Kącik Ujeżdżenia

Co do listu Cichonia:

W polityce i administracji publicznej, zatrudnianie na stanowiska po znajomości/ koneksjach rodzinnych wywołuje niesmak i oskarżenia o nepotyzm, więc nie ma się co dziwić, że w podobnej sytuacji w sporcie również pojawiają się nieprzychylne uwagi. Jeśli ten list jest zgodny z prawdą, to jest to nieprofesjonalne ze strony organizatorów - ta firma powinna sponsorować inny konkurs, i jest to tak oczywiste jak unikanie sytuacji w których sędzia sędziuje swojego konia i innych temu podobnych. Jak najbardziej sponsoring jeździectwa jest super - ale z przestrzeganiem pewnych zasad "poprawności politycznej" - takie listy jak ten to kłopot dla zawodników których to dotyczy, sędziów i organizatora zawodów, a całej sytuacji można było łatwo uniknąć.
wnyk,w takim razie muszę się koniecznie wybrać do szewca po taki płyn, a jak to nie podziała, to zostaje jedynie długie polerowanie oficerek. Nie niszczy za bardzo skóry ten płyn?  🙂
Czy ktoś się wybiera na zawody do LKJ KUCLANDIA?
płyn w ogóle nie niszczy skóry, efekt utrzymuje się do pierwszego mycia, stosowałam go również na siodło i ogłowie
A ja mam typowe pytanko do sędziów:
czy można konkurs ujeżdżenia jechać w butach dla konia?

Ponoć nie można bo koń nie może mieć nic na nogach,ale wynika z tego że tak samo nie mógłby mieć podków,a podkowy mieć może.
To jak z tymi butami?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 września 2011 21:01
Była na ten temat dyskusja miedzy sędziami i buty nie zostały uznane za dopuszczalne.
ale dlaczego?ktoś wie?
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
26 września 2011 21:07
czy można jechać C, które są oznaczone jako munsztukowe na wędzidle? Słyszałam coś, że w tym roku przepisy miały się zmienić i mieli na to pozwolić, ale się nie orientuję 😡
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 września 2011 21:11
Zostały potraktowane jak ochraniacze.

Na zawodach regionalnych możesz jechać każdy konkurs na wędzidle, nawet GP. Na ZOO zgodnie z oznaczeniem na programie.
bez sensu-są na kopyto tylko przecież...jak podkowa...'

a ma ktoś konkretny link (wycinek do przepisów) gdzie jest to napisane dokładnie? 😡
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 września 2011 21:24
Spróbuj przetłumaczyć to sędziom 😎

Nie ma tego dokładnie tego w przepisach, takiej interpretacji przepisów dokonano i to jest przestrzegane.
Rozumiem-a czy można napisać do PZJ że to nie sprawiedliwe? i żeby to odkręcili 😂?
bo w takim razie konie bez podków powinny brać udział 🤔wirek:
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 września 2011 21:44
Wszystko można, ale nie wróżę Ci sukcesu.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 08:12
ale po co w ogóle koniowi buty na przejazd ujeżdżeniowy?
ale po co w ogóle koniowi buty na przejazd ujeżdżeniowy?


A po co koniom podkowy na przejazd ujeżdżeniowy? But "zastępuje" podkowę u konia w pewnym sensie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 09:13
powiedziała co wiedziała. 🙄

Koń co ma buty nakładane, ma te buty nakładane gdyż jest nieobkuty ale z takich czy innych względów potrzebuje tych butów:  but jest nakładany na niekute kopyto tylko jeśli ma pracować na niezbyt korzystnym dla tego gołego kopyta podłożu - np. jedzie w teren gdzie jest kamieniste podłoże albo też np. ma przejechać parkur trawiasty i  but zapewnia większą przyczepność oraz jest możliwość wkręcenia haceli żeby zwiększyć jeszcze przyczepność.

W związku z powyższym chyba logiczne że nasuwa sie pytanie po co koniowi niekutemu  na 6 minutowy przejazd po równym, piaszczystym podlożu, bez skoków, bez jakichś nie wiadomo jakich zakrętów czy skrótów buty właśnie?
Elu - może doczytaj o butach. Nie są tylko na trudny teren. Mój koń miał buty na okres przejściowy - także na piach. Niestety po latach kucia przez długi okres potrzebował butów także na piach - w piachu też znajdują się kamienie czasem, nie wszędzie jest ładny kwarcowy piaseczek. Do tego jeszcze ciągle zdarzają się czworoboki na trawie - głównie na zawodach regionalnych.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 09:21
Jak koń jest w "okresie przejściowym" to sobie niech będzie w nim a nie po zawodach jeździ. A jak się ma konia któremu przeszkadzają jakieś minikamienie w piasku to naprawdę się musi zastanowić nad zdrowiem kopyt tego konia albo nad kowalem. Poza tym jak jest tragiczne podłoże to się po prostu nie jedzie i tyle.

Do tego jeszcze ciągle zdarzają się czworoboki na trawie - głównie na zawodach regionalnych.

i co z tego. niekuty koń spokojnie przejedzie po trawie. Nawet lepiej niż kuty bym powiedziała.
ElaPe
Mój chodzi w butach nawet po trawie na spacer stępowy w ręce. Szok nie? 😉 Mysle ze powinnas doczytać o tym do czego buty służą tak na parwde i po co sie ich uzywa i dlaczego koniowi te buty na przejazd trzeba założyc zanim zaczniesz wygłaszac swoje dziwne teorie.
ElaPe, to skieruj to z łaski swojej do Perlicy a nie do mnie - ty się zapytałaś po co koniowi buty na piach - to ci powiedziałam. Bo masz jakieś bzdurne przekonanie, że buty to tylko na kemienie i trudny teren.  A to czy startować na koniu, który ma problemy - z tym dyskutować nie mam zamiaru, bo także uważam, że koń, który ma niesprawne kopyta nie nadaje się do startów. Czy podkuty, czy w butach czy boso.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 09:31
to po cholerę się oddzywasz, skoro nie do ciebie moje zapytanie skierowałam - a potem masz idiotyczne pretensje że z niewłaściwą osoba rozmawiam 🤔wirek:

Mysle ze powinnas doczytać o tym do czego buty służą

taa, będzie mi tu zagadki zadawać. A chodź sobie w tych butach cały czas skoro jest taka potrzeba zdrowotna (rozumiem że wkładki stosujecie na strzałki) - no więc skoro twój koń chory na zawężone strzałki czy jakies inne coś to wcale niekoniecznie inne tez tak mają i naprawdę 6 minut na czworoboku o kulawiznę na pewno konia nie przyprawi.

Chyba że jest faktycznie poważnie chory na kopyta. To wtedy się nie startuje w ogóle z takim koniem - chyba logiczne.
ElaPe, to jest forum, pytasz publicznie (nie skierowałaś pytania personalnie), i nie będziesz mi pisała, czy ja się mogę odzywać czy nie!
a ja wlasciwie rozumiem zakaz zakladania butow na czworobok, zwroccie uwage, ze taki but iles tam wazy i widocznie poprawia akcje konczyn🙂 dziala mniej wiecej jak ciezarki🙂 wiec jest to tak jakby zafalszowanie ruchu na zawodach🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 09:36
ty chyba jesteś chora na głowę EPK, i to poważnie. Albo masz dziś gorszy dzień.


a ja wlasciwie rozumiem zakaz zakladania butow na czworobok, zwroccie uwage, ze taki but iles tam wazy i widocznie poprawia akcje konczyn🙂 dziala mniej wiecej jak ciezarki🙂 wiec jest to tak jakby zafalszowanie ruchu na zawodach🙂

też prawda.
faith, większość butów jest lżejsza od podków 😉.
Nie jestem wcale za butami na czworobokach, ale jestem za przestaniem wypisywania głupot, jak się ma mierne pojęcie o czymś - tak Elu, to personalnie do Ciebie. I daruj sobie obrażanie mnie.


(rozumiem że wkładki stosujecie na strzałki) - no więc skoro twój koń chory na zawężone strzałki czy jakies inne coś to wcale niekoniecznie inne tez tak mają i naprawdę 6 minut na czworoboku o kulawiznę na pewno konia nie przyprawi.

Chyba że jest faktycznie poważnie chory na kopyta. To wtedy się nie startuje w ogóle z takim koniem - chyba logiczne.


Elu przepraszam ale b.  nie podoba mi się ton twojej wypowiedzi bo to, że nie masz w tym zakresie podstawowej wiedzy rozumiem- nie każdy się musi tymi tematami interesować.
Nie chodzi o to, że przez 6 minut koń zakuleje.... ale jakby ci to "obrazowo wytłumaczyć" - no to tak jakby kutemu koniowi na przejazd ktoś kazał podkowy zdjąć. Nie może chodzić jak mu teraz podkowy zdjęli- to chory i z takim na zawody nie jeździć! - absurdalne, prawda?
Są konie, które muszą mieć prawie cały czas chronioną podeszwę ale kute być nie mogą. Dla nich alternatywą są buty. I nie są bynajmniej bardziej chore od koni, które muszą być kute na okrągło.

Dobre jest to, że mentalność się zmienia. Wiedza o końskiej anatomii staje się coraz bardziej powszechna i może za jakiś czas doczekamy się koni na czworobokach w butach. Wierzę w to. I wierzę w to, że wtedy wiele osób, które kuje konie właśnie dlatego, że nigdy nie wie na 100% na jakie podłoże trafi na zawodach ujeżdżeniowych konie kuć przestanie - bo inwestycja w buty tańsza niż długutrwałe kucie, dla konia zdrowsza a dla właściciela mniej upierdliwa.

Większość butów jest sporo lżejsza od podków więc taki tok rozumowania nie jest poprawny- ale fakt faktem, przed wjazd na czworobok należałoby delikwenta skontrolować czy za dużo do końskich bucików nie ponawkładał ulepszeń.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
27 września 2011 09:46
ponawiam pytanie: po co na 6 minutowy przejazd na czworoboku koniowi buty, jeśli ten koń jest zdrowy, a domyślnie jest zdrowy bo na zawody chorego konia się nie bierze.

kotbury: nie słyszałam, by zdrowy, niekuty koń miał obowiązek z względów zdrowotnych cały czas chodzic w butach, czy też nie mógł przez 6 minut przejechać bez butów czworoboku.

Większość butów jest sporo lżejsza od podków więc taki tok rozumowania nie jest poprawny

ale istnieje możliwość i to nawet spora że pomyslowe dobromiry by sobie takie buty poobciąząły aby wpłynąć na akcę nóg.
no wiec moze nie jest do konca kwestia wagi, ale naprawde na wlasne oczy zaobserwowalam, ze buty moga poprawiac akcje , zwlaszcza przodow🙂 nie mowie, ze tak musi byc w kazdym przypadku🙂
faith, jak weźmiesz niekutego konia i go okujesz też będziesz miała poprawę akcji przodów 😉 - tylko o tym to nikt nie mówi, bo kuje się od zawsze.
o widzisz, czuje sie uswiadomiona😉 dziekuje :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się