własna przydomowa stajnia

NowaJa, płyta ma być z materiału szczelnego, może być np. wzmacniana folia.
O, to dobra wiadomość....
A co jak ktoś właśnie składuje na przyczepie? tj, ktoś odbiera regularnie ofc, ale, no, kilka dni ten obornik jednak leży na tej przyczepie... I tak jakaś płyta ma być?
Iskra de Baleron,
Ustawa i rozporządzenie mówią o przechowywaniu, a nie o obowiązku posiadania płyty gdy nie przechowujesz. Niemniej jednak, w okresie od zrobienia kupy do załadowania jej na przyczepę jednak przechowujesz.
Przejrzyj sobie rozporządzenie (zwłaszcza pkt 1.4), jest tam kilka wyjątków i sposób obliczania wielkości płyty.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000244
Na przykład:
1) W przypadku utrzymywania zwierząt gospodarskich na głębokiej ściółce obornik
może być przechowywany w budynku inwentarskim o nieprzepuszczalnym
podłożu.
2) Całoroczne pastwiskowanie przeżuwaczy nie jest systemem otwartym i nie
wymaga posiadania płyt oraz zbiorników. W przypadku korzystania z pastwiska
jako częściowego pokrycia zapotrzebowania pokarmowego dawki żywieniowej,
przez część roku obowiązują wymagania określone w Programie dla miejsc
przechowywana nawozów naturalnych.
Iskra de Baleron, ale to ma być płyta ze szczelnym zbiornikiem, czyli musisz mieć szambo z certyfikatem szczelności, góra beton i obmurowanie, folii ci nikt nie zaakceptuje raczej... My pytaliśmy w ARiMR i ODRw obu instytucjach wersja ta samą, a to oni to potem kontrolują, więc chyba wiedzą...
Sankaritarina, nie można składować na przyczepie, bo nie jest szczelna.
Iskra de Baleron, ale to ma być płyta ze szczelnym zbiornikiem, czyli musisz mieć szambo z certyfikatem szczelności, góra beton i obmurowanie, folii ci nikt nie zaakceptuje raczej... My pytaliśmy w ARiMR i ODRw obu instytucjach wersja ta samą, a to oni to potem kontrolują, więc chyba wiedzą...
NowaJa,
Nie musisz i nie, urzędnicy często nie znają się, tylko stosują uproszczenia . Z rozporządzenia (pkt 1.1 2)):
"miejsce do przechowywania nawozów naturalnych – zbiorniki na płynne nawozy naturalne (gnojówkę lub gnojowicę), płytę ze zbiornikiem na odciek i instalacją odprowadzającą odciek z płyty do zbiornika lub inne miejsce przechowywania obornika lub pomiotu ptasiego specjalnie przygotowane w tym celu z materiałów szczelnych i nieprzepuszczalnych, zabezpieczających przed przedostawaniem się odcieków do wód lub gruntu; "
randia, nie bardzo cię rozumiem, bo mi piszesz, że nie muszę, a potem cytujesz fragment, z którego wynika, że szczelny zbiornik ma być 🤔 czyli każdy ma swoją wersję tego tekstu.
Rozumiem z ustawy, że konie które są w chowie otwartym płyty mieć nie muszą, no ale jak ktoś ma wiatę, gdzie się gromadzi obornik, czy boksy, nawet w razie "w" to w razie kontroli jak ma udowodnić że konie tam nie stoją?
NowaJa, nie musisz mieć betonowej płyty, tylko szczelną 😉
anetakajper   Dolata i spółka
20 lutego 2024 11:56
Ciekawe jak oni sprawdzą tą szczelność na kontroli 😜
Z zacytowanego fragmentu wynika, że musi być: zbiornik na gnojówkę lub tzw. "płyta obornikowa" lub szczelne miejsce (nie zbiornik) zabezpieczające przed dostaniem się odcieków do wód gruntowych.
Nie wynika z tego zapisu, że musisz mieć "szambo z certyfikatem szczelności, góra beton i obmurowanie". Nie wiem jak w praktyce z zapewnieniem szczelności ale w teorii może być to np. gruba folia w zagłębieniu.
Iskra de Baleron, no właśnie i z tego co się orientowaliśmy, w razie kontroli trzeba mieć "papier" na szczelność. W przypadku kupna gotowego szamba dostajesz certyfikat, jeśli chcesz samemu płytę zrobić, to musisz zawołać potem kogoś kto tą szczelność sprawdzi i da ci "papierek". Jeśli masz kogoś kto ci klepnie folię, to super.

Mamy w sąsiedztwie kilku rolników z bydłem i jakoś nikt nie wpadł na takie pomysły jak wy, a oni już mieli różnorakie kontrole, więc mniemam iż coś musi w tym być.
W dodatku - wybudowane płyty podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie. Odległość od sąsiedniego budynku -25 m A wywozić i rozrzucać bezpośrednio na pola można tylko od 1 marca do 30 listopada. Tyle tylko, ze składować można na polu do 6 miesięcy, to da się to ominąć.Ale logistycznie -ominięcie płyty będzie trudne, jeżeli się nie chce łamać prawa, bo usłużny sąsiad doniesie😀
Witam. Czy ktoś mógłby mi doradzić jaką proporcje zrobić piasku do fizeliny na podłoże 🙂?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 lutego 2024 13:00
Everest, tutaj jest odpowiedni wątek:
https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/220/7/#post1676036
rzepka, dokładnie, właśnie te warunki ulokowania płyty są moją największą bolączką, bo ciężko u mnie o takie miejsce (25m od budynku, 30m od okien, i chyba 4m od granicy działki) tzn. znajdę takie miejsce, ale totalnie nie na rękę będzie mi tam faktycznie wywozić ten obornik 🙈
U mnie na wsi wszyscy (niebiorący dopłat) zgodnie mówią, że rzucą obierki z ziemniaka na obornik i powiedzą, że to kompostownik taki😆
Evka, na chwilę obecną już każde stado koni powinno być zgłoszone w ARiMR, zatem agencja będzie wiedziała kto ile i gdzie te konie trzyma. Więc w każdej chwili tak na dobrą sprawę mogą przyjechać i zapytać gdzie jest miejsce na obornik, czyli płyta. Nie będzie ich interesowało gdzie jest obornik, tylko gdzie jest na niego miejsce.

Czyli takie tłumaczenie jest totalnie bez sensu, bo masz mieć płytę obornikową nawet jeśli będziesz chciała sobie z gnoju zrobić kompost z obierkami 😉
NowaJa, ależ ja nie dyskutuję z wiejskim podejściem, a wrzucam jako ciekawostkę.
A słuchajcie - przyznaję nie mam dziś czasu doczytywać prawa - ta płyta na pewno dotyczy też "małych" rolników? Coś mi się kojarzy że ten obowiązek był od jakiejśtam ilości dużych sztuk?
olq, od 2djp. Załączam tabelkę. Ja jako dumna właścicielka 3ch kucyków nie muszę 😅
d988caa0aecfe8b277f68051f9537bf6.jpg d988caa0aecfe8b277f68051f9537bf6.jpg
Evka, nie znam się. Wychodzi mi z tego 0,6 i 1,2. Czyli nie łapie się na płytę (plis)??
siwaaa, tak, jeśli masz konia i kucyka to się nie łapiesz, ale jeśli ktoś ma minimum dwa duże konie to już tak.
Ten mały koń/kucyk, to z tego co się orientuję wg agencji do 147cm.
siwaaa, no to masz 1,8. Witaj w klubie bez płyty 😁
Evka, uffg hucul uratował mi życie 🤣
siwaaa, też mam, to jednak dobre stworzenia 🤣
Evka, inaczej nie wiem co by było. Mam dużego i hucula. Kasę to bym chyba musiała bank obrabować, aby zrobić płytę. Teraz znajomy rolnik robił, fakt ze większą bo na krowy ale kasa taka poszła, że....
rox   ogony trzy
20 lutego 2024 15:14
Uffff, czytam teraz ten wątek ze stresem 🙈 Ale u mnie też jeden pełnowymiarowy koń + "typ mały" w paszporcie.
O ile mi wiadomo to 1 DJP = 3,5m2 płyty. Mi wychodzi 35m2
Iskra de Baleron, a stajnię masz zgłoszoną jako stajnię, czy wiatę np? Bo może można przykombinować o całorocznym wypasie😉
Evka, nie chce mi się kombinować 😉 Wkurza mnie nieziemsko moja kupa gnoju II nieustannie szukam rozwiązania w którym kupy nie ma 🙂
Np marzy mi się taki wielki kontenery na obornik ale cena rzędu 25tys euro mnie zabija 🙂
Rolnik który ode mnie obornik zabiera też nie ma płyty więc wychodzi na to że muszę ją zrobić i tyle.
Czy dobrze liczę że na 2 normalne konie to 4,2 m ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się