Jakie pasze dajecie swoim koniom?

A to co dostaje jej nie wystarcza?
wystarcza,z tym,ze chcialabym zmniejszyc dawke owsa (kobyla jest full energia) i wziac jakis zamiennik
nasicc, a ile tego owsa aktualnie dostaje?
dostaje 3razy dziennie,rano jedna miarka <nie wiem ile ona kg ma>,ale jest dosyc spora,w poludnie nie cala polowe i wieczorem jedna. nie wychodzi szczerze mowiac tego duzo,patrzac na to jak duza jest kobyla.i dodam,ze kon codziennie pastwiskowany,obecnie zaczela prace pod siodlem.pod siodlem jest super,nie odczuwa sie tak tej energii jak jest na "wolnosci".Dodam tez ,ze kobyla z temperamentem.Sa dni ,ze jest super spokojna a sa takie,ze totalny ogier.
nasicc, to niestety osobiście nie jestem w stanie nic doradzić, bo nie mam pojęcia ile to jest miarka 🙁
Chociaż moim zdaniem opisywane zachowanie wynika z nie wyszkolenia, a nie z nadmiaru energii. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie.
wyszkolona jest dobrze,ze mna ma super kontakt,z tym,ze od poczatku zawsze miala nadmiar energii na pastwisku.
przy czyszczeniu,siodlaniu,prowadzaniu jest to baranek,takze nie mozna mowic o zlym niewyszkoleniu.
nasicc, nie rozumiem zatem: koń zaczął dopiero pracę pod siodłem, czy już pracuje kilka / kilkanaście miesięcy? Pisałaś:

kobyla ma 4,5roku,zaczela prace pod siodlem.
prace zaczal pod siodlem okolo  3mc temu,lecz obecnie jest w bardziej regulanrnym treningu.takze pracy sprzed 3mc nie mozna nazwac praca<moze 3razy osiodlana> a czyszczona i oprowadzana w reku <bez jakiegokolwiek sprzetu> jest tez od poczatku,z reszta jest to kon wykarmiony butelka od 4mc zycia
nasicc, skoro uważasz, że koń po 3 miesiącach szkolenia pod siodłem jest już wyszkolony, to nie mam uwag... Generalnie nie mam też pojęcia co tu doradzić, skoro nie wiadomo ile koń dostaje jedzenia aktualnie...
można zamienić owies na... np. siano 🙂
siana dostaje do oporu.
Zle to napisalam
kon jest poczatkujacy i pod siodlem nie mialam na mysli poziomu wyszkolenia.otc moj blad.potrwa wiele lat zanim dojdziemy do wprawy.ale coz. to juz moje zmartwienie.ale dzieki za jakiekolwiek rady.pozdrawiam
nasicc, chyba chcesz zmniejszyć energię, ale w sumie to nie wiesz, bo koń nierówny (jak to młodzian)... Nie wiesz ile czego dostaje... ciężko zatem doradzać cokolwiek. Może zainteresuj się co dokładnie ten koń je i w jakich ilościach - będzie jakiś punkt odniesienia...
wyszkolona jest dobrze,ze mna ma super kontakt,z tym,ze od poczatku zawsze miala nadmiar energii na pastwisku.
przy czyszczeniu,siodlaniu,prowadzaniu jest to baranek,takze nie mozna mowic o zlym niewyszkoleniu.

Może ja czegoś nie rozumiem, ale gdzie jest problem? W tym, że młody koń na pastwisku lata i szaleje?
Skoro jest napisane, że pod siodłem jest w porządku...  👀
Mnie ciekawi, co uzupełniać koniowi, który poza bazą dostaje mesz, witaminy, owoce i warzywa - ? Z energii bym się tylko cieszyła, chociaż - jedyny minus - na padoku może być średnio bezpieczna.
z Energii owszem sie ciesze,ze kobyla osowiala nie jest,i nic jej nie brakuje.Tuv ma czysty,ale jedynie martwi mnie energia na pastwisku.Drugi kon spokojny,a ta wariatka coz trzeba z tym zyc.jedynie jej wieczne kombinowanie jak uciekac z pastwiska. i nie chodzi o to,ze narzekam. po prostu zapytalam sie jaki moglabym dac odpowiedni zamiennik uzupelniajacy a nie,ze chce kategorycznie zmienic pasze.
nasicc no ale co takiego robi na tym padoku? W końcu to młody koń, co dziwnego w tym, że biega? O ile ma padok, na którym ma miejsce na bieganie i nie ma obawy, że sobie nogi połamie.
Uciekanie niekoniecznie jest kwestią energii, raczej natury konia. Największy uciekinier, jakiego znałam, miał energię żółwia. 😉
nasicc, zapewnij koniom jedzenie (siano w spowalniaczu) i wodę na pastwisku a nie będą miały powodu by zwiewać...
Zmniejsz poziom energii w jedzeniu. Ciesz się, że koń nie szaleje na padoku. Płacz, że koń pod siodłem zamula. Logika level hard.

Nie chcesz żeby koń biegał po padoku i uciekał? Zostaw go w boksie.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
04 grudnia 2015 13:42
nasicc jeśli koń zdrowy i wszystko z nim ok (masa, wiek, zdrowie), to możesz wprowadzić jakąkolwiek paszę. Poczytaj sobie strony producentów: Masters, Pavo, Dengie, Besterly, Pro-linen. Każdy producent ma pasze dla sportowców i rekreantów, wysoko lub niskoenergetyczne, na szczególne problemy np na kopyta, z ziołami dla kaszlaków, na rozbudowę mięśni. Można wybierać w zależności od zasobności portfela i upodobań smakowych konia.
Klopsik. wlasnie kon szaleje na padoku,poza tym siano jej juz nie interesuje. inne nie uciekaja,tylko ona.coz chyba jej taka natura.
Mam nadzieje,ze w miare regularnej pracy bardziej sie wyciszy ;0 badz co badz jej matka tez miala niespozyty zapas energiil
smartini   fb & insta: dokłaczone
05 grudnia 2015 13:34
mój koń ledwo kłusuje sam z siebie a jak tylko nadarzy się okazja na 'ucieczkę' i zwiedzanie ogrodu to to robi, niezależnie od ilości energii, ot z nudów.
Szaleństwa na pastwisku to bardziej kwestia charakteru niż energii... w stajni mieliśmy sporo przeróżnych koni, każdy miał tak ustaloną dietę by mieć odpowiednią ilość energii pod siodłem a na pastwisku jedne stały a drugie fruwały w tę i z powrotem
Skoro koń zaczął systematycznie pracować a Ty koniecznie chcesz coś zmienić to daj coś bogatego w minerały itp. żeby wspomóc rozwój mięśni a nie kierować się energią, skoro pod siodłem jest ok i w obsłudze jest w porządku
Pcheeczka   Wodze w dłoń i na koń!
06 grudnia 2015 19:59
Co polecacie energetycznego? Niekoniecznie pasze, może coś w stylu kukurydza, len?  👀
Spróbuj moze z olejem  😉
Pcheeczka, owies :-)
Znacie może jakąś fajną paszę bezowsową dla Fiorda?
W tej chwili pracuje kilka razy w tygodniu na lonży i pod hipo.
Będzie pracować więcej jak nabierze mięśni grzbietu.
Koń ma 11 lat.
Poleci ktoś jakąś dobrą pasze nie energetyczną bądź uspakajajaca ? Lub jakieś dodatki paszowe w tym samym zastosowaniu? Mam konia, który mimo pracy i nie jedzenia owsa wytwarza zdecydowanie za dużo energii i z czym kon i ja mamy ogromny problem.
Czy jest jakas pasza na pozbycie sie tkanki tluszczowej? :kwiatek:
maliniaq   Just do your job.
12 grudnia 2015 21:18
Ograniczenie paszy treściwej i ruch?
Ruch to wiem ale slyszalam ze sa pasze ktore pomagaja w redukcji tluszczu
pennyx, gdyby były to i wiele ludzi by je wcinało codziennie  😁
Gillian   four letter word
13 grudnia 2015 07:16
pennyx, jak znajdziesz to daj znać, sama będę to jadła 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się