ciąża, wyźrebienie, źrebak

Klacz, 25 dni do terminu, wczoraj wieczorem luźny srom i taka glutowata?! Wydzielina, niczym gęsty śluz. To mógł być czop? Miała cały zad w tym, ogon. Był wet sprawdził, źrebak ułożony prawidłowo ale nisko jeszcze, nie ma żadnych nieprawidłowości. Ale kojarzyło mi się, że czop to podbarwiony krwią jest raczej...
U mnie pierwsza klacz teoretycznie tydzień do terminu (do tej pory źrebiła się w 330 dniu)
Wymienia brak, brzuch tylko trochę obwisły... oj poczekam jeszcze XD
Mam do was pytanie. Weźcie mi napiszcie ile faktycznie źrebak 4-5 tygodniowy powinien mieć temperatuty (konkretnie ur 4.03.24)??
Od pierwszych dni życia mój mały od domiesniowego zastrzyku borykał się z ropniem, wet przecinał, płukał, spuszczaliśmy ropę itp.. 3 tyg to trwało cały czas na antybiotyku. Wet na kontroli uznał ze zapominamy o ropniu, zalecił jeszcze 2 dni antybiotyk i odstawiamy. Odstawiłam, półtorej dobry pozniej temp 39,6. Wróciliśmy do antybiotyku zgodnie z zaleceniem weta. Dzisiaj mija tydzień, pierwsze dni temp 38,2 a dzisiaj już 38,8. Jutro mamy odstawić antybiotyk...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 kwietnia 2024 16:47
brj, Do 39 to jest jeszcze w normie dla źrebaka. Ogółem źrebięta mają temperaturę ciała wyższą niż dorosły koń o kilka kresek. Ile faktycznie, to jest niestety sprawa indywidualna i nie da się powiedzieć co dla danego konia jest w normie, a co już nie. Z dorosłymi tak samo, jeden będzie miał 37 drugi 3,5, trzeba regularnie mierzyć i określić normę dla danego konia.
Witam. Jeżeli klacz ma termin na 8 maja to od kiedy można liczyć że ma ciążę donoszoną? Owulację miała 8 czerwca i tak została pokryta. Dziękuję za wszystkie informacje🙂
Czekam 😅
Trzy poprzednie porody w 330 dniu.
Dzisiaj jest 335, czyli termin standardowy.

Nie wygląda by miało to nastąpić lada chwila.
Zapewne poczekam jeszcze około tygodnia 🙃
IMG_2120.jpeg IMG_2120.jpeg
IMG_2113.jpeg IMG_2113.jpeg
Cycki się nie dodały 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2024 18:17
Iskra de Baleron, no nie dodały 😉
Ooostatnia próba.
Uważam że tradycję należy kultywować 😉
QU2MprwD.jpg QU2MprwD.jpg
Iskra de Baleron, u mnie podobne chce, termin 16/04. Na pierwszy ogień kupny zrebak (klacz kupiona w ciąży), czyli Fair Deal od Buby. Pełny brat z zeszłego roku był u hodowcy (nie był na sprzedaż) i mnie skłonił do zakupu, więc mam nadzieję, że tegoroczny nie zawiedzie. Tylko wtedy będzie dylemat, powtórka czy Va Bene. Z jednej strony to dopiero może być fura, z drugiej kto mi w Polsce kupi rudego 😂
Post został usunięty przez autora
U nas po terminie drugi dzień. Cycków dość słabo, ale widzę w kamerze że nie je. A jest tak żarta, aż nieprawdopodobne. Coś skubnęła raz, ale wróciła na miejsce postoju, przystępuje z nogi na nogę i zastanawiam się czy to dziś czy po prostu komary/meszki etc.
Dziękuję za informację🙂 Właśnie Ja lada dzień wstawię kamerkę do boksu żeby lepiej obserwować klacz. Może jutro podrzucę zdjęcia mojej klaczy 🙂
Ja dzis zmierzyłam pH i trochę sobie poczekamy, cyce ma wielkie, ale mleka w środku nie ma za dużo a pH ma 7.0, także narazie niech jeszcze sobie łazi 24/7.
karolina_, zazdroszczę że masz co zmierzyć 😉
U mojej bez zmian.
Iskra de Baleron, mierzę nawet jak się doi parę kropel, bo staram się minimalizować siedzenie po nocach - mam klientów (z pracy) w USA i nie chce ich przywyczajać, że jestem na zawołanie prawie 24h, bo potem kobyły się dawno wyźrebią a Ci dalej wysyłają maile URGENT z wykrzyknikami o 3 nad ranem. Pilnuje tak solidnie (siedzę aż odpadam, potem na budzikach co 40 minut) jak pH spada poniżej 6.5.
karolina_, Też czuwam, rok temu pożyczyłam birth alarm i fajnie się sprawdził, w tym roku też będę go testować.
Esme się źrebi w dwa dni po pokazaniu się pH 6,2.
Cookie rok temu miała pH 5,9, trzy doby później był poród.

Patrząc na wymię i resztę nie mam co sprawdzać jeszcze.
Powiedzcie mi proszę że to normalne, bo już dostaje szału, termin nieznany, podobno miał być początek kwietnia, długo nie nabierała wymienia, w jeden dzień zrobiła takie jak na zdjęciu gdzie są większe i były takie koło tygodnia, a dziś nagle takie jak na drugim zdjęciu (tam gdzie są mniejsze), czy to normalne że nagle w ciągu jednego dnia się tak zmniejszyły? Zwłaszcza że już prawdopodobnie jest po terminie. Wykończy mnie ta kobyła
Screenshot_20240414-184638_Gallery.jpg Screenshot_20240414-184638_Gallery.jpg
Screenshot_20240410-173943_Gallery.jpg Screenshot_20240410-173943_Gallery.jpg
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 kwietnia 2024 21:55
JulciaKx3, a nie jest przypadkiem tak, że mniejsze są po całym dniu łażenia, a nabrane rano? Bo to zupełnie normalna sytuacja jest.
zembria, Tych większych zdjęcie było robione po godzinie 20 wieczorem prawie tydzień temu i miala takie same calutki tydzień, a te mniejsze były zrobione wczoraj o 9 rano i są takie dziś cały dzień, także nie widzę zależności. Ale zdziwiło mnie że tak nagle zniknęły. Zwłaszcza że totalnie nie wiem kiedy może urodzić, a brzuch ogromny i juz bardzo nisko
20240413_122711.jpg 20240413_122711.jpg
Tutaj zdjęcie z dziś mojej klaczy. Co myślicie? Termin teoretycznie na 8 maja a wydaje mi się że wymię zaczęło się zmieniać.
IMG_20240414_22251741.jpeg IMG_20240414_22251741.jpeg
Screenshot_2024-04-14-22-20-41-09_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg Screenshot_2024-04-14-22-20-41-09_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Everest, nie znam twojej klaczy ale myślę że jeszcze masz czas 😉
Wymię jak jest pełne to strzyki też są wypełnione na maxa i rozchodzą się na boki.
Zad w okolicy ogona robi się galaretowaty, kanciasty, srom wydłużony, praktycznie bez zmarszczek, ogon jest wiotki jak się go podnosi. No i można badać pH mleka paskami do badania moczu.

Klacz JulciaKx3, wygląda na bliską terminu.
JulciaKx3, nie miałam takiego przypadku jak twój ale siedzę w tym krótko. Wiem natomiast że kobyły potrafią zrobić wymię błyskawicznie.
Jeśli bardzo się martwisz to możesz kupić mleko zastępcze i sztuczną siarę - można odsprzedać jak się nie wykorzysta.
Iskra de Baleron obyś miała rację bo termin dopiero na 8 maja. Inseminacja była 8 czerwca. To jeszcze by było za wcześnie dla zrebaczka ?
Everest, ciąża trwa najkrócej 320 dni.
Do 8 maja zostało ledwie 3,5 tyg, klacz ma prawo robić już wymię 🙂
Dziękuję za uspokojenie mnie 🙂 to pierwszy poród stąd też brak doświadczenia jakiegokolwiek. Wiadomo weterynarz teoretycznie ma przyjechać w razie potrzeby, ale z tym zawsze może być różnie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 kwietnia 2024 07:23
Everest, Wymię może się już zacząć zmieniać na miesiąc przed porodem.
Cyckowy progres 😉
Srom lekko spulchniony i wydłużony.
IMG_2148.jpeg IMG_2148.jpeg
Iskra de Baleron możesz mi wysłać zdjęcie jak wygląda srom klaczy ? A dowiedziałam się że ostatnio moja klacz u poprzedniego właściciela wyzrebila się dwa albo trzy tygodnie przed terminem. Także pytanie czy tym razem donosi czy też będzie przed terminem🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się