Viatoll

eeee w schowku w pudelku schowany nie pika :P
Pierwsza przygoda z systemem.Pojechaliśmy sobie po siano w dwa samochody z przyczepami-jeden z bukmanką.W powrotnej drodze na 7-emce drapnęli nas chłopcy z inspekcji drogowej.Na szczęście wyszło,że VW Transporter z bukmanką nie podpada pod viaTOLL i nam odpuścili nie zatrzymanie do kontroli.No i nie zważyli,bo przeładowani byliśmy sporo ponad 3.5 tony 😂
no to gratuluję, jest się czym chwalić.
Rozumiem, że ciebie przepisy nie obowiązują tak jak innych.
A jakim cudem bus z przyczepą nie podlega pod viatoll?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 marca 2012 22:39
No chyba, że przyczepson to jedynka, względnie półtorka i to licząc, że DMC 1500-1600
bo transporter to ok. 1900-2000
Dokładnie tak-DMC Transportera 2750kg,DMC naszej bukmanki 750(!)kg,co daje równe 3500kg,a viatoll obowiązuje powyżej.A że wtedy przeładowaliśmy...cóż,jeździmy po siano ponad 40km,a" kto jest bez grzechu,niechaj pierwszy rzuci kamieniem"
Domyślam się rtk,że Ty z tych praworządnych,co nawet prędkości nigdy nie przekroczyli.
,
To teraz coś ciekawego 😀!
Każdy pojazd powyżej 3,5 DMC, który łapie się pod viatoll musi mieć tachograf
🤔wirek:
rybka   Różowe okulary..
01 czerwca 2012 21:22
To teraz coś ciekawego 😀!
Każdy pojazd powyżej 3,5 DMC, który łapie się pod viatoll musi mieć tachograf
🤔wirek:

Gdzie to wyczytałaś ? !! 🤔  😲
Zaraz, zaraz, jezeli ma byc tachograf, to czy takie same zasady panuja, ze np. co 2 albo 4 godziny ma byc przerwa?
Pracownicy od mojego ojca musieli być na szkoleniu w sprawie poruszania się po drogach różnych pojazdów, tam parokrotnie podkreślono sprawę tacho.
Oni jeszcze drążyli temat i pytali czy jeśli ktoś ma swoje małe auto i podłącza do niego przyczepkę łapiąc się na Viatoll, a robi to prywatnie (niezarobkowo) to czy też musi mieć tacho? Odpowiedź była twierdząca 😀
rybka   Różowe okulary..
01 czerwca 2012 21:39
A jakąś podstawę prawną otrzymali na to ?
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 czerwca 2012 21:52
E, sorry, musze pomyslec...
Otrzymali, ale ojciec nie przyniósł mi tego do domu. Trzeba będzie poszukać.
rybka   Różowe okulary..
01 czerwca 2012 22:11
tak na szybko sprawdziłam przepisy i żadne zmiany nie ukazały sie na Inforze od ubiegłego roku, no chyba, że to są nowe przepisy, które jeszcze nie są opublikowane, a już przyjęte... no ale może ktoś bardziej biegły wie i się wypowie...
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 czerwca 2012 22:13
Art. 1.  Ustawa określa:

1) czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy;

2) obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych;

3) zasady stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i gwarantowanych okresów odpoczynku, określonych rozporządzeniem (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającym rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. UE L 102 z 11.04.2006, str. 1), zwanym dalej „rozporządzeniem (WE) nr 561/2006” oraz Umową europejską dotyczącą pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), sporządzoną w Genewie dnia 1 lipca 1970 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 94, poz. 1086 i 1087), zwaną dalej „Umową AETR

4) okresy prowadzenia pojazdów, obowiązkowe przerwy w prowadzeniu i gwarantowane okresy odpoczynku kierowców:

a) zatrudnionych na podstawie stosunku pracy,

b) niebędących pracownikami

— wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km pojazdami, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006.



No to ja chyba dobrze rozumiem, ze trzeba byc kierowca na umowie, zeby Cie tacho obowiazywalo w ogole?
rybka   Różowe okulary..
01 czerwca 2012 22:17
BASZNIA ja dokładnie tak samo rozumiem jak Ty, ze trzeba być zawodowym kierowcą (działalność własna usługowa lub na umowę jako pracownik)aby tacho obowiązywało..
tacho też jest wymagane przy przewozie osób od 10 do 17 miejsc siedzących, nawet niezarobkowym
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 czerwca 2012 22:30
Zarobkowy czy nie-insza inszosc-na potrzeby wlasne, niezarobkowo, tez moze jezdzic kierowca zatrudniony...

Ale ustawa jest o czasie PRACY kierowcy. Dla mnie to moze byc przyjemnosc 😉, jaka jest definicja PRACY?
dempsey   fiat voluntas Tua
01 czerwca 2012 22:47
definicja pracy opiera się na umowie o wynagrodzenie 🙂. na zdrowy rozum to wyczerpuje temat, ale jak to znaleźć w przepisach to już nie wiem
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 czerwca 2012 22:49
Mam nadzieje, ze AMEN 😉

Chyba, ze rtk przyniesie jakies hiobowe wiesci 🙂.
Już wiem.
Klucz do tachografu to "przewóz handlowy". Niektórzy złośliwi policjanci uważają, że jeżeli samochód lub przyczepka jest w leasingu lub zarejestrowana na firma, to ruchy są handlowe, a nie na własny użytek.
I powiem Wam ciekawostke.
Otoz moj tata ma w swoim aucie wzmacniana szybe , bodajze alkaiczna jakas, i viatolla przez nia nie chce lapac, o czym pojecia nie mielismy przy odbiorze viatolli, nie pytano nas o to, ani nic. Wyszlo w praniu, w trakcie jazdy, kombinujac dzialac, pytajac, zjezdzajac na cpn z viatola, ale ze weekend to na infolini nie wiele sie dowiedzielismy. W koncu ja w swoim aucie mialam dwie viatole.

Jak nam na cpn powiedziano, powinnismy miec urzedzenie z antena, inne po prostu. Wiec ojciec poejchal do punktu (200km) i mowi o tym, na to pan : Ze w zasadzie to czy nie molgby przykleic viatoli do lusterka na zewnatrz, no to ojciec pyta a jak odpadnie to co? na to pan ze no straci 120zl....
No to Pan mowi, a nie moglby Pan wyciagac reki przez okno przejezdzajaca przez bramke? I to calkiem na serio....
Wkoncu mysli mysli, i mowi a nie mozna w przyczepie zamontowac, albo na dachu?

Bo w sumie to to urzadzenie dopiero testuja , to nowe, i nie maja rozwiazania, ale dostaniemy pismo, w razie zatrzymania ITD, ze sprawa jest w toku....
crazy dobre... normalnie z tą reką na zewnątrz to się uśmiałam... szkoda tylko ze to tak całkiem serio...
Naprawde, pelen profesjonalizm... " A nie moglby Pan wystawiac reki przez okno?"  smieszne, ale i straszne
W przyszłą niedziele jedziemy z koniem na trasie Poznań - Biały Bór (bus + przyczepka 1,5 konna).
Mógłby mi ktoś rozjaśnić parę kwestii ?

🤔trzałka: Dostając takiego ViaBoxa płaci się kaucje w postaci 140zł, która jest zwrotna (?). To znaczy że jest to coś w rodzaju wypożyczenia go (przejeżdżam planowaną trasę, po czym oddaje pudełko) ?
🤔trzałka: Żeby go dostać musimy zarejestrować się w systemie Viatoll. Jak to zrobić, co jest potrzebne i gdzie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź, strasznie to wszystko dla mnie niejasne 😡

czy jeśli jadę z bukmanką trasą nie objętą opłatami (wg. mapy viatolla) to muszę mieć mimo to viabox (który pokaże opłatę 00,0) ? wiem - pytanie z serii tych głupszych, ale żyjemy w kraju pełnym paranoicznych przepisów, więc wolę spytać  🤔wirek:
Viabox obowiązuje Cię tylko na trasie która jest płatna, jeśli nie płatna nie musisz mieć urządzenia
Btw tak dla ciekawości jeśli by się zdazylo ze wjedziesz na płatna i przejedziesz przez jakas bramkę bez kamer. A nie zatrzyma Cię inspekcja mandatu nie dostaniesz bo te bramki nie rozpoznają czy jestes duży czy mały. Natomiast jeśli przejedziesz przez bramkę z kamerą to na 100 dolapie Cię inspektor:-)

edytuj posty!
dzięki Lagi  :kwiatek: chociaż jeden problem z głowy  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się