Maści i odmiany

galopada_, ale cudo 😍
Przepiękny 😍
Ma ktoś pomysł na to, jaki kasztan wyrośnie z młodej? 😅 zastanawiają mnie te ciemne obwódki wokół oczu.
DSC_0167.jpeg DSC_0167.jpeg
IMG_3068.jpeg IMG_3068.jpeg
IMG_3055.jpeg IMG_3055.jpeg
karolina_2906, - wiele kasztanów ma ciemne, czarne obwódki w około oczu, nic nadzyczajnego 😉
keirashara, czyli to nie ma zwiazku z intensywnością rudości? ;p ze jak ciemne koło oczu to bedzie ciemniejsza/brudniejsza?
karolina_2906, nope
Ciemniejsze futerko, ciemniejszy odrost grzywy, normalny kasztan 😉

Chociaż ja wciąż wierzę, wiec trzymam za twojego kciuki 😁
Iskra de Baleron, dobra, musze sie przyznać, ze po prostu nienawidzę rudych kasztanów 🤣🤣🤣 brat mojej kobyły był taki, wiec juz całkiem przyzwoicie, jakby taka sie zrobiła xd
IMG_2439.jpeg IMG_2439.jpeg
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
10 lipca 2023 10:44
Czy maść jasnokasztanowata różni się pod względem genetycznym od zwykłego kasztana? Zastanawiam się czy dziedziczenie maści rozjaśnionych będzie bardziej prawdopodobne u kasztanki z białawą grzywą i ogonem niż u zwykłej w całości rudej.
BUCK   buttermilk buckskin
10 lipca 2023 10:48
moim zdaniem kasztan z jasną grzywą to nie jest maść rozjaśniona, zatem ona z siebie nie przekaże rozjaśnienia
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2023 11:05
florcia9, Konopiasta grzywa i ogon dziedziczą się genem "flaxen" i koń albo go odziedziczy, albo nie. Sam odcień sierści już nie jest taki prosty do określenia, bo nie ma tu dziedziczenia prostego.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2023 11:27
Już nie edytuję, ale tu jest napisane jak się to dziedziczy:
http://genetykaumaszczeniazwierzat.pl/konie/modyfikatory/konopiasta-grzywa-i-ogon-u-kasztanow/
Kiedyś próbowałam prześledzić skąd mój Blondas ma jasny włos, ale nie znalazłam w przodkach nikogo takiego, musiało być gdzieś pojedynczo przemycane od pokoleń, aż się w końcu dwa allele odnalazły 😉
Witam kupiłam 5 letniego konia . Jak myślicie będzie całkiem siwy czy raczej zostanie taki jak jest teraz?
D29AC120-8BE4-4363-9631-6AC97B249D17.jpeg D29AC120-8BE4-4363-9631-6AC97B249D17.jpeg
BC497B9B-00BE-4C8C-8E28-3F29020EE91C.jpeg BC497B9B-00BE-4C8C-8E28-3F29020EE91C.jpeg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 lipca 2023 07:07
Ransom, myślę, że może wolno siwieć, albo zostanie w pewnym momencie taki szaro siwy 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 lipca 2023 07:42
Ransom, Normalnie siwy, tyle że wolno siwiejący.
Czy zmiana koloru grzywy i ogona ze śnieżnej bieli na kolor czarno-złoto-brązowo-biały u izabela może świadczyć o jakichś drastycznych zmianach w organizmie czy raczej ot taka uroda?
BUCK   buttermilk buckskin
04 września 2023 20:20
czarno-złoto-brązowo-biały brzmi jak z genem srebrnym , zdjęcia by się przydały
BUCK, żadne z rodziców nie było izabelem ani kasztanem, ale ojciec był smoky black (o ile nie przekręciłam nazwy). Mogłoby się pokryć to z twoją teorią?
Matka ciemnogniada, ojciec kary homozygota.
Wyszedł skarogniady czy ciemnogniady?

Ciekawa jestem czy dziecięca pręga mu zostanie
04FFC046-22B0-4E21-B739-C86F1BB8ED66.jpeg 04FFC046-22B0-4E21-B739-C86F1BB8ED66.jpeg
A253F5B1-1329-41F3-8C31-F0C657CE6659.jpeg A253F5B1-1329-41F3-8C31-F0C657CE6659.jpeg
BUCK, żadne z rodziców nie było izabelem ani kasztanem, ale ojciec był smoky black (o ile nie przekręciłam nazwy). Mogłoby się pokryć to z twoją teorią?
19tedei,

Jeśli ojciec był smoky black, to miał gen kremowy, więc jednak najbardziej możliwe, że koń to izabel, tylko z wiekiem zmienił odcień. Koń musiałby mieć rodzica z genem srebrnym, żeby sam być srebrny, a srebrny widać na każdej maści poza kasztanowatą i pochodnymi Jeśli żadne z rodziców nie jest kasztanem, ale nie pokazuje genu srebrnego, to go nie mają. W Polsce jest też jednak dużo więcej koni z genem kremowym niż srebrnym, więc najpewniej jeśli koń wygląda na izabela, to nim jest.

Zdarzają się izabele, które z wiekiem stają się "okopcone", czyli robi im się taki jakby ciemniejszy nalot albo wręcz ciemne plamy jak z sadzy, mogą też obejmować grzywę i ogon. Możesz sobie wyszukać "sooty palomino" i zobaczyć, czy wizualnie pasuje. Tutaj można trochę więcej o tym poczytać tutaj o link

Iskra de Baleron Bardzo trudno jest z pewnością przewidzieć dorosły odcień na podstawie koloru źrebaka, ale zwykle źrebięca sierść po pierwszej zmianie jest ciemniejsza, niż ostateczny odcień. Ja bym stawiała, że będzie ciemnogniady po prostu, musiałby naprawdę sporo ściemnieć, żeby być skarogniady. Ale według wiedzy na ten moment skarogniady to genetycznie po prostu najciemniejszy możliwy odcień gniadego, więc who knows.
Coriolania, też obstawiam bardziej ciemnogniadego, szkoda, liczyłam naiwnie na jakiś ciekawy kolor 😉
Iskra de Baleron, to zawsze chyba tak jest 😅
Coriolania, marzy mi się ujeżdżeniowy jeleń 😋
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2023 08:15
Iskra de Baleron, Jeleń z mocno, wysoko ciemnymi nogami, bez odmian najlepiej żadnych, a jakby jeszcze był właśnie jak wspomniany wyżej okopcony.... aż się zaśliniłam.... 😋🤣
BUCK   buttermilk buckskin
07 września 2023 08:23
opisałyście akhał tekina 🙃
BUCK, ujeżdżeniowy koń, achał w ujeżdżeniu z końmi ujeżdżeniowymi nic nie ugra..
BUCK   buttermilk buckskin
07 września 2023 09:12
był jakiś który ugrał, ale to Pursat pewnie jest w stanie przypomnieć, i oczywiście wtedy ujeżdżeniowe zapewne nie były tak 'wąsko-wyspecjalizowane' jak obecnie 🙂
ja nawiązałam do opisu wymarzonej maści jeleniej bo odcieni jelenich w tej rasie są dziesiątki 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2023 09:16
BUCK, tak, maści tekińców to coś pięknego! Same konie już mniej 🤣
zembria, Jaskólscy hodują fajne kolorowe konie, może tam się kiedyś taki trafi.
Jest kolorowy dres Quelle Couleur. Niestety, kariery jako ogier hodowlany nie zrobił, zdaje się.
[[a]]https://www.elitestallions.co.uk/stallion/Quelle%20Couleur[[a]]
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2023 09:30
Fokusowa, Sporo jest takich ładnych jelonków. Pewnie niedługo będę czegoś szukała dla siebie, ale to tak jeszcze z 4 lata myślę.
Iskra de Baleron, Widziałam go, bardzo mi się podoba. Szkoda tylko tej skarpetki, bo efekt psuje :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się