olorin669

Konto zarejstrowane: 30 maja 2016
Ostatnio online: 20 maja 2024 o 22:29

Najnowsze posty użytkownika:

Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: olorin669 dnia 05 kwietnia 2024 o 21:42
Nie sądze aby w Equi Parku nie było miejsc. Warto jednak podpytać.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 01 kwietnia 2024 o 20:06
W tym temacie to elaborat można napisać...

Może potrwać miesiąc, kilka miesięcy, lata, nigdy.

Wszystko "zależy". Zależy jak wyglądają te kopyta, jak je ktoś werkuje, jaką ma genetykę, do jakich zniszczeń tych kopyt doszło, w jakim stanie jest tkanka twórcza podeszwy , jak ma zbalansowaną dietę, czy czegoś mu tam nie brakuje jeżeli chodzi witaminy, minerały ect.

A tak w ogóle to fajnie by było mieć jakieś informację na temat tych kopyt, bo tak to sobie można teoretycznie dywagować.... w sumie o niczym
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: olorin669 dnia 28 marca 2024 o 12:21
Pszenica,
HSA to jedno wielkie bagdno, dosłowne bagno. Tyle błota to ja dawno nie widziałem w żadnej stajni.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 28 marca 2024 o 12:20
Kiko22,
Kup sobie cęgi "Samson" - dostępne w sklepie kowalencki.pl
Kosztują 350 zł i biją Mustady o lata świetlne
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 14 marca 2024 o 23:07
Koniuszek,
Nie smaruj niczym, nie ma sensu.
Zamienniki to, choć nie wiem czy słowo "zamienniki" jest dobre, -Vircon, Clean Trax, czy ocet jabłkowy rozrobiony 50/50 z wodą
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: olorin669 dnia 05 stycznia 2024 o 21:27
Rudaska8),
Spróbuj Equi Park. Nowa stajnia, rozbudowują ten ośrodek. Świetnie rokuje. Podjedź, obejrzyj oczywiście.
trzeszczki
autor: olorin669 dnia 01 stycznia 2024 o 23:23
brj,
Zrób takie zdjęcie tego kopyta/nogi:

trzeszczki
autor: olorin669 dnia 19 października 2023 o 16:23
brj,
Przy trzeszczkach kluczową sprawą jest poprawna oś pęcinowo kopytowa, bez załamania w tył, tym samym prawidłowy kąt dłoniowy, bez tego ani rusz.

Druga sprawa: jeżeli koń ma hi-low syndrom to problem będzie w obu kończynach piersiowych, bo nawet jeżeli w kończynie bardziej stromej wszystko jest ok, to i tak ta noga będzie przeciążana ze względu na problem w tej bardziej plaskatej.

Trzecia sprawa: mało kto zwraca uwagę na kończyny zadnie, a często tam właśnie kryje się problem pierwotny. jeżeli koń wykazuje postawe podsiebną, to należy przyjrzeć się kątom dłoniowym własnie w tych kończynach, bo to częśto droga do problemów wyżej, kolana, krzyżowo biodrowy, a to skutkuje uwaleniem się konia na nogach przednich, zaciśnięciem łopatek ect.

To tak dla przemyślenia, na szybko.
Czy ktos leczyl konia trzeszczkowego u p. Alfred Wrzeszcz?
autor: olorin669 dnia 14 października 2022 o 23:25
Nie leczyłem u Niego konia, ale widziałem jakieś tam filmiki na youtube. Nie mówi nic odkrywczego, mówi ogólnikami i o rzeczach, które są do znalezienia w wielu miejscach w necie. Może i jest dobry, ale tego nie wiem.

Edit: widziałem ostatni jego filmik na tubie. "Rehabilitacja trzeszczki kopytowej w 3 tygodnie":P

To mówi samo za siebie😀
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 13 października 2022 o 21:42
O czym może świadczyć taki wygląd puszki kopytowej?
Lullaby,
Masz tam rozwarstwioną puszkę kopytową i zakrzoną pomiędzy tym rozwarstwieniem. Pozostają dwie opcje: jedna to moczenie tego np. w "Clean Trax". Druga to oczyscić to jak żęba u dentysty z pruchnicy. Problemem może być to, że ta infekcja może sięgać głęboko. Jak tę ścianę usuniesz to możesz mieć problem z np. "macaniem" konia podczas ruchu, dlatego warto mieć pod ręką castobandaż na w razie czego.
szkolenia, kursy
autor: olorin669 dnia 28 lipca 2022 o 09:05
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 17 lipca 2022 o 23:02
siwaaa,
Dwustronne noże są niebezpieczne, szczególnie kiedy zjedziesz ostrzeniem większość części ostrza, potrafią pękać niezależnie od marki noża.

Noże Nava są ok, ale głównie jednostronne. Jest ich sporo modeli. Obecnie używam tych noży z krótkim ostrzem, oczywiście jednostronnych i nie widzę różnicy w jakości stali względem droższych odpowiedników. Większość noży tępi się dosyć szybko. Kwestia jest jedna: kto co uważa za nóż ostry😉
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 07 lipca 2022 o 23:42
Koszty Formy zależą oczywiście od rozmiaru kopyt. Na np. Hucula to będzie pewnie z 1100 - 1200 zl. Cena rośnie z każdym następnym uzytym polimerem o 160 zł.

Cena się pewnie będzie trochę roznic w zależności kto z naszej ekipy będzie to wykonywał.
Nie wiem czy ktokolwiek w Polsce zakupił Formy oprócz nas. Droga to inwestycja.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 07 lipca 2022 o 19:15
Z choroby linii białej to można wyjść i w inny sposób, ale to wszystko zależy od tego co masz na myśli, bo choroba linii białej chorobie linii białej nierówne😉 To najczęściej tylko hasło, slogan. Rozwiń temat albo zapodaj fotki.

Forma to droga zabawa, czasem należałoby rozejrzeć się za innymi sposobami.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 07 lipca 2022 o 16:42
Ja pracuje na Formie.

@Alex,
Tez wole kuć niż kleić.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 07 lipca 2022 o 11:20
Aleks,
z podkowami klejonymi to jest tak ze klejenie ich na cyjanoakryl to ryzyko rozklejenia listków mocujących, ja też tego nie cierpie, ale, ale jest możliwość sklejenia ich na klej akrylowy. Kleiłem ich sporo w swoim życiu i nigdy, ale to nigdy nie rozkleiły mi się na tym rodzaju kleju. Niestety ma to jedną wadę, podraża całą zabawę, bo klej akrylowy jest zwyczajnie drogi.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 05 lipca 2022 o 22:52
Generalnie powinno dążyc sie do takiego kucia, werkowania aby unieść tył kopyta co poprawi kąt dłoniowy. Kąt dłoniowy to kąt nachylenia kości kopytowej względem podłoża, czyli niewłaściwy to taki, który zaburzy oś pk w jedną bądź drugą stronę. Sprawę komplikują jeszcze np. takie czynniki jak nadmiernie "podciągnięta" pęcina przez zginacze. Przyczyny takiego stanu rzeczy to np. problem z międzykostnym, przeładowanie konia na kończyny piersiowe ze względu na to co dzieje się np. w stawie biodrowo-krzyzowym itd. Zależności jest jeszcze wiele.

Buty to troche słabe narzędzie, bo nie będziesz w nim trzymać konia 24h/dobe, ale można do butów dopasować także wkladkę kątową. Podkowy klejone to i owszem. Można takie kopyta castować z wkładką stopniową + masy DIM. Rozwiązań jest wiele. Ważne jest to aby odbudować ewentualne braki w kopycie bądź umożliwić taką aplikacją pracę z ciałem konia np. fizjoterapeucie bądź wetowi. Ważne aby wiedzieć skąd bierze się ewentualny problem z zaburzeniem osi pk.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 30 czerwca 2022 o 18:40
Olorin - dziękuję za post i wnikliwą analizę 🙂 A czy byłbyś w stanie mi po zdjęciach (pewnie ciężko) powiedzieć, czy w tej chwili lepiej byłoby dla konia te podkowy zdjąć, czy zostawić?
To zależy jakie zdjęcia podeślesz, jak wykonane. Tu na revolcie masz instrukcję jak takie foty wykonywać.
Na pytanie czy podkowy zostawić czy zdjąć Ci nie odpowiem. Tu decyzja należy do Ciebie.

Po podkuciu klacz zaczęła chodzić jeszcze gorzej niż przedtem, stąd moje zmartwienie (pewnie boli ją bardziej). Waham się z telefonem do kowala, bo sama nie wiem, czy mimo zdjęć RTG i instrukcji podkuł dobrze, czy coś poszło nie tak.
Dzwoń do kowala, może coś wymyślicie, a może kowal sam zdecyduje, że podkowy zdejmujemy.

Udało mi się wstępnie umówić z panem Antczakiem ...
Bartek do dobry wet. Mam z Nim na koncie parę koni wyprowadzonych z bardzo poważnych urazów, kulawizn. Problem z wetami jest taki, że oni nie mają bardzo często funkcji "stop" i są często wykończeni, zmęczeni i wypaleni. Nie wiem jak jest w tym przypadku, ale pewnie podobnie. Bartek jest młody i niestety będzie musiał się nauczyć jak pracować na własnych błędach, dokładnie tak jak wielu innych wetów czy np. ja sam😉

W każdym razie mam nadzieje ,że do Ciebie dotrze.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 29 czerwca 2022 o 13:22
fanelia,
Wczoraj była pani wet od spraw dermatologicznych i obejrzała RTG, powiedziała, że wg niej tak duża kulawizna jest raczej niemożliwa od samej niewłaściwej osi pęcinowo-kopytowej, prawdopodobnie tam jest stan zapalny, ale odesłała mnie do weta ortopedy. Póki co dzwonię do dwóch i czekam na odzew cały czas...

Niemożliwa...mocno stwierdzenie😉
No to pobawmy się w proste obliczenia: jeżeli masz tam za niski kąt dłoniowy, stąd ten przeprost na osi pk. Powiedzmy brakuje tam np. 3 stopni, a 1 stopień niewłaściwego kąta dłoniowego to ok 4% większego napięcia zginacza głębokiego. 4x3=12%. To sporo, a właściwie to dużo. Dodając do tego nadmierny ciężar jaki pochodzi od kompensacji spowodowanymi problemami z nogą tylną to mamy małą katastrofę. Nadmierne napiecie zginacza gł. to nadmierne siły działające na trzeszczkę, staw kopytowy ect.

To tylko przykład, ale pokazuje jedno: jak się poszukuje przyczyn kulawizny to warto zając się rzeczami, które widać gołym okiem tak, aby wyeliminować znane zmienne.

Temat jest jeszcze bardziej złożony, bo tu nie wiadomo np. jak wygląda sprawa nóg tylnych, które mają diabelne znaczenie dla tego co się dzieje na kończynach piersiowych.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 27 czerwca 2022 o 00:56
Zrób poprawne zdjęcia tych okutych kopyt. Zdjęcie z boku, telefon na ziemii, aparat prostopadle do osi nogi. Od strony podeszwy aparat równolegle do powierzchni kopyta.

Zcjęcia rtg pokazują to co sama wiesz - oś pk

Tyle że, jeżeli koń będzie przeładowywał tą nogę to z nią będą wieczne problemy.

Swoją drogą to jestem ciekawy jak wyglądają kopyta na nogach zadnich.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 08 kwietnia 2022 o 21:22
"Jeżeli jesteś..."😉
To pewnie kwestia indywidualna, ale ważne jest to co napisałem. Przerabiałem już wiele tarników i wiem, że dla wiekszości kobiet najodpowiedniejsze są te z drobniejszyim ząbkami, a z ich większą ilością - po prostu łatwiej jest takim operować.

I tak na marginesie: dobrze jest je zmieniać w rozsądnym czasie, bo czasem jak mi Klienci pokazują ich tarniki i wydaje im się, że one jeszcze są dobre....😉
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 07 kwietnia 2022 o 16:45
Długość tarnika ma niewielkie znaczenie (choć jakieś tam ma). Ważna jest "konstrukcja" elementów trących, ich kształt, wielkość i ilość.
Weterynarze- opinie o wetach, do kogo w potrzebie
autor: olorin669 dnia 20 lutego 2022 o 00:29
-Alvika-,
Karolina Radwańska
KOWALE
autor: olorin669 dnia 19 lutego 2022 o 17:26
zembria,
Pozostaje FB😉
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 02 lutego 2022 o 18:34
kotbury,
Wiele z tych koni ma ujemny bądź przyzerowy kąt dłoniowy. Funkcjonują dobrze, do czasu i przy użyciu wielu "trików". W końcu, niektórzy wielcy świata tego sportu twierdzą, że taki koń ma lepszy napęd dzieki temu😉
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 29 stycznia 2022 o 09:22
Szukaj "niedzwiedzia łapa" albo "miękka pęcina".
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 07 stycznia 2022 o 18:18
Nie sądze, że to sprawa "za grubo położył". Ten produkt ma problem wtedy gdy:
- żle jest przygotowana podeszwa pod aplikacje
- jest nieosuszona
- produkt nie ma odpowiedniej temperatury
- nie zmieszały sie odpowiednio 2 składniki (należy sprawdzić czy jedna z dziurek po wymianie mieszalnika nie jest przypchana.

Hoof Armor jest jednym z najbardziej wytrzymałych produktów do wzmacniania podeszwy z jakim się spotkałem, pomimo cieniutkiej warstwy materiału jaki pokrywa podeszwę. Do tego ma w sobie środek bakteriobójczy czego, zdaje się, nie ma żaden inny produkt na rynku.
Nie ma prawa odpaść od podeszwy prawidłowo przygotowanej, bo się z nią wiąże nie na zasadzie lakieru, a w nią wnika częściowo.

Co oczywiście nie znaczy, że nie ma innych dobrych produktów w tym segmencie rynku.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 16 grudnia 2021 o 21:52
Zazwyczaj miejsce pęknięcia się nadkaża bakteriami i grzybami, a te sobie ucztę robią w miejscu pęknięcia i tak to to sobie trwa i żyje własnym życiem😉
KOWALE
autor: olorin669 dnia 26 listopada 2021 o 00:59
BaŚ,
Na FB znajdziesz Daniela (Daniel Chrzanowski, albo Bodzio Chrzanowski)
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 10 listopada 2021 o 17:56
Zrób ogólnie rtg ujęcie boczne, bo może się okazać, że masz tam zwyczajnie całego kopyta za dużo, wraz z podeszwą. Tak zawężone kopyto i tak wysokie na wsporach, może zwyczajnie nie móc poprawnie pracować i wpadniesz w "zaklęte kółko" problemów.

Kowal może nie chcieć obniżać wsporów, bo...bo oś palca, bądź same ściegna na to nie pozwalają, ale jak masz tam zabetonowaną podeszwe, grubości powiedzmy 2 czy 2,5 cm, to jest z czego obniżyć całe kopyto, tym samym obniżysz także kąty wsporowe. No ale to dopiero po rtg. Ważne: przyklej sobie monetę na przednią ścianę do tych zdjęć, będziesz miała wzrornik miary o którym czesto weci zapominają i potem masz "upośledzone" pomiary.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 12 października 2021 o 23:15
AlGabi,
zależy. Jeżeli zdąży poranić sobie tworzywo podeszwy (stan zapalny) to może to trochę potrwać. Dobrze jest zabezpieczyć takie kopyta czy to butami czy to środkami typu "Sole Guard", czy Hoof Armor. Droższa zabawa to castowanie (EquiCast) + podkowa bita do castu. To rozwiązanie pozwoli odsunąć podeszwę od ziemi i da tworzywu czas na regeneracje.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 09 sierpnia 2021 o 23:13
Zawsze miałem ochotę na zakup tego noża, ale jakoś nie wychodziło. Zaraz go zakupie, tak z ciekawości🙂
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 09 sierpnia 2021 o 19:32
Nigdy nie miałem noża Double S więc się nie wypowiem, ale pomiędzy stalą Icara, Werkmana, Mustada, a tą pakistańską nie widzę różnicy jeżeli chodzi o prędkość tępienia. Z resztą, ja w sumie o to nie dbam, bo i tak ostrze noże dosyć często, szczególnie te, którymi tnę strzałke.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 09 sierpnia 2021 o 12:40
Osobiści uważam, że Nawa produkuje o wieeele lepsze cęgi niż Mustad, no i są tańsze, ale oczywiście należy chwycić sobie je w łapki i zobaczyć jak leżą.

Podobnie jest z nożami. Mają naprawde dobre produkty.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 06 sierpnia 2021 o 22:32
kotbury,
Oni nie mają sklepu internetowego więc nie dam rady pokazać tych cęgów. Jeżeli potrzebujesz małych, 14" cęgów, to raczej bierz Mustada, bo ci z Pakistanu nie robią mniejszych niż 15".
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: olorin669 dnia 06 sierpnia 2021 o 14:59
TRATATA,
Poniżej ceny Mustadów znajdziesz u Kowalenckiego tańsze cęgi z Pakistanu. Moim zdaniem są o wieeele lepsze niż Mustady, no i kopyta ciężkich koni tną jak masło.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 13:51
blucha,
A to prawda.
Dlatego do takich problemów podchodzi się kompleksowo, w zespołach. Jak masz słabe kopyta to nic Ci z ich odbudowy. Jak masz problemy w ciele...to samo itd.

Edit:
Tak dodam, że to działa w 2 strony, bo ja sceptycznie podchodzę do wyprowadzania problematycznych koni werkowaniem. Już wielu klientów miałem co to osoby znaczące gruszki na wierzbie obiecywali a koń jak był kulawy, czy wrażliwy, takim pozostał
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 12:52
Aleks,
Dokładnie. Możesz zajrzeć do mnie na FB. Na priv masz moją stronę.

<b>Aleks,</b> robią Ada i Krzysiek (z tęgo wątku )<br>
Pracujemy już kilka lat. Jest spod Warszawy ale dużo jeździ po Polsce. Choć klientów ma aż nadto

mikstura,
Robi już więcej osób z naszej grupy😉
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 12:36
Aleks,
Forma nie jest szczelna, łapie wilgoć. W środku podobnie reaguje kopyto jak w masach dentystycznych. Też znajdziesz na FB jak to wygląda

Są takie "studia przypadków ale na fb
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 12:34
zembria,
Takie porównania są na fb, Ady czy moim, ale i mikstury przypadek będzie dokumentowany.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 09:58
RobaczekM,
Dokładnie😀
Tyle że czasem u niektórych koni no nie idzie poprawić np. położonych kątów wsporowych za żadne skarby, a forma to robi😉
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 08:59
del
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 08:58
RobaczekM,
Tak, kucyki są zdedcydowanie ekonomiczne w każdej kwestii😉

Aleks,
ale to dotyczy koni średnich rozmiarów. Kucyki da się zrobić taniej.

zembria,
cena za 2 nogi.

To sporo. Tyle że przy niektórych problemach wystarczą 2, 3 aplikacje i po problemie, gdzie standardowymi metodami poprawa tego typu rzeczy trwa.... no długo.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 07:59
RobaczekM,
To masz szczęście, że masz kucyka, finansowe szczęście😉
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 00:15
RobaczekM,
Forma Hoof to nietania zabawa, ale bardzo skuteczna w kwestii budowy podeszwy np.
KOWALE
autor: olorin669 dnia 09 lipca 2021 o 00:14
rtk,
Artur Wójcik prowadzi kursy podkuwnicze (szukaj "Farriers Małopolska")
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 08 lipca 2021 o 21:09
Meise,
Masz tam słabą podeszwę, co nie dziwi w kopycie kutym, słabe ściany, stąd pewnie kowal chce poczekać aż zrosną te miejsca, które są mocno osłabione infekcjami. Teraz generalnie jest gorzej z utrzymaniem dobrej jakości puszki kując. Jest głównie sucho, czasem wilgotno, a to nie są fajne warunki dla kopyt.

Jest tam co poprawiać, ale to już wiesz.
kuć czy nie kuć?
autor: olorin669 dnia 07 lipca 2021 o 21:18
Meise,
jeżeli masz słabe ściany i nietrzymające w tym przypadku gwoście, to uderzenia kątów wsporowych o podkowe, w tym przypadku wkładkę, będą wieksze niż to ma miejsce normalnie. Do tego warto by było zobaczyć jak zbalansowane jest to kopyto.
KOWALE
autor: olorin669 dnia 23 czerwca 2021 o 21:28
Rude dwie,
Wejdź na FB i tam jest taka grupa "Kowale + Weterynarze + Transport" i tam zadaj to pytanie.