy miałam fantastyczną okazję wprowadzania zmian i doskonalenia procesów - nie powiedziałabym nie na taki zawód lub wyłączny zakres obowiązków. Ale z doświadczenia wiem, że to bardzo zależy od osobowości - niektórzy chcą wykonać pracę zleconą od-do (ale to jest problem dla firmy co z nimi zrobić - wymuszać rozwój, szkolenia, zmianę zakresu ), a inni mają nadwyżki czasu/ciekawości/chęci na dodatki.
Rozmowy pogonionych przez moderację i na każdy dowolny temat - OT nie istnieje
autor: baba_jaga dnia 27 lipca 2019 o 17:41
Sivrite
Rzetelne wykonywanie zadań to jest obowiązek wynikający wprost z podpisanej umowy o pracę i niesłychane jest dla mnie ile osób nawet tego nie realizuje.
Nagroda, podwyżka pensji czy awans jest za coś więcej.
A czym jest to więcej, to już do potwierdzenia w danym środowisku.
Rozmowy pogonionych przez moderację i na każdy dowolny temat - OT nie istnieje
autor: baba_jaga dnia 27 lipca 2019 o 17:11
Sivrite
Zawodowo skręcę w trochę inny kierunek: w przypadku pracy etatowej (celowo pomijam własną firmę) nie priorytetyzuj ciężkiej pracy jako takiej - z perspektywy czasu widzę, że gdy sama zaczęłam pracować to 'pracuj ciężko' to była ta rada, której nie powinnam była przyjmować bez szerszej perspektywy (której w moich środowiskach brakowało, może ze względu na czasy).
Pracować warto przede wszystkim mądrze i z choćby najprostszym zarysem przyszłości (prywatnej i/lub zawodowej, oraz może też pomysłem kiedy chciałabyś przejść na emeryturę - albo po prostu przestać pracować na zasadzie "bo muszę-jeść się chce"😉.
A jeśli pracować mądrze będzie oznaczało, że okresowo masz pracować ciężej ale z realną perspektywą postawienia kroku w stronę realizacji swoich planów - to jasne, jestem za! Przykład: w jednej z moich poprzednich firm ludzie pracowali przez kilka miesięcy wszystkie 7 dni w tygodniu - przy czym w weekendy (w miarę) na zasadzie kto chciał - to była orka na ugorze, ale kto chciał uzbierać pokaźny zastrzyk gotówki na wpłatę własną czy wyjazd za granicę bądź podróż życia - skorzystał z szansy.
Pracując u kogoś (a więc i bardziej na kogoś niż na siebie) przydatna będzie dyscyplina łączenia ciężkiej pracy z efektami nie tylko dla pracodawcy/przełożonego, ale koniecznie z efektami dla siebie samej (np. realna perspektywa podwyżki albo dodatkowej fuchy, szkoleń - które tobie się przydadzą a nie tylko firmie, pracy zdalnej, transferu do innego miasta/kraju, awansu, wpisz swoje preferencje).

Jeśli chodzi o mieszkanie to "odpłynę" jeszcze mocniej od standardu, czyli wynajmu pokoju/ mieszkania lub decyzji o 20-30letnim kredycie.
Warto zorientować się czy w przypadku twojej osoby/osobowości nie podpasuje ci jakiś inny styl życia, np. ktoś już u nas na forum wspomniał o "tiny houses" (nie znam możliwości w Polsce, ale za granicą na tyle powszechny, że sporo małych biznesów dzięki niemu powstało), czy choćby dość szeroko rozpowszechniony w ostatnich latach vanlife (już również w Polsce ! mam oczywiście świadomość, że nie każdy chce/potrafi mieszkać w samochodzie, vanie, kamperze lub schoolie, ale warto poznać inną perspektywę + oszczędności, albo przynajmniej brak dużych wydatków poza kupnem auta i początkową przeróbką + przeróbki aut są niekiedy bardziej inspirujące niż wnętrza typowych mieszkań, nie mówiąc już o inspiracji losami właścicieli aut), house sitting (w Polsce niestety niemal nieistniejący).

Softskills - tak, można się nauczyć - natomiast lubienia ich tego się raczej nie nauczysz, ale samych umiejętności stanowczo tak.

"wymagasz większego zaangażowania niż zrobienie, czego należy"
Przykład awansu - awansu nie dostajesz (a przynajmniej nie powinnaś dostać) za "zasiedzenie" w danym miejscu przez kilka lat, dostajesz za wcześniejsze pokazanie, że potrafisz/ chcesz/ sama wychodzisz z inicjatywą zrobienia czegoś więcej niż tylko tego co do ciebie należy. W końcu awans to zmiana/ rozszerzenie obowiązków - skoro się wcześniej nie wykażesz, to nie wiadomo czy sobie poradzisz. Przy czym, jak zaznaczyłam w pierwszym akapicie, istotne są realne perspektywy wynikające z większego zaangażowania - bo robienie z siebie łosia, to stanowczo podziękujemy.
praca
autor: baba_jaga dnia 07 maja 2019 o 09:59
Czy nawiązywał ktoś z was wspolprace z wolontariuszami lub sam nim był?
Szukam pomysłu na podziękowanie dla nich, a będą nas wspierać podczas konferencji w miedzynarodowym gronie. Z czym się spotkaliście oprocz:
gadzety i pakiety konferencyjne, certyfikaty, zdjęcia z naszymi vip'ami
może wejścia na imprezy towarzyszące,  rekomendacje na linkedin
na pewno nie wchodzą w gre: uczestnictwo w sesjach eksperckich, wejściówki na lokalne imprezy/ obiekty niezwiązane z nasza konferencja
rozmowy o niczym
autor: baba_jaga dnia 27 marca 2019 o 23:07
Ascaia
Budżetówka która nie podlega mierzalności, gdzie takie cuda i jak przechodzi kontrole NIK'owskie?
Twoja praca jest bezpośrednio przekładalna na liczby w wielu wymiarach:
- ile kosztujesz w budżecie jako pracownik
- ile kosztują twoje projekty (miesięcznie, kwartalnie, rocznie, kiedy jest nasilenie) - zapewne przynajmniej cześć masz zawarta w planie zamówień
- ile wnosisz do budżetu - pisałaś zdaje się, ze składasz wnioski (nie tylko w prywatnych projektach, ale tez dla swojej jednostki)
- w jaki sposób określane są twoje zadania, cele i wykonanie w budżecie zadaniowym (jeszcze chyba to to funkcjonuje wespół z budżetem tradycyjnym)
- jaka jest powracalność artystów - czy godzą się ponownie z twoja jednostka współpracować
- jaka jest powracalność widowni - jeśli masz projekty targetowane na te sama
- ilość organizowanych imprez i przeglądów
itp. itd.

Warto dla przypomnienia przejrzeć własny zakres obowiązków, przełożyć to na priorytety własnego przełożonego/ departamentu/ jednostki - dokładnie w tej kolejności, i na pewno nie wszystko jest ich priorytetem. W przypadku poleceń służbowych, pytaj co jest priorytetem i za co masz się zabrać najpierw, niech szef decyduje. U was nie ma premii kwartalnych ? wszak ich zadaniem (wbrew logice) jest wyrównywać niskie widełki części zasadniczej. Nie robisz żadnych projektów unijnych, z których też mogłabyś coś dostać (pamiętając, że szef też dostać musi, więcej od ciebie) ? Czy twoja organizacja ma pod sobą jednostki podległe i/lub nadzorowane - jeśli tak, nie da się ich włączyć w projekty przy założeniu, że twój departament będzie koordynatorem ?
Jak bardzo chcesz (czy raczej w tej sytuacji musisz - ale na własne życzenie, bo od początku nie postawiłaś granic) to maksymalnie dużo nowości/ dodatków stopniowo przesuwaj na prywatna działalność.
30+ to nie jest jeszcze wiek stabilizacji zawodowej, wiec może warto pomyśleć o tym, by z dodatkowymi zdalnymi zleceniami wyjść poza miasto/region/kraj (tu angielski się przyda, np. UNESCO głownie w części consultant/expert/roster) - skoro bierzesz dodatkowe zlecenia to zapewne nie obowiązuje cie konieczność uzyskiwania zgody dyr. gen. na działalność/zlecenia/consulting/może nawet działalność gospodarcza przyszłościowo.

Przy stanowiskach eksperckich i ogólnie po początkowym etapie kariery zawodowej, siec znajomości to jedna z podstaw - jeśli jej nie masz, to twoje zaniedbanie.
Zacznij szukać i śledzić na linkedin osoby prywatne i organizacje branżowe, nie wiem jak to działa w kulturze, ale np. w sporcie na LI można znaleźć trochę ogłoszeń na dodatkowe zlecenia - w sporcie warto znać terminy mistrzostw świata/inne na wyższym szczeblu w poszczególnych dyscyplinach na kilka lat do przodu, co ułatwi wyszukiwanie danych.
Nie wiem do jak niskich stawek przyzwyczaiłaś ludzi z którymi współpracujesz i czy to do ciebie się zgłaszają o wsparcie z napisaniem projektu ? Bo jeśli sytuacja jest taka, ze to ty wyszukujesz źródła finansowania, to czas porzucić groszowe projekty, a postawić na te gdzie sa dostępne większe pieniądze i także samemu znajdywać firmy, które mogłyby się podjąć wykonania i zapłacić więcej niż uzyskiwałaś dotychczas.
Pomyśl tez o możliwości imprez łączonych - z jaka inna branża/targami/inne możesz połączyć siły w ramach jednego wydarzenia.
Dla przykładu podam ze w sporcie przy zdalnym zleceniu na 3-4 miesiące (zlecenie do pogodzenia z praca etatowa) na zorganizowanie imprezy wyższej rangi można zarobić 10-15 tys. brutto.
Czas sie zacząć cenić, w końcu nawet jeśli dla ciebie najważniejsze są ideały i wartości, to przecież twórców i ekspertów przy przeglądach chyba za darmochę nie ściągasz, widownia tez pewnie coś płacić musi przy niektórych wydarzeniach.
I tak już bardziej ogólnie, masz doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych, co jest poszukiwana umiejętnością bezpośrednio przekładalną na liczby, teraz pozostaje nauczyć się wyszukiwać dobre deal'e i negocjować wykorzystując swoja mocna kartę przetargowa. Pomyśl ile wówczas będziesz w stanie osiągnąć dla kultury !
Podróże
autor: baba_jaga dnia 12 marca 2019 o 09:57
smarcik
Możesz sprawdzić opcje house/home sitting,  gdzie w zamian za użyczenie ci przez kogos mieszkania lub domu, zajmujesz się ich zwierzętami, najczęściej sa to koty lub psy, ale widziałam nawet konie.
Jest to dość częsta metoda na tanie lokum w nurcie digital nomads lub podróżników budzetowych.
Podróże
autor: baba_jaga dnia 11 marca 2019 o 17:35
Francja mi się bardzo podobała, chociaż byłam tylko w okolicach Jeziora Genewskiego. Natomiast na pewno to nadrobię. A co do ludzi, to mam totalnie odmienne zdanie. Uwielbiam francuzów, z nikim innym mi się tak dobrze nie pracowało jak właśnie z francuzami i francuskojęzycznymi szwajcarami 😉

Był ktoś z Was na Malcie późną jesienią? Listopad, może początek grudnia? Chce zabrać na wakacje mamę, szukamy czegoś gdzie będzie w miarę ciepło w tym czasie, ale też żadnych tropików (koło 20-25 stopni).


Bylam na Malcie na swieta, mniej wiecej 23-30 grudnia.
Pogoda swietna, ponad 20, slonce, w ciagu dnia spokojnie mozna bylo z krotkim rekawem chodzic, w hotelu baseny zewnetrzne otwarte.
Ludzie przyjemni, jedzenie bardzo dobre, nawet sporo do zobaczenia, komunikacja publiczna niezla na calej wyspie i po angielsku wszedzie sie dogadasz.
Tylko tlumy, no ale taki sezon.
kącik porad prawnych
autor: baba_jaga dnia 28 stycznia 2019 o 12:32
tereska
Mozesz sprobowac zrobic tak: umow sie dzis na wieczor na spotkanie w Twoim lokalu (wyslij sms/email/zostaw kartke w drzwiach/zadzwon do ich miejsca pracy i zostaw wiadomosc chociazby w sekretariace), zabierz pare znajomych i idz koniecznie z nimi - przedstaw ich jako ludzi, ktorzy wprowadzaja sie w najblizszy weekend, przyszli obejrzec mieszkanie, a w sobote zdaja swoje dotychczasowe mieszkanie.
Poinformuj tez, ze dzis pobierzesz brakujacy czynsz za styczen - jako ze kaucja nie jest platnoscia za ostatni miesiac.
W najgorszym wypadku nie zaplaca, ale wazniejsze zeby ich usunac z lokalu.


santa
Ja podpisuje zawsze z jedna osoba, a wszystkich pozostalych spisuje z dokumentow i wpisuje jako zamieszkujacych (to tez moja podstawa do zgloszenia w spoldzielni pod katem naliczania kosztow).
Wychodze z zalozenia, ze po wlasciwym sprawdzeniu najemcy, faktycznie okaza sie oni uczciwi - beda placic o czasie, nie zniszcza lokalu (badz pokryja szkody - przy czym z kaucji w wys. 1 czynszu to nawet malowania sie nie pokryje, przynajmniej w W-wie, wiec tez jak bera biore wyzsza kaucje) i wyprowadza sie bez problemow, natomiast ja nie bede ich nachodzic i zapewnie mieszkanie ktore jest czyste i zdatne do zamieszkania.
Ale, umowa jest na zle czasy.
A to oznacza np. ze wynajmuje mieszkanie para - najczesciej jeszcze przed slubem i jak sie pokloca to ciezko ich razem sciagnac do lokalu, zeby wypowiedziec, podpisac aneks i zdac lokal. Moga tez robic akcje kto ile i za co placi.


Jara
Ale akt notarialny podpisuja tylko wynajmujacy i najemca ? Natomiast od wlasciciela lokalu (trzecia strona), do ktorego mialby byc najemca eksmitowany wymagane jest oswiadczenie - dodatkowo (! czyli trzeba o tym wiedziec/ pamietac/ wczesniej zalatwic i zaplacic) - "na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem  notarialnie poświadczonym".
Ponadto:
"3.
W razie utraty możliwości zamieszkania  w lokalu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w
którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania  egzekucji  obowiązku  opróżnienia  lokalu,  oraz  przedstawić oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 19d ust. 5."

Nie jest okreslone wynikiem jakich dzialan jest ta utrata.
Dodatkowo, niestety, z ustawy nie wynika co sie stanie jesli najemca mimo obowiazku nie zglosi powyzszego.
Czytalam wypowiedzi prawnikow w tej kwestii i wypowiadaja sie wymijajaco, ze ta "utrata" skomplikuje sprawe, oraz ze brak powiadomienia ze strony najemcy (co daloby podstawe do wypowiedzenia umowy najmu okazj.) niekoniecznie umozliwi eksmisje zgodnie z "najmem okazjonalnym", a moze wrecz przeniesc nas w realia standardowej eksmisji (czyli niekorzystnej dla wynajmujacego wlasciciela).
Jesli Twoj komornik cos w tej kwestii wie wiecej, to ja bym byla zobowiazana za te wiedze.

I jeszcze jedna sprawa, najem okazjonalny wymaga umowy na czas okreslony i jest mozliwy wylacznie miedzy osobami prywatnymi, czyli dzialalnosc gospodarcza odpada.

Wiecej o tym w Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.


nerechta
Ja staram sie zawsze podchodzic z dobra wola i ze trafie na osobe uczciwa.
Ale ja mam do stracenia nieruchomosc o wartosci jakichs 300 tys., ktorej prawne/sadowe/ komornicze odzyskanie bedzie trwalo dlugo i duzo kosztowalo (mam szanse czesc odzyskac po czasie jesli najemcom nalezy/-al sie lokal socjalny ale gmina nim w danym momencie nie dysponowala).
Zniszczenia przy zwierzetach (wiecej) i dzieciach zawsze sa i niestety przekraczaja standardowa kaucje (1-1,5 wys. czynszu), na 3-4 miesieczna ludzi nie stac, a sami nie zawsze chca sie zajac usuwaniem szkod.
kącik porad prawnych
autor: baba_jaga dnia 26 stycznia 2019 o 14:13
Najem okazjonalny niczego nie zmienia, poniewaz osoba, u ktorej "eksmitowany" miałby zamieszkać moze bez zadnych konsekwencji dla siebie cofnac wyrażenie zgody na jego zamieszkanie.
Strata czasu i kasy.

Gillian
Nie wiem jakie masz ogloszenie i umowe ani jak duze mieszkanie, ale juz w ogloszeniu mozesz zawrzec informacje ze lokal tylko dla 1-2 osob doroslych, bez zwierzat, kaucje w kwocie wyzszej niz 1-miesieczny czynsz (zeby sie nie kojarzylo, ze to niby ostatni czynsz, np. wynajem masz za czynsz 800 + 300 oplaty, to kaucje wez 2000-2500 - jesli w twoim miescie to przejdzie, jakby patrzec na ustawe to kaucje w sumie powinnismy brak co najmniej w kwocie 3-miesiecznego wynajmu).
Jesli ktos nie ma na kaucje i chce ja podzielic, odmow.
Na poczatek mozesz poprosic o wplaty gotowkowe (zamiast przelewu), bo wowczas masz comiesieczny kontakt z ludzmi i wglad czy mieszkanie jeszcze "stoi".
Warto rowniez poprosic o zaswiadczenie z pracy, ze zarobki pokrywaja kwote, ktorej oczekujesz za wynajem (nie musza przedstawiac calkowitej wysokosci zarobkow, tylko tyle ze stac ich na wynajem mieszkania z tym czynszem).
Podpisuj umowe z mezczyzna a nie kobieta.
W przypadku rodzin z dziecmi jest masakra, wiec odradzam, ale w dlugim okresie czasu mozesz starac sie odzyskac pieniadze od gminy, ktora nie ma lokali zastepczych.
Samotni rodzice z dziecmi - absolutnie odradzam.
Jest jeszcze jedna mozliwosc jesli mieszkanie masz co najmniej 2-pokojowe, zamiast wynajmu calego mieszkania, mozesz wynajac na pokoje (albo nawet oddac w podnajem):
- w przypadku wynajmu calego mieszkania nie masz prawa wejsc do mieszkania mimo ze jestes wlascicielem (a jesli cos sie dzieje, np. problemy z gazem, wezwania od innych lokatorow i administracji, to organizujesz wejscie w obecnosci policji)
- jesli wynajmiesz na pokoje, to masz prawo wejsc do czesci tzw. wspolnej czyli przedpokoju i kuchni (natomiast nadal NIE masz prawa wejsc do pokojow - ale masz wowczas mozliwosc skontrolowac stan przynajmniej czesci wspolnej oraz wieksza szanse na kontakt z wynajmujacym).

I tak, mimo ze jestes wlascicielem, w chwili gdy wynajmujesz mieszkanie, w znacznej mierze tracisz do niego prawo.
Ze wzgledu na problemy w kamienicach, gdzie lokatorzy byli/sa traktowani nieludzko, prawo zostalo zmienione w sposob, ktory dla wlascicieli jest dosc uragajacy.

Nawet jesli jestes obecnie przyszpilona sytuacja (zwlaszcza finanse), to lepiej troche poczekac na znalezienie kogos w miare zaufanego, poniewaz najwazniejsze jest ogarniecie wynajmu przed podpisem umowy i sprawdzenie ludzi.
Emigracja - czyli re-voltowicze i voltopiry rozsiani po świecie.
autor: baba_jaga dnia 25 stycznia 2019 o 09:57
Czy mamy tutaj kogoś w Londynie ?
Czy moglibyście podpowiedzieć jaki standard życia zapewnią zarobki rzędu 40-45 tys. brutto rocznie w funtach (wyłączając codzienne jedzenie na mieście, ale żeby nie było konieczności mieszkania wspólnie z 15-20 osobami) ?
I czy słyszycie coś wśród znajomych na miejscu o wstrzymaniu się pracodawców z zatrudnianiem ludzi z UE w związku z Brexitem ?
Z góry dziękuję za informacje  :kwiatek:

edit: już poprawiam, "niestety" roczne te zarobki, a nie miesięczne  🙂
i tak - w funtach
praca
autor: baba_jaga dnia 10 stycznia 2019 o 17:43
Dla zainteresowanych pracą w administracji publicznej --> rusza rekrutacja w KSAP (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej) --> przyjmowanie dokumentów do 15 lutego.

Podstawowe kryteria:
mgr
poniżej 32 lat
zaawansowany/biegły j. obcy (byłam przekonana, że trzeba dwa hmm) angielski, francuski lub niemiecki

! resztę zainteresowani doczytają sobie sami !
http://ksap.gov.pl/ksap/aktualnosci/rekrutacja-do-ksap-spotkania-informacyjne-19-i-31-stycznia-2019-r


Nauka trwa 19 miesięcy (nie można wówczas pracować ani uczyć się w innych miejsca - w zamian stypendium opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych 3300 zł brutto.
Znajomi podczas nauki w tym przybytku korzystali również opcji mieszkania w ksap'owskim hotelu.
W trakcie nauki za ich czasów były 2 staże: krajowy i zagraniczny.
Dodatkowo z ich dyplomem można też uzyskać mianowanie (czyli bez konieczności zdawania egzaminu), zawsze to jakieś 700 (brutto?) do przodu co miesiąc.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: baba_jaga dnia 30 listopada 2018 o 21:35
https://www.swiatkoni.pl/ogloszenia/sprzedaz-osrodka-jezdzieckiego-kolo-piaseczna-

Czy to Hubal k/Piaseczna na sprzedaz ?
Osrodek funkcjonuje jakos od roku, czy stal ktos tam moze, jak w praktyce wyglada/-la kwestia opieki etc. - zwlaszcza ze spory ten obiekt (56 boksow) ?