wypieki i słodkości domowej roboty

dam rowniez i swoj przepis na pierniczki ktore zawsze wychodzily mi przepyszne! moze juz we wtorek albo srode je zrobie 🙂 🙂

50dkg mąki
20dkg miodu
20 dkg cukru-pudru
10dkg margaryny
1jajko
1dkg sody oczyszczonej
paczka przypraw korzennych

make i sode przesiac na stolnice, wlać miod, dodac przyprawy korzenne, cukier-puder , tłuszcz(w formie płynnej) i wbic jajko. zagniesc ciasto jak na pierogi, poki nie bedzie lsniace i jednolite na przekroju. ciasto walkowac do grubosci max 0,5cm (ale moze byc i 2mm jak kto woli) , ukladac wykrojone pirniczki na papier do wypiekow i piec kilka minut w dobrze nagrzanym piekarniku.

najlepsze sa oczywiscie jak juz skruszeja 🙂 a przepis szczesliwie odgrzebalam ze starej volty (juz sie balam ze nie znajde...)


Oooo. Przepis z "Kuchni polskiej" 🙂 Także jak następnym razem szlag trafi volte, to wiesz gdzie szukać.

Ja robię ciasteczka owsiane z tego przepisu: http://zwegowani.pl/ciasteczka-owsiane/ dodać inne składniki pewnie zawsze można 🙂
to jeszcze trzeba miec 'kuchnie polska' 😉 ja to mialam w jakims zeszycie gdzies przepisane dawno temu...
ash   Sukces jest koloru blond....
13 grudnia 2010 11:16
Polecam!!! mniam


Sernik na herbatnikach

Składniki (mała porcja, można podwoić składniki):

½  kg sera mielonego (najlepiej Bacha)
6 żółtek
4 łyżki cukru
4 łyżki mąki pszennej
½ l śmietany
Budyń śmietankowy
Zapach śmietankowy
13 łyżek cukru pudru
Herbatniki (na dno blachy)

Do sera dodać 6 żółtek, 1 budyń śmietankowy, trochę zapachu śmietankowego, 4 łyżki cukru, 4 łyżki mąki. Składniki mieszać łyżką (nie mikserem).   
Śmietanę ubić na sztywno i dodać do masy serowej (wymieszać łyżką).
Z 6 białek ubić sztywną pianę i dodać 13 łyżek stołowych cukru.
Dodać do masy serowo - śmietanowej i delikatnie wymieszać łyżką.
Przełożyć do blaszki na herbatniki.
Piec w nagrzanym piekarniku 1 h 20 min. w temperaturze 150 – 160 stopni. 
Uwaga: pianę z białek i bitą śmietanę można przygotowywać mikserem, ale łączymy wszystkie składniki tylko łyżką!


Szarlotka królewska

4 jajka
4 łyżki mąki
4 łyżki cukru
Łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić z cukrem na sztywno.
Dodać mąkę, żółtka, proszek do pieczenia.
Piec ok. 15 minut.
Wystudzić.
Położyć przesmażone jabłka z galaretką lub żelatyną (lekko stężałe, żeby nie wsiąkło
w biszkopt).
Na to położyć krem, jak do karpatki (1/2 porcji).
Polać polewą czekoladową.
Nowa wersja ciastowego rumaka

dempsey   fiat voluntas Tua
20 grudnia 2010 23:28
armara, piękny! jabłkowity 🙂

coś nikt się nie chwali pierniczkami. To ja się pochwalę, w myśl starego porzekadła 😉 (matka chwalą nas -kto?- my was, a wy nas)
popierniczyłam trochę na próbę wczoraj, ale efekty niezbyt dobre, nie miałam narzędzia lukrowniczego dobrego.
dziś już lepiej, no i zachorowałam na pierniczki witrażyki  😜 teraz muszę zrobić dwa razy tyle, bo już wiem z czym  będę po kolędzie po rodzinie jeździć
efekty dzisiejszego pierniczenia:




oczywiście żadne nie mają dziurek na nitkę  😵 jutro będę zapiekać razem z niteczkami.
dempsey, zeznawaj jak się witrażyk robi!
z landrynek?
Ja też znam sposób landrynkowy.

Dempsey- wstydź się. Pani Bałwan ma piersi!
no wlasnie, jak sie robi witrazyki!?
moje pierniczki juz ponad tydzien stoja - niestety nie w szczelnych puszkach ale w szafie pod scierkami 🙂 na lukrowanie nie mam czasu ani sil ;( ale moze w piatek sobie cos polukruje...
pony   inspired by pony
21 grudnia 2010 08:40
dempsey   fiat voluntas Tua
21 grudnia 2010 08:58
sznurka tak, landrynki. kruszę w moździerzu i zasypuję tym dziury przed pieczeniem, wystarczy niewiele, najgorzej z kupnem normalnych nienadziewanych landrynek 😉
aha, i ponoc nie więcej niż 150 stopni do zapiekania, ale ja i tak na oko, bo mam stary piekarnik

fakt, ze to całe lukrowanie jest 5 x bardziej pracochłonne niż reszta.. uf.
i tutki z papieru zwykłego sa do kitu, rozpuszczają sie i wszystko wychodzi górą. ja robilam w koncu ze zwiniętego kawałka folii, a dziurka igłą, niczym większym.
                                  🏇 PIERNIKI ŚWIĄTECZNE  🏇

2 kostki masła
ok. 2 szklanki cukru pudru
trochę miodu
1 olejek waniliowy
3 żółtka
2 przyprawy do pierników
ok. 40 dag mąki pszennej
ok.40 dag maki krupczatki


Masło utrzeć z cukrem, miodem, olejkiem i przyprawą do pierników. Dodać make i zagnieść. Schłodzić w lodówce. Następnie rozwałkować i powycinać pierniczki. Piec ok. 15-20 min w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Na koniec potraktować lukrem lub inna polewą 😉

smacznego 🙂
pomocy 🙂
musze cos upiec na wigilię, mam 2 lewe ręce i nie radzą sobie w kuchni. Ale nie chce kupować ciasta z proszku - co zrobic zeby wyszło?  :kwiatek:
Mam mały problem. Zadeklarowałam się, że zrobię ciasta na wigilię. Niestety tak się złożyło, że ciasta mogę zrobić tylko w Środę, a w Piątek ciasta czeka podróż z Warszawy do Gdańska. No i teraz nie wiem czy lepiej je zrobić od początku do końca i liczyć na to, że szarlotka nie rozmięknie, a ciasto czekoladowe nie wyschnie do Piątku, czy zrobic ciasto, nie piec go tylko schłodzić i upiec szybko na miejscu? Jeżeli schłodzic to tylko włożyć do lodówki, czy zamrozić?
A szkiełka witrażyków nie lepią się do podłoża? Zwykle piekłam pierniki bezpośrednio na blasze (umaślonej), jak bym chciała spróbować prześwitów, to lepiej użyć papieru pod spód?
Szaga, Musisz te konkretne ciasta? Jakyś upiekła sernik, to w piątek byłby jeszcze pyszniejszy, bo sernik musi się uleżeć. Mrozić możesz ciasto kruche, niektórzy mrożą keksy, drożdżówki, ale dla mnie zmieniaja smak.

Teodora, Masło mogłoby się "domieszać" do landrynek? Ja robiłam na papierze i nawet wtedy mi ie przyklejały.
Też zrobię piernik na święta, ale mam tyle przepisów że nie wiem który lepszy  😁
Potrzebuje przepis na jakies proste ciasteczka, najlepiej jakby ciasto dalo sie zalatwic mikserem i potem rozwalkowac, a ciasteczka albo potraktowac dzemem albo cukrem 🙂
Szaga, Musisz te konkretne ciasta? Jakyś upiekła sernik, to w piątek byłby jeszcze pyszniejszy, bo sernik musi się uleżeć. Mrozić możesz ciasto kruche, niektórzy mrożą keksy, drożdżówki, ale dla mnie zmieniaja smak.


Robie szarlotkę, ciasto czekoladowe z wiśniami i sernik. Wszystkie na życzenie osoby która organizuje wigilię, muszę się dostosować.
Więc  ciasto na szarlotke (kruche) mogę zamrozić? To mam z głowy.
Sernik zrobie w środę, jeżeli mówisz, że lepszy jest jak sie uleży. Ufam, że masz rację  i się goście nie potrują 🙂
No i zostaje nieszczęsne, moje ukochane, ciasto czekoladowe :/ Chyba po prostu się poświęce i zrobie je w nocy z Czwartku na Piątek.
Dzięki ewabe
Sernik zrobie w środę, jeżeli mówisz, że lepszy jest jak sie uleży. Ufam, że masz rację  i się goście nie potrują 🙂


Spoko, spoko 😉 U nas zawsze leży sobie ze dwa dni wcześniej w chłodnej piwniczce, a w warunkach blokowych najlepiej mu będzie w lodówce i będzie dojrzewał 🙂

Edit: tylko szczelnie owinięty np. folią do żywności, bo ser chłonie lodówkowe zapachy 😉

Pegasuska, http://mojewypieki.blox.pl/2007/08/Najprostsze-ciasteczka-maslane.html 😉 prościej się nie da 😉
Potrzebuje przepis na jakies proste ciasteczka, najlepiej jakby ciasto dalo sie zalatwic mikserem i potem rozwalkowac, a ciasteczka albo potraktowac dzemem albo cukrem 🙂

Zobacz przepis na kruche ciasteczka Nigelli.

Ja jutro zaczynam piec pierniczki  😅
Nie mam tutki, więc będę lukrować pewnie po całości lukrem i może czekoladą?
Dziewczyny dzieki🙂 fajne te ciasteczka Nigelli. Myslicie ze mozna potraktowac je cukrem albo dzemem przed pieczeniem, albo do czesci ciasta dodac troche kakao ze by bylo czesc jasnych a czesc kakaowych...

Maslane bede robic zaraz🙂
Cukier i dżem przypaliłyby się w piecu, lepiej dodać później. Tzn. dżem na pewno, z cukrem to pewnie zależy, ile by toto w piecu siedziało. Kakao do środka może iść.
czy te ciastka http://mojewypieki.blox.pl/2007/08/Najprostsze-ciasteczka-maslane.html mozna rozwałkować i robić z foremek czy nie bardzo?
Fantastyczny wątek, nie wiem dlaczego dopiero teraz na niego wpadłam,czytam  od godz. 15 strone po stronie i w miedzy czasie upiekłam juz muffinki  😅
dziewczyny dzieki za przepisy,bedę miała teraz co robić hehe
właśnie upiekłam milion pierniczków i padam 😵
fotki wkrótce
a ja musze teraz te 38 stron przerzucic, bo wrzucalam rok temu przepis na pierdniczki, ktory mi przepadl 😉 wiec pora go odkopac 😀
Dempsey-cudo 😍 skad masz taka fajna foremke konika?

zrobilam dzisiaj litr likieru czekoladowego, moze nie wypiek, ale gotowany-na prezent dla kolegi 🙂
Pegasuska, jak wyszły? 😀
Rozpedzilam sie i zrobilam jedne i drugie🙂 maslane sa pychaaa!!! kruche wycinalam od filizanki i jednak spore urosly, dla mnie ciut za slodkie, ale ja jestem spaczona🙂 ciasto lepiej zagniesc recznie🙂
biszkopt czekoladowy zna ktos :kwiatek: ???
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się