kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Jeśli koń potrafi sobie wyrwać język stając na nim, to czemu by nie mógł sobie rozwalić koronki... Może przy wstawaniu/kładzeniu jakoś szura koronką po zbyt mało pościelonym boksie?
dodzilla nigdy w życiu nie słyszałam o tym, aby koń wyrwał sobie język przydeptując go  🤔
A u nas taka sytuacja była, właściciele wzięli konia na spacer po kąpieli, na kostce brukowej sobie stępowali. Koń zaczął lizać kostkę, i jakoś tak niefortunnie robiąc krok nadepnął na język, wystraszył się... i wyrwał. Pisałam chyba o tym kiedyś w wątku "Wypadki, którym...". Krew wszędzie, język na ziemi, weterynarz od razu... W ciągu pół godziny język był przyszyty, ale koń do tej pory nie może sprawnie jeść i pić, o jeździe można zapomnieć, ale rokowania są dobre.
Tak w ogóle to ja tu z pytaniem wpadłam. Jakie działanie ma zawijana arnika? Grzeje czy chłodzi?
dodzilla, z własnej skóry - grzeje.
weronika00, - spinasz się i kulisz mięśnie brzucha - dążysz do pozycji embrionalnej. Luz  i celowanie kolanami w dół, świadomie rozkurczyć brzuch.
Co do obijającego się wędzidła i luźnej wodzy. Trzeba rozróżnić  dwie sytuacje. Jedna gdy dobrze wyszkolony koń i jeździec który potrafi kierować konia dosiadem, ale potrafi nie tylko przyspieszać ale również zwalniać i zatrzymywać konia od dosiadu, wtedy ok, koń niech sobie chodzi na luźnej wodzy i brak kontaktu nie robi mu krzywdy. A druga sytuacja gdy mamy albo kiepsko wyszkolonego konia lub jeźdźca. W przypadku słabo wyszkolonego konia taka jazda nie ma po prostu sensu moim zdaniem, a w przypadku kiepskiego jeźdźca każde zachwianie równowagi to łapanie za wodze, ściąganie wodzy i koń obrywa. Nie mówiąc już o tym że jeżdżenie na luźnej wodzy na koniu z którym są problemy z zatrzymywaniem chyba w ogóle mija się z celem, jak taki koń ma nabrać zaufania do ręki i jak ma reagować na delikatny kontakt jak przy każdej próbie zatrzymania czy zwolnienia wodze są mocno ściągnięte aby sygnał był "wyraźniejszy".
Plus też to co powiedziała Orzeszkowa o sztywnej ręce.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
10 grudnia 2013 07:13
Boks ścielony ma na bogato, wielkość plus minus 3x3 a jak mu się ścieli to schodzi ponad 2 kostki słomy na ścielenie a teraz jak nogę rozwalił jeszcze więcej. Tak właśnie rozmyślam czy sam to sobie zrobił czy inny koń mu pomógł. Na razie stoi w boksie w opatrunku. Chyba zainwestuje w kaloszki na wybieg.
Bez przesady. Jeden z moich też w sezonie pastwiskowym dorobił się zatratu. W takim miejscu, że inny koń musiał mu pomóc. Zagoiło się szybko. Oczywiscie uszkodzona koronka = uszkodzenie kopyta. Czekam aż odrośnie do ziemii tyle...
od tego się nie umiera ;-)
gdybyśmy chcieli chronić konie przed wszystkimi niebezpieczeństwami - trzeba by je chyba za pancerną szybą postawić  😉
Gaga lepiej w folie babelkowa zapakowac😉
nieee
😂 nie powstrzymałabym się przed wystrzelaniem bąbelków  😉
Dobrze! Kon bezpieczny i pancia zrelaksowana 😁
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
10 grudnia 2013 15:26
Teraz trochę przesadzacie. Akurat mój koń do takich w folii bąbelkowej chowanych zdecydowanie nie należy. Opatrunek założony (założony na jedną dobę) bo sobie bardzo mocno rozwalił ranę, nadmanganianu nie miałam a krwawiło jak z zarzynanej świni, a rozwalił o dość twardy przymarznięty śnieg, w który zapadał się miejscami po stawy skokowe a sensu puszczania go z powrotem na taki właśnie śnieg albo błocko pośniegowe nie widzę bo rana się rozmacza, otwiera i brudzi a tak już sobie ładnie przyschła.
platka   Audere est facere
11 grudnia 2013 06:43
Nie mogłam w wyszukiwarce znaleźć nic konkretnego na temat wady zgryzu, a dokładniej karpiowatego zgryzu.

Czy jest to wada genetyczna?
Jakie niesie ze sobą konsekwencje prócz regularnego tarnikowania zębów?
Przeszkadza to w użytkowaniu, czy normalne wędzidło jest wtedy problemem, lepiej jeździć na bezwędzidłowych?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje i zdjęcia konia z takim zgryzem  🙂
Dzięki za odpowiedzi ;D
Jakie są metody nauczenia konia reakcji na działanie wstrzymujące wodzę
Znam stopniowanie czyli zwiększam nacisk wędzidła do momentu prawidłowego efektu, można kierować na ścianę jak jeszcze ??
platka
Przede wszystkim wada urody, wymaga regularnych kontroli dentystycznych. Znam konia z takim zgryzem, który z powodzeniem startuje w zawodach rangi 3* wkkw.
Konie z takim zgryzem nie mogą być użytkowane w hodowli.
nela25   Elanus 08.2011
11 grudnia 2013 23:53
Hej,
Czy w brazowym fraku moge startowac zawody ujezdzeniowe??
W przepisach znalazlam tylko tyle:
Artykul 427-ubior, paragraf 2:
"2. Zawodnicy cywilni: Poniższe przepisy obowiązują na zawodach CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich: wymagany jest czarny lub granatowy frak lub inne ciemne kolory określone w międzynarodowej skali HSV. Kolory mające wartość dla „V ” mniejszą niż 32 % z modelu HSV, mogą zostać
zaadaptowane do użytku przez Departament Ujeżdżenia FEI. Kolory kontrastowe i lamówki są dozwolone."
platka   Audere est facere
12 grudnia 2013 05:34
armara, dziękuję  🙂

Właśnie chodziło mi bardziej o problemy użytkowe 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
12 grudnia 2013 07:24
nela25, możesz.
Z dnia na dzień, pojawiły się na kłębie u mojego konia dwie kulki (wielkości małej oliwki).
Są miękkie i przesuwają się pod skórą przy dotyku.
Nie powstały raczej na skutek kontaktu z siodłem (są w miejscu gdzie siodło nie leży, na kłębie tam gdzie kończy się grzywa).
Nie są bolesne.
Ktoś się z czymś takim spotkał?
Smarować czymś?
Nie mogłam w wyszukiwarce znaleźć nic konkretnego na temat wady zgryzu, a dokładniej karpiowatego zgryzu.

Czy jest to wada genetyczna?
Jakie niesie ze sobą konsekwencje prócz regularnego tarnikowania zębów?
Przeszkadza to w użytkowaniu, czy normalne wędzidło jest wtedy problemem, lepiej jeździć na bezwędzidłowych?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje i zdjęcia konia z takim zgryzem  🙂


można na normalnym wędzidle

platka   Audere est facere
12 grudnia 2013 16:43
montana, ooo dziekuje  :kwiatek:

ogolnie nie wygląda to tak źle jak sie obawiałam...
Czy kon moze sie przypadkowo ranic dolnymi zebami w tym momenie jak tak szczeka lezy? czy wystarczy regulanie tarnikowac?
no i wlasnie, regularnie to najlepiej co pół roku, czesciej czy rzadziej?
Pati, a może to wodniaki? Jeden z 'moich' koni ma wodniaki pod popręgiem i na jednej przedniej nodze. Taka wada kosmnetyczna 😉
dodzilla, ale może się to pojawić tak z dnia na dzień?
Co to są wodniaki?  🤔
jakiś tam rodzaj opoju, ja kiedyś miałam coś takiego w środku siebie gdzieś tam
opoje na kłębie ??  🤔wirek:
Ale to co ma mój koń nie jest aż tak miękkie jakby było wypełnione wodą. Da się przesuwać pod skórą, ale nie jest bardzo miękkie ( tak obrazowo- jakby było wypełnione twardą plasteliną 😉 ).
A czy  są realne szanse , że zgryz karpiowaty , który wystąpił u źrebaka parę tygodni po urodzeniu , zmniejszy się badź całkowicie zniknie?
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
13 grudnia 2013 23:47
Może tłuszczaki albo włókniaki
A czy  są realne szanse , że zgryz karpiowaty , który wystąpił u źrebaka parę tygodni po urodzeniu , zmniejszy się badź całkowicie zniknie?

nie ma takiej szansy. Aparatu raczej nie założysz ;-)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się