hucuły.

Bischa   TAFC Polska :)
02 listopada 2013 13:53
To poczytaj o czystości ras, o programach hodowlanych w różnych rasach (w tym małopolska!), po co się konkretne rasy łaczyło, co się chciało osiągnąć, a potem zastanów się nad sensownością krycia hucułki ślązakiem.

E: poprawiona literówka, którą dopiero teraz zauważyłam 😡
Mam takie pytanie do was jako doswiadczonych wlascicieli huc. Jaki rozmiar wedzidla maja wasze konie bo moja folblutka ma 12, 5 podw. Lamane a na niego za male jest i wsadzilam oliwke 13, 5 lekko wystaje ale chyba jest ok i dlatego moje pytanie co do rozmiaru
Mój zwykłą oliwkę jak i podwójnie łamaną oliwkę ma 11,5 ;-)
Hucek znajomej również ma ten rozmiar 😉
Kurczaki jak wsadzilam 11, 5 to mu znikla w pysku hmmm
Kastorkowa   Szałas na hałas
02 listopada 2013 18:39
U nas wszystkie 12,5 a te większe 13
Mój ma 13,5 😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
02 listopada 2013 18:42
Turini, każdy koń jest inny, szerokość pyska może być różna u poszczególnych osobników jednej rasy więc ja bym się nie sugerowała tym, że jakiś jeden hucuł to ma 11,5, musisz dobrać do tego jednego konia 😉 Jak widać po postach dziewczyn rozrzut może być spory i po samej rasie nie zgadniesz rozmiaru sprzętu na konkretnego konia
Tak domyslam sie ale bylam ciekawa czy  to mozliwe zeby huc mial rowniez 13, y rozmiar
mój też ma 13,5 cm 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
03 listopada 2013 00:04
Jezu, jakie wielkie pyszczki mają te wasze hucułki!

Ten Alert śliczny, ale mało huculski w sumie.


Moim superhiperlaickiem okiem - Literek całkiem miły, ale na Boga, kto na nim siedzi? Litości...


Podoba mi się Przemo-O, chociaż chyba głównie ze względu na odcień gniadego i  śliczny pyszczek, co raczej nie jest świetnym kryterium. 🙂


Wasyl mi się tez spodobał


Ciekawe co wyrośnie z Gracjana, bo na razie przypomina mi kucyka szetlandzkiego.


Wspomniany wcześniej Czerteż mi się bardzo podoba, tylko jest w koszmarnej kondycji.

I tu znowu, jadę na szyi, jest super. :/



Nie wiem na czym to polega (może się czepiam bez sensu totalnie, bo nie znam się na hucułach od strony technicznej, ale, że jest to jedna z moich ulubionych ras, wątek czytam na bieżąco), ale albo hucuły same w sobie są jednak mało-urodziwe, w co nie chce mi się wierzyć, albo są tak koszmarnie okropnie pokazywane i niezadbane. Oglądam te zdjęcia z uznawania ogierów i pomijając już wiek koni (czego za cholerę nie rozumiem, zbawi kogoś poczekanie jeszcze rok?), dochodzę do wniosku, że albo ta pora roku jest totalnie do kitu, albo hodowcy są do kitu. Większość z tych ogierków wygląda na mało zadbane, zarobaczone. Styl jazdy właścicieli, czy osób pokazujących, jest zatrważający, dopasowanie sprzętu... No mogłabym tak godzinami. Znowu nieładny obrazek. 🙁

Huculy to raczej sa hodowane pod wzgledem uzytkowym,a nie pokazowym...,wiec nigdy nie bedzie mial wygladu araba... 😉
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
03 listopada 2013 10:39
Gracjan jest piękny, a wzrost według mnie powinien być najmniej ważnym kryterium. Nielepicki FANT po Jaśminie miał... 137cm 😁 Jak na niego wsiadałam na oklep to wskakiwałam na raz, bez większego wymachu 😉
Za to nie wszystkie jego dzieci wcale były takie niskie - Wanta (141), Likier (140), Narcyz (141), choć wiadomo, że przeważają te poniżej 140.
Wasyl z budowy przypomina mi Afisza, a takiego typu ogierów nie lubię.
Dla mnie Przemo-O byłby ładną... klaczką  😁 Ma jakąś damską główkę po prostu.

Terminy prób są beznadziejne - późna jesień - konie ofutrzone, z bębnami pełnymi zapasów na zimę. Albo wiosna - konie jeszcze nie zmieniły sierści i te z chowu bezstajennego wyglądają jak wymarnione, niedożywione, wyrośnięte źrebaki. Więc ani ten ani drugi termin nie jest odpowiedni...
emptyline, z tych ogierów które wstawiłas jedynie Wasyl jako tako wygląda. Serio jest mało ciekawych ogierów, wiekszosc z nich wygląda jak male zimnokrwiste..

Moje wedzidla maja 12,5cm 😉
Sio   nowe wcielenie marchewki
03 listopada 2013 16:12
Ten Alert śliczny, ale mało huculski w sumie.
Znam tego ogiera-nawet kilka razy jeździłam na nim. Piękny ogier o świetnym charakterze - takim z pazurem. (ale dzieci na nim jeździły na lonży i był w porządku). Niestety zdjęcia mi zniknęły po formacie komputera. Jeśli miałabym hucuła to byłby właśnie Alertem.  😍  nie wiem jak potoczyły się jego losy po sprzedaży Bogusławic.
Większość hucków które znałam miały wędzidło 12.5. Ale no... "większość" 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
03 listopada 2013 16:44
Sahara, ja się nie spodziewam araba, ale ładnego, proporcjonalnego, zadbanego hucuła w dopasowanym sprzęcie. Są chyba jeszcze takie?

Strucelka, wlasnie się zastanawiam, czemu nie może to być wczesne lato? Wtedy konie wyglądają najkorzystniej. Gracjan mi się na razie w ogóle nie podoba, ale to jeszcze dzieciak. Tylko, wydaje się być strasznie krótki. Przemo może faktycznie byłby ładną klaczką, ale ja tam mu kibicuje. 🙂
emptyline, widzisz hucuły dużo straciły po tych wszystkich dotacjach, jak ludzie zaczęli kryć wszystko wszystkim.
Moje hucki np są po tym samym ojcu a każdy całkiem inny z wyglądu. Kenia jest bardziej huculska, głowa, kłoda, nogi, ale Romek jakoś bardziej mi się podoba, ma bardziej szlachetniejszą głowe i jakos tak bardziej jest proporcjonalny.

Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
03 listopada 2013 17:52
Kinia16322, ale te hucuły, które pojawiły się w tym roku na kwalifikacjach, to nie są konie "hodowców dotacyjnych". To ogiery urodzone w bardzo dobrych stadninach z tradycjami, a nie u Jóźka za płotem, który krył tak, żeby tylko papier się zgadzał.
Strucelka u nas jest hucek po Jaśminie i ma 145 cm w kłębie :P i jest czystym hucułem
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
03 listopada 2013 21:51
emptyline ja mam nadzieję, że właściciele Gracjana się nie zrażą i powalczą jeszcze o kwalifikacje. Zwłaszcza, że mając 2 lata wyglądał tak (a raczej tak wnioskuję, bo to zdjęcie z bazy -> ogłowie -> IV miejsce w klasie ogierków dwurocznych w Klikowej 2012).



no a tak już rok później 😉



Wystarczy go odchudzić i będzie pięknym następcą ojca 🙂 No i jeszcze Zawilec, równie piękny jak Fryderyko.
Kurczak, to widocznie coś w hodowli idzie nie tak, skoro z roku na rok coraz gorsze konie się pokazują 😉
Po pierwsze ogierów jest coraz mniej.
to o niczym nie świadczy, moze jedynie o tym, ze nie oplaca sie trzymac ogiera. Z malj "puli" tez powinno dac się wybrac dobrego ogiera 🙂
A czy po prostu nie wydaje się wam, że one wszystkie są za młode, nie do końca wyrośnięte, nie wspominając już o zdecydowanie zbyt wczesnym zajeżdżaniu, przed skończeniem 3 lat, niektóre to rocznik 2011!
A mi się wydaje, że mała ilość ogierów może być spowodowana nasyconym już rynkiem.
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
04 listopada 2013 19:05
marysia550,  też tak uważam.
Beniu, jasne, że tak. Pisaliśmy o tym.
Ze wszystkich ras konskich to najlepsze sa Huculy i Araby... 💘
a ja w wakacje odwiedzałam kilka cudownych hucułków:  😉





a do ilu kg jezdzca hucul jest w stanie udzwignac oczywiscie razem z siodlem,ktore tez nieco wazy...?
dea   primum non nocere
04 listopada 2013 21:42
Nuna, ten srokaty... co to za koń? Bo mi znajomo wygląda, ale może to myślenie życzeniowe...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się