ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Nevermind   Tertium non datur
14 maja 2024 15:16
Sekunda, czy ja żyłam w błędzie, czy wytok jest zabroniony w ujeżdżeniu?
A jeśli jest zabroniony wytok, to po co zabraniać osobno motylków do niego..?
Nevermind, bo wytok to wytok, a motylki są na wodzy. Wodze zabronione jakby nie są...
Nevermind   Tertium non datur
14 maja 2024 22:16
_Gaga, nie no rozumiem, że to dwie rzeczy 😉 Tylko nie rozumiem po co podkreślać, że koniecznie do wytoku... Są jakieś inne? Czy zakaz jest jedynie na używanie razem z wytokiem?

Można gdzieś przeczytać te wytyczne fei? Bo w sumie patrząc na samo to zdjęcie zastanawiam się, czy nie chodzi przypadkiem o wytok, a nie motylki 🤔
Nevermind, można przeczytać w aplikacji FEI tack app
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2024 07:32
Jadąc na zawody regionalne mam przestrzegać przepisów PZJ czy FEI ?
Mogę prosić linka do FEI 🙂
anetakajper, ten zapis jest też w polskich przepisach. Wkleiłam go wyżej.
czyli jak jade regionalne za tydzien to nóż do skór ze soba wziąć mowicie? 😀
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2024 09:17
epk, czyli wszystko co jest w przepisach FEI jest w PZJ?

Remson, lepiej weż bo nie wiadomo na kogo się trafi 😉
anetakajper, teraz to nie wiem, kiedyś były rozjazdy. Ale akurat to jest tylko wygląda że do danych przepisów wytyczne fei się zmieniają.
Jeśli interpretacja FEI się zmienia, to każda federacja się do tego dostosowuje... rozjazdów w interpretacjach nie ma, bo bazujemy zawsze na FEI o ile przepisy są spójne (tu są).
_Gaga, anetakajper pytała o przepisy, nie o interpretacje. W tych mogą być rozjazdy i były czasem - kilka lat temu na ujednolicenie przepisów UJ czekaliśmy chyba ponad rok.
Nevermind   Tertium non datur
15 maja 2024 13:00
_Gaga, przepraszam, serio znajomość wytycznych fei będzie się teraz opierała na posiadaniu aplikacji? A ja nie mogę mieć tej aplikacji i co? 🙃
epk, i jest zapis w polskich przepisach.
Nevermind, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Nevermind   Tertium non datur
15 maja 2024 13:12
_Gaga, nie twierdzę, że zwalnia. Mówię, że działania fei są zwyczajnie niepoważne.
_Gaga, jesssu, wiem, że jest - sama go stronę wcześniej wstawiałam. Przepisy to jedno a ich interpretacje drugie. Nagle FEI się przestawiło, i uppsss, mamy dowalanie się bo właśnie coś zinterpretowali na nowo. Fajnie, że wy (sędziowie, komisarze) wiecie - gdzie jest jednak przedstawiona ta interpretacja do szerokiego - zawodniczego środowiska? Już Ci wykazałam, że takie same przesłanki spełniają stopery (dokładnie wszystko co powoduje, że motylki są zakazane pasuje do stoperów). No ale tego FEI nie zakazuje - skąd jednak mamy to wiedzieć? Wy to macie na szkoleniach, w aplikacjach itp. A zawodnicy mają mieć pod ręką zestaw małego majsterkowiczach bo się interpretacje zmieniają i nagle czegoś nie można i trzeba usuwać? Gdzie tego szukać i dlaczego jeżdżąc zawody regionalne w PL należy przeglądać strony FEI, żeby wyszukiwać nowości? I co ile? Raz w roku, na początku czy przed każdymi zawodami? Czy to nie powinno być publikowane przez PZJ? Bo może inne związki (w innych krajach) to od razu przedstawiają zawodnikom i pretensje trzeba mieć do KU w PZJ? No nie wiem, ale zabawne to jest. I coraz częściej się cieszę, że zawodów już nie jeżdżę 😉.
Pytanie dlaczego na tym samym czworoboku jedni musieli usuwać motylki, a drudzy mogli jechać z.
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2024 13:54
epk, dokładnie tak. Na zawody amatorskie gdzie jedzie się 2-3 x w roku trzeba mieć przepisy FEI i PZJ w małym palcu i się zastanawiać kto jak będzie interpretował dany przepis.

To teraz pytanie o ochraniacze :P FEI zabrania używania ochraniaczy na rozprężalni na międzynarodowych zawodach uj.. co w sytuacji gdy są rozgrywane ZO przy międzynarodowych ? Jedni mogą używać ochraniaczy, a drudzy nie? sędziowie latają i sprawdzają kto jaki konkurs jedzie?
Nevermind   Tertium non datur
15 maja 2024 13:58
epk, dokładnie!
A ujeżdżenie w WKKW? Tam przecież nie zawsze ma się różne oglowia na różne próby. To oprócz noża trzeba też dratwe wozić na zawody? 🤣
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 maja 2024 21:29
As_95, ujeżdżenie w WKKW podlega innym przepisom niż regularne ujeżdżenie.
Po kolei: nie odpowiadam za komunikację PZJ, nie moją winą jest brak bieżących informacji w takich tematach. Tak, czy inaczej trener powinien względnie ogarniać przepisy i informować zawodnika o ewentualnych zmianach - jak w tym przypadku. Przypominam, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Wy już wiecie, nie rozumiem oburzenia. W wkkw na czworoboku też nie powinno być motylków. Dodam, że ja i moja ekipa póki co ostrzegamy, tłumaczymy nowe interpretacje nie karząc elimką za motylki. Jednak przepis jest przepis i tyle. Mi nie wolno z nim dyskutować... i noe trzeba doszywać i pruć motylków, wystarczy przepiąć wodze, zmienić ogłowie, itd...
Dlaczego na jakiś zawodach ktoś mógł jechać z motylkami, a ktoś inny nie - to pytanie do szefa komisarzy i/lub sędziego głównego - w trakcie zawodów. Nie teraz - na forum...
anetakajper, na żadnych zawodach czy ZT czy CDI ochraniacze na rozprężalni nie są zabronione... za to na każdych - czworobok jedzie się bez ochrony nóg. Nie wiem skąd teza, że na CDI nie można rozprężać się w ochraniaczach...
Nevermind   Tertium non datur
16 maja 2024 00:05
_Gaga, Ale nikt nie ma pretensji do Ciebie, bo fei raczej nie pytało Cię o zdanie 😉 Tylko bronisz tych przepisów zaciekle. Chyba możesz być sędziom/komisarzem i się z nimi nie zgadzać?
Nevermind, właśnie nie mogę 😕 przynajmniej oficjalnie 😉
Dodam, że to niejedyne kontrowersyjne tematy w intepretacji przepisów FEI/PZJ 😐
Nevermind   Tertium non datur
16 maja 2024 11:33
_Gaga, no to już jest cyrk...
Nevermind, nie. Słabo sobie wyobrażam egzekwowanie przepisów po ich skrytykowaniu... z całym szacunkiem, ale sędzia i komisarz zatrudniani są po to aby egzekwowali przestrzeganie przepisów przez wszystkich uczestników zawodów, nie po to aby komentować ich sens, lub jego brak...
_Gaga, ale ty możesz mieć inną interpretacje, a nie negować przepis. Skoro ludzie jeżdżą z motylkami, to nie tylko ty, możesz uważać że to nie jest coś "doczepionego" do wodzy, tylko ich naturalny element, tak samo jak stopery..
Facella   Dawna re-volto wróć!
16 maja 2024 23:12
xxagaxx, chyba nie chcemy sytuacji, w której sędziowie i komisarze będą interpretowali przepisy jak im się wydaje... Po to są te wytyczne, żeby zachować maksymalny obiektywizm, a nie widzimisie.
Facella, No ale z tej dyskusji wychodzi ze właśnie jest widzimi się.
xxagaxx, no nie widzimisię. Skoro FEI interpretuje przepis, że motylki "są be" to komisarze i sędziowie mają to egzekwować i tyle. I - jak widać - generalnie egzekwują.
Nevermind   Tertium non datur
17 maja 2024 10:02
_Gaga, publiczne wystąpienia krytykujące fei to bym zrozumiała, że są źle widziane. Ale fakt, że nie możesz zwyczajnie podzielić się tym, że masz inną opinię już jest dla mnie chory 🙃 I nie widzę czemu nie możesz zwyczajnie powiedzieć ,,tak, dla mnie też jest to głupie, ale tak działają przepisy fei i będę tego wymagać"
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się