Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zuza17, mi mebio build up bardzo szybko konia utuczył po powrocie z kliniki, ja polecam
Dzięki dziewczyny, nie będę w takim razie wymyślać 👍
a mnie fascynuje kwestia otrębów ryżowych,mianowicie czemu są polecane dla wrzodków, skoro mają dużo skrobii, a wrzodkom zaleca się pasze niskroskrobiowe... Nie ciekawiłoby mnie tomoże tak bardzo, gdyby nie to, że mojej tuż przed leczeniem po otrębach było według moich obserwacji raczej gorzej i to nie były duże ilości...
Katasia, zależy chyba od producenta. Bilansowane otręby ryżowe bodajże mebio mają poniżej 10%, aczkolwiek na rynku są też i takie które posiadają 30% cukru/skrobii. Te z mar-rolu mają chyba w sobie melase. Generalnie wszystkie pasze, które podajemy zwierzakom wymagają od nas myślenia i sprawdzania …
ElSalvador, przepraszam, ale bardzo nie spodobała mi się insynuacja, że nie sprawdzam składów pasz i nie myślę, w dodatku widzę, że raczej to Ty nie bardzo jesteś zorientowana w temacie, ale się wypowiadasz... Bilansowanie w otrębach dotyczy stosunku Ca do P, na ilość skrobi i cukru raczej nie ma większego wpływu. Ja akurat wtedy dawałam otręby z nuby, w składzie tylko otręby ryżowe i węglan wapnia, którym się właśnie najczęściej bilansuje. Nie mają podanej ilości skrobi i cukru, jak większość, ale otręby ryżowe same w sobie mają wyjściowo tak +/- 30% skrobii i cukru, więc co do zasady nie jest to żarełko niskoskrobiowe.
Tych otrębów mebio nie brałam w ogóle pod uwagę w takich ogólnych rozkminach, bo to nie są otręby ryżowe jako takie, tylko bardziej mieszanka paszowa na bazie otrębów, bo tam jest sporo dodatków - i makuchy i zioła, soja i lucerna, a to wszystko znacząco obniża w nich skrobię, ale i zmniejsza udział otrębów w otrębach. Ja mówię o otrębach ryżowych jako takich. Są polecane, a kłóci się to z zasadą niskiej skrobi i mnie to ciekawi.
A w otrębach marrolu to skład się zmienia co kilka partii, więc już dawno nie śledzę, aczkolwiek z tego co widzę, to melasy tam nie ma, tylko aromat melasy, także i tu pudło...
Katasia, hej nie chciałam byś poczuła się urażona. Przepraszam jeśli tak mnie odebralas. Raczej byla to moja dezaprobata do ciągłego analizowania składów, nizeli pocisk ze ktoś tego nie robi albo nie mysli 🙈 Napisałam „chyba” przy mar-rolu bo jakiś czas temu je wąchałam i czułam zapach melasy, składu nie sprawdzałam. Co do czystych otrębów to nie wiem jak jest z ta skrobia. Generalnie sa chyba 3 rodzaje skrobii i nie każda jest przyswajalna. Moze o to chodzi. A może o proces produkcji producentów pasz. Ja od dawna poza trawokulkami nie kupuje pasz jednoskładnikowych (z lenistwa i niewiedzy jak je bilansować/z czym łączyć by zwierzakowi nie zaszkodzić).
Post został usunięty przez autora
zuza17, D&H Build Up i Saracen Condition - na nich miałam najlepsze efekty
Skuszona ostatnimi postami kupiłam omega fiber z chrupki . I dołączam do grona wielbicieli . Jestem zachwycona ileż wody idzie w tym przemycić koniom ( co ważne w te upały ) w dodatku znalazłam ją lokalnie w sklepie paszowym za 63 zł za worek 😁
Jeśli chcecie spróbować czegoś dla koni z Josery to na stronie mają obecnie pakiety próbne, za 36zł wiaderko paszy lub meszu, smakołyki i szczotka magic brush 😉
https://www.josera.pl/akcja/dla-prawdziwych-milosnikow-jedzenia.html
Ja z Josery polecam trawokulki, ładne, pachnące. Po namoczeniu wyglądają jak pocięte siano, a nie breja. Mój 24-letni koń wcina a nie każde chce jeść. Jakość jest porównywalna z trawokulkami hoeveler, eggersmann, hippolyt. Mam także musli senior ale jeszcze nie podawałam więc nie wiem jak z smakowitością .
Amelia, Foty, foty, plis ^^ 🙂😉
Szczególnie tych trawokulek.

zuza17, a jaki koń, ile ma lat i co robi?
u mnie akurat Mebio Build up się średnio sprawdził.
Saracen Show Improver się sprawdził, otręby ryżowe ogolnie; Spillers jest OK.
Trawokulki Josera
Musli jeszcze nie otworzyłam, zamieszczę fotkę
w późniejszym czasie.
IMG_20240722_151143.jpg IMG_20240722_151143.jpg
IMG_20240722_151204.jpg IMG_20240722_151204.jpg
Amelia, Dzięki! Wyglądają dobrze! No, przynajmniej dla nas, bo ja chcę takie "trawowe". Jeszcze nie doszliśmy do sytuacji "papka" 🙂
Amelia, jedzą Twoje konie?
Moje stare dziady nie chcą ich tknąć 🙁
Szczerze ręce mi opadają, żadne dostępne na rynku trawokulki nie zostały zaakceptowane. Próbowałam wszystkiego 🙁

mikstura, a próbowałaś Dengie? Nie są najtańsze ale pachną jak żadne inne. W sumie jedyne trawokulki których mojemu wybredziochowi nie trzeba dosmaczać.
Cześć, mój 5latek potrzebuje przytyć (schudł w poprzedniej stajni, za mało siana), je na dzień:
2 miarki sieczki, 3 miarki mebio build up, 3/4 miarki promass z nuby, pół miarki owsa niegniecionego czarnego. Energii aż za dużo, więc jak zejdę z owsa do zera i zostanie reszta to będzie okej? Nie przesadzam z jakimiś składnikami lub czegoś nie będzie brakować? Wyniki krwi miał dobre.
ElSalvador, Grass Pellets?
Jeśli to te, to istotnie nie próbowałam. Dziewczyny w stajni mają je! Spróbuję 🙂 cena nie gra roli, oby jadły. Dziękuję 🙂
mikstura, mój Staruch same je tylko te z Hippolyta: PreAlpin Wiesencobs oraz Palatin Glyx-Wiese Heucobs .

Próbowałam już nie raz „zejść z ceny” ale nie ma szans. Reszta gardzi i nie ma zmiłuj
RR4, oo te te nasze dziadki też jedzą Hippolyta ze smakiem. Natomiast nie polecam trawo kulek Grasslandu. Po 2h moczenia potrafią nadal być w 30% twardymi kulkami, przemęczyłam jakieś 6 worków i dałam sobie spokój.

Jest jeszcze coś takiego ALPENGRÜN PELLET z Agrobsa z opisu sieczka w formie peletu który należy moczyć w chłodnej lub letniej wodzie. Rozpuszcza się dosłownie w 2 minuty do czegoś co przypomina błoto/mesz. Starszyzna wsuwa to jak ambrozję 😉
mikstura a te płatkowane agrobsa albo marstalla też próbowałaś? u mnie największe "wybrzydzacze" zjadały (tylko wersje płatkowane, granulowane były fe 😅😉
mikstura,
Tak, jedzą. Dostają same lub połączone z suszem jabłkowym i otrębami, zimą podaje z siemieniem lnianym.
mikstura, Dengie jest "zjadalne" generalnie, więc może akurat z tymi trawokulkami.
Mój senior akurat lubi Hartoga i Hovelera. No, przynajmniej nie gardzi i nie wywala ze żłobu....

Dziękuję dziewczyny za wszystkie podpowiedzi.
Muszę zatem ponownie zacząć testować trawokulki. Zacznę od Dengie( to mają koleżanki) a potem pewnie znowu Agrobs, bo te były trochę „ dziubane”.
PS
oddam za darmo 20 kg trawokulek Josera, inne konie w stajni naprawdę nie potrzebują.
Odbiór Stajnia Olender lub Warszawa Bielany
mikstura, zalej dengie wrzątkiem i podaj ciepłe. One ładnie pachną i to dodatkowo konie nęci. Musisz tylko brać pod uwagę to że dengie to najbardziej odżywcze trawokulki z tych dostępnych na rynku. Mają stosunkowo dużo cukru/skrobii (14%?) i dużo białka (18%?) więc tak żeby nauczyć je jedzenia trawokulek to ok, ale jeśli chciałabyś zastąpić tym siano to w dłuższej perspektywie warto mieszać z innymi i stopniowo je ograniczać akonto tych „uboższych”.
Czy ktoś mądrzejszy ode mnie wie może, dlaczego większość pasz Grassland ma adnotację "Nie stosować u klaczy źrebnych i w laktacji, chyba że po konsultacji z weterynarzem"?
Przykładowo tutaj https://grassland.com.pl/p/fruity-mash/ - dupochron spowodowany użyciem ziół czy coś innego?
leleiria nie ma, w tym przynajmniej konkretnym przykładzie ziół, ktorych nie mogłaby jeść klacz zrebna/karmiaca, więc w sumie ciekawe, może jakieś niedopatrzenie 🤔
Ma ktoś Candy pellet z biofeed? Szukam zamiennika owsa do uzupełniania balancerem, a cena za 25kg niezła i skrobia dość nisko, może się nada?
Churros, ja karmie tym granulatem i szczerze powiem ze jestem bardzo zadowolona. No i smakuje, a to nie jest takie łatwe w przypadku mojej konicy 😉
Rudaska8), dzięki, w takim razie spróbuję, bo mój też lubi wybrzydzać 😁 zwłaszcza, że od 199zł darmowa dostawa
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się