Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Wyskoczę z odsadkow jeszcze lekko źrebaczkowym problemem.
Czym karmicie/dokarmiacie swoje prawie odsadki. Niby mam jeszcze kilka miesięcy ale już bym chciała na coś się powoli decydować.
Zastanawiam się nad: hoveler terrab FS 16, master veulen, equi first groving cube czy havens foal cubs.
Im więcej szukam tym bardziej głupieje, może którąś z powyższych pasz ktoś karmi, albo ma inne pomysły.
anetakajper   Dolata i spółka
22 sierpnia 2023 07:23
dzikadermi, owies/jeczmień z witaminami, albo balancerem. Moje bardzo chętnie jedzą to co matka, a jak coś zmieniam to foch. Dlatego jak już kombinować z paszą to jak się odsadzi i zacznie chętnie wszystko jeść.
Matce daje owies/jęczmien/mesz/wysłodki/semper min i mały chętnie to wcina. A jak mu zrobiłam garnek z witaminami dla źrebaków to se to mogę to w D wsadzić :/
anetakajper, no mój w tej chwili stoi na starter sukcesu, trochę owsa, żeby mi nie zrobił focha jak kiedyś inne stworzonko. Od matki już nie podjada bo na czas karmienia stoi oddzielnie.
A balancer jakiś konkretnie do polecenia, z witamin wiem, że polecane są equistro. Sama używałam mega nutril ale, że teraz trzeba samemu rozrabiać to już nie dla mnie.
anetakajper   Dolata i spółka
22 sierpnia 2023 09:57
dzikadermi, ja daje semper min do owsa/jęczmienia. witaminy w formie musli 80g na dzień. Roczniakom daje już 150g . Dodaje 3x w roku selen bo u nas mało.
Czasami kupuje im cuksy witaminowe mikita które kochają 🙂
anetakajper, dzięki wielki już sprawdzam co i jak
Ile wasze 1,5 roczne konie urosły do wieku 3 czy tam 3.5?
Miałam wielkie nadzieje w końcu na konia min.170, młody w kłębie sięga mi do brody (ja mam 170wzrostu) czyli jak mierzyłam wyszło, że ma jakieś 155cm ( 30wrzesnia skończy właśnie 1,5 roku) , ale zadem wyższy ciut od matki, a mamusia szalone 163, ojciec 175...
Z kalkulatora, że 1,5 roczny koń osiąga 95% ostatecznego wzrostu wychodzi wypierd...

Wiadomo, że to loteria, ale podzielcie się swoimi doświadczeniami🙂
rybka   Różowe okulary..
29 sierpnia 2023 12:44
Ziuum, Kupiłam mojego jak miał 1,8 miał 167 teraz ma 4 lata i ma 179, przerósł oboje rodziców.
Ziuum, a ma proporcje dorosłego konia czy młodzieży rosnącej? Drugie pytanie to kiedy kastrowany, po kastracji skoczy
karolina_, raczej niestety proporcje ładne, nie wygląda wgl jak brzydkie kaczątko
Kastrowany jak miał rok..
Ziuum, no to może się szybko zatrzymać niestety - okaże się
To i ja dołączę z moim 13 mc łogrem w jego aktualnie ulubionej pozycji
IMG_20230902_121813843_PORTRAIT (1).jpg IMG_20230902_121813843_PORTRAIT (1).jpg
espérer, w pierwszej chwili przestraszyłam się, że trochę za młoda na ciążę. Ale płeć też nie ta... 🤣
espérer, w pierwszej chwili przestraszyłam się, że trochę za młoda na ciążę. Ale płeć też nie ta... 🤣
Rude dwie, no robi masę na zimę jak niedźwiedzie 🤣 mamy akurat w listopadzie kontrolę diety to jestem ciekawa co powie dietetyk
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 września 2023 10:50
Nasz Gówniarzyk rośnie 🤠 14 miesięcy ma obecnie.
IMG-20230909-WA0000.jpg IMG-20230909-WA0000.jpg
pokaż całego 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 września 2023 11:13
espérer, musiałabym mu coś pstryknąć, nie mam żadnych fotek aktualnych. Z początku sierpnia filmik, to screena zrobiłam. Ale muszę się zebrać i zrobić coś normalnego, żeby potem sobie móc porównywać jak się rozwijał.
Screenshot_20230911_110945_Gallery.jpg Screenshot_20230911_110945_Gallery.jpg
ładny chłopak, moje młode od tygodnia jedzie na sianie bo wyzerowali padok i dopiero w środę pójdą na nową trawę i jest już jak wielka beczka, aż jestem przerażona jak bd wyglądać w takim razie po zimie bo on sie robi jak balon od siana
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 września 2023 11:35
espérer, I dobrze! W tym wieku układ pokarmowy się rozrasta, musi być "rozpychany". Oile nie jest to wielki bebzon i żebra na wierzchu, tylko reszta konia jest normalna, zdrowa, to brzuchol jak najbardziej wskazany 🙃
ale mnie tu ktoś zapytał czy to źrebna kobyła xd
Mój też zaraz skończy 14 mc, jak coś obok też kolega z jajcami
k2.PNG k2.PNG
zembria, co Ty piszesz? Otyłość niewskazana u żadnego gatunku, a na pewno nie jest to zdrowe dla stawów i pleców, tak samo jak brak ruchu, a jak koń ma chcieć się ruszać jak jest utuczoną kulą….
Ja mam wrażenie że z tym brzuchem u młodych koni to jest kilka składowych:
- przypadki skrajne to robale
- ubogie siano którego muszą jeść naprawdę dużo, przez co faktycznie rozpycha
- typ budowy
- mechanika ruchu

Są konie z natury podkasane, które z same z siebie głęboko wkraczają i pracują mięśniami brzucha.
Są też takie które nie lubią pracować od zadu i te zwykle mają brzuchy większe do nawet obwisłych.

Żaden z moich dotychczasowych źrebaków/młodzieży nie miał brzuchala a mają nieograniczony dostęp do objętościówki i trawy. Zdarzyło im się nawet lekko przytyć a brzuchali nie było.
Rude z gwiazdką (Bonita) 15 mcy.
Kare (Fantasmagoria) 1,5 roku.
Gniade (Jadzia) 15 mcy
Znalezione na szybko w podobnym wieku.

365381831_977307643380510_9072901499706284647_n.jpg 365381831_977307643380510_9072901499706284647_n.jpg
IMG_E5158.JPG IMG_E5158.JPG
DSC02884 (2).JPG DSC02884 (2).JPG
Ale zembria na pewno nie miała ma myśli otyłości. Bardziej brzusio w zdrowym zakresie lepszy niż żebra na wierzchu.
Z tym zdrowym zakresem bywa ciągle problem.
Ludzie notorycznie mylą otyłość z rozepchanym, zwiotczałym brzuchem, ba są tacy co nie odróżnią matowego szarego konia z wielkim bebzolem od zdrowego...
Ja się z tym jak najbardziej zgadzam, to jest hucuł i nie ma co się oszukiwać pewien typ budowy jak i tendencje do tycia będzie miał w genach, już teraz jest na paszy slimmer
Koń ma stały dostęp do paszy objętościowej ale tutaj jeszcze ma wpływ jakość ten paszy, mieszkamy na śląsku i dosłownie na piachu to co u nas rośnie zielonego to pseudo trawa a co za tym idzie i siano dostępne z okolicy nawet z 1 pokosu szału zapewne z wartościami odżywczymi nie robi. Ze względu na wiek konia i brak możliwości treningowych wydaje mi się że robię to co jest najlepsza opcja na ten moment czyli stale co 3 mc konsultuje dietę
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 września 2023 21:10
Perlica, ale jaka otyłość! Czytaj ze zrozumieniem. Mlodzik musi być szczupły! Brzuch nie ma nic wspólnego z otyłością u koni.
Iskra de Baleron, ja myślę że to jest faza wzrostu. Mam takie z jednej rodziny które jako roczniaki nadają się do schowania głęboko w piwnicy, w zimowym futrze po odsadzeniu to nie wiesz czy to jaki, muły, czy konie. Potem jako dwulatki magicznie wyglednieja i te proporcje się zmieniają. Mogę Ci wysłać foto zrobione na przestrzeni półtorej roku ale nie tutaj 😅
Fokusowa, u rosnących młodziaków to lepsze zarysowane żebro niż brzusio.
Wiadomo,że nie chodzi o hucułka ze zdjęcia, bo one mają zawsze brzuchy i mam wrażenie,że ciężko to przeskoczyć.
Tak samo otyłość jako taka jak i rozepchany brzuch nie jest dobry, ani dla młodziaka ani dla żadnego wieku.


zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 września 2023 07:19
Perlica, Ale brzusio właśnie u roczniaka jest wskazany, podkasanie nie. W tym okresie następuje intensywny rozrost jelita ślepego, stabilizuje się mikroflora jelitowa. Nie można traktować brzucha jako czegoś niepokojącego w tym wieku. To naturalny stan i wskazany. Hucułka pomijam, bo on jest zatuczony, ale brzuch u koni nie jest tożsamy ze stanem otłuszczenia. To ostatnie miejsce gdzie konie tłuszcz będą gromadziły. Dzieciaki powinny być szczupłe z lekko widocznymi żebrami, ale brzuch w postaci "kulki" wypełnionej objętościówką ma być.
zembria, nie będę się o to spierać, mam inne zdanie , w zasadzie to nie moje zdanie a raczej doświadczenie wieloletnich hodowców, bo ja konia nie wyhodowałam żadnego, to mądrzyć się nie będę.
Pewnie zależy co dla kogo oznacza brzuch, bo jest to subiektywne. Jednak nie widzilam na żadnej akucji koni skokowych, a tych ślędzę trochę młodziaka z brzuchem…
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się