Owijki a ich użytkowanie

Na pewno był już poruszany ten temat, ale postanowiłam że zapytam konkretnie o mój 'przypadek'  👀
Jak to jest z zawijaniem konia na noc?
Czy zaijanie jest wskazane po treningu młodego konia?
Jak dokładnie się to robi, tzn: jakie podkładki, jakie owijki?
I może to głupie pytanie, ale... co to daje?  😉
kakaduu, Żadnego młodego konia! Zawijać to można starego/co najmniej dorosłego konia:
-  któremu zafundowało się ciężki trening/zawody i istnieje ryzyko, że mu się opoje zrobią
-  któremu regularnie po treningu robią opoje (z tym, że...jak przestaniesz zawijać to te opoje wrócą... 😉 )
-  który ma jakieś reumatyczne bóle, problemy z krążeniem, ale wszystko raczej z racji wieku (znam pewną babcinkę wożącą dzieci w rekreacji, która miała na noc robione zimne okłady prawdopodobnie na poprawę krążenia).
-  który ma jakąś kontuzję w której weterynarz kazał zawijać
Innym koniom nic nie zawijamy(!), bo to może przynieść więcej szkody niż pożytku.... Zimna woda pod ciśnieniem dla schłodzenia ścięgien po jeździe to podstawa i wystarczy. Moim zdaniem.
w sumie bardzo ciekawe pytanie zadała kakaduu,
Ja zawijam jeden zad po kontuzji (mechaniczne uderzenie i wylew na ściegnie-krwiak) . Dodatkowo tylko na tej jednej nodze zrobił się opój i wcale nie znika, więc zawijam tą nogę.
Wkurza mnie ten opój strasznie,ale nie znika 🙁

Dziękuję za wyjaśnienie tematu :kwiatek:
czy polarowe owijki mozna zakladac na takie cieple dni na jazdy czy lepiej sobie darowac?
Myślę że znacznie lepiej sprawdzą się zwykle ochraniacze!!!
Czy sama chciałabyś teraz biegać w taką pogodę w polarowych podkolanówkach?
Pamiętaj o schłodzeniu nóg po jeździe a owijki schowaj na potem 🙂
znowu ta dyskusja?? Wałkowaliśmy temat już kilka razy, nie ma znaczenia czy ubieramy ochraniacze czy owijki. W każdych noga będzie ciepła po pracy.
Oczywiście mówię to o ochraniaczach, a nie czymś ochraniaczopodobnym co tak naprawdę nogi nie zabezpiecza w żaden sposób.
owijki jak i ochraniacze tak samo grzeją nogę 😉 zwłaszcza pełne .. więc nie rozumiem dlaczego miałoby się chować owijki ! 🙇
ok dzieki niegdy nie uzwyalam wiec pytam. odpuszcze narazie balam sie wlasnie ze moga sie kulosy przegrzac wolalam doswiadczonych zapytac.
Tak naprawdę musiałybyście jeździć bez niczego, żeby się koniowi noga nie zagrzała. Lepiej bywa w takich ochraniaczach "air" (z dziurkami przepuszczającymi powietrze), ale to też różnie. Na pewno dobre ochraniacze są dobrym pomysłem.😉 Gorzej z takimi jakimiś "podejrzanymi". Np. te tanie brokatowe harry's horse to takie fajne były, że koń miał pod nimi mokrą nogę po pół godzinie biegania luzem.
Julia1999   Gniady to nie maść, gniady to siła♥♥♥
26 czerwca 2012 11:58
MAM LAICKIE PYTANKO(JAK BYŁO-PRZEPRASZAM)
W jakim miejscu konskiej nogi musi sie znaleść rzep? Z wewnęcznej czy zewnęcznej? Przepraszam za głupie pytabie🙁 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡
Na logikę z zewnętrznej, ale ja osobiście nie przykładam do tego takiej uwagi. Wizualnie lubię z przodu

Z tym, że ja zawijam po swojemu. Lubię jak podkładka jest cała zakryta, więc to zawinięcie wychodzi dość wysoko  😉 No, a z tymi rzepami to jak wyjdzie tak są.

Julia1999   Gniady to nie maść, gniady to siła♥♥♥
27 czerwca 2012 09:29
W sobotę pierwsz raz bede zawijała klaczkę owijkami Horze dam cynk i postaram miec fotki jak się sprawują🙂😉
Ja dodatkowo zabezpieczam rzepem z odblaskiem lub zwykłą taśmą izolacyjną 😎
deborah   koń by się uśmiał...
27 czerwca 2012 09:55
Thymos, po co? odwijają Ci się owijki?
najważniejsze żeby rzep wypadał na górze bo różne przypadki widziałam 😉 dobrze żeby był na zewnątrz z wiatrem ale to już kwestia drugorzędna...
deborah jest rzep na zewnątrz, do góry i z wiatrem - pełna profeska, ale sam rzep jest krótki i już dosyć kiepski. Wolę nie ryzykować, zwłaszcza, że to niewiele pracy kosztuje😉
Ja dodatkowo zawijam z podkładką na przednich nogach od tyłu, a na tylnych nogach, od strony wewnętrznej.
Mam pytanie do użytkowników podkładek pod owijki. Jakie firmy polecacie? Mnie najbardziej interesują podkładki Fair Play i ewentualnie Climatexy Eskadrona. Jak one wypadają rozmiarowo? FP będą dobre na dość dużego konia?
FP według mnie wypadają małe. Przynajmniej na mojego (172 w kłębie) były raczej małe. Ale ja wolę jak mam sporo podkładki bo zawijam konia dość wysoko.
Ja zainwestowałam w duże Climatexy i te średnie. Skróciłam je sobie trochę, i mam na przody i na zady takie dość spore podkładki.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
23 lipca 2012 10:05
Ja mam niezłą obsesje na punkcie owijek- ale mimo to, że zawijam 10000razy i tak rzep mam każdy z innej strony. Choć do konkretnej pracy pod siodłem wolę ochraniacze to na jakieś 30minutowe wypady owijki jak najbardziej. Gdyby mnie było stać miałabym wszystkie owijki jakie są;d  Mogę zawijać i zawijać;d
derby, albo masz za długie owijki albo musiałabyś trochę zmienić technikę zawijania 🙂
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
23 lipca 2012 10:22
wtedy były full więc długie są tak czy siak, co do techniki- to nie mam pojęcia na jaką bo to "samo się tak zawija"  no, ale będziemy się trenować jak wrócę ;d;d;d;d
Ja jeszcze się spytam w sprawie podkładek. Użytkował ktoś te CSO: http://www.okser.pl/product_info.php?products_id=9921{7}1{17}196 wyglądają na całkiem fajne 😉
Mam glupie pytanie.
Czy owinięte dla pony są mniejsze? Krótsze?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
11 września 2012 20:34
pony=2m
deborah   koń by się uśmiał...
11 września 2012 20:35
Dodofon, z tego co wiem owijki dla Pony są węższe ( 10 cm) i krótsze ( 2,5m)
też się zastanawiam nad tymi CSO
a jak wypadają fair play te z rzepami
ten materiał na fotkach wygląda raczej na mało naturalnie - czy dobrze odprowadza pot ?
777, te polarowo-elastycze fair play? Są beznadziejne, zależy na jakim koniu zawijasz, ja mam zawsze problem z rzepem, bo nie "wychodzi" w tym miejscu gdzie powinno się skończyć:/
dzięki
chodziło mi o podkładki ale ta wiedza też się na przyszłość przyda
chyba skuszę się na te podkładki  cso
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się