Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Czy komuś z Was wyrosła na hali dżungla? U mnie łąka przerosła i rozsiala się na hali. Nie wiem jak to najlepiej ugryźć przed odswiezeniem podłoża na sezon - wypalać się boje. Jeśli opryskam to 1) Iles muszę czekać i 2) muszę pozbierać zwiędła trawę i to dokładnie (częściowo ręcznie) bo inaczej będę zaraz miała ziemię zamiast kwarcu na wierzchu. Trzecia opcja to otworzyć hale i wpuścić tam klacze ze źrebakami żeby sobie zezarly i zdeptaly co nie zjedzą. Pytanie jak skuteczne to będzie
karolina_, będzie odrastać czego byś nie robiła (chemia, wypalanie, usuwanie ręczne).
Pozostaje regularnie usuwać.
karolina_, Najskuteczniejszy byłoby wysokie skoszenie (ok 10 cm ) zebrać co skoszone i wykonać oprysk.Na dłuższą metę raz w tygodniu przejechać się ciągnikiem z urządzeniem i tyle . Co do urządzenia to najlepiej sprawdzi się coś dedykowanego dla placów jeździeckich ale w wersji eko może być wertykulator . Brona owszem tez się nada ale ma rzadko rozmieszczone zęby i będzie mało skuteczna. Niestety lokalizujesz się na wsi, nasiona są stale obecne w sezonie wegetacyjnym w powietrzu, a chwasty maja to do siebie, ze urosną na byle czym.
Puma w formie smarowania na liście zamiast oprysku jak jesteś w stanie to ogarnąć
Post został usunięty przez autora
espérer, Puma jest tylko na jednoliścienne. Tu musi być środek totalny.. Niestety nie wiem czy są jakiś środki równie skuteczne jak te z glifosatem. Można popróbować Antychwast lub Effect 24 H
ale pume można wymieszać z jakimś na dwuliścienne na grupach trawnikowych odnoszą sukcesy w takim zestawieniu. na pewno opcja samo wyrywanie, podcinanie to bym uważała bo jak coś np. rozmnażającego sie przez kłącza to jak wyrwiesz w części to tylko sobie to pobudzisz do wzrostu.
espérer, Koszenie lub wyrywanie ma za zadanie usunąć maksymalną ilość masy organicznej aby sie mieszało podłożem . Resztę traktuje się herbicydem, najlepiej glifosatem, bo ma działanie rozkładające całą roślinę wraz z korzeniami i ma działanie systemiczne. Nie wszystkie środki dają się mieszać. Wymaga to dużej fachowości. Nie ma potrzeby komplikować sprawy. Systematyczne mieszanie podłoża po zadziałaniu oprysku ma trwale zapobiec wzrastaniu roślin.
melehowicz, dzięki - to jest sensowny plan. To co zwiędnie po oprysku się jeszcze wygrabi.

Iskra de Baleron w zimie nic tam nie wyrasta bo konie chodzą, ale przez lato hala stała nieuzywana, jedyne co tam było to siano. Weszłam po paru tygodniach a tam dżungla urosła 😅
to koze tam trzymaj na sezon 🙂
karolina_, jak to w szklarni 😉
Też mi tak zarosło, ale ujeżdżalnia. Czekam na konie i je tam wpuszczę żeby zeżarły to, zobaczymy jaki efekt będzie… aktualnie to nie wyglada jak maneż totalnie i jestem poniekad załamana, ale liczę na to że konie dadza radę do ogarnać, stało nieużywane przez rok ze względu na sprzedaż koni, może uda mi się to doprowadzić do normalnego stanu
Czy ktoś orientuje się ile kg chlorka wapnia musiałabym wysypać na m2 ujeżdżalni żeby nie zamarzała zimą?
Sypać to na wierzch i pózniej wyrównać?
Aniii95, ja równam. Dwa worki 50 kg starczają na halę 15x30, o ile nie ma mega mrozu poniżej tego -5 w dzień na słoneczku. Tylko jest ważne info, hale podlewasz tak 2-3 dni przed mrozami. Utrzymanie podłoża chlorkiem to co innego niż rozmrożenie go. Natomiast nadal nie wiem co robić jak mróz całodobowo utrzymuje się 2-3 tygodnie i nie ma jak podlać a strasznie się kurzy.
karolina_, Na poczekaniu wymyśliłem takie coś https://allegro.pl/oferta/agrozel-hydrozel-ogrodniczy-do-roslin-5kg-10523468454
trzeba by to przetestować.
karolina_, a czy na odkrytej ujeżdżalni taki chlorek wapno coś pomoże na zimę?
Niestety nie mamy hali a chcielibyśmy coś zrobić żeby zimą rownież korzystać z jazd. Ujeżdżalnia u nas jest żwirowa
Aniii95, nie mam pojęcia jak na żwirze. U mnie na zewnątrz się nie sprawdzał, musiałabym sypać chyba tonami bo pierwszy deszcz albo śnieg wypłukuje.

melehowicz sprawdze
Aniii95, w naszych warunkach klimatycznych sypanie czegokolwiek na otwarty plac jest trochę bez sensu, chyba, że ktoś ma za dużo pieniędzy i czasu 😉
Posypanie podłoża najlepiej działa jak zrobimy to przed mrozem, czyli sypiemy, przychodzi mróz i wtedy podłoże nie zamarza. Dopóki mróz będzie trzymał to podłoże będzie ok, ale niestety wystarczy że temperatura wejdzie na plus na 1/2dni i coś tam popada i już przy kolejnym mrozie niestety zamarznie. A że teraz praktycznie nie ma tak, że przychodzi mróz i trzyma choćby miesiąc, to sypać by trzeba co kilka dni.
Na wiosnę planuje robić ujeżdżalnię 20x40 obecnie jeżdżę na zwykłej ziemi, kiedyś było pole uprawne teraz zagospodarowałam sobie plac. Ziemia była ubitą i wiadomo latem twardo, zima błoto. Wysypała. Piasek więc w miarę było dobrze ale po dużym deszczu robiły się kałuże i miejscami ślisko. Piasek wymieszał się z ziemią i robi się breja. Chce zrobić plac już konkretnie pod cały rok żeby nie martwić się zimą że jak zaleje trzeba czekać tydzień az wyschnie.
Pytanie brzmi co robić, wybrać warstwę ziemi,wysypać żwir, geowłókninę i wysypać piasek?
W tym temacie jestem zielona więc liczę na pomoc, ile czego wybrać, jakie warstwy wysypac.
Siwa239, u nas była ekipa, która robi place i podłoża różnego typu, nie raczej końska. Oni sami wybrali ziemię, wysypali żwir, na to poszła siatka a na to fizelina i piach. Mysmy dali piachu 12cm, bo mamy mikro stajnie, więc szansa że się ubije z czasem wręcz 0. Dużo żesmy użyli fizeliny, bo jeszcze wierzchnią wasrtwę dwukrotnie traktowaliśmy glebogryzarką i wałowali. Niektóre firmy zrobią to po prostu w betoniarce. Efekt powiem wam mega, bo jak plac dostał wody to praktycznie nadawał się do treningu skokowego.
xxagaxx, masz może namiar na tą ekipę? może być na pw
ekhem, ok, zaraz zdobędę od włascicielki stajni i ci wyślę. robili nam i plac i hale, jesteśmy zadowolone, ale piach na górę i fizelinę, oraz grubosć tego żeśmy same ogarniały. Oni to nam tylko wysypali na równo 🙂 I mamy jak stół
xxagaxx, ile was to wyszło? Jeśli chcesz może być priv
Siwa239, bez piasku na wierzch i fizeliny 60K.
dziękuję 🌷
Fotki z różnych etapów tworzenia
20230818_170536.jpg 20230818_170536.jpg
20230818_171057.jpg 20230818_171057.jpg
received_258783557044946.jpeg received_258783557044946.jpeg
Screenshot_20230903_221217_Gallery.jpg Screenshot_20230903_221217_Gallery.jpg
20230914_103613.jpg 20230914_103613.jpg
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
03 listopada 2023 18:25
xxagaxx, zazdro level hard 😍
Pytanie do osób, które robiły same plac. Jakiego piasku uzyliscie i jaka była jego frakcja?
bajereek, na placu mamy mułek. Na hali plukany 0.1
xxagaxx, i jak Ci się sprawuje mułek? Nie mogę jakoś się przekonać 🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się