Ciężko sprzedać, ciężko kupić- Wasze refleksje o handlowaniu końmi

"koń za wysoki" dla mnie to im wyższy tym lepszy, bo ja sama mam 178cm wiec zawsze szukam konia który ma min 174cm ;p
Chyba maść jest zawsze jednym z pierwszych kryteriów, chociaż jak koń jest świetny to wtedy nie powinno miec to już większego znaczenia, przynajmniej u mnie tak było. Nigdy nie chciałam miec rudego konia, ale jak zobaczyłam jak sie rusza to byłam pewna, że to jest ten jedyny. Coprawda nie jest taki do końca rudy, bo to taki ciemny kasztan. I od tego czasu kocham rude!  😉
Maść pierwszym z kryteriów? To chyba zależy, po co się konia kupuje. Nie sądzę, żeby ktoś kupujący konia do sportu uzależniał zakup od maści.
Zależy też do jakiej dyscypliny sie szuka  😉 Bo jak do ujeżdżenia to maść jednak ma jakieś znaczenie.
ciekawe. jakie np? poza ew. takim ze na siwym bardziej widac slady ostrog? ;>
Walaszek 166 wzrostu skarogniady bez odmian, bardzo suchej konstytucji  o długich nogach taka sarenka jak go nazywamy z córką. Bardzo grzeczny koni w kontakcie z ludźmi wręcz przylepa. Na parkurze taki mały demon co zresztą pasuje do umaszczenia. Co mu postawisz to skoczy , nie chcemy przeginać. Nooo ale chyba ja będe na nim wozić tyłek, bo NIE MA GWIAZDKI - kuźwa, ale szkoda, że nie ma ha aha. PARANOJA
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 sierpnia 2012 10:12
A ja głupia całe życie myślałam, że podstawowym kryterium zakupu konia
do dresażu są predyspozycje ruchowe :/
Chyba nie nadążam za światem 😉
ms_konik, lacze sie z toba w bolu wlasnej naiwnosci, ale poczekam na teorie, moze bedzie interesujaca😉
ms_konik, faith, dołączam do Was, coraz to ciekawszych się rzeczy dowiaduję...
faith akurat nie o to mi chodziło, ale np. łaciatków w ujeżdzeniu praktycznie nie ma, najwięcej gniadych, karych i kasztanów. Nie oszukujmy się ale kiedy szuka się dla siebie konia to przeglądając ogłoszenia wybiera się najczęściej takie, które nam się po prostu podobają, a maść ma tu na pewno jakieś znaczenie. Nie wiem, może się mylę  😉
anne*, czy możesz mi łopatologicznie wytłumaczyć jakie do jasnej ciasnej znaczenie w ujeżdżeniu ma maść konia??

Nie ma łaciatych bo ogólnie jest mało kolorowych dobrych koni. A nie nie ma, bo maść ma znaczenie i nie mogą iść do ujeżdżenia. Co za bzdura.
Łaciatych nie ma bo te konie były selekcjonowane i doskonalone pod względem maści, a nie pod względem ruchowym.
Kon jest w bazie koni. FREUD po BEN od FLORA po KASTET trochę lipne zdjecia ale to admin podjął decyzję
anne* smiem twierdzic, ze nie ma ich bo to w ogole rzadko lubiana masc, w dodatku ciezko przekazywalna. ale nie zauwazylam zjawiska jakoby kon uzyskiwal lepsze wyniki tylko z powodu np. swojej kasztanowatosci.
krotko mowiac - nie pitol. 😉
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
07 sierpnia 2012 10:25
Walaszek 166 wzrostu skarogniady bez odmian, bardzo suchej konstytucji  o długich nogach taka sarenka jak go nazywamy z córką. Bardzo grzeczny koni w kontakcie z ludźmi wręcz przylepa. Na parkurze taki mały demon co zresztą pasuje do umaszczenia. Co mu postawisz to skoczy , nie chcemy przeginać. Nooo ale chyba ja będe na nim wozić tyłek, bo NIE MA GWIAZDKI - kuźwa, ale szkoda, że nie ma ha aha. PARANOJA


no wiesz na rynku jest mnóstwo środków rozjaśniających, domalujcie mu wykrzyknik  🤔trzałka: ❗
😀 😀
(zartowałam oczywiscie, jakby ktos nie zauważył 😀 mozna prosic o info na mail o tym koniu? :kwiatek🙂
kandawa1, w bazie koni wyskakuje, że ogłoszenie wygasło 🙁
akzzi, chciałam to samo napisać 😉
przyznaję, napisałam bzdure.. 😡
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
07 sierpnia 2012 10:27
Kon jest w bazie koni. FREUD po BEN od FLORA po KASTET trochę lipne zdjecia ale to admin podjął decyzję


możesz dać linka do ogłoszenia? w bazie danych widzę tylko kartę konia i faktycznie zdjęcie nie jest zachęcające.
epk, wiesz no, gdzieś słyszałam pogląd jakoby wysokie odmiany miały uniemożliwić sędziemu dobrą ocenę ruchu konia.... Tylko jakoś ciężko mi w ten pogląd uwierzyć.

a zastanawiam się czy myślenie anne* pewnie bierze się z tego, że kolorowych koni jest generalnie mało w sporcie, zatem królują gniade, kasztany, kare, zatem wydaje się, że tak to powinno wyglądać... a kolorowych koni jest mało dlatego właśnie, że one się nie kwalifikują do tego "powinno wyglądać" i ludzie krzywo patrzą na kolorowe konie.

[quote="akzzi"]Łaciatych nie ma bo te konie były selekcjonowane i doskonalone pod względem maści, a nie pod względem ruchowym.[/quote]
No własnie nie do końca. Jasne, że krzywulców hodowanych na maść było sporo, więcej niż tych dobrych, ale krzywulców hodowanych byle jak jest ogólnie sporo. Starczy allegro poprzeglądać - krzywulce w każdej możliwej maści się znajdą.
Zastanawiam się czemu taka srokata Jutlandia z Żabna sprzedawała się tak długo... Super skakała, ujeżdżona... Gdyby była innej maści, podejrzewam, że poszłaby szybciej. Biały Kieł Mazurka też się długo sprzedawał z tego co tak patrzyłam, a przecież nie można o nim powiedzieć, że był krzywulcem hodowanym tylko na maść.
Mam wrażenie, że niektórzy ludzie nie chcą mieć oryginalnie umaszczonego konia, żeby się reszta na nich dziwnie nie patrzyła. :/
Tylko, że ja nie miałam na myśli "teraźniejszego" postępu hodowlanego (którego m.in wynikiem były właśnie wspomniane przez Ciebie konie), a to jak to było daawno temu. To tak samo jak z hodowlą i selekcją folblutów: liczylo się to jak szybko biega (selekcja na szybkość), nie to jak jest zbudowany.
akzzi, nooo, to tak, to się zgadzam 🙂 Z resztą, nawet teraz koniarze rzędu "wiejskich i dożynkowych" lubią taranty i srokacze, bo się im ładnie w bryczce prezentują. Taki właściciel też patrzy tylko na maść.
któraś z re-voltowych czynnych zawodniczek ujeżdżenia pisała kiedyś, że kare konie są "ulubieńcami" sędziów 🙂 może jednak maść ma znaczenie. niewielkie, ale ma.
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
07 sierpnia 2012 11:51
zaden ze mnie dresiarz, ale w lewadzie 10 lat temu na kursie instr i śp pani małecka i pan sałacki to podkreślali, pożadane sa konie jednomaściste, najlepiej z odmianami na nogach, na łbie niepożądana jest np krzywo schodząca łysina bo to daje wrazenie "krzywego konia" z przodu jak sędzia patrzy
pisałam juz o tym na towarzyskich, coś w tym jest... za to w skokach koń może być niebieski w pomarańczowe kropki-byle skakał  😀
dla mnie maść nie ma w ogóle znaczenia . dobry koń nieważne jaka maść ... ludzie ogranijcie się ... 🙂
duunia, odpisałam już w towarzyskich 😉, ale tu napiszę też: szkoda, ze najlepsi jeźdźcy na świecie za nic mają wskazówki polskich dresażystów - i jakoś sporo tych koni z krzywymi odmianami, z nierówno malowanymi nogami itp. Ja parę lat temu to nawet od sędziego pewnego usłyszałam, że niemożliwe jest ocenianie konia, który ma np. 3 skarpetki, albo krzywą łysinę bo to kompletnie zaburza obraz. No na szczęście sędziowie wznieśli się na wyższy poziom już, albo przestali się do tego przyznawać, że nie umieją oceniać w takich przypadkach, bo więcej takich bzdur nie słyszałam.
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
07 sierpnia 2012 11:57
ej dlaczego mamy sie ogarniać??  😲 korysindex??

epk, no widzisz, jednak cos w tym jest z tą mascią  🙄 mimo wszystko, ale ja sie nie znam na dresiarzu tylko powtarzam  😉

ech sie sama zacytuje  😀

epk, pacze własnie na olimpiadzie, rózne są konie, za to np srokatego nie widze, chociaz chętnie bym zobaczyła
zauwaz ze np wysoko malowany kasztan z latarnia robi dobre wrazenie ogólne chyba na kazdym  , mysle ze cos w tym jest...niekoniecznie o wykształcenie sedziów chodzi, tylko o jakies tam pewno inne preferencje
zreszta jak mówie zaden ze mnie dresiarz, ja tylko powtarzam
Czekaj, czekaj, nie zrozumiałyśmy się. Moim zdaniem nic to nie ma wspólnego poza jakimiś starymi mitami przekazywanymi przez pseudo sędziów, pseudo trenerów.  Gdyby faktycznie tak było to takich koni nie kupowali by zawodnicy wysokiej klasy z obawy przed gorszym sędziowaniem. Dobry koń to dobry koń i tyle.
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
07 sierpnia 2012 12:05
no fakt, ale wez pod uwage fakt ze selekcja juz dawno idzie w pewnym kierunku, wiec pewno wsród donnerhali i innych sadro songów wyłowić srokacza czy taranta
a jakby sie taki cudak machajacy łapami znalazł spoza "towarzystwa" to pewno naprawde musiałby byc zarabisty zeby sie na nim przebic wsród tych wszystkich typowych dresiarskich koni? ale ja naprawde sie nie znam, gdybam sobie tylko 😉
epk, ale krzywe odmiany wpływają na obraz całości, a już tym bardziej w ruchu, temu się nie da zaprzeczyć. Co oczywiście nie zmienia faktu, że profesjonalny sędzia powinien brać poprawkę na takie rzeczy.
Temat koni kolorowych drazylam jakis czas temu.
Kiedys zachod i wyspiarze brali wszystko;krzywe.w polowie nn,nie skacze, nie rusza sie
Dzis kolor musi byc taki jak wszystkie inne konie;poprawny, z db technika skoku,dobrym ruchem i ciekawym rodowodem,do tego, a moze przede wszystkim jezdny.
Malo kto moze pochwalic sie takim koniem niestety,mnie ostatnio zachwycil srokaty traken,ktory byl w czubie na ZT
A jakis czas temu ogladalam kolorka wlasnie z matki po Sandro Hit.
Niestety dlugo bedziemy odczuwac skutki przymykania oka podczas selekcji hodowlanych koni kolorowych...
sam mam konia, który ma krzywą odmianę od prawego oka do lewego nozdrza... i nikt nie powiedział mi, że to jest koń krzywy. Ważne ,ze to mój koń , który jest dla mnie piękny, unikatowy

źle napisałem żebyście się wszyscy ogarnęli - przepraszam 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się