Akademia Jeździecka - Wacław Pruchniewicz
PODRĘCZNIK AUTORYZOWANY PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK JEŹDZIECKI
Rysunki: Dorota Zduńska oraz Karol Rommel
Okładka twarda, format 17 cm x 24 cm
Ilustracje kolorowe i czarno-białe
Stron 318
W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą role odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca. Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca Akademii Jeździeckiej
Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.
Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń. Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem. Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.
Książka Akademia Jeździecka obejmuje bardzo szeroki zakres wiadomości o koniu, jak i podstawy klasycznej jazdy konnej. W niektórych przypadkach podane metody są nowe, szczególnie dla osób, które dotychczas opierały się na innych zasadach w pracy treningowej i szkoleniowej.
Spis treści:
Etyczne podstawy użytkowania konia.
1 Koń
2 Obchodzenie się z koniem
3 Cechy wpływające na użytkowość koni
4 Utrzymanie i żywienie koni
5 Zdrowie konia
6 Wyposażenie konia wierzchowego
7 Przygotowanie do jazdy
8 Zasady zachowania na ujeżdżalni
9 Teoria klasycznej jazdy
10 Wyjazdy w teren
11 Szkolenie podstawowe konia
12 Lonżowanie
13 Powożenie w pigułce
14 Transport koni
15 Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
16 Organizacja sportu jeździeckiego
17 Historia jeździectwa
18 Hodowla koni w Polsce
AKTUALNIE DOSTĘPNA NA TORRENTY.ORG