Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
08 lutego 2023 12:54
martrix, wprowadzasz ludzi w błąd. Jako pensjonariusz nie musisz robić nic. Poczytaj poniżej:

anai, martrix, jeśli Twój koń stoi w pensjonacie to właściciel pensjonatu (gdyż jest posiadaczem) Sklada wniosek o numer producenta a następnie wniosek o numer siedziby stada (tzw. numer działalności), potem do tej działalności dopisuje Twojego konia oraz wszystkie inne w pensjonacie. Ty możesz (żeby mieć podgląd do bazy - tylko podgląd) ale nie musisz składać wniosku o numer producenta. Właściciel bez problemu dopisze Twojego konia bez Twojego numeru.

budyń, już niektórzy wysyłali przez e-puap (wchodzisz na e-puap, logujesz się, otwierasz nową kartę e-puap i tam szukasz swojego ARiMR, wybierasz "pismo ogólne do urzędu" do niego dołączasz wypełniony i podpisany skan wniosku o numer producenta, podpisujesz podpisem kwalifikowanym (jeśli masz) i wysyłasz. Nie wiem jak będą traktowane pisma bez podpisu kwalifikowanego, jak ktoś będzie upierdliwy to mogą tego nie uznać. Jeśli nie działa Ci w ogóle gov.pl to wyczyść dane przeglądania, zmień przeglądarkę. Z wysłaniem żadnych problemów nie ma a i aplikacja IRZ już od jakiegoś czasu działa bez zarzutu. Z tym, że jeśli Twój koń też jest w pensjonacie to nie musisz nic robić, obowiązek spoczywa na pensjonacie.

blucha jak zwykle mnie wyprzedziłaś 🙂
TRATATA, ok, sorry, skoro jest tak jak piszesz, to mój błąd - u mnie w stajni słyszałam co innego, ale faktycznie nie czytałam tej ustawy/rozporządzenia.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
08 lutego 2023 13:32
No właśnie mnie dziwi, że wszyscy plotkują, gadają a nikt nawet się nie potrudzi poczytać informacji choćby strony ARiMR czy PZHK, to naprawdę nie jest skomplikowane, w tym wątku na 1 stronie wkleiłam kilka informacji i linki do poczytania.

Tu na samym dole są materiały informacyjne:

https://www.gov.pl/web/arimr/obowiazki-posiadacza-zwierzat-w-ramach-systemu-irz
A przez posiadacza to się rozumie właściciela konia czy właściciela pensjonatu? Bo szukałam, ale nie znalazłam..
Czyli jak krowie na rowie - będąc właścicielem konia, którego trzymam w pensjonacie nie muszę składać wniosku o numer producenta, jeśli nie chce mieć dostępu do bazy?
Fokusowa -tak , martrix - posiadacz = osoba u której koń fizycznie przebywa
blucha, dziękuję pięknie! 💖
Kochani a ja nie doszłam do tego momentu, ale za wczasy chcę zapytać, jest tam podobno punkt w jakim systemie utrzymywane są konie. A co w przypadku, gdy dwa np. wolnowybiegowo, a dwa boksów dajmy na to?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
08 lutego 2023 15:37
Jak mają schronienie to system "otwarty z zadaszeniem".
shewolf, tworzysz dwie 'podgrupy'
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
08 lutego 2023 16:01
Trochę współczuję właścicielowi pensjonatu, który ma full innych obowiązków, wpisywania wszystkich stających u niego koni jak ma ich np. 60 ...
domiwa, no dokładnie... u nas jest około 50, a właściciel jeden, w dodatku rolnik i instruktor w jednym.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
08 lutego 2023 16:20
Dla mnie to jest chore, że ktoś kto nie jest wlascicielem konia ma obowiązek wpisywania nieswoich zwierząt. Pomine fakt, że doba nie jest z gumy .
Dziękuję, czyli dobrze zrozumiałam odpowiedź. Też współczuję wlascicielom stajni tej roboty. (Powinno być jak dla mnie tak, że wlasciciel stajni zgłasza swój ośrodek, otrzymuje nr stada, a wlasciciele koni powinni mieć możliwość uzupelnienia formularza online z wpisaniem nr stada przy swoim koniu.)
(Powinno być jak dla mnie tak, że wlasciciel stajni zgłasza swój ośrodek, otrzymuje nr stada, a wlasciciele koni powinni mieć możliwość uzupelnienia formularza online z wpisaniem nr stada przy swoim koniu.)
anai, wtedy to by się dopiero burdel zrobił... Ile osób miało by w nosie te przepisy(jak było do tej pory ze zmianami właścicieli w pzhk?), a za niedopełnienie formalności obrywał by pewnie właściciel stajni...

domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
08 lutego 2023 21:55
No dobrze , ale czemu właściciel stajni ma mieć na głowie sprawy dokumentów nieswoich koni.
Nie ma prawa nic zrobić z nieswoim koniem ale wpisać do bazy ma obowiązek...
domiwa, ale jednocześnie jak jest w stanie spełnić warunki to może otrzymać za te konie (zarówno swoje jak i pensjonatowe) dopłaty - każdy kij ma dwa końce 🤷
rybka   Różowe okulary..
09 lutego 2023 06:23
A co jak właściciel stajni twierdzi, że nic nie będzie zgłaszał i ma to gdzieś? W kilku stajniach tak już usłyszeli moi klienci....
anetakajper   Dolata i spółka
09 lutego 2023 07:09
domiwa, bo prowadzą działalność. Bo biorą za to kasę (od konia, dopłaty). Wystawiają FV za pensjonat i tak ciężko wpisać konie do rejestru :/

rybka, to niech nie zgłaszają. Dostaną na zachętę jakiś mandacik 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 lutego 2023 08:09
rybka, są kary wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych jak się ktoś dopatrzy, wiec nie wiem czy warto nie wpisywać 😉
anetakajper, jakie dopłaty na konie? Bo poza programami zachowania rodzimych ras - nie ma dopłat do koni przecież...
anetakajper, jakie dopłaty na konie? Bo poza programami zachowania rodzimych ras - nie ma dopłat do koni przecież...
_Gaga, dobrostan plus wchodzi
anetakajper   Dolata i spółka
09 lutego 2023 08:34
_Gaga, jak ktoś ma 60 koni w pensjonacie tzn. że ma ziemię/łąki i na to są dopłaty
anetakajper, chyba że dzierżawi a dopłaty bierze właściciel.

Co to dobrostan plus?
any, Prawda, ze dopłatydobrostanowe wchodzą Wątpię, żeby ktoś za ok 300 zł rocznie chciał przebudowywać stajnie i zmniejszać liczbę boksów o 1/3.
anetakajper   Dolata i spółka
09 lutego 2023 09:00
Iskra de Baleron, nie chodzi tylko o dopłaty do ziemi. Są wszelkiego rodzaju dopłaty - do działalności (hala +, magazyn+, fotowoltaika+ itd.) A przecież to wszystko ze środków UE. A skoro nakładają jakieś obowiązki/ obostrzenia to niestety trzeba się do nich dostosować

Ja pamiętam jak brałam kasę na młodego rolnika. Przyjechali na kontrolę liczyć gwoździe :/
melehowicz, pewnie znajdą się tacy co nic w sumie zmieniać nie będą musieli - jak ktoś upycha po kątach byle więcej ogonów zmieścić to wiadomo, że raczej się nie załapie
z tą kalkulacją to nie wiem jak liczysz bo masz zapewnić 20% więcej względem przyjętej normy, no i nie trzeba trzymać boksowo, z tym że w systemie otwartym dopłata mniejsza 🤷
ja tam się obawiam, że to może też być trochę taki miecz obosieczny - im więcej danych dasz tym łatwiej się czegoś przyczepić...

Iskra de Baleron, ekoschematy... tu sobie zerknij:
https://agronews.com.pl/artykul/dobrostan-owiec-koz-oraz-koni-w-kps-wymogi-i-kwoty-wsparcia/
Z tym, że dopłaty do łąk, czy fotowoltaiki może wziąć każdy rolnik, nie tylko właściciel stajni. Zatem nie rozumiem powiązania.
Zobaczymy jak to się wszystko wyklaruje.
Próbuje zgłaszać konie z instrukcją Arimiru. No i pierwszy krok to ,,utwórz nowy dokument" i wybierz zgłoszenie koniowate go do rejestru. I nie wyskakuje mi taka opcja. Ja coś źle robię czy błąd u nich? Dzwoniłam do lokalnego Arimiru pan każe czekać, aż przyjedzie pani, która była na szkoleniu
anetakajper   Dolata i spółka
09 lutego 2023 09:30
_Gaga, rolnicy też dostali prikaz zgłoszenia do irz każdej kurki, świnki, krówki, kozy, barana, wielbłąda itd.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się