Koń zwierzęciem towarzyszącym, czy tego chcemy?

Nigue Obawiam się, że głosami koniareczek i ,, przyjaciół zwierząt " loby fundacyjne i unijne  przepchnie tą ustawę  i  zarobią wszyscy naokoło  tylko nie polski rolnik hodowca koni . Bo my lubimy być świętsi od Papieża i w dupę kopani  😵 . Jak pisałaś o uboju rytualnym to pewnie się orientujesz  ,że jest on bardziej humanitarny niż ubój z ogłuszaniem , i  że wszędzie naokoło jest legalny  tylko nie u nas , że najlepsze ceny  za wołowinę płacą Żydzi i Arabowie , no i że wszyscy nasi sąsiedzi się bogacą zarzynając rytualnie polskie bydło .  😤
Nie widzę związku między posiadaniem własnego konia i świadomością kosztów jego utrzymania a poglądem dotyczącym uboju koni. Znam mnóstwo osób posiadających konia w pensjonacie, startujących w zawodach i dawno po osiemnastce , które  są przeciwko ubojowi koni i hodowli koni na rzeź.
I naprawdę nie widzę mechanizmu powiązanego z tym projektem , który nagle wywinduje ceny wysłodków buraczanych( bo wysłodki to nie tylko pasze dla koni ). Albo wszystkich pensjonatów - nasz pensjonat już dawno jest na 23% .
Hodowcy poradzą sobie , nie będzie im łatwo , ale  że to są na ogół ludzie operatywni , dadzą radę - tak jak radzą sobie rolnicy co roku zaskakiwani nowymi przepisami , ograniczeniami  i koniunkturami . Będą hodować konie do sportu albo lamy i kangury ( z przymrużeniem oka no ale tak nie do końca ) . Nie wierzę też , że dla ras rodzimych nie będzie kasy na zachowanie populacji , najwyżej będzie z innych żródeł .
No i skończą się dopłaty - to akurat dobrze .
dominoxs, zdajesz sobie sprawę z wielkości pogłowia konia zimnokrwistych w Polsce?
Wiesz o tym, ze konie szlachetne w całej populacji koniowatych stanowią nikły procent?
Wiesz, że zakaz uboju uderzy w rynek rolny zabierając chleb wielu rodzinom w kraju?
Ogarniasz fakt, że zakaz ten już wprowadzono w USA - dzięki czemu przez bodaj 2 czy 3 lata konie musiały tysiące kilometrów jeździć do ubojni w MEksyku. A transporty były poza kontrolą ichniejszych powiatowych lekwetów (odpowiedników) z uwagi na fakt, ze przewożono zwierzęta towarzyszące, nie gospodarskie.

Sama koniny nie zjem i nie jestem zwolennikiem hodowli koni rzeźnych, ale taki jest rynek o hodowla rzeźnych zwierząt (koni, krów, świń, drobiu) jest potrzebna do utrzymania gatunku ludzkiego. Tyle ode mnie

Co po koniach? Kaczki?
Dominoxs Przestań jeść mięso , sery  nabiał  używać wszystkiego z naturalnej skóry i włosia  bo to wszytko uzyskuje się ze zwierząt hodowlanych , a przeznaczeniem każdego zwierzęcia hodowlanego jest jego ubój . No i pamiętaj ,że wtedy znikną krowy  , kozy , owce , kury  itd ,a łąki zamienią się w uprawy modyfikowanej soi i kukurydzy, bo coś żreć jednak będziesz musiała  😂. Bo jak koń będzie zwierzęciem towarzyszącym to czemu nie może nim być świnia bardziej inteligentna , krowa bardzie przyjazna i bardziej się do człowieka przywiązująca . A co do tego czy hodowcy sobie poradzą to proponuję . żeby tobie zabrali część dochodów,  też sobie poradzisz jesteś zapewne operatywna  🏇
Nie wierzę też , że dla ras rodzimych nie będzie kasy na zachowanie populacji , najwyżej będzie z innych żródeł .


A jakich? Prywatnych...? xD

A tak przy okazji to każdy pensjonat powinien już dawno być na działalności gospodarczej.

Edit: niesobia tak orientuję się i tak zgadzam się że nasza ekonomia na tym mocno cierpi 🙂
Melechowicz  Ja nie chce , ale obawiam się, że jak nie tą ustawą to wrzucą to ustawą o której zaczyna się mówić , czyli  o ,,Szczególnym znaczeniu konia w historii" . To znaczenie konia jest oczywiście  niezaprzeczalne  jednak obawiam się ,że ta ustawa otworzy drzwi całej bandzie  fundacji , obrońcom praw zwierząt i  innemu  tałatajstwu .  😤


Pytałam kilka fundacji jakie to ogromne znaczenie odegrały konie w historii, i o jakiej tradycji Polskiej mówimy, jeśli chodzi o niejedzenie koniny? Na pytanie czemu ma on zostać zwierzęciem towarzyszącym, w odpowiedzi tylko zostałam zbesztana 😉
Koń był wykorzystywany do pracy, czy to polowej z braku maszyn, czy wierzchowej - kawaleria. Jednak jeśli złamał noge, to nikt go nie leczył ale dobijał. Nie było sentymentu bo to generowało koszty. Kawalerzysta brał innego konia i dalej ruszał do boju. Fakt, dopóki koń był zdrowy, to sie o niego dbało bardziej niż o siebie, bo na piechote ciężej popierdzielać na wroga, niż na koniu. Pług ciągać tez samemu ciężko. Na wojnie z głodu też się ubijało konie słabsze i kontuzjowane a skrajnie i zdrowe, bo co z konia jak wisiało widmo śmierci głodowej. Tak, koń to najbardziej wykorzystane udomowione zwierze, ale nikt nigdy nie traktował konia jak "świętej krowy".
Jesli kon nie bedzie potrzebny, to zniknie...
Nie bedzie sie oplacalo hodowac, a rynek zbytu zawsze sie znajdzie na te niechciane, bo przeciez nikt nie zabroni transportu koni za granice.
Koszty pasz nie zdrożeją, bo niby czemu miałyby zdrożeć?
Powtórzę jeszcze raz w sprawie kosztów, bo lufki nie czytają wątku- zmieni się Vat z 8 na 23%,a przy okazji sprzedawcy forzucą parę procent zaokrąglenia!! O pozostałych kosztach pisałem na początku.
Megane  Nieraz zdarzało się że podczas oblężenia  , jazda własne  konie zżarła , Tatarzy którzy służyli również w Rzeczypospolitej , a walczyli i przemieszczali się tylko konno bez taborów tzw . komunikiem  pędzili za sobą całe stada koni  na zmianę  i dojedzenia  . Kurierzy  z pilnymi wiadomościami zajeżdżali po kilka koni na śmierć ,  a o hekatombie  koni podczas bitwy  to już nie wspomnę . Przykład, że pod Ryszardem Lwie Serce  na bitwie z Saladynem  padły trzy konie i czwartego mu posłał Saladyn  .
Niesobia , nie mieszaj nie związanych ze sobą tematów, no i na Buddę co  ma do tematu moja dieta 👀 Moja dieta-moja broszka. Naród też z powodu takiej  zmiany z głodu nie zejdzie , skala podazy i popytu na końskie mięso jest zbyt mała .
Jak by tak się lepiej zastanowic , to wyeliminowanie dopłat i produkowania zwierząt,  które tak czy inaczej kwalifikują się tylko na ubój może właśnie poprawić sytuację sportów i rekreacji konnej . Jakość koni i profilowanie hodowli na egzemplarze użytkowe a nie "pogłowiowe" , wyeliminowanie tych , co i tak hodują kombinując jak tu ledwie wyjsc na swoje , nie zaszkodzi . Wzrost cen koni z pólki poniżej 10 tys PLN na pólkę powyżej 10 tys PLN  też nie zaszkodzi - byleby było mniej , ale lepiej .

Gaga - odpowiadając na wszystki Twoje pytania : Tak . I z wieloma kwestiami zgadzam się😉 Ale strony medalu są dwie .
Melehowicz, ale czemu siano czy owies na zdrożeć? Przecież mamy np bydło, ktore żre to samo a chyba jeszcze nie chcemy aby krowy czy kozy były zwierzętami towarzyszącymi?
dominoxs, czyli lepiej aby konie w Polsce były towarzyszące i wszystko to, co TFUndacje wywalczyły - czyli transport w kontrolowanych warunkach, ubój w kraju, etc. - poszło w cholerę. A konie aby ubijano z powrotem we Włoszech i we Francji? Narażano na wielokilometrowe transporty itd itp... Dziś te transporty są mocno ograniczone. Po wprowadzeniu nowego prawa nie tylko wrócą, ale nie będą oficjalnie kontrolowane, czyli konie będą mogły jeździć po 50 godzin non stop...
Ale czy z końmi nie jest tak że jeśli mamy już konie na tyle udomowione i są one dla nas zwierzakami użytkowymi to warto się zastanowić czy naprawdę jest nam obojętny ich los ? Rolnik zbiednieje ?? :con_: A GMO ? Kury z wolnego wybiegu są cool i trendy i co z tego rolnik zbiedniał ? Nie bo są ludzie tacy i tacy jednego to interesuje czy kura widziała chmury czy nie .Ale kury w naszej świadomości są pokarmem czy konie też ?
queengnoju, większość hodowli koni rzeźnych trzyma konie na pastwiskach, więc o czym mówisz przepraszam?
I tak - rolnik zbiednieje jak mu nagle zabronią hodować konie
Sprawdź sobie: w 2015 r urodziło się ok 1 500 źrebiąt PKSP oraz niespełna 15 500 źrebiąt zimnokrtwistych
Łapiesz skalę? 😉
Znając wypowiedzi przedstawicieli fundacji to dalszym celem jaki upatrują w przejściu tej ustawy to możliwość wpływania na sposób wykorzystania koni czyli np. zakazy i ograniczenia dotyczące pracy zaprzęgowej, ograniczenia w startach wyścigowych, WKKW, skokach, itd. Nie zdziwiłabym się gdyby kolejnym krokiem było wystąpienie o odgórne regulowanie systemu pracy pod siodłem. Być może brzmi to absurdalnie, ale słyszałam takie wypowiedzi na żywo...
Ascaia, ręce i ... nie tylko opadają 🤔wirek:
Dominoxs Przestań jeść mięso , sery  nabiał  używać wszystkiego z naturalnej skóry i włosia  bo to wszytko uzyskuje się ze zwierząt hodowlanych , a przeznaczeniem każdego zwierzęcia hodowlanego jest jego ubój . No i pamiętaj ,że wtedy znikną krowy  , kozy , owce , kury  itd ,a łąki zamienią się w uprawy modyfikowanej soi i kukurydzy, bo coś żreć jednak będziesz musiała   😂. Bo jak koń będzie zwierzęciem towarzyszącym to czemu nie może nim być świnia bardziej inteligentna , krowa bardzie przyjazna i bardziej się do człowieka przywiązująca . A co do tego czy hodowcy sobie poradzą to proponuję . żeby tobie zabrali część dochodów,  też sobie poradzisz jesteś zapewne operatywna  🏇

Nie, nie znikną krowy, kury, kozy - będzie ich tyle ile ludzi będzie chciało je posiadać🙂
Za to zmniejszą się uprawy GMO soi i kukurydzy właśnie - bo ta, którą się uprawie jest głównie na pasze.

Projekt tej ustawy nie będzie dobry, bo nijak się ona ma do "uczenia czy szacunku" dla koni. Jest pudrem na syfa jaki PIS zrobiło ze stadami i pudrem na parę innych tematów okołorolnych. Lobby działa skutecznie.

A jak wygra Trump w USA to nas żarcie GMo zeżre i rolnicy i hodowcy w PL i tak z głosu zdechną. Wszyscy, nie tylko końscy. Spójrzcie na ostatnie nominacje w pewnych gabientach😲... np. te dotczące osób z ambasady US... tak jakby znano wyniki i pod to pisze się scenariusze.

queengnoju, a idąc tym tropem, a krowy? świnie? no przecież też są tak bardzo udomowione... Ich los jest Ci obojętny? A zapewniam Cię, że świnia o ile nie jest bardziej inteligentna, to przynajmniej jest na tym poziomie co koń. Ale co - jedząc schabowego jakoś tak się zapomina o jej losie?
Gaga , i to co podnosisz to jest właśnie realny problem . A nie na przykład  Vaty , jak twierdzą  niektórzy cyngle . Uslugi weta na psy i koty,  ktore nie sa rzezne 😉 mam zawsze na 8 % tak jak i za konie , zarcie dla psów i kotów też jest na 8%.  Pensjonat i sprzet    mam juz na 23% a treningi jako usługa rekreacyjna na 8 % i tak tez to wszystko  zostanie. 
Konie w tej chwili i tak jeżdżą za granicę , jasne , ze najwazniejsze jest , aby transport był humanitary . No ale jeśli nasz wspaniały kraj musi regulowac i ustawować już naprawdę wszystko , to i transport też , a i fundacje będą miały nowe zajęcie . Skala hodowli po takiej zmianie zapewne  zostanie ograniczona, bo hodowcy się przekwalifikują, wciąż jest za mała u nas podaż dobrej jakości wołowiny na przykład.  No i  oby te dopłaty zniknęły. Doprawdy,  nie rozumiem dlaczego jako obywatel UE muszę placic za małego małopolaka rok w rok po to, by jakis Wloch lub owczarek niemiecki go finalnie  skonsumowal.
Kotbury widzę rolników  👀 którzy będą trzymać konie  , krowy , świnie , kury , króliki  tylko dla przyjemności zapierdzielania  przy nich ,  bo  ni sprzedać na ubój, ni zjeść zwierzęcia towarzyszącego nie można . 😂
Dominoxs  a po to chociażby ,żeby rasa koni Młp  nie wyginęła , bo jak nie wyginie to są szanse ,chociaż teoretyczne ,że przy ilości koni wyhodowanych  dojdziemy do takich małopolaków , które  zaczną odnosić sukcesy w WKKW  i  nie będziemy  tylko skazania  na niemiecko  / holenderskie łamagi  . 😀iabeł:
Niesobia, to  zapraszam do mojego sąsiada - obrabia hektary , a na podwórku cztery kozy , trzy króliki , świnki wietnamskie , pawie  i kury ozdobne jako zwierzęta towarzyszące i pomagające mu w
traktoroterapii 🙂🙂🙂
Dominoxs  no i takiego plantatora  będzie stać na jednego  konia , dwa królik i kozę towarzyszącą  , ale reszta pospólstwa  konie będzie oglądać  w zoo .   😀iabeł: Mamusia zaprowadzi  do zoo i powiem patrz  dziecino to konik  kiedyś ludzie na nim jeździli , a tam popatrz jest krówka  i ona dawała mleczko  . A teraz napij się sojowego mleczka i zjedz sojową paróweczkę . O  a tam jest świnka  i z niej robili  paróweczki  , no jeszcze szynki i takie tam inne pyszności  , ale to  było zanim świnka stała się świnką towarzysząca . Jedz paróweczkę dziecko jedz  bo nie będziesz się ładnie wieczorem świecił .  😵  😂
Nie nie , Niesobia. My , pospólstwo , będziemy też  sobie na nich jeździć , a one  będą nas rzadziej zrzucać , ponosić i przewracać się na plecy 🙂 ( dreaming 😉
Ciekawe czy wtedy jeździec/bryczka dalej będzie pojazdem na drodze? A może nie będzie można jeździć, bo "się zmęczą"? ...


No ciekawe, bo nie mozna zabronić zaprzęgania konia i jazdy (prawo o ruchu drogowym), ale już TOZ będzie mógł zatrzymywać bryczki i nakazywać zaprzestania jazdy, bo koń zmęcozny. Co gorsza, będą mogli włazić do szkółek jeździeckich i zakazywać jazdy, bo koń zmęczony!  😵

[quote author=_Gaga link=topic=100303.msg2600928#msg2600928 date=1475651569]
saganek, Ponieważ wzrosną wszystkie końskie podatki i to o 15 % - sporo
[...] za odrobaczenie zamiast 80 zł - 90 zł itd itp...
[/quote]

Wyroby medyczne są na 8% i to się nie zmieni, bo dla psa ostatnio leki też kupowałem na fakturze za 8% VAT  :kwiatek:

Mnie bardziej fascynuje rozmowa, z jednym z zajmujących się zawodowo końmi ludzi, który stwierdził, że to będzie największy bubel, bo jak się koń znudzi, to będzie można go wyrzucić za próg stajni i udawać, że to nie mój koń. Bo kon jako zwierzątko gospodarskie musi mieć paszport, oznakowanie i własciciela. A zwierzątko domowe już nie, więc nie będzie się dało udowodnić kto konia porzucił, więc zamiast koni, będziemy mieli konie bezdomne.
A do rzeźni konie i tak pojadą. Po prostu we włoszech kupi je osoba prywatna, my je z polski wyślemy jako zwierzę domowe, a we włoszech przebiją paszort na zwierzę gospodarskie i przez jakiego "słupa" sprzedadzą do rzeźni.
Kazda, jak najlepiej przemyslana hodowla produkuje odpady (vide ja  😂 ) i co? Ja te odpady utrzymuje, ale ktoś, kto ma gospodarstwo, które ma zarabiać lub tylko sie utrzymać, takich sztuk sie pozbędzie, bo z punktu widzenia ekonomicznego takie darmozjady nie mają racji bytu. Tak wiec jesli nie bedzie rynku, nie bedzie tez hodowli. Za 15-20 lat konie byłyby tylko w zoo 😉
Ciekawe co knują fundacje, czy jednak nie będzie to strzał w kolano?

Myślałam o tym dzisiaj czy czasem nie przestaną mieć "wzięcia", kiedy koń przestanie być, aż tak medialnym przypadkiem. Reszta się pochowa, ucichnie i koniec szumu. Chociaż pozostaje jeszcze kwestia złego traktowania ogółem i to nieszczęsne Morskie Oko. 
Konie to nie tylko zwierzeta rzeźne , są to też zwierzęta uzytkowe. Ta rola bedzie się wzmacniać , a rzeźna będzie zanikać ( z  ustawami  lub bez nich 😉
Konie będą po prostu  inne i będą służyć do czegoś innego .
Kiedyś w naszym kraju były burki , szariki i jamniki . Teraz mamy pełen wybór ciekawych ras , zwierzęta za kilkaset złotych , ale i za kilka  tysięcy euro . Sporty agility, hobbystyczne zaprzęgi , psy użytkowe . Hodowla przetrwała, a rasowe psy kupione za niemale pieniądze mają większe szanse na utrzymanie domu i opieki niż jakiś biedny kundelus vulgaris. Z końmi powinno byc podobnie ...
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
05 października 2016 13:52
Już widzę jak się rozwinie rola koni jako zwierząt użytkowych, fundacje skutecznie rozprawią się z końmi rzeźnymi zabiorą się za resztę pogłowia, niedługo będą zaglądać co koniom do pyska wkładamy.

dominoxs nie porównuj psa do konia bo psa możesz trzymać w domu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, pies dużo mniej je a rasy różnią się między sobą bardzo i fizycznie i gabarytowo i charakterem. Psami też interesuje się dużo więcej osób niż końmi.

edit: dopisek
Dominoxs  a j a kiedyś  miałem wystawowego charta borzoja przygarniętego  ,bo miastowej pańci jak złamał nogę i krzywo mu się zrosła już nie pasowała , a dała za niego  6 koła .  Przypominam ,że pies żyje tyle co dwa płoty  , a koń tyle co dwa koty  .
Biczowa myślisz, że fundacje chciałyby patrzeć na ręce właścicieli w każdym mieście czy na wsi? Że ich głównym celem jest kontrola, ale "z plecami"? W sumie niejedna jednostka pewnie pragnęłaby takiego zalążka władzy, wszak to daje wiele możliwości i scenariuszy. Tyle że, na przeciętnego szara to już problem w postaci upierdliwego organu "sprawiedliwości", który ma swoją wizję świata.

dominoxs, gdyby nie konie rzeźne - twojego konia by nie było.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się