Pastwisko,padok

BUCK   buttermilk buckskin
11 września 2023 07:55
jolka dzięki wielkie za trop 🙂 stawy stukają, pukają, ale to tak od kilku lat, dostał wszystko co na rynku + hialuron dożylnie i nadal stukają, od pół roku jak trafił na wolnowybiegówkę to zdecydowanie mniej stukają ale nadal... akurat obkupiłam się Foranem i Bosswelią i będę nasłuchiwać
BUCK, dla mnie jedzenie chrzanu to dwie wiadomości - masz mądrego zwierzaka a druga to … nieźle go boli…. „Dofutruj „ go na maksa na te stawy i obserwuj . Można też inaczej ale to tzw „ alternatywa” 😆 mimo, że to produkt weterynaryjny
BUCK   buttermilk buckskin
11 września 2023 18:09
jolka "alternatywa" czyli co ?
BUCK, pewnie jolka ma na myśli DMSO dożylnie.

Stawy często "grają" gdy:
- są infekcję krętkami (np. borelka)
- za dużo szczawianów w diecie.
BUCK   buttermilk buckskin
13 września 2023 13:58
kotbury dzięki. idę sprawdzić badania bo ma chyba przeciwciała i idę przemyśleć co zjada
BUCK, pewnie jolka ma na myśli DMSO dożylnie.

Stawy często "grają" gdy:
- są infekcję krętkami (np. borelka)
- za dużo szczawianów w diecie.

kotbury,

czy szczawiany mogą powodować zakwaszenie wysokie PH moczu?
Wiecie lepiej ode mnie co mam na myśli 😆 nie , nie Dmso . Miałam na myśli Todicamp natomiast nie wiem czy obecnie jest dostępny .
Nasza wyszukiwarka nie współpracuje.
Musze kupic elektryzator, taki co nauczy nasze szanowne konie nie brać pastucha w pysk w ramach zabawy. Nie musi być turbo mocny ale tez żeby jednak poczuły prąd. Coś polecanie ?
Dodam że musi być akumulatorowy
xxagaxx, Redyk A4 mi dobrze działał. Do tego aku od tira 😉.
https://allegro.pl/oferta/elektryzator-atva-4-pastuch-moc-6-jule-14216667010?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365656&gclid=CjwKCAjwpJWoBhA8EiwAHZFzfg4Xf7RtI1y8IZYRHvltwu-Pr-0a6X0N_tZkUrc6N-9ygfax7vmaTxoCuigQAvD_BwE

Ja mam taki i sprawdza mi się mega dobrze już od długiego czasu.
Na długie ogrodzenie poradzili mi w sklepie uziemienie 3 metry w ziemię i solidnie polać wodą. Ale mam normalnie zrobione i wystarczy, zatrzymało nawet mojego źrebaka, a ona była mistrzem ucieczek.
Dzięki dziewczyny, zaraz zamowie bo mnie gad dzisiaj strasznie wkurzył!
Też mam ten atva tylko chyba model niższy był bez włacznika więc dokupiłem osobno przełącznik na strefy
Epikea,

Szczawiany (nadmiar) powoduje infekcje w układzie moczowym bo robią się mikrouszkodzenia wyściółki.
Konsekwencje tych uszkodzeń są różne.
Cześć, jestem zielona w temacie pastwisk, przygotowuję wiedzę do ewentualnego stworzenia stajni przydomowej. Na pastwiska jest plan przerobić pola, na których w ostatnim czasie była uprawiana lucerna. Jak zalecacie zabrać się za przygotowanie tej łąki pod pastwisko? Czy wysianie mieszanki pastwiskowej wystarczy? Nie mam pojęcia jak ugryźć temat, gdzie szukać wiedzy? Z góry dziękuję za wszelkie rady 🙂
natgos, Wiele zależy od tego w jaki stanie jest uprawa lucerny i ile lat już funkcjonuje na tym polu praz w jakim czasie musisz zrobić pastwisko. Jeśli pastwisko ma działać szybko to ok połowy marca, zależnie od pogody trzeba zrobić przygotowanie gleby zależnie od stanu runi czyli wysokości i gęstości roślin rosnących jesienią na polu) orka pługiem lub broną talerzową lub ogregatem uporawowym (kultywaror i wał) lub ciężką brona polową. Nastepnie zastosować nawożenie wg potrzeb i (po ok 2 tygodniach) powierzchnie wyrównać brona lekką lub włóką i wsiać mieszankę nasion pastwiskową najlepiej nasiona pomieszać z owsem ok 50 kg owsa na 20 kg nasion traw. Po wysiewie uwałować. W lipcu skosić pierwszy raz i uwałować. We wrześniu można na trochę wypuścić konie, tak by przycięly trawę i skosić to co niedojadły. Od następnego roku można wypasać regularnie. Po pierwszym koszeniu zastosować nawożenie. jest sporo informacji w internecie i w tym wątku wcześniej. W zasadzie wszystko tu znajdziesz . Jakby co to się dopytuj, bo temat jest obszerny i nie sposób wszystkiego napisać bo wyjdzie niezły skrypt.
melehowicz, super, to już bardzo dużo uporządkowanych informacji, dziękuję! Lucerna jest tu już bardzo długo z przerwami, dlatego boję się że będzie ciężko się jej nadmiaru szybko pozbyć. Pastwisko im szybciej tym lepiej, ale chcę to zrobić z głową stąd też moje pytanie. � Będziemy w takim razie działać w okolicy marca i w razie czego będę dopytywać, jeszcze raz dzięki ogromne �
Mam pytanie
Czy ktoś z Was robił oprysk padokow zimowych emami?
Tak żeby zasiedlić podłoże dobrymi bakteriami?
Ma to jakiś sens?
rzepka, dziękuję, już powoli się rozglądam za mieszanką, będziemy działać wiosną 🙂
Po dwóch latach poszukiwań, całkiem niespodziewanie, udało nam się wreszcie znaleźć działkę na dom z przydomówką. Za tydzień notariusz, na przyszła wiosnę planujemy się sprowadzić i chcielibyśmy już tej wiosny założyć na części działki pastwisko (ok 1,5 ha). Gleba 4 klasy, wiele lat temu był tam sad, obecnie to nieużytek zasiedlony lokalną roślinnością. Mieszkamy daleko, więc będziemy wszystko zlecać lokalnie i zastanawiam się jak to zorganizować. Działka jest w naturze 2000 więc wolałabym unikać herbicydów. Zaczniemy oczywiście od badań i dobrania nawożenia, ale zastanawiam się co robić po kolei żeby te łąkę porządnie wyrównać, zasiać pastwisko (celujemy w DSV COUNTRY HORSE 2120) i przygotować do wypuszczania koni w przyszłym roku na wiosnę (na początku konie będą dwa i będziemy kwaterować pastwisko).
Będę wdzięczna za wszelkie rady, zwłaszcza że czuję przez skórę że jak przyjdę do lokalnych rolników to każdy będzie miał swoją wizję i będzie mnie do czegoś przekonywał.
Wiele nie widać, ale tak to wygląda obecnie

pastwisko.jpg pastwisko.jpg
Poszukuję porady może ktoś z was ogarnia takie tematy lepiej jak ja. Głównie niestety mam padoki piaszczyste, jeden Ok 1 hektara to pastwisko trawiaste, 5 lat temu przeorane, zbronowane zasiana trawa i zwałowane, rok nie wchodziły tam konie, zrobiła się piekna łąka i tak było przez 3 sezony. Rok temu już zauważyłam że więcej chwastów a teraz przerasta większą część mech. Wychodzi na to że gleba jest za kwaśna? Rolnicy mowia żeby wysypać chemię albo wapno, pytanie tylko jak później z tą trawą i kiedy można wpuścić na to konie? Dodam że pastwisko dla klaczy że zrebakiem i roczniaczki. Więc musi być bezpiecznie...!
brj, zamiast sypać w ciemno , lepiej zbadac glebe. Kosztuje mniej niż wapno. Mi żona wiele lat mówiła, że gleba kwaśna, bo mech. Okazało się, że niepotrzeba było wapna na prawie 2 ha. Zrobisz to w okręgowej stacji chemiczno rolniczej. Adresy w necie.
Julita12   Uczymy się przez całe życie
24 kwietnia 2024 12:21
Cześć
Czy ktoś wie, jaki jest okres karencji po oprysku Lumaxem? Sąsiad będzie pryskał kukurydzę, którą dzieli miedza od pastwiska - po jakim czasie można z niego znów bezpiecznie korzystać?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się