Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK, skład tych witam faktycznie będzie ok dla koni? Nie ma jakiś bardzo dużych różnic?
BUCK   buttermilk buckskin
14 września 2023 20:26
tarisa ja niepokojących różnic nie widzę, a skusiłam się ze względu na formę chelatową, na proporcje żelaza, miedzi, cynku, biotynę, fajny poziom selenu, jak dla mnie mogłoby być więcej wit. E
BUCK, a to jest granulat?
BUCK   buttermilk buckskin
15 września 2023 07:50
proszek
co myślicie o karmieniu pełnoporcjowo czarnym owsem? ceny pasz rosną i zastanawiam się nad przejściem na owies który jest w cenie pensjonatu. U nas podają czarny, koń był leczony x lat temu na wrzody i niby ogólnie mówi się, że owies nie jest zalecany, ale odnośnie czarnego są różne opinie. Do tego w paszy trochę żółtego owsa jest ...

edit: oczywiście plus siano, żeby nie było 😉
BUCK, dzięki.
kotbury, Perlica

Co do pasz z UK, to same pasze faktycznie są super, sieczki są w ogóle top. Natomiast dawkowanie producenta zakłada angielskie siano i dostęp do całorocznej zielonki. To jest super sprawa, bo możesz konia wrzucić na sieczkę i balancer i będzie wyglądał top, ewentualnie coś dodać i to w minimalnych dawkach. Tylko takie dawkowanie nie jest na polskie warunki, gdzie trawa jest super bogata przez miesiąc czy dwa a potem jej prawie nie ma. Niestety w PL treściwej paszy, jaka by nie była, daje się znacznie więcej niż w UK żeby utrzymać wagę i energie.

Temat mnie interesuje i to mocno, bo znajomi hodowcy z UK mają odsady na trawie i balancerze i odrobiną sieczki, a ja tymczasem nie mam całorocznych pastwisk I się produkuje co i ile im dać żeby dobrze wyglądały a nie miały OCD. Oczywiście każda firma proponuje suple za miliony, a bez podstawowej zbilansowanej diety suple niewiele dadzą.
karolina_, niechce mi się powtarzać znowu, przeczytaj sobie ile je moja ponad 700 kg kobyła.
To zależy od danego konia przede wszystkim.

Przykładowe dawkowanie REd Millsa Horse Care 10, paszy popularnej na całym świecie jest opisane jako: 0,2 - 1,6 kg na 100 kg mc
To chyba wystaraczająca rozpiętość by sobie dobrać do trybu pracy i siana.
Czyli taka moja powinna jeść tej paszy : od 1,4 kg do 11 kg dziennie.
Trzeba mieć swój mózg.

To co piszesz to jest owszem stosowane jak zadzwonisz do infolinii Spillers czy RM na miejscu, to dadzą ci dawki wg ich doświadczeń.
Ale na worku masz worldwide, dlatego g..no mówią te widełki.
karolina_, tylko to jest chyba wiadome każdemu, że dawkowanie robi się pod nasze warunki i nie ma opcji o dawkowaniu pasz takim jak stosują tam.
Z drugiej strony - patrząc na wskazania dawkowania pasz z UK to szczerze mówiąc nie odbiegają one od dawkowania np. niemieckich pasz przy podobnych podażach mikro i makro. A taki np. Spillers to w większości pasz ma takie dawkowania zalecane, że przeciętnego konia by chyba rozniosło jakby tak dawkować. Większość koni, które znam i są na Spillersie to są na połowie dawek zalecanych przez producenta.

Rozmawiałam z koleżanką z UK (karmi Saracenem) i ona swoim koniom nie podaje nawet połowy dawek zalecanych przez producenta bo by chyba się toczyły a tyłki im rozerwało. No to jednak chyba to dawkowanie nie jest pod ich warunki...
Perlica, to co pisze epk - w UK dawkują raczej po dolnych widełkach sportom, rekreacyjnym może i mniej. O tym że konie nie wymagają tam dużych ilości paszy treściwej mówię z doświadczenia a nie z etykiety na worku. Natomiast ciekawi mnie praktyczne dawkowanie na warunki w PL, bo 10 kg paszy dziennie to są kosmiczne kwoty
karolina_, ale ja ci podałam widełki z worka paszy irlandzkiej, są tak szerokie ,że każdy może się wpasować.
I 11kg paszy to też nie wiem dla kogo, chyba na Grenlandię w wolnowybiegówce🙈
Perlica, I tak szerokie że dają zero informacji .0245627520171E+34; przecież to jest kompletnie inna podaż składników. Ja nie miałam dobrych doświadczen z karmieniem młodzieży polskimi paszami niby niskocukrowymi i kombinuje sama, natomiast gdyby ktoś znalazł działająca i sensowną finansowo opcje gotowca to na pewno jest to prostsze niż mieszanie, zalewanie, itd. dla stada koni gdzie młode, sporty i hodowlane jedzą co innego a u tych ostatnich jeszcze się to zmienia w ciągu roku w zależności od zaawansowania ciąży i etapu laktacji
karolina_, dlatego patrz post wyżej : "Trzeba mieć swój mózg."😝

Hodowla to wogóle najlepiej karmić owsem plus balancer i już😉
I sama jestem na siebie zła, że tak nie karmię mojego Szport pferde, a tak nie karmię bo jestem leniwa i nie chce mi się łazić do silosa po owies😎 kurtyna 👎
Czy ktoś daje swojemu koniowi Spillers Senior Super-Mash?
Potrzebuje wrzodkowi przemycić leki w czymś bardzo smakowitym, do tej pory w meszu hippolyta, ale szukam czegoś jeszcze innego i jak coś jednocześnie by szło jako dodatkowy posiłek w ciągu dnia.
Perlica, nie do końca rozumiesz co dziewczyny mają na myśli. Te pasze mogą być odjechane w kosmos, ale dalej - są zbilansowane pod tamte warunki.
Jak dasz 1 kilogram albo 7 kilogramów to w dalszym ciągu proporcje na przykład pierwiastków są pod tamtejsze trawy i siano. Więc ma to znaczenie. Zakładając hipotetycznie, że ich gleby są bogate w selen - w ich paszach będzie tego selenu znacznie mniej niż w paszy, która jest opracowywana na bazie np polskich pastwisk, w których selenu jest bardzo mało. I tak z każdym pierwiastkiem itp. Ilością paszy tego nie zbilansujesz, bo proporcje będą niezmienne..
Piaffallo do takich zadań polecam mesz Agrobs. Najbardziej smakowity z jakim się spotkałam. Mój wybredzioch wylizuje do zera ze wszystkimi suplami.
No i jest wrzodki friendly ten mesz 🙃
Piaffallo,
Moje dziadki gardzą, nawet bez supli, nie smakuje im.
Smaczny jest Top Spec Linseed Mash i ostatnio furrorę robi Agrobs Pre Alpin Mash.
Piaffallo, - również polecam agrobsa, nawet plujący wszystkim niejadek mojej mamci go wciąga 😁
Dziękuję 🙂 Agrobs zamówiony 🙂
Fokusowa, najpierw zobacz sobie ile selenu mają, a potem pisz.
Robiłam zestawienie zawartości selenu akurat z pasz dostępnych w pl na potrzeby hodowcy i akurat saracen ma najwięcej….
Na każdej paszy masz podaną zawartość witamin i minerałów w przeliczeniu na 1kg paszy, nie zauważyłam żeby te pasze były bilansowane inaczej, a ostatnie lata przetestowałam wiele pasz na różnych koniach i mam w excelu porównania dawek rzeczywistych. Logiczne,że im droższa pasza tym bardziej skoncentrowana, im tańsza tym więcej zapychaczy, niezależnie od brandu.
W każdym brandzie masz pasze biedaki i pasze wypasione, każdy sobie wybiera co potrzebuje.

Perlica, ojezus… napisałam wyraźnie „ZAKŁADAJĄC HIPOTETYCZNIE” i podałam przykład losowego pierwiastka… my swoje, a Ty swoje.
Fokusowa, ja wiem co kto ma na myśli, tylko się z tym nie zgadzam, bo to takie pisanie od czapy, bez żadnych liczb, danych i faktów jest to pisanie o niczym.
Fokusowa, to nie jest taki wielki problem, bo w razie czego suplemementowac pojedyncze rzeczy można osobno. Moje główne obawy to są właśnie rzeczywiste dawki u koni które stoją praktycznie wolnowybiegowo albo dużo chodzą po padokach, bo u mnie zima pizga złem, klimat tutaj jest mocno kontynentalny, latem gorąco a zimą zimno, zupełnie inne warunki niż Szczecin, nie mówiąc już o północno zachodnich Niemczech, Holandii czy UK.

Co do selenu, to często nie ma z nim problemu tam gdzie jest przemysł ciężki, poza tym na tej szerokości geograficznej bieda. Więc tu też różne regiony różnie wypadną, trzeba patrzeć pod siebie.
Perlica, no nikt tu nie będzie teraz robił sprawozdania spisując wszystkie dane z każdej angielskiej paszy, łąki itp..

karolina_, po swoim widzę - niecałe 7 lat stał koło Gdańska i żadnych niedoborów nie było, potem pod Warszawą po jednej stronie Wisły i też wszystko ok, od prawie dwóch lat pod Warszawą po drugiej stronie Wisły i selen na łeb poleciał 🙄
Piaffallo, odnośnie Spillers mash ja podaję i moje fajnie jedzą, widac że im smakuje. Byłam na początku sceptyczna ale przekonałam się do niego. Świetny mash to też Saracen. Agrobs będę testować.
A Eggersmana mesz dla wrzodków ktoś daje?
Fokusowa, nie wymagam, ale w takim razie jest to opinia, a nie fakt. Taka sama jak to,że czarny kot przynosi pecha.

adriena, potowierdzam Saracena mój ulubiony meszyk, super po wysiłku bo ma elektrolity.
Piaffallo, Polecam go, bo ma spoko skład,tylko wizualnie po zalaniu nie zachęca , bo wygląda jak błoto😉 ale to jednak jest efekt wizualny dla ludzia, a konie wcinają😜
Perlica dziękuję, błoto może być😉
Hej, pytanie z tych głupich: jaką śrutę sojową polecacie? Taką dla drobiu? Dotychczas kupowałam soję mikronizowaną, ale to już zdecydowanie droższa zabawa. Czy mogę poprosić o konkretne nazwy/linki do śruty, którą polecacie? �
November Rain, ja kupuję zwykłą najzwyklejszą w jakiejś hurtowni pasz gospodarskich w okolicy. Śruta to śruta czy dla drobiu czy innych zwierząt, niczym się nie różni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się