Czaprak a pad?

Witam.
Co polecacie mi czaprak czy pad? Obawiam sie że pad będzie nie dobry w lato .
Co lepiej wybrać ? prosze o pomoc  😉
busch   Mad god's blessing.
31 sierpnia 2011 00:31
Nie ma żadnych obiektywnych argumentów za lub przeciw wybieraniem tylko padów lub tylko czapraków, grubość padu też nie ma żadnego istotnego wpływu na intensywność pocenia się konia, więc nie ma potrzeby unikać zakładania padów latem. Decyduje tylko twoja opinia, co jest ładniejsze 🙂
Bush obyś miał racje i wielkie dzięki ja zdecydowanie wole pad bo jest grubszy i nie boje sie o konika
majeczka   Galopem przez życie!
31 sierpnia 2011 06:47
Szkoda że nie boisz się że masz niedopasowane siodło, bo to bardziej przeszkadza koniowi niż cienki czaprak. Przy dobrze dopasowanym siodle można jeździć na najcieńszym czapraku i krzywda się "konikowi" nie stanie...
Ja wolę nawet cienkie czapraki- jakoś mam wrażenie, że lepiej leżą pod siodłem. Poza tym, już tak wizualnie bardziej, wg mnie pady szybko wyglądają jak szmaty. Może z wyjątkiem jarpolowych, ale one są dość cienkie właśnie.
A ja się już ucieszyłam, że ktoś jeszcze nie odróżnia czapraka od padu.
Przyznaję- nie wiem na czym polega różnica.
Myślałam, że to tylko dwie nazwy na to samo.
Objaśni mnie ktoś ?
Jestem nieszmatoholikiem.
Wyjaśnijcie, żeby się gdzieś w rozmowie nie wygłupiła.  :kwiatek:
Pad:

Czaprak/potnik:



zdjęcia z netu
🙇 🙇
Dziękuję. Pad ma inny kształt i jest grubszy?
A zastosowanie jest takie samo?
Tania, dokładnie. Dla mnie różnica taka jak pomiędzy rurkami a dzwonami 😉
Livia   ...z innego świata
31 sierpnia 2011 08:15
Z tego, co ja słyszałam, to pad ma być maksymalnie prosty - bez ozdobnych sznurków, bez wymyślnych pikowań, bez pasków do przystuł i popręgu - taki minimalny 🙂 Pady mogą być profilowane.

Z kolei na czapraku może być wszystko - i ozdobna biza, i pikowanie, i wzorki, nadruki itp.
🙇 🙇
Dziękuję. Pad ma inny kształt i jest grubszy?
A zastosowanie jest takie samo?

Ma troszkę inny kształt i jest inaczej pikowany
Porównaj do padów west - toto pod kulbaką też raczej padami nazywaja, nie czaprakami (??)
Prawdopodobnie klasycy przerobili je pod swoje siodła i dorzucili własną kolorystykę i materiały i wyszedł pad klasyczny (że nie westowy) 😀
Pad może być zdobiony - dlaczego nie??
No to już mi namieszałyście całkiem.
Bo ja tak rozumiałam: czaprak - słowo używane w klasyce, pad - w west.
A po angielsku to jest zawsze -pad ? I tyle ?
Po angielsku jest Pad
po polsku czarpak, potnik, pad, niektórzy używają nawet nazwy derka, czy derka pod siodło
Po nagielsku bridle
po poslku ogłowie, tranzekla, tranzla
Po anglieski bit
po polsku wędzidło, kiełzno
Mamy przebogaty język po prostu ;-)

Edit literówka  😡
Livia   ...z innego świata
31 sierpnia 2011 08:34
_Gaga, nie upieram się przy takiej definicji - po prostu takie rozróżnienie obiło mi się o uszy i w sumie jestem skłonna się z nim zgodzić, bo większość padów i czapraków potwierdza taki podział 🙂
P.S. wędzidło to "bit" 😉

Z kolei w niemieckim czy holenderskim jest rozróżnienie: "pads" na pady w obu, "schabracken", "dekjes" na czapraki 🙂
ja rozróżniam tak:
pad - grube, ciężko się pierze, może być kwadratowe, westowe, wyglądające jak poduszka.
czaprak - cienkie, szmatkowate, drobniej pikowane, łatwo się pierze i łatwo schnie. 😁
,,Pad klasyczny" jest podobny do padu west. Najprawdopodobniej jest to przerobiona wersja padu westowego nadająca się pod klasyczne siodła. Jest szyty najczęściej z innych materiałów niż czaprak, jest grubszy, rzadkością są pady wycięte (no chyba że takie do jazdy na oklep) Nie bywają pikowane. Mają grubsze wypełnienie.



Czaprak jest zazwyczaj cieńszy, wykonany z innych materiałów, często pikowany w różne wzorki, ma widoczną lamówkę (w większości przypadków) Może mieć wymyślne kształty (pady są zazwyczaj ,,jednokształtne"  😀) Ma paski do przymocowania do przystuł (w padach (większości bo w Yorku np są) nie zauważyłam) oraz na dole pasek do przełożenia popręgu. Czapraki są zazwyczaj bardziej wymyślne. Często z dodatkami typu futerko, zdobniki. Są różne kształty: pełny, wycięty, łezka, jaskółka.
(Więcej grzechów w tej chwili nie pamiętam)



za duze zdjecie!
Dzięuję i przepraszam Konikową, że się wcięłam.
Wcięciem udało się ten wątek trochę rozszerzyć.
Tania spokojnie możesz sie wciąć mi to nie przeszkadza a wręcz podoba bo rozszeżasz wątek .
edit;
a ma ktoś może opinie o czapraku willa horses
http://www.ostroga.pl/akcesoria_do_siodel/siodla_akcesoria_czapraki_potniki/czaprak_futuro_villa_horse
czy zna ktoś czapraki firmy rodimix  🤔
ja osobiście nie słyszałam o takiej firmie
Właśnie ja też nie i martwię się tym, że chyba kupiłam szmatę, a nie czaprak.
wszystko wyjdzie w ,, praniu''.
Jak zaczniesz użytkować to sie przekonasz.
Jeśli dużo za niego dałaś to masz niestety powody do zmartwień.
no wylicytowałam za 30 zł. Jest podszyty futerkiem pod spodem, jednak jak dotknie się materiału nie podszytego to taki papier..  🤔 😕
Czy ktoś używa może czapraka podszytego od spodu naturalnym futrem i mógłby się podzielić wrażeniami? Jak się układa pod siodłem, jak z praniem?
Miałam czaprak z futrem mattesa  😎 Niestety musiałam odsprzedać bo mam siodło dopasowane i z futerkiem robiło sie za wąskie. Czaprak układał sie super. Prałam w pralce, tylko po praniu trzeba wyszczotkować futro. Niestety taki czaprak trzeba częściej prać niż sama podkładkę z futerkiem ponieważ futerko leży bezpośrednio na grzbiecie konia.
O super że jest ten wątek, może wreszcie się dowiem 🙂 Zastanawiałam się, jaki jest właściwie sens tych czapraków z futrem (takich właśnie jak pokazywała Dramka)? Nigdy nie używałam, ale wydaje mi się że lepiej kupić czaprak i futro oddzielnie, przecież futro musi się strasznie szybko niszczyć i brudzić, jeśli jest nakładane bezpośrednio na sierść, a te czapraki nieraz mają jakieś wręcz nieprzyzwoite ceny... A może ma to jakieś specjalne zalety?
Przed wszystkim nie robi sie dodatkowa warstwa jak przy czapraku + futerko. Poza tym futerko jest dobre dla koni z wrażliwymi grzbietami. Szybciej taki czaprak sie zniszczy zanim futerko.  😉
Nigdy nie używałam, ale wydaje mi się że lepiej kupić czaprak i futro oddzielnie, przecież futro musi się strasznie szybko niszczyć i brudzić, jeśli jest nakładane bezpośrednio na sierść, a te czapraki nieraz mają jakieś wręcz nieprzyzwoite ceny... A może ma to jakieś specjalne zalety?


Ja używam do lat i jestem bardzo zadowolona. Przecież wygodniej jest siodłać, jak kładzie się jedną rzecz pod siodło niż dwie.
Dzięki za opinie dziewczyny. :kwiatek:
Jedyny minus to cena  🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się