Jakie pasze dajecie swoim koniom?

justKaro Miesnie buduje białko, utnij skrobię, dodaj włókna i bialka.
Dobra, chyba trochę nie ogarniam, czy ktoś może pomóc mi dojść do tego, jaka jest cena tej paszy? 🙄
Screenshot_2023-10-12-10-04-43-11_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg Screenshot_2023-10-12-10-04-43-11_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg
Macie jakieś pomysły żeby przemycić antybiotyk wybrednej kobyle? Dość spora ilość bo 5 łyżek stołowych dwa razy dziennie. Wczoraj kolację zjadła, dzisiaj rano już nie chce. Z owocami nie przechodzi, z musli w formie meszu też nie, zostaje mi chyba strzykawka i prosto do pyska
spróbowałaś paćki z banana? mi tu kiedyś ktoś polecił i z bananem wlezie wszystko
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2023 10:34
espérer, O ile koń lubi banany 😉
Siwa239, Skoro słabo idzie z żarciem/meszem to spróbuj ze startym jabłkiem czy buraczkiem. Jakby nie poszło, to bym dawała do dzioba. To jednak leki które koń musi dostać w konkretnej dawce, nie supelki co jak nie doje, to nic się nie stanie.
Hej,
mam pewien natłok myśli związany z podawaniem sieczki, w jakim kontekście jest ona dla Was najbardziej ważna?

wolne przeżuwanie
buforowanie kwasów w żołądku
a może dostarczanie białka nie przez zboża
a może coś innego?

Bo czym więcej czytam na tym wątku, tym wychodzę ze stwierdzeniem, że mój koń sobie bez niej nie poradzi i czuję się lekko zagubiona 😅

Z góry dzięki za poważne potraktowanie mojego pytania 😘
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2023 10:46
_Karolina_, Spowolnienie jedzenia - wolniejsze i tym samym dokładniejsze żucie paszy, co jest równoznaczne ze zwiększoną produkcją śliny. Skutkuje to poprawą wykorzystania paszy (lepsze rozdrobnienie + odpowiednie warunki w żołądku i dalej).
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 października 2023 11:00
Jaki jest u was schemat działania przy koniu, który słabo przybiera na masie?
Mam listę rzeczy do sprawdzenia u jednego takiego i zastanawiam się czy o czymś nie zapomniałam:
- bad. kału, morfologia + biochemia (z selenem, miedzią, cynkiem,) zęby, w dalszej kolejności pewnie gastro

Coś jeszcze możecie dorzucić? Siano ma 24, spokojny padok, nie stresową pracę...
chyba też zależy od konia, u nas jest sieczka właśnie żeby spowolnić ale też żeby dostarczyć białko ( młody koń ale u niego nie jest wskazane spożywanie zboża)
zembria u nas też burak okazał się hitem, na prawdę byłam w szoku bo nigdy wcześniej w życiu nie spotkałam się wgl z podawaniem buraków a dostali na próbę tylko ja akurat dałam im w całości żeby ich zająć na padoku bo mieli straszny dzień prania się miedzy sobą
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
12 października 2023 11:03
Siwa239, jeszcze możesz testować z sokiem jabłkowym lub malinowym. Takim z koncentratu typu Herbapol. To jest taki ulepek, że większość koni wciągnie z tym wszystko.
Pati2012, u nas był taki schemat jak właśnie napisałaś. Problem wyszedł na gastro.
Siwa239, u mojego kiedyś jak nic nie działało to sprawę uratował kubuś dolany do leków 😂IskraADHD, haha, no niezły opis. W ogóle co to znaczy „stały klient +5% itp”. Chyba jakiś błąd na stronie, że to się w ogóle wyświetla?
Ja do niesmacznych leków dodawałam mus Kubusia jabłko-banan, co ciekawe inne nie bardzo dawały radę, tylko Kubusiowy zabijał smak
BUCK   buttermilk buckskin
12 października 2023 12:12
IskraADHD ale się uśmiałam karny narzut dla stałych klientów 😂

esperer u mnie buraki są super do dosmaczania posiłku który składa się głównie z suplementów
BUCK a z dosmaczania próbowałaś też drożdże paszowe? Ja też suple sypkie lubię z tym wymieszać to samo w sumie ma tak intensywny zapach więc zapewne smak tez( ale nie próbowałam) i robie taki proszko mix
ale jest możliwość że to tylko mnie ten zapach tak nęci i przez to mam obraz jakiegoś smakowitego proszku potem
BUCK   buttermilk buckskin
12 października 2023 12:31
tak używam Calvet, a to bazuje na drożdżach 🙂 używam jabłek, marchwi, buraczków, bananów, drożdży, czosnku, ziół 😉 zależy co akurat mam
espérer, o nie, drożdży niektóre konie nie chcą tknąć wcale, i to ich smak trzeba czymś maskować 😅
tak jak napisałam jest opcja że to bardzo moja wewnętrzna ocena bo aż wstyd przyznać dla mnie ten zapach jest bardzo smaczny
Macie jakieś pomysły żeby przemycić antybiotyk wybrednej kobyle? Dość spora ilość bo 5 łyżek stołowych dwa razy dziennie. Wczoraj kolację zjadła, dzisiaj rano już nie chce. Z owocami nie przechodzi, z musli w formie meszu też nie, zostaje mi chyba strzykawka i prosto do pyska
Siwa239, ja po ostaniej antybiotykoterapii już w żadne "packi, musy, kubusie" nie wierzę przy wybrednych koniach.
Do kubka, dolać wody, zaciągnąć strzykawą i strzykawa do paszczy jak pastę na odrobaczanie. Szybko i po sprawie i wiadomo, że cała dawka zżarta.
Mam pytanie które otreby ryżowe są według Was lepsze nuby bez dodatków pakowane 20 kg worki czy z pro linen?
Ja porównania nie mam, ale mogę powiedzieć, że mam te z nuby bilansowane i koń który wybrzydza przy wszystkim wcina je bez problemu.
Na efekty na razie za wcześnie bo dopiero zaczęliśmy worek.
mrowka004, Ja i ludzie ze stajni dawali takie i takie. Róznicy nie widziałam
kotbury, stwierdziłam że nie będę się bawić w przemycanie tylko właśnie rozpuszczam antybiotyk w wodzie i do pyska. Przynajmniej cały posiłek je a nie muszę wyrzucać
mrowka004, według mnie Nuba najlepsza. Testowałam różne otręby z innych firm, Nubę jedynie mi zjadały do końca, a przy innych kręciły nosem i zawsze coś zostało na dnie.
Dzięki 🙂
Mój już odchudzony ziemniaczek zaczyna mnie niepokoić, bo pojawiły się żebra widoczne. Ledwo co widoczne, a wyczuwalne jeszcze mniej, ale to jest taki moment, w którym jest jeszcze ok, ale nie powinna schudnąć bardziej jak na moje oko. Jednocześnie na dupce jest wciąż tłuszczyk, ale to chyba moje najmniejsze zmartwienie. Pracujemy nad budową mięśni oczywiście (bo tego wciąż trochę brakuje), w tej chwili to są lonże i jedna jazda pod siodłem w tygodniu po płaskim. Je Nuba Slimmer. Myślę, żeby jej dołożyć jakieś źródło białka, np. otręby ryżowe, czy to dobry pomysł ? I może jakiś bardziej kaloryczny mesz- aktualnie ma Herbi Mesh z Nuby plus siemię. Doradźcie coś, bo zaczynam się martwić o kobyłkę.
PannaDziewanna codo żarcia sie nie wypowiem co nie znam tego, może jak slimmer to warto co innego. Co do otrąb ja swojej dołożyłam niewielką ilość i moim zdaniem efekt jest. Zwróć tylko uwagę, żeby były zbilansowane i miały odpowedni stosunek aminokwasów - najlepiej z lizyną. Nie wiem jak nuba, mebio mają. Moja kobyła dostaje dla wrzodowcó, ale te nie dla wrzodowców też mają.
PannaDziewanna, a ona tylko tą Nubę je? Ile koń ma lat?

mrowka004, Ciężko porównać, wydaje mi się, że i Pro Linen, i Nuba dawały ogólny efekt przytycia 😉 O ile dobrze pamiętam... serio ciężko porównać. No może ta Nuba była bardziej granulatowa.... ale ja bym to i tak dawała na mokro.
Nubę się chwali właśnie za to bilansowanie (a przynajmniej producent twierdzi, że bilansowane).
Sankaritarina, 5 lat. Tylko tą Nubę, bo ona jeszcze do niedawna chodziła tylko na tej lonży (bez jeźdźca) 2-3 razy w tygodniu i to była cała jej praca. Siano do oporu 24h, w sezonie (czyli teraz jeszcze też) stoją na trawie (ale siano też mają na wybiegu, co kto woli). Przed pracą sieczka, po pracy z reguły mesz.
Zmianę paszy też rozważam, ale też boję się, że z powrotem wróci nadwaga. Jak ją brałam, to była ma maksa zatuczona (jak na rzeź..) i ten Slimmer bardzo jej służył, nie tylko dlatego, że schudła, ale też ma dużo lepsze futro i kopyta. No koń ogólnie bardzo wyładniał na tej paszy, ale przyszło zimno, dosłownie od 3 tygodni wróciła pod to siodło i się zastanawiam co dalej. Nie chcę jej utuczyć, ale na pewno nie może bardziej schudnąć, i musi zbudować mięśnie.
BUCK   buttermilk buckskin
16 października 2023 22:32
PannaDziewanna Calvet ma wszystkie aminokwasy, AGROBS ma sieczkę białkową 'MYO Protein Flakes'
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się