Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Czy może ktoś daje ten produkt?
https://www.lira-pasze.pl/pagesView,195,o-mega-l,PL#1 ?

Kusi mnie trochę coś w stylu Omega Fiber, ale wolałabym coś bez wysłodków...
anetakajper   Dolata i spółka
12 marca 2024 11:10
NowaJa, https://chrupka.pl/pasza-dla-koni/63--mpu-vital-mash-25kg.html to chyba ten sam produkt tylko worek dla koni
anetakajper, tak, to chyba to, właśnie dziwiło mnie, że nie mogę tego na sklepie znaleźć 🙈
A powiedzcie jak ten mesz z chrupki? Klei się? smakowity? (poza dużą ilością energii o której dziewczyny już pisały 🙈😉 Bo omega jak zrozumiałam od producenta nie jest śliska (chociaż też z siemieniem ale może to ekstruzja to powoduje)
Moi drodzy, od ponad pół roku karmie moją 21 latkę wrzodową natur musli solo, wcześniej z sieczką hartog digest. Byłam zadowolona z paszy ale, w styczniu miała wyrywaną część siekaczy i po zabiegu zaczeła zostawiać w misce tą sieczkę. A że w paszy też trochę jest zaczełam wybierać, trwardsze/ grubsze kawałki. W przedostatnim worku naknełam sie na sporo jak to nazwać "kłujek" krótkie, kłujace kawałki czegoś. Mogło i być wcześniej ale nie macałam zbytnio. Potem worek lepszy i w aktualnym też kłujki. Zastanawiam sie nad zmianą. W kwietniu będzie znowu rwanie i wolałabym coś co nie będzie kłujące. Do żarcia dostaje doadatki w zależności od potrzeb. Na stałe p. wrzodowe, Zastanawiam sie nad paszą Dodson & Horrell Sixteen Plus Mix. Ktoś podawał, jakieś opinie ? Koń aktualnie nie potrzebuje przytyć, Nie dostaje dużo więc zależy mi aby pasza była wysoko zmineralizowana.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 marca 2024 07:18
sweetie, Omega Fiber jest śliska, gluci się na tyle, że jak zrobisz we wiaderku i przestygnie, to potem całość się wyślizguje jak przechylisz 😉 Nie wiem jak inaczej opisać stopień glucenia 🤣
anetakajper   Dolata i spółka
13 marca 2024 07:26
sweetie, klei się bardzo, smakowity. Omega fiber jest śliska, ale porównując ich mesz do omega fiber to glucenie jest dosyć znikome 😉
Jaki probiotyk polecacie?
Używałam z Horseline, ale może jest coś innego godnego polecenia?
anetakajper   Dolata i spółka
13 marca 2024 08:40
infantil, biocell z hippoveta -to mam sprawdzone i jest mega! jeszcze jest probiom z hipoveta, ale jeszcze nie testowałam-ponoć też dobry.
infantil, ktoś ostatnio polecał Biogen K, bardzo ekonomicznie wychodzi.
Też kupiłam, ale dopiero od miesiąca podaję, w sumie zapobiegawczo bo paszę zmieniałam, więc efektów nie wiem jakich oczekiwać 🤣
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 marca 2024 09:02
infantil, biocell i probiom są top 🙂
infantil, kiedyś podawałam EM 15, teraz daję z Dr Animals.
Tulula napisz może do Hippovetu z prośbą o przygotowanie diety, oni ostatnio dużo postów wrzucali dot. żywienia starszych koni i też często z problemami zębowymi. może dobrą opcją byłby też jakiś wysoko zmineralizowany granulat do moczenia w stylu Saracen Veteran Cubes?
caverra_afk, dzięki, pisałam do nich w kwestii natur solo to dobrali mi dawkowanie. Saracena też oglądałam ale wolałbym coś bardziej w stronę musli. Koń dostaje na mokro ale po ekstracji górnych siekaczy zauważyłam, że łatwiej jej było złapać takie lekko wilgotne niż pakę (specjalnie w razie problemów kupiłam jej trawoulki, przed ekstrakcja zjadła ze smakiem, po nie) stąd własnie moja uwagę zwrócił Doddson Sixteen, też wysoko minerałów a forma mix, może ktoś stosował ?
Tulula, łapanie to jedno, ale przede wszystkim koń który nie ma zębów, ma je słabsze ma problem żeby dobrze rozdrobnić musli a tym samym przyswoić. To że zje to nie znaczy że coś z tego będzie miał. Przy starszych koniach jednak lepiej sprawdza się granulat. Mama koleżanki tez dług się upierala ze jej 26 latek nie lubi granulatu, a dopiero po zmianie paszy na takowy zaczął tyć w oczach.
zembria, anetakajper, no i super bo chcę ślisko, żeby nie musieć mielić dodatkowo siemienia 😀
xxagaxx, ale ona trzonowce ma i to w niezłym stanie, Tylko w siekaczach niestety Eotrh się pojawił ... I jak pisałam nie potrzebuje przytyć, wygląda dobrze więc chyba przyswaja. Może w późniejszym czasie rozważę przejście na granulat jeśli pojawią sie problemy z trzonowcami. Wiadomo, że koń bez zębów to już inna historia. Jak pisałam po ekstarcji góry lepiej sprawdzało się takie trochę lepkie niż papka.
sweetie, potwierdzam Omega Fiber gluci się super jak na gotowca. I wcale nie trzeba wrzątkiem zalewać żeby było śliskie, Ja zalewałam ciepłą wodą z kranu.
Tulula, jeśli ona gryzie to przecież nie musisz nawet moczyć granulek, ale już granulki łatwiej się rozpadną same w sobie. Jak spojrzysz na wrzodowe pasze to są w większości w granulcie
xxagaxx, moczę, żeby suple, które dostaje nie spoczeły na dnie w postaci proszku, tak się oblepią i jest ok
caverra_afk, Hippovet proponuje ograniczanie siana koniom, które muszą przybrać, więc z tymi ich dietami jest słabo. Albo koniom z nadwagą proponują paszę z giga zawartością cukru i melasy..
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 marca 2024 12:17
Fokusowa, pierwsze słyszę coś takiego 😲 miałam wiele razy konsultowaną dietę u nich i zawsze było zalecanie siana 24h i pasze miałam dostosowywane do konia (niskocukrowe)
Fokusowa podobnie jak Pati też jestem mocna zaskoczona taką opinią... mi też parę razy konsultowali dietę i zawsze byłam bardzo zadowolona, a ograniczaniu siana w życiu nie było mowy
Mi nawet przy koniu z nadwagą nie proponowali ograniczania siana, co najwyżej wpakowanie go w siatkę 😉 jestem zadowolona z układania diet i konsultacji. Czasem faktycznie trochę podmieniałam na własną rękę (np. zamiast sieczki z traw to esparcetę), ale ogólnie oceniam je dobrze.
infantil, biocell i probiom są top 🙂
Pati2012,
To ja mam pecha, bo po probiomie mój koń pierdzi koszmarnie i kupy brzydkie. Oczywiście chciałam, żeby wyszło ekonomiczniej i kupiam baniak, którego większość spuszczę chyba w kiblu 🙄 Hippovet mi odpisał, że jak nie przejdzie,to znaczy, że jest na któryś składnik uczolona, nie przeszło... W składzie widzę drożdże, więc może to to, bo po zwykłych paszowych też mi pierdzi 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 marca 2024 14:08
Katasia, Mój jeden po probiotyku Hippovetu dostaje sraczki. Po BiogenK było ok. Może wypróbuj? Dawki tego są malutkie, więc łatwo przemycić taką ilość proszku.
U nas 2 konie dostają probiotyk Dr Animals. U mojego był problem z kupą w trakcie pracy - zatrzymywał się co kółko, robił kilka bobków lub jak się skończyły to popierdywał, no ale musiał się zatrzymać, być może stresował się pracą. Po tym probiotyku problem całkowicie ustąpił. Drugi walił krowie placki, teraz formuje pączki 💩
No u nas było „ograniczyć siano do 1,5% masy”…
zembria, po biocellu było ok, ale mnie podkusiło 🙄
W rozmowie była mowa o 1,5%.
Koń ma dostęp do siana stały, w paśnikach z siatkami.
IMG_3086.jpeg IMG_3086.jpeg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się