pastuch

Hamer, ja mam te paliki. Nie przeżyły ubiegłe lato i mroźną zimę. Z prawie 200 palików tylko 2 zostały połamane przez dziki. Reszta ma się świetnie. Są lepsze od tych cienkich bo nie wyginają się od słońca. Miałam też 20 palików "chudych" 150cm. Połowy nie ma już. Zimą popękały.

Isabelle, przy każdym elektryzatorze masz podane do jakiej odległości ogrodzenia da radę. 5ha średni elektryzator da radę odsłużyć.

Ascaia, Baterie nie różnią się żywotnością tylko sposobem tracenia mocy. Sucha działa ale im dłużej tym słabiej, a alkaliczna działa do końca z taką samą mocą i nagle pada.
mam kilka pytań do speców :kwiatek:

patrzyłam na jednożyłowy kabel 1,2 mm i jest strasznie cieniuchny, czy da radę jakieś 50 m lekko podsypany ziemią, iść od elektryzatora do taśmy?

załączam obrazek jak chcę pociągnąć pastucha, niebieska linia to taśma, czerwona to drut, brązowe są deski. z tym, że pastuch będzie miał 3 "sciany" pokazałam po lewej stronie(granatowe to siatka posesji, która wolalabym, żeby od prądu była wolna). czy mam na koncach pociągnąć taśmę/drut pionowo, żeby złączyć wszystkie trzy linie i będzie dzialać, czy połączyć je kabelkiem, każda linia swój kabelek? czytałam i wertowałam wątek, ale chyba aż tak wielkim elektrycznym matołem jak ja to nikt nie jest, żeby zadawać tak głupie pytania 😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
30 sierpnia 2012 19:56
Isabelle,
kabel jeden a pionowo łączący wszystkie linie drut.
Siatkę też warto zabezpieczyć, moje jak trawa się skończyła zaczęły podkopywać siatkę,
co poniektóre przekładały głowę górą a jak są w kantarach to trochę strach, że zaczepią
ms_konik,  siatkę pozaginam, żeby była bezpieczna, a niestety, jest to przez cała działkę siatka więc nas też będzie kopać😉 poza tym zrosła się dość solidnie z trawą 😉

czyli mam przywiązać końce drutu/taśmy do izolatorów i dowiązac drut z góry na dół, doczepiony do wszystkiego i blisko ziemii dołączyć obrany drut z kabla, tak?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
30 sierpnia 2012 20:20
czyli mam przywiązać końce drutu/taśmy do izolatorów i dowiązac drut z góry na dół, doczepiony do wszystkiego i blisko ziemii dołączyć obrany drut z kabla, tak?

tak 🙂

ms_konik,  siatkę pozaginam, żeby była bezpieczna, a niestety, jest to przez cała działkę siatka więc nas też będzie kopać😉 poza tym zrosła się dość solidnie z trawą 😉

Nie, nie 🙂, nie chodzi mi o podłączenie siatki do elektryzatora 😀 (zresztą wtedy nie miałabyś impulsu na ogrodzeniu,
bo siatka by uziemiła prąd) a raczej o dodatkową linię ogrodzenia, czy to z plastików, czy drewniane jak reszta ogrodzenia,
odsuniętą ociupinę (jakieś 0,3-0,5 m).


ms_konik,  jak dojdą źrebięta to pewnie to ogrodzę inaczej, teraz mamy bezpieczną bramę drewnianą i siatkę, a konie z tych, co omijają ogrodzenia szerokim łukiem 😉

dobra, to tak dowiążę! a ten kabelek taki 1,2 mm jednożyłowy wystarczy? jest niewiele grubszy od drutu ogrodzeniowego 😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
30 sierpnia 2012 20:36
Jutro zmierzę ten mój miedziany i Ci odpowiem, bo sprawuje się bez zarzutu
i grubszego właściwie nie potrzeba.

Edit:
pytałam ojca, kabel aktualny jest 2,5, ale coś mi tam marudził,
że najlepiej żeby był 10...
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
05 września 2012 11:41
stosował ktoś drut żebrowany zamiast słupków plastikowych czy drewnianych  i takie izolatory ?
http://allegro.pl/izolator-z-nakretka-do-tasmy-20mm-pastuch-hit-i2582683352.html
ja 🙂 dają radę. I izolatory i drut (tylko za szeroki nie może być). Trzyma się wszystko nawet przy wichurach (a była okazja do sprawdzenia: przeszły obok mnie takie wiatry, że 6 drzew zostało złamanych).
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
06 września 2012 07:11
Sankaritarina dzieki  🤣
Macie moze zdjecie przykladowego ogrodzenia z takimi pretami zbrojeniowymi? Po pomalowaniu na bialo moze to nawet fajnie wygladac. Ile kosztuje metr fi12?

Z drugiej strony istnieje ryzyko, ze ktos to buchnie na zlom:/
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 września 2012 08:45
Ja mam takie pręty, tylko zaizolowane szlauchem gumowym. ogrodzony jest tak kawałek wzdłuż siatki. Postaram sie obfocić i wstawić.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
06 września 2012 09:13
TRATATA a w jakim celu ten wąż na drucie?

Ile kosztuje metr fi12?


no własnie jak z cenami drutu za 1mb?

edit:
jakiej długści zastosowałyście drut i ile wbity w ziemie?
Euforia_80, podejrzewam, ze waz na drucie jest zamiast izolatorow.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
06 września 2012 10:25
czy spotkaliscie sie z koniem, który z pełna świadomością wchodzi w pastucha żeby nawiać? czy jest to możliwe żeby koń nie czuł  respektu przed prądem?
Spotkalismy sie, jest to mozliwe. Prawdopodobnie za slaby pastuch, taki na dziki moglby pomoc 😉
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
06 września 2012 10:33
a prąd może byc słaby dlatego, że jest zbyt duży obszar ogrodzony?
znajomych koń tak ciągle ucieka, chcieliby przenieśc do mnie do stajni ale zastanawiam sie czy nie będzie z nim kłopot i co może być przyczyna tego, że nie boi sie drutu. U mnie  zazwyczaj prąd wyłączony bo moja to nawet sznurka od snopowiązałki nie dotkie  😂
[quote author=Euforia_80 link=topic=4517.msg1515056#msg1515056 date=1346923504]
czy spotkaliscie sie z koniem, który z pełna świadomością wchodzi w pastucha żeby nawiać? czy jest to możliwe żeby koń nie czuł  respektu przed prądem?
[/quote]

tak. Jest u nas jedna taka gadzina 😉 Sama widziałam jak podchodzi dotyka i nic ją to nie rusza. Przerwała ostatnio nam pastuch i konie biegały po polach...  🙄
mój teraz respektuje, chodził nawet na pastwisku ogrodzonym na wysokości może 60-70cm (na niektórych odcinkach  mógłby przez to po prostu przeczłapać, ale jest za leniwy:P),
ale kilka lat temu jeden raz miał odpał- konie z innej wioski zerwały się nocą ze swojego pastwiska("zimnioki" klacze ze źrebolami) i przywędrowały do Grubego i tak sobie czule szeptali do ucha całą noc...(dzielił ich drut-wtedy nie miałam jeszcze linki)... i jak przyszli panowie po swoje konie... to Gruby oszalał! poszedł z drutem(próbował skakać, ale mu nie wyszło)- wcalę mu się nie dziwie, bo był wtedy sam-bez innych koni(jeździłam z nim na wakacje na wieś :hihi🙂  nie poleciał za nimi (całe szczęście!) ale jak się rozbujał to sobie poczynał...co go złapałam i zaprowadziłam na pastwisko to znowu po drutach.... założyliśmy linkę i w akcie "desperacji" daliśmy mu dotknąć linki podczas wprowadzania(kolejny raz) na padok-jak go trzepnęło, to później....2 dni nie mogłam go wprowadzić na pastwisko!  😵 zatrzymywał się metr przed bramką, wyciągał szyję jak żyrafa, niuchał, robił wielkie oczy, bujał się do przodu i tyłu-i nic! 2 dni siedział w boksie! od tamtej pory jest spokój, nawet jak są przerwy w "dostawie" prądu  😉
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
06 września 2012 11:02
koza a co to za linka o której piszesz?

edit:
masz na myśli taka zwykłą plecionkę ?

ja mam taki drut i sie w sumie sprawdza tylko trzeba go czyms podkreślić bo jest niewidoczny (u mnie biały sznurek od snopowiązałki)
http://allegro.pl/drut-ogrodzeniowy-do-pastucha-fi1-2mm-500m-pastuch-i2559569861.html
Euforia dokłądnie mam na myśli taką linkę http://www.panfarmerek.pl/product-pol-375-Gruba-lina-polipropylenowa-Basic-6mm-x-200m-biala-.html fakt, że kosztuje trochę, ale jest bardzo mocna, trwała i widoczna!
jakieś 5 lat temu ojciec z Danii przywiózł 2 szpule takiej samej-tylko jeszcze ciut grubszej i cały czas (5 lat!) trwa, sprawuje się dobrze i była już wykorzystywana na różne sposoby(nawet jako sznurek bez prądu pod oborą, żeby krowy się nie rozlazły, tylko szły na dojenie grzecznie)
wuja na krowy używa druta-coś takiego jak wrzuciłaś w linku, tylko, że on ma duuuużo pola do grodzenia, ale te druty co jakiś czas trzeba wymieniać bo rdzewieją, rwą się itp. (a ile razy pokaleczyłam łapy przy zakładaniu!).
Ja z czystym sumieniem linki polecam! 🙂
koza, ja mam takie linki: http://allegro.pl/lina-super-mocna-750kg-200m-pastuch-plecionka-drut-i2610739724.html i po 2-3 latach sa juz wyraznie slabsze, przecieraja sie, niestety UV zrobilo swoje:/
Za takie pieniądze można co 3 lata wymienić. Mam na jednym pastwisku identyczną i wciąż jest ok. Fakt, co roku trzeba nieco naciągnąć, ale to nie problem.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
09 września 2012 21:07
[quote author=Euforia_80 link=topic=4517.msg1515071#msg1515071 date=1346923999]
a prąd może byc słaby dlatego, że jest zbyt duży obszar ogrodzony?
[/quote]
Oczywiście.
W skrajnych przypadkach impulsu praktycznie nie ma.
Jakość uziemienia też ma znaczenie (za płytko, sucho).
Jakiś człowieczy tester by Ci się przydał 😀,
moja koleżanka kiedyś chętnie testowała, ale jak ją kiedyś zacnie pierdyknęło to jakoś się jej odwidziało 😀
Może ten koń jest w stylu koleżanki 😀
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 września 2012 19:07
Wstawiam obiecane zdjęcie pręta z gumową izolacją (szlauch ogrodowy). Mam tymi prętami odgrodzone iglaki.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
12 września 2012 06:54
Wstawiam obiecane zdjęcie pręta z gumową izolacją (szlauch ogrodowy). Mam tymi prętami odgrodzone iglaki.


to chyba najtańszy izolator jaki widziałam  🤣
wie ktoś gdzie można w miarę tanio kupić drewniane słupki na rogi pastwiska ?

myślałam nad średnicą 8 cm  i wys. 200 cm    , albo coś koło tego
EDIT:
na allegro znalazłam coś takiego , nada się ?
http://allegro.pl/paliki-palik-walek-kolek-drewniany-toczony-sosnowy-i2781255282.html
Ja kupiłam na składzie budowlanym 4metrowe tzw stęple budowlane.
Przecinam na pół i mam dwa narożne do pastucha.
koszt za 4metrowy 7,50pln
heartland, beda idealne, jesli cena Cie nie odstrecza to bierz. Tylko zwroc uwage, ze odbior jest jedynie osobisty.

[quote author=Pyśka link=topic=4517.msg1587445#msg1587445 date=1353175175]
Ja kupiłam na składzie budowlanym 4metrowe tzw stęple budowlane.
Przecinam na pół i mam dwa narożne do pastucha.
koszt za 4metrowy 7,50pln
[/quote]


Pyśka to było coś takiego ?  :
http://allegro.pl/stemple-steple-budowlane-sosnowe-4m-pod-strop-i2795609940.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się